kategoria: A600
[#1] Amiga 600 za cichy dźwięk
Witam.
Zakupiłem dzisiaj Amigę 600. Na początku były problemy: dźwięk charczał, obraz "szumiał". Świeciła się ciągle dioda od Disk. Po otworzeniu Amigi, przeczyściłem izopropanolem. Problem z obrazem ustąpił w 97%, dźwięk jest odgrywany czysty. Dioda Disk zapala się na chwilę po włączeniu Ami. Ale problem z dźwiękiem jest dalej: jest cichy. Nie wiem czy w tej Amidze tak było, ale jak podłączyłem dla porównania A500 to był o wiele głośniejszy.
Amigę podłączam po kablu Video i chicnach do monitora Commodore 1084S.
Co zauważyłem niepokojącego na płycie głównej:

Zdjęcie nie moje. Nie zwracajcie uwagi na czarny kolor. Ja dodałem czerwone 1 i 2
1 - ten układ miał zielony osad, przeczyściłem go IPA i zszedł
2 - ten układ miał czarne zaśniedziałe nóżki. Głównie po tym wyczyszczeniu dźwięk i obraz w miarę normalnie działają

Nie zauważyłem kondensatorów napuchniętych ani żadnego wylanego elektrolitu na płycie głównej.

Proszę o pomoc z czym może być problem.

PS. Swoją drogą miałem także problem z stacją dysków (Gotekiem) na DF1. Raz wykrywało raz nie. Czy Kickstart 2.05 miał taki problem? Po zamianie Kickstartu na 3.1 problem ustąpił.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 21:05:38 przez krzysiek95
[#2] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@krzysiek95, post #1

Nie zauważyłem kondensatorów napuchniętych ani żadnego wylanego elektrolitu na płycie głównej.
, hmm, czyżby...
1 - ten układ miał zielony osad, przeczyściłem go IPA i zszedł
[#3] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@krzysiek95, post #1

Nie zauważyłem kondensatorów napuchniętych ani żadnego wylanego elektrolitu na płycie głównej.
Nie szkodzi. Zaśniedziałe i czarne nóżki układów to klasyczny objaw wylewu kondensatorów elektrolitycznych. O ile nie były wymieniane, to nie ma na co czekać.

Układ oznaczony cyfrą 2 (U15) to wyjściowy filtr i wzmacniacz dźwięku. Elektrolit już tam niestety był, jak piszesz. Najlepiej byłoby wylutować stare kondensatory, wymyć płytę w myjce ultradźwiękowej i starannie wysuszyć, po czym zamontować nowe kondensatory (aluminiowe dobrej firmy, albo polimerowe).

Poza tym różne Amigi miały różne poziomy dźwięku, a nawet charakterystyki częstotliwościowe filtrów. Może być tak, że wokół U15 zamontowano inne elementy, niż na schemacie. Wtedy można je wymienić na właściwe. Może to też być po prostu uszkodzenie, chociaż rzadko się zdarza, żeby w obu kanałach na raz. Wtedy pozostaje schemat + oscyloskop + Amiga PCB Explorer i szukamy...
[#4] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@AD99, post #2

Ale na płycie było sucho. Tylko ten układ był "brudny"
[#5] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@krzysiek95, post #4

Zimne luty...
[#6] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@Krashan, post #3

Pewnie nie były wymieniane. Sam tego nie zrobię, nie potrafię. Musiałbym komuś to zlecić.

A można to jakoś sprawdzić? Mogę wstawić zdjęcie z tej części płyty. Ale to jutro juz.
[#7] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@krzysiek95, post #4

Ale na płycie było sucho. Tylko ten układ był "brudny"


Ten brud jest już skutkiem wylania. Niesprawne kondensatory C334 i 324 mogą powodować cichy dźwięk/brak dźwięku.

Najlepiej byłoby wylutować stare kondensatory, wymyć płytę w myjce ultradźwiękowej i starannie wysuszyć, po czym zamontować nowe kondensatory (aluminiowe dobrej firmy, albo polimerowe).


Od tego musisz zacząć.
[#8] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@krzysiek95, post #4

Nie szkodzi, możesz mi wierzyć, lub nie - pod każdym kondensatorem jest już ulane, a zielony nalot na płycie(układzie itp, itd..), to dowód na to. Twoja Amiga, rób jak chcesz, im dłużej czekasz, tym gorzej dla Amigi.
Tu popatrz na moją Amigę:
1,2,3,4
Odratowana w porę.
[#9] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@AD99, post #8

To tak będę musiał zrobić, ale będę musiał komuś to zlecić. Sam nie potrafię zmienić kondensatorów czy układów wlutowanych w płytę.
[#10] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@krzysiek95, post #9

Wymiana kondensatorów SMD (czyli "wlutowanych w płytę" jest prostsza od wymiany tych THT. Jeśli jednak tego nie robiłeś, to lepiej nie próbować pierwszy raz na muzealnej Amidze.
Napisz gdzie mieszkasz, pewnie ktoś w Twojej okolicy to zrobi. Dużo osób z PPA zajmuje się m.in. wymianą kondensatorów.
[#11] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@wali7, post #10

Dzisiaj po włączeniu po nocy znowu świeciła się ciągle disk, były szumy na ekranie. Dalej nie sprawdzałem. Po paru minutach jakby się rozgrzała i disk zgasł, szumy znikły a dźwięk jest normalnie. Oprócz normalnej głośności. Mam Diagrom, wpiąłem go i popatrzyłem tam. Wszystko chyba było na zielono i pass. Jak będzie trzeba to porobię zdjęcia z Diagromu.

Dodaję zdjęcia mojej płyty głównej. Mam nadzieję że są dobrej jakości.
Zaznaczyłem na czerwono te dwa newralgiczne układy.

Mieszkam pod Łodzią. Jest ktoś z okolicy kto by się mógł tym zająć? :)

A mam jeszcze pytanie, zamontowałem Kick 3.1, bo 2.05 co był oryginalny miał problemy z wykryciem DF1 (Goteka). Kickstart był uszkodzony, czy on tak miał. Z tego co pamiętam, to A600 miała problemy z kompatybilnością.

I dziwna sprawa, zauważyłem, że w podstawce na Kickstart dwa wgłębienia są wolne, po lewej stronie. Tak był wmontowany oryginalny Kick, więc 3.1 zamontowałem tak samo. Dlaczego tak jest?









[#12] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@krzysiek95, post #11

Dodaję zdjęcia mojej płyty głównej.
Kondensatory jeszcze nie zrobiły tragedii, ale czas najwyższy. Zobacz np. na zdjęciu numer 2 okolice modulatora video i portu IDE. Tam masz duże trzy rezystory 1R0 i 4R7. Popatrz jakie matowe i poszarzałe są ich luty, oraz luty samych kondensatorów elektrolitycznych w tym rejonie. Porównaj to z błyszczącymi lutami elementów po prawej stronie portu IDE. To pierwsze objawy postępującej z wolna, acz nieubłaganie, korozji. To samo masz w zasadzie przy wszystkich kondensatorach elektrolitycznych.

Wyciek nie tyle jest szkodliwy przez utratę parametrów samych kondensatorów, ale przez to, że elektrolit powodować może zarówno zwarcia (jest przewodzący), jak i przerwy (korozja ścieżek i degradacja lutów). Dlatego po wylutowaniu starych kondensatorów bardzo ważnym etapem jest dokładne umycie całej płyty, ideał to jakaś minuta albo dwie w myjce ultradźwiękowej z płynem do czyszczenia PCB na bazie wody, podgrzanym do 40–50°C. Dlaczego woda? Elektrolit znacznie lepiej rozpuszcza się w wodzie, niż w rozpuszczalnikach niepolarnych (czyli np. izopropanolu, etanolu itp.) Potem dobrze wypłukać i dokładnie wysuszyć, najlepiej ciepłym powietrzem (tylko nie cieplejszym, niż 100 stopni). Tu nie ma pośpiechu, niech po suszeniu płyta poleży spokojnie, nawet parę dni. Na zakończenie spryskać dobrze izopropanolem, albo nawet zanurzyć (alkohol wiąże i usuwa resztki wilgoci). Potem montujemy nowe kondensatory.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 12:45:06 przez Krashan
1
[#13] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@Krashan, post #12

Dobra, kumam. Muszę znaleźć kogoś, kto mi to zrobi.
Ale to wyeliminuje wszystkie problemy?
[#14] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@krzysiek95, post #13

na 99.9% odpowiedź brzmi - "tak".
Też kiedyś nie chciało mi się wierzyć że problem z dźwiękiem może być spowodowany kondensatorami (bo wizualnie były suche). Jednak po wymianie na nowe poprawił się dźwięk. Wymiana kondensatorów to czynność jednorazowa więc warto w nią zainwestować.
Znajdź kogoś kto Ci je wymieni - najlepiej wyślij płytę Amigi kurierem lub InPostem (teraz paczkomaty są praktycznie wszędzie a przesyłka kosztuje przysłowiowe grosze). Mi recap robił superbonio - wyślij mu pw z zapytaniem czy ma czas i mógłby Ci pomóc (ja jestem zadowolony z efektu jego pracyszeroki uśmiech).
[#15] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@PWS, post #14

Spoczko, to tak zrobię :)
Recap?
https://www.olx.pl/d/oferta/serwis-i-wymiana-kondensatorow-recap-amiga-1200-600-500-cdtv-cd32-CID99-IDEO40K.html#8f0cc09c88
O tym mówisz?
[#16] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@krzysiek95, post #13

Zerknij sobie kolego,kiedyś na szybko nakręciłem filmik

link
1
[#17] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@krzysiek95, post #15

Ja zrobię taniej niż za 145 zł (oferta OLX).
W moim wypadku wchodzi w grę wysyłka, bo mieszkam w Krakowie.
Jeśli jesteś zainteresowany, to wyślij do mnie "Prywatną wiadomość".
A z samej Łodzi ktoś się też pewnie znajdzie.
[#18] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@wali7, post #17

Ja kiedyś robiłem za koszt wysyłki zwrotnej plus koszt kondensatorów, plus minus 50zł, dla niektórych to i tak było za drogo
[#19] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@_Skiba, post #18

Wylutujesz modulator, gniazdo klawiatury, porty audio
oraz dużą cewkę. Kondki wylutujesz hot air. Wszystko
zabezpieczone na wszelki wypadek kaptonem.
Potem wlutujesz nowe kondensatory.
Zejdzie ze 3 godziny...jeśli 3 godziny pracy jest
nic nie warte, to jestem niedzisiejszy.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 17:40:12 przez mmarcin2741
[#20] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@mmarcin2741, post #19

Potem wlutujesz nowe kondensatory.
Jeszcze raz podkreślę, że oprócz samej wymiany kondensatorów bardzo ważne jest dobre wymycie płyty z elektrolitu i jej dokładne wysuszenie.
[#21] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@mmarcin2741, post #19

Wymiana kondensatorów w Amidze to czysta przyjemność i zajmuje około 25 do 30minut
A tego "modulator, gniazdo klawiatury, porty audio oraz dużą cewkę" nie trzeba ruszać

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 18:07:54 przez _Skiba
[#22] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@_Skiba, post #21

Dzięki wszystkim za rady :)
Orientujecie się czy w Łodzi i okolicach ktoś by mi wymienił kondensatory?
Bo mimo wszystko nie chcę wysyłać paczki z Amigą. Za dużo się napracowałem na sortowniach, nie chcę tutaj wymieniać firmy.
[#23] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@krzysiek95, post #22

Nie musisz całej amigi. Wystarczy sama płyta główna. Jeszce nie zdarzyło mi się by inpostem przyszło coś uszkodzonego, nawet pudełka były całe a i Amiga 500 w worku na smieci (dosłownie) przyszła calutka.
[#24] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@krzysiek95, post #22

Orientujecie się czy w Łodzi i okolicach ktoś by mi wymienił kondensatory?
\
Człowieku, żyjemy w czasach gdzie dystans traci znaczenie (kupujemy w Chinach czy Kanadzie, a przesyłka i tak dociera). Znajdź kogokolwiek komu zaufasz i się dogadaj jak wysłać płytę Amigi(tutaj na forum to raczej są fani Amigi i można im ufać). To jak zapakujesz płytę to TWOJA własna odpowiedzialność - zwykle dostaniesz te same opakowanie i zabezpieczenie płyty jako przesyłka zwrotna. Ja trzymam karton po płycie od PC z gąbkami jako opakowanie by w razie potrzeby przesłać Amigę nawet na drugi koniec świata... świat się zrobił naprawdę mały; odległość nie ma dziś większego znaczenia.
[#25] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@krzysiek95, post #22

Odezwij się do wali7 - moim zdaniem nie ma lepszego specjalisty. Ty i Amiga będziecie zadowoleni :)

M
[#26] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@Stoopi, post #23

No to masz szczęście, ja wysyłałem Amigę 500 to wróciła jako klocki lego....
1
[#27] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@lopezpb, post #26

Dzięki za pomoc wszystkim :)
Zdecydowałem i oddaje Amigę w dobre ręce do wymiany kondensatorów :)
1
[#28] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@krzysiek95, post #27

Amiga wróciła po wymianie kondensatorów, ale niestety problem z obrazem nie ustąpił. Nadal widoczne są artefakty. Zielone paski przez szerokość ekranu. Kolor przeskakuje z dobrego na zły.
Proszę o pomoc, co to może być.

EDIT.
Zauważyłem, że grzeje się inaczej niż wszystkie układ CSG391081-01. Jeszcze mi spali taśmę od CFki.

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 19:51:16 przez krzysiek95

EDIT2. Teraz jak odpaliłem Cannon Fodder, to na czarnym ekranie zauważyłem 3 paski: czerwony, zielony, niebsieki.

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 19:52:53 przez krzysiek95
[#29] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@krzysiek95, post #28

Tzn , że denise jeszcze walczy
Oddaj ją do serwisanta, bo sam i tak nic nie zrobisz.
[#30] Re: Amiga 600 za cichy dźwięk

@_Skiba, post #29

Hmmm, czyli denise jest uszkodzony tak?

A z dyskiem (kartą) też jest problem. Jak podłączam adapter z poprawnie sformatowaną kartą, to na ekranie kickstartu dioda się świeci, ale jak załaduje się Workbech to gaśnie. Mówię o diodzie na adapterze.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem