kategorie: A600, Sprzęt
[#1] CF a wielkość bloku
Czytam sobie FAQ z 3.2 i tam jest napisane, że ustawienie bloku dla partycji na 4096 w kartach jest zalecane bo wszyscy nowe dyski i cfki używają bloku 4k. Dodatkowo wyczytałem że taki rozmiar bloku na partycji FFS przyspiesza odczyt i zużywa mniej pamięci. No więc wyciągnąłem kartę z Amigi i podłączyłem ją do emulatora, aby sprawdzić czy to prawda, bo aktualnie mam 512 na wszystkich partycjach. Zrobiłem testy pod emulatorem prędkości odczytu, czas bootowania (ustawiłem emulator aby miał prędkość mniej więcej mojej Amigi), zużycie pamięci. Wziąłem się najpierw za systemową i zmieniłem na 4096, sformatowałem partycję, przywróciłem i pliki testuje. Prędkość odczytu się nie zmieniła. Czas bootowania również taki sam, ale użycie pamięci jest większe.
Jak to w końcu jest z tym rozmiarem bloku na FFS i CF
[#2] Re: CF a wielkość bloku

@QkiZ, post #1

Zrób testy na Amidze.
Na emulatorze masz szybszy transfer niż na Amidze i różnica jest niezauważalna.

A nie jest też tak że ilość buforów jest mnozona przez wielkość bloku? Przy 4kb zużycie pamięci bedzie 8 razy więcej niż przy 512bajtach
[#3] Re: CF a wielkość bloku

@Norbert, post #2

Wiem, że emulator puszcza dane z dysku przez uaehf.device a nie scsi.device i generalnie odczyty są szybsze, ale zanim cokolwiek zmieniłem zrobiłem testy na emulatorze, aby mieć porównanie. Odczyt z FFSa na emulatorze był przed zmianami jakieś 14MB/s i taki był mniej więcej po zamianach wielkości bloku.
Też mi się wydaje że zużycie RAMu powinno być większe, nie mniejsze, ale może coś źle zrozumiałem w FAQu.
Enyłej czy są jakieś przeciwwskazania co do wielkości bloku 512 na CF? Większe zużycie pamięci flash czy coś?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 00:23:57 przez QkiZ
[#4] Re: CF a wielkość bloku

@QkiZ, post #3

Na TF536 miałem długi czas bootowania z blokiem 512 i kartą 32GB albo 64GB. Przy małych kartach tego nie zauważyłem.

W WinUAE możesz ustawić aby używało scsi.device
[#5] Re: CF a wielkość bloku

@snifferman, post #4

Mam 16GB i 4 partycje na niej. Największa ma niecałe 10GB na PFS.
[#6] Re: CF a wielkość bloku

@snifferman, post #4


W WinUAE możesz ustawić aby używało scsi.device


Ale czy to automatycznie ograniczy prędkość transferu i rodzaj pracy jak w IDE Amigi?
Trzeba też brać pod uwagę ilość buforów przeznaczonych dla danej partycji.
[#7] Re: CF a wielkość bloku

@QkiZ, post #3

Ktos (Thor ?) tlumaczyl na EAB, ze w ten sposob szybciej zuzyjesz karte CF, bo po prostu przy kazdym zapisie/odczycie 512 bajtow i tak jest odczytywane/zapisywane 4096 bajtow na niej. Czyli w skrajnych wypadkach zamiast 1 odczytu/zapisu masz 8 odczytow/zapisow danych, czyli o jakies 7 razy szybciej karta sie zuzywa w teorii.
[#8] Re: CF a wielkość bloku

@Don_Adan, post #7

moim zdaniem 4096 i wiecej dajesz na dyskach od 64gb w górę
[#9] Re: CF a wielkość bloku

@Cezarykl, post #8

Jest to podparte o wiedzę na temat amigowych czy pecetowych filesystemow?
[#10] Re: CF a wielkość bloku

@QkiZ, post #1

Przy dużym bloku zabierane jest dużo więcej pamięci. Ostatnio eksperymentowałem z TF536, zrobiłem 4096 bajtowe bloki na partycji 2 GB FFS (pod OS3.1.4) i rzeczywiście, TF536 znacznie szybciej bootuje. Tyle, że nie wynika to z przyspieszenia transferu, tylko karta szybciej zaczynała wczytywać system. Z blokami 512 bajtów trwało to kilkadziesiąt sekund.
Gdy jednak przełożyłem kartę CF do 68EC020-TK, to okazało się, że zabiera jakieś 1,5 MB RAM. Przy TF536 nie robiło to większej różnicy, bo tam jest 64 MB RAM, przy 68EC020-TK masz tylko 10,5 MB i trochę szkoda tej pamięci. Gdy zrobiłem z powrotem 512 bajtowe bloki, to wszystko wróciło do normy, a 68EC020-TK nie robi to żadnej różnicy jeśli chodzi o prędkość.
Tak więc TF536 nie używam. Pójdzie na handel :)
Podejrzewam, że jest jak pisze Don_Adan - duże bloki na karcie CF to mniej cyklów zapisu, co powinno znacznie wydłużyć jej żywotność. Inna sprawa, ile tych cykli zapisu robimy na amigowym systemie.

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 15:15:35 przez wali7
[#11] Re: CF a wielkość bloku

@wali7, post #10

Podejrzewam, że jest jak pisze Don_Adan - duże bloki na karcie CF to mniej cyklów zapisu, co powinno znacznie wydłużyć jej żywotność.


Ja to zrozumiałem odwrotnie, że mając bloki po 4096 i odczytując tylko 512, szybciej się zużywa karta, bo jest większe marnotrawstwo miejsca.
[#12] Re: CF a wielkość bloku

@karolb, post #11

Karta CF zużywa się w wyniku akumulacji uszkodzeń powstałych w procesie zapisu. Każde zmniejszenie ilości zapisów prowadzi do zwiększenia żywotności nośnika flash.
To nie ma nic wspólnego z marnotrawstwem miejsca. Zresztą jak masz bloki 4096, to nie jest tak, że odczytujesz po 512 bajtów z bloku 4096, tylko minimalna ilość alokowana dla pliku wynosi 4096, nawet jeśli plik ma 1 bajt. Oczywiście marnotrawstwo jest, ale szybszy przesył danych i mniej cyklów odczytu/zapisu.

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 15:57:05 przez wali7
[#13] Re: CF a wielkość bloku

@wali7, post #12

Zresztą jak masz bloki 4096, to nie jest tak, że odczytujesz po 512 bajtów z bloku 4096, tylko minimalna ilość alokowana dla pliku wynosi 4096, nawet jeśli plik ma 1 bajt.


No właśnie o to mi chodzi, że więcej się odczytuje z karty niż wynosi wielkość pliku.

Odczytywany jest cały blok (w tym przypadku 4096), więc (moim zdaniem) im mniejszy blok (np. 512) tym mniej jest odczytywania w przypadku małych plików, ale wolniejszy transfer w przypadku większych plików.

Nie wiem czy do końca dobrze to rozumiem :)

edit----
Czyli nie ważne jakiej wielkości bloki są zapisywane, ale jak często to następuje, w sensie żywotności karty?


Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 16:09:07 przez karolb
[#14] Re: CF a wielkość bloku

@karolb, post #13

Zawsze jest odczytywane/zapisywane 4096 bajtow, i przy bloku 4096 jest to tylko raz robione dla przykladowego pliku o dlugosci 4096 bajtow. A przy bloku 512 bajtow odczytywane jest 4096 bajtow, pobierane 512 bajtow, potem znowu jest odczyt calego bloku 4096 bajtow i znowu pobierane 512 bajtow i tak 8 razy lacznie, tak przynajmniej zrozumialem info na EAB, czyli szybciej mechanicznie zuzywa sie CF.
[#15] Re: CF a wielkość bloku

@wali7, post #10

No właśnie mam ACA620 i każdy MB jest na wagę złota. Jak karta padnie to kupie nową. W sumie to moja pierwsza karta, zazwyczaj miałem dyski. Jak długo Wam żyją karty CF w Amigach?
[#16] Re: CF a wielkość bloku

@Don_Adan, post #14

Przez kontroler w karcie zawsze zapisywane/odczytywane jest 4096 bajtów, i najlepiej ustawić taki rozmiar, mając plik 2kb przy sektorze 512 może on być zapisany 2 fizycznych sektorach i kontroler potrzebuje 2 odczytów/zapisów po 4096 bajtów, a w przypadku bloków 4096 jednego, a znów mając 4 plików po 400 bajtów mogą one zostać zapisane w 1 sektorze na karcie i ich częste zmiany doprowadzą do szybszego zużycia tego sektora.
Co do buforów, domyślnie jest ustawiane 30, co przy bloku 512 zabiera 15kb, przy boku 4096 będzie to 60kb, ale zawsze możemy zmniejszyć liczbę buforów np. do 10
[#17] Re: CF a wielkość bloku

@grpw, post #16

A wlasnie, jak optymalnie ustawic liczbe buforow dla kart CF, dyskow IDE i dyskow SCSI? Ja wszedzie mam poustawiane 80, ale nie pamietam juz dlaczego tak i z czego to wynikalo.
[#18] Re: CF a wielkość bloku

@Mokry, post #17

Ja mam po 300 dla każdej partycji.
[#19] Re: CF a wielkość bloku

@wali7, post #18

OK. Ale co daje zwiekszanie liczby buforow i do jakiej wartosci mam to sens?
[#20] Re: CF a wielkość bloku

@Mokry, post #19

Bufor to cache dla danej partycji w pamięci RAM. Przyspiesza pracę systemu z danym napędem.
[#21] Re: CF a wielkość bloku

@wali7, post #20

Dziekuje za wyjasnienie. Ale czym sie kierowac przy ustawieniu tej wartosci? Domyslam sie ze im wiekszy bufor tym wiecej pamieci jest zabierane. Wiec gdzie jest sensowna granica pomiedzy predkoscia a wykorzystaniem RAM'u?
[#22] Re: CF a wielkość bloku

@Mokry, post #21

Tego nie wiem, nie znam opracowań na ten temat.
Pozostaje metoda eksperymentalna, nie musisz zmieniać ustawień partycji, możesz użyć komendy AddBuffers.
[#23] Re: CF a wielkość bloku

@wali7, post #22

A czy zadziala to tak samo jak dodanie buforow dla partycji w HDToolBox'ie?
[#24] Re: CF a wielkość bloku

@Mokry, post #21

Jesli nie uzywasz FFS to w zasadzie addbuffers nie daje wiekszej roznicy w szybkosci dzialania. Dotyczy to glownie duzych plikow, wiec tam gdzie masz duze pliki tam warto uzyc addbuffers. Ja tam nie zmienialem oryginalnej wartosci, dopiero jak zaczalem grac w HOMM2 to zaczalem uzywac AddBuffers. To byla duza wartosc, ale po prostu dodalem ja do skryptu ikony czyli bylo dodawanie buforow, uruchamianie gry i na wyjsciu odejmowanie buforow. Tak mozna indywidualnie podejsc do kazdego programu na Amidze jak potrzebujesz to dodac bufory a na wyjsciu z programu je odjac. To oszczedza pamiec a przyspiesza dzialanie niektorych programow. Mozna tez calym partycjom lub dyskom dodawac bufory, zalezy co kto lubi i ile ma wolnego RAMu.
[#25] Re: CF a wielkość bloku

@Norbert, post #9

np to:

32kb
[#26] Re: CF a wielkość bloku

@Mokry, post #23

AddBuffers działa tak jak byś zmienił w HDToolBox'ie ale do restartu amigi, możesz dodawać jak i odejmować. Zauważyłem, że w HDToolBox nie mogę ustawić innej ilości niż 30.
Należy mieć na uwadze że zmieniając wielkość bloku z 512 na 4096 ilość zajmowanej pamięci przez bufory zwiększa się czterokrotnie.
[#27] Re: CF a wielkość bloku

@Cezarykl, post #25

Po prostu Amiga ma za mało pamięci, aby obsłużyć dysk przy małym bloku.
[#28] Re: CF a wielkość bloku

@grpw, post #26

Zauważyłem, że w HDToolBox nie mogę ustawić innej ilości niż 30

Ale potwierdzasz zmianę buforów ENTERem ?
1
[#29] Re: CF a wielkość bloku

@Norbert, post #28

Pewnie że nie ;) z enterem działa, dzięki :)
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem