kategoria: A600
[#1] Amiga 600 rev1.5 gayle rev 0 + Furia + Guru mediation
Siema,

Mam taka dziwną przypadłość, posiadam taki setup

  • Amiga 600 rev1.5 gayle rev.0
  • Furia rev3 (chyba fabrycznie OC 33MHz)
  • Rozszerzenie eX601 N
  • Dysk Hitachi Microdrive 4GB + kątowa przejściwóka
  • Zasilacz impulsowy na bazie MeanWell
  • Workbench 3.1 + Kick Colanto 40.063


Amiga jest po pełnym recapie, dobrej jakości - jestem raczej pewny wymiany

Co się dzieje?

Po np. dniowym nie użytkowaniu Amigi i zapodania zasilania, dysk twardy mruginie i po chwili dostaję Guru mediation 8000 0004. Ponowny restart lub chwilowe odczekanie + LMB i kolejne bootowania przebiegają bez problemu. Amiga może chodzić cały dzień i przy kolejnych dziesiątkach restartu przypadłość ustępuje. Nawet jeśli zrobię jej przerwę w zasilaniu na godzinę.

Kilka testów:

  • Zdarza się, że alternatywnie, zamiast Guru Mediation, system się bootuje, ale bez dysku twardego
  • Amiga Test Kit nie wykazuje żadnych błędów.
  • Na transformatorowym zasilaczu, również po recapie, przypadłość jest ta sama
  • Jeśli nie ma zamontowanej furii lub hitachi problem nie występuje


Wybrałem Microdrive'a z tego względu, że naczytałem się, że niektóre karty CF mogą mieć problem. Więc wybrałem mini-talerzowca. Zakładam, że jest tutaj problem (wskazuje na to, że czasem alternatywnie zamiast Guru nie ma dysku).

Konkretne pytania:

  • Czy może być to wina mimo wszystko wolnego spinu microdrive? Może jednak zamiast talerzowca wybrać CF? Jaką?
  • Gdzieś na forum widziałem, że może być to powód OC Furii 33MHz, jak zejść do stockowego 25MHz (o ile jest to możliwe)
  • Czy może jednak problem leży gdzie indziej? Guru 8000 0004, z tego co wiem raczej dotyczy dostępu do pamięci?


Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 00:31:30 przez Santyago
[#2] Re: Amiga 600 rev1.5 gayle rev 0 + Furia + Guru mediation

@Santyago , post #1

Przyznam, że podejrzewałbym czas rozruchu fizycznego Hdd. Próbowałeś kombinacji z założoną/zdjętą zworką "RAM wait"? Może to pomoże...Bez zworki Furia działa trochę wolniej, może wtedy dysk zdąży się rozpędzić... (tak tylko zgaduję "bo to Amiga", u jednych wszystko działa na danym konfigu, a u drugiego się wiesza).
[#3] Re: Amiga 600 rev1.5 gayle rev 0 + Furia + Guru mediation

@Santyago , post #1

Wyczyść porządnie CPU na który montujesz furie IPA. Ja co prawda nie mam furii tylko Ninetails 9T, ale objawy miałem bardzo podobne, po przeczyszczeniu ustały.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 09:04:07 przez lopezpb
[#4] Re: Amiga 600 rev1.5 gayle rev 0 + Furia + Guru mediation

@PWS, post #2

Spróbuję z tym RAM wait.

Styki były wyczyszczone - jak z Ram Wait nie pomoże to machnę jeszcze raz, chociaż to zrobię w ostateczności, co by za szybko styków nie wyrobić.

A jest coś z CFek lepszego niż HD? Bo kurczę, myślałem, że HDD to najlepsza opcja. Zastanawiałem się na 3.5" ale ciężko byłoby upchnąć z furią
[#5] Re: Amiga 600 rev1.5 gayle rev 0 + Furia + Guru mediation

@Santyago , post #4

Adaptery na karty SD nie są tak wybredne jak CFki i działają bezproblemowo.
[#6] Re: Amiga 600 rev1.5 gayle rev 0 + Furia + Guru mediation

@Santyago , post #1

Ja w A600 permanentnie bujam się z podstawką pod ROM. Po kilku dniach odstawienia - Amiga nie startuje (czarny ekran). Wystarczy docisnąć, a nawet dotknąć kostkę - i działa, zwykle do następnej dłuższej przerwy. Czyszczenie ani doginanie pinów nie pomaga.

Jestem na etapie godzenia się z wlutowaniem kicka na stałe.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:09:15 przez Daclaw
[#7] Re: Amiga 600 rev1.5 gayle rev 0 + Furia + Guru mediation

@Daclaw, post #6

A może wystarczy wymienić podstawki? Szkoda lutować na stałe..
[#8] Re: Amiga 600 rev1.5 gayle rev 0 + Furia + Guru mediation

@Santyago , post #4

Mam zarówno Furię jak i CF i SD... z adapterem SD Furia pracuje mniej wybrednie (u większości). Ja miałem problemy z kilkoma CF, ale finalnie CF założyłem z Vampirem; a SD z Furią.
Polecam:

Nie koliduje z Furią a i siedzi ładnie w A600 (zdjęcia pożyczone jako przykład ze strony Lotharek.pl).
[#9] Re: Amiga 600 rev1.5 gayle rev 0 + Furia + Guru mediation

@Daclaw, post #6

Co do podstawki od kicka, to można wymienić.
A doginałeś same styki w podstawce?
Można to zrobić igłą, którą wkładasz w zaznaczony otwór i doginasz styk, aby zaznaczona powierzchnia stykała się z tą drugą na przeciwko (ale jednocześnie starając się nie odginać powierzchni z otworem).





Co do Furi, to sprawdzałeś jak się zachowuje z SD? Miałem takie objawy w A1200 z ACA. Nie wykrywało CFki przy pierwszym uruchomieniu. Po długim restarcie wszystko działało aż do wyłączenia

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 11:53:47 przez snifferman
[#10] Re: Amiga 600 rev1.5 gayle rev 0 + Furia + Guru mediation

@snifferman, post #9

A spróbuje z SD, chociaż wolałbym CF w ostateczności. SD ogólniejest u mnie na czarnej liście po wielu doświadczeniach z RPi
[#11] Re: Amiga 600 rev1.5 gayle rev 0 + Furia + Guru mediation

@Santyago , post #10

SD ogólnie jest u mnie na czarnej liście po wielu doświadczeniach z RPi
Bo nie podłączałeś do Maliny CF. Wtedy to byś dopiero miał doświadczenia.
[#12] Re: Amiga 600 rev1.5 gayle rev 0 + Furia + Guru mediation

@Krashan, post #11

Mówisz, że może być jeszcze gorzej?
[#13] Re: Amiga 600 rev1.5 gayle rev 0 + Furia + Guru mediation

@Santyago , post #12

Mówisz, że może być jeszcze gorzej?
Tak. W Malinie miałeś na karcie Linuksa, który sam z siebie robi mnóstwo zapisów, nawet gdy w systemie z pozoru nic się nie dzieje. Ani karty SD ani CF nie są przygotowane do takiej pracy, z tym, że SD jako nowszy standard, radzą sobie nieco lepiej. Porównanie tego do AmigaOS, który w zasadzie zapisy wykonuje tylko na jawne polecenie użytkownika, jest bardzo nierówne.

W momencie gdy zrobimy porównanie CF i SD na tej samej platformie, czyli Amidze, SD wygrywają zdecydowanie mniejszą kapryśnością, ceną i dostępnością.
[#14] Re: Amiga 600 rev1.5 gayle rev 0 + Furia + Guru mediation

@Krashan, post #13

A to spróbuje - dzięki
[#15] Re: Amiga 600 rev1.5 gayle rev 0 + Furia + Guru mediation

@Krashan, post #13

SD wygrywają zdecydowanie mniejszą kapryśnością, ceną i dostępnością.


Jedyne co zauważyłem na minus SD na Amidze, to mniejsze prędkości odczytu/zapisu niż CF. Adaptery SD-IDE nie należą do najszybszych, ale wystarczające na naszej platformie
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem