kategoria: A600
[#1] A600 karta CF jaki system plików.
Witajcie.
Mam pewne pytanko. Kupilem sobie do A600 kartę CF i adapter. Muszę jeszcze dokupic taśmę 44PIN bo tą co mam, co jest jakoś słabo wykonana i nie ma styku gdzieś. Raz działa karta raz nie. Ale do rzeczy. Jaki polecacie system plików zainstalować na tą kartę CF 4GB? Nie chcę mieć WHDLoad, chcę po prostu czysty Workbench 2.1 z polskimi lokalami.
Sprawdzilem FFS, ale ją problemy sum kontrolnych i ciężko dysk sformatować wtedy: wyskakuje non stop: disk is not verified. Wtedy użycie dysku to 100 procent i nie można nic na nim zrobić.
Drugim co sprawdzilem był PFS3? chyba nie pamiętam dokładnie nazwy, ale zrzerał mi 3/4 pamięci RAM. Po odpięciu dysku, RAM wracał do normy np w XCopy.

Jaki system plików był by najlepszy?
[#2] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@krzysiek95, post #1

a ile masz RAM'u ?
[#3] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@nekroskop, post #2

1MB, ale zamierzam dokupić rozszerzenie do 2MB
[#4] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@krzysiek95, post #3

Żeby w miarę wygodnie korzystać z HDD potrzeba Fast Ram, nawet jak gry się uruchomią przy 2Mb chipu to i tak będą się "czkały". Czy ustawiłeś max transfer dla karty CF w HDToolbox?
[#5] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@krzysiek95, post #3

oprócz dodatkowego chipu +1MB
zdecydowanie przydałby się FAST bez tego to męczarnia ( nie da się tego używać )
Zapoluj na np. A608mini



Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 23:08:14 przez nekroskop
[#6] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@nekroskop, post #5

Dobra, postaram się upolować ;D
Ale Chip i tak muszę dokupić?

A co z tym systemem plików?
Albo jak naprawić, żeby na karcie nie wyskakiwały blędy że dysk nie jest zweryfikowany i błędy sumy kontrolnej? Bo mam dokładnie tak:
Robię pod WinUAE tą kartę partycjonuję HDToolBoxem, tak ustawiłem MaxTranafer na 0x1fe00 kliknąłem ENTER, zapisałem. Podzieliłem kartę na dwie partycje. I formatowanie przejdzie, ale dysk jest zapchany w 100 procentach i jak chcę coś skopiować, stworzyć folder to wyskakuje że dysk nie jest zweryfikowany. Tak było jak użyłem FFS. A jak wziąłem teb drugi to ładnie wszystko przeszło, ale po przełożeniu karty do A600 pokazuje mi ok 300 000 pamięci. Na FFS pokazywalo około 700 000.
[#7] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@SimonGK, post #4

Tak ustawiłem
[#8] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@krzysiek95, post #6

przy ffs bedziesz mial czesto problemy z walidacja, dlatego od razu idz w pfs3. moze przesadziles z buforami przy tworzeniu partycji, ze Ci tyle ramu zjadlo?
[#9] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@krzysiek95, post #6

"... I formatowanie przejdzie, ale dysk jest zapchany w 100 procentach ...". Co takiego? Po formatowaniu masz niesformatowany dysk?
[#10] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@juen, post #8

Nie zmieniałem nic w polu Buffers. Mam tam wartość 30.
Robiłem wg tego poradnika: http://tech.webit.nu/partitioning-16-gb-compact-flash-card-with-winuae-and-pfs3/
Prócz ładowania nowego sterownika scsi.device. Mam kartę 4GB. Jak próbowałem ładować, emulator się zwieszał.
A może to tego wina, że robiłem to pod emulatorem, z ustawieniami z poradnika a kartę później przepiąłem do prawdziwej Amigi?

Tak, jak nie dam filesystem na ffs to po sformatowaniu karty mam zajęte 100% dysku. Faktycznie na nim nic nie ma ale dysk nie jest zwalidowany.
[#11] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@krzysiek95, post #10

Tym poradnikiem się kieruj. Zwróć uwage na CAŁKOWITE wyczyszczenie karty CF. Niektórzy tak sprytnie "naprawiają" karty CF ze po formatowaniu zostaje partycja zabezpieczona z plikami ktore musisz na PC wykasowac wchodząc w tą zabezpieczoną partycje. Niestety konieczny KICK 3.1, a workbenchem 2.0 niewiele zwojujesz.

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 11:11:06 przez Stoopi
[#12] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@Stoopi, post #11

Dzieki za pomoc ;) Mam Kick 3.1, ale po wpięciu Amiga nie widzi dysku. Z A500 przekładałem.
Ale wg tego poradnika to jest FFS, a mówicie, żeby go nie używać
[#13] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@krzysiek95, post #12

Możliwe, że kick 3.1 od A500 nie ma scsi.device, w końcu A500 nie ma wbudowanego kontrolera, więc sterownik jest jej niepotrzebny.
Załóż kick 3.1 dla A600.
[#14] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@wali7, post #13

Aaaa no tak :D Czyli będę musiał kupić :D Nie pomyślałem o tym, dzięki :)
EDIT
Mam taki Kickstart w A500. Niby jest też do A600. Ale czy zawiera scsi...
https://allegro.pl/oferta/kickstart-rom-3-1-cloanto-40-063-a500-a600-a2000-10648246050

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 12:25:01 przez krzysiek95
[#15] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@Stoopi, post #11

Sformatowałem kartę wg tego poradnika. Problem leżał chyba w tym, że na dyskietce install nie miałem pliku FastFileSystem. Dograłem go i poszło jak powinno.
Zainstalowałem system i mam około 620 000 pamięci RAM. Też wydaje mi się, że trochę mało. +1MB ChipRAM do mnie jedzie. Będzie prawdopodobnie jutro.
Będą pojawiać się teraz błędy sum kontrolnych?
[#16] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@krzysiek95, post #15

beda. zmien system na pfs3 :)
[#17] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@juen, post #16

Ale wtedy mam zużycie RAMu około 75%
[#18] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@krzysiek95, post #17

dokup FASTA
albo rybki albo pipki

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 13:36:14 przez nekroskop
2
[#19] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@nekroskop, post #18

No dobra, kumam :D
Dzięki wielkie za pomoc :)
ChipRAM do mnie jedzie, z fastem może być problem, bo się na tym kompletnie już nie znam i to jest dokładane na płytę główną? Czy trzeba coś lutować?
[#20] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@krzysiek95, post #19

nic sie nie lutuje, wystarczy wsadzic plytke na odpowiedni uklad, nie da sie tego raczej zle zrobic
[#21] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@krzysiek95, post #19

Nakładane na procesor. Furia lub rozszerzenia typu 4mb/8mb fast ram. Ustaw tylko dobrze max transfer i będzie dobrze.

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 13:52:31 przez Stoopi
[#22] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@Stoopi, post #21

Max transer ustawiony na 0x1fe00. Jak narazie błędów nie ma. Dzięki :)

Przyszła mi pamięć Chip 1MB pod kalpkę, ale niestety jak ją wkładam, Amiga nie startuje. Startuje tylko do drugiego ekranu POST, tego mniej szarego. Co może być przyczyną? Uszkodzona pamięć czy płyta główna? Czasami pojawia się czerwony ekran, czasami, żółty.

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 16:54:10 przez krzysiek95

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 16:59:14 przez krzysiek95
[#23] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@krzysiek95, post #22

Jaka to karta? (1MB Chip) daj jakieś foto.
Może założyłeś ją odwrotnie?
[#24] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@Arturo, post #23

Ta karta to jest. Odwrotnie chyba nie, bo wgl nic by się nie włączało? Wkładałem układami do góry (do klawiatury).
Teraz zatrzymał się na całkowicie białym ekranie.
A po wyjęciu pamięci czasami wyświetla się guru.

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 17:12:28 przez krzysiek95

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 17:16:17 przez krzysiek95
[#25] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@krzysiek95, post #24

przytrzymaj dwa klawisze myszki w czasie włączania Amigi. Kiedy się pojawi bootmenu wybierz uruchamianie bez s/s. Wpisz potem LOADWB (enter) i potem wpisz ENDCLI (enter) pojawi ci sie bardzo uproszczony workbench i ten wybierz sobie systemowy program do testu systemu. Jeśli ci sie pojawi wyszczególniona ilosc ramu zgodna z tym co masz to masz coś nie tak z samym s/s. A tu już może być mnóstwo rzeczy ktore się gryzą, szcególnie gdy coś sam zmieniałeś.

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 23:23:11 przez Stoopi
[#26] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@Stoopi, post #25

Jutro sprawdzę. Ale z rozszerzeniem nie uruchomie nic.
Amiga wtedy zatrzymuje się na szarym ekranie, czasami wyskakuje czerwony, czasami żółty. I zauważyłem że miga dioda POWER. Ale miga w sposób taki, że lekko świeci, normalnie świeci i tak w kółko.
Ale jak wyjmę pamięć dodatkową to załaduje się system czy zootuję z dyskietki coś. Jutro sprawdzę uruchamianie bez ss. A jak uruchomić ten program do testowania systemu? Z górnej belki zczytać ilość RAMu?
[#27] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@krzysiek95, post #26

Jak uda ci się uruchomić Amigę bez s-s to wystarczy w CLI pisać

avail

Poda dostępną pamięć Chip i Fast
1
[#28] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@krzysiek95, post #17

A próbowałeś sformatować kartę z FILE SYSTEM BLOCK SIZE większym niż 512 bajtów?
Według FAQ do WB 3.2 zwiększenie rozmiaru bloku powoduje oszczędności w pamięci
Examples:

A 500 MB partition with 512 bytes per block = 256 KB of RAM required
A 1 GB partition with 4096 bytes per block = 64 KB of RAM required
A 1 GB partition with 512 bytes per block = 0.5 MB of RAM required
A 64 GB partition with 512 bytes per block = 32 MB of RAM required
A 64 GB partition with 4096 bytes per block = 4 MB of RAM required

So always use the bigger blocks you can afford as you will save more
RAM at the expense of storage space.


Sam tego jeszcze nie sprawdzałem :)
[#29] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@RokiS, post #28

Nie próbowałem, zostawaiałem domyślną wartość, chyba 512.
Ale na pewno spróbuję, dzięki ;)
Wychodzi na to, że jak mam partcje po 1GB, to żeby jak najwięcej zaoszczędzić, to muszę dać 4096?
[#30] Re: A600 karta CF jaki system plików.

@krzysiek95, post #29

Na to wygląda, że czym większy rozmiar tego bloku tym więcej zostaje wolnej pamięci :)
Tylko żeby nie przesadzić z tą oszczędnością ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem