kategorie: A600, Sprzęt
[#1] Kość z Kickstart 3.2
Zanim złoże reklamacje na Retroami, że przysłana przez nich kość nie działa, chce mieć pewność, że dobrze włożyłem.



Kickstart wsadziłem identycznie jak starą kość 3.1. Z przesunięciem o jeden "ząbek" w prawo.
[#2] Re: Kość z Kickstart 3.2

@QkiZ, post #1

Jest ok.
[#3] Re: Kość z Kickstart 3.2

@QkiZ, post #1

Ogólnie z opisem tej kosci jest jakis zonk. Do CDTV są dwie kosci na przykład.
[#4] Re: Kość z Kickstart 3.2

@Stoopi, post #3

CDTV ma jeszcze EXTENDED ROM -dwie kości.
Czyżby CDTV w trybie CDTV wymagało jeszcze wymiany tych kości aby działal kick3.2?
W trybie A500 powinna wystarczyć kość z kick3.2.

Może to ktoś potwierdzić?
[#5] Re: Kość z Kickstart 3.2

@QkiZ, post #1

Z tego co czytałem to kości z Retropassion również mają problemy. Ja dopiero sprawdzę w weekend czy działają w A1200.

To chyba jednak problem techniczny, a nie sprzedawcy.
[#6] Re: Kość z Kickstart 3.2

@QkiZ, post #1

Też miałem problem w A600.
Konfig: Furia, karta SD, A604n, Indivision ECS, bez flopa.
Po kolei:
1) Wymieniłem kość, wyjąłem kartę SD, po włączeniu czarny ekran. Po kilku próbach udało się jednak wywołać Boot menu 3.2, wiec myślę kość jest OK. Jednak boot bez s-s zakończył się czarnym ekranem.
2) zdjąłem Furię, po włączeniu jest ekran powitalny. Myślę kuwa, gryzie się z Furiatką, no do kosza! Dodatkowo kolejne restarty to już czarny ekran.
3) drapanie się po głowie.
4) może brak flopa przeszkadza? Po podłączeniu flopa wszystko hula razem z Furią, kickstart jest widoczny za każdym razem. Jakby brak stacji powodował że sekwencja bootowania się gubi...?

Tylko problem z kartą sd mam jeszcze. Po odpaleniu HDInst i HDtoolboxa karta jest widoczna i można podzielić ją na partycje. Niestety reboot z taką karta zawsze kończy się zwisem, nawet jeśli próbuje wystartować z dyskietki, trochę rzezi stacja i zaczyna czytać z karty, zapala diodę HD i wisi. :/. Sprawdzone na dwóch kartach, obie działają w A1200 z OS3.2. Jak w Boot menu wyłączę partycje to z dyskietki rusza.

@edit: karta pracowała bez problemu na tym konfigu w A600 z OS 3.1

Dla odmiany instalacja w A1200 bez najmniejszego problemu, konfig z IndiMK3 i ACA1233.

W każdym razie kości dostarczone przez RetroAmi zarówno dla A600 jak i A1200 u mnie działają.

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 14:28:00 przez vojo
2
[#7] Re: Kość z Kickstart 3.2

@vojo, post #6

No to chyba ROM 3.2 + Furia jednak nie działa dobrze w kontekście kontrolera IDE, więcej ludzi zgłasza problem ze dioda dysku zaczyna się świecić i następuje zamrożenie systemu, nawet z flopa nie można wystartować systemu.


http://eab.abime.net/showthread.php?t=107157


This will only work with V46 ROMs, not V47.

The scsi.device of V47 uses exec/ReadGayle() to detect the Gayle version instead of the custom routine used before. That seems to have broken the neck of the Furia and the TF328/TF330. Since it works well with the real Gayles in A600/A1200 (or at least we had no reports telling us otherwise), I suspect the aforementioned cards don’t set the correct Gayle IDs in their firmware.

Just a theory. Could be our fault, too. No one's blaming anyone. Just sayin’.



Tak więc wygląda że Furia (a także TF328/330) i nowe scsi.device v47 nie kolaborują ze sobą :/
Może z ACA 620 jest ten sam problem? Jeśli tak to kicha, A600 jeśli mają turbo to pewnie w 95% jest to właśnie ACA Furią :/
Nie wiem jak z ACA, ale Boboo_SK w tym wątku na EAB pisze ze jak dostanie swój OS3. 2 może zrobi poprawkę w firmware Furii, ciekawe czy Lotharek zrobi jakąś akcje serwisową z upgrade firmware...

Póki co moja A600 nie działa z 3.2 :(

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 17:09:30 przez vojo
[#8] Re: Kość z Kickstart 3.2

@vojo, post #7

Hmm, na mojej A600 z Furią v3, firmware 13.0 działa bezproblemowo, OS 3.2 normalnie wstaje z karty SD. Może wystarczy, że podniesiesz firmware do nowszej wersji?
[#9] Re: Kość z Kickstart 3.2

@vojo, post #6

4) może brak flopa przeszkadza? Po podłączeniu flopa wszystko hula razem z Furią, kickstart jest widoczny za każdym razem. Jakby brak stacji powodował że sekwencja bootowania się gubi...?

No u mnie flop, to znaczy emulator HxC jest cały czas jest podłączony i działa jako jedyny po włączeniu Amigi. Sama Amiga to czarny ekran.
Może z ACA 620 jest ten sam problem?

To byłoby głupie, ale spróbuje przestawić zworkę w karcie aby ją wyłączyć i sprawdzić czy to pomoże.
[#10] Re: Kość z Kickstart 3.2

@QkiZ, post #9

A próbowałeś wywołać Boot menu po włączeniu Amigi?
Jeśli się pojawi to raczej masz wtedy pewność że ROM jest dobrze nagrany, i problem jest gdzieś indziej.
[#11] Re: Kość z Kickstart 3.2

@vojo, post #10

Amigę podłączam przez GBSa i ten po włączeniu Amigi zgłasza brak sygnału, podczas gdy stary kick 3.1 wyświetla czarny obraz w oczekiwaniu na około 8 sekund i potem jest animacja dyskietki. Więc podejrzewam że skoro z Amigi w ogóle nie ma sygnału wideo to tak jakbym próbował uruchomić system bez kicka w ogóle.
RetroAmi napisało że wyślą jeszcze raz.
Co do karty. Wyłączyłem przez zworkę na karcie ale bez zmian.

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 20:21:17 przez QkiZ
[#12] Re: Kość z Kickstart 3.2

@vojo, post #10

Z tego co czytałem, kick3.2 dłużej "wstaje" więc i bootmenu może pojawić się później niż na starszych kickstartach.
[#13] Re: Kość z Kickstart 3.2

@QkiZ, post #11

Nowa kość (przetestowana w A500) została wysłana w dniu wczorajszym.
[#14] Re: Kość z Kickstart 3.2

@ITU, post #13

Nowa kość (przetestowana w A500) została wysłana w dniu wczorajszym.

Dzięki. Jak przyjdzie to będę testował i dam znać.
[#15] Re: Kość z Kickstart 3.2

@QkiZ, post #1

Gdyby ktoś potrzebował....
Sprawdzone dziś w nocy:
- A1200, wsadzenie odwrotnie kości kickstartów HI-LO (zamiana miejscami) nic się nie zepsuło ;P
- A1200 wsadzenie odwrotnie karty RTC w płytę, nic się nie zepsuło! Obserwacje: Odwrotnie włożona karta RTC się mega grzeje, pewnie gdybym potrzymał dłużej niż 3minuty byłaby dziura w płycie :)
Stan na rano: wszystko hula. Fajnie to wygląda. Mega szybki boot, super bootmenu, super shell, wb stabilny. Zegar tez działa - włożyłem w ACA żeby nie wyciągać oryginalnych ekranów. Bawię się dalej.

Przed montażem w a4k chyba zostawię bufor bezpieczeństwa kilku dni... żebym czegoś odwrotnie nie wsadził. Człowiek się jednak starzeje hyhy.

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 20:14:26 przez pawelini
[#16] Re: Kość z Kickstart 3.2

@pawelini, post #15

wsadzenie odwrotnie kości kickstartów HI-LO (zamiana miejscami)

Dziś w nocy miałem przeciążenie sieci energetycznej
na osiedlu. Może to właśnie te kickstarty?szeroki uśmiech

Jakbyś obrócił kości o 180 stopni i tak włożył,
to by się kickstart zjarał. Podejrzewam, że
obie kości mają na tych samych pinach
zasilanie i masę.

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 21:44:22 przez mmarcin2741
[#17] Re: Kość z Kickstart 3.2

@mmarcin2741, post #16

Słuszne podejrzenie, różnią się przecież tylko wsadem (ODD/EVEN)
[#18] Re: Kość z Kickstart 3.2

@QkiZ, post #1

Właśnie dziś rano zamówiłem sobie w RetroAmi AmigaOS3.2 (już wysłany :) ), a przed chwilą zamówiłem na AliExpress 27C400 i 27C160... a zanim dojdą, to wyczyszczę sobie te na których mam 3.1.4 i wypalę 3.2 :)
Szkoda jednak, że Hyperion nie pomyślał o symbolicznym choćby rabacie dla nabywców 3.1.4. Nie buduje to poczucia szacunku dla klienta.
2
[#19] Re: Kość z Kickstart 3.2

@wali7, post #18

27C160 już u mnie czekają od jakiegoś czasu na wgranie zawartości. Niestety wczoraj zamiast części elektronicznych otrzymałem damski plecak jeansowy z kolorowymi wstawkami i musiałem otwierać spór.

Z czasem przy nowszych wersjach będziesz miał kolekcję licencji na 3.1.4, 3.2, 3.2.4, 3.3, 3.3.4 itd. (podobnie jak rocznik gazet Amigowych) ;p

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 07:21:33 przez Adinfo
[#20] Re: Kość z Kickstart 3.2

@Adinfo, post #19

Ech ci Chińczycy szeroki uśmiech
Kilka tygodni temu zamówiłem na Ali kilka sztuk EPM570T100C5 do Pistorma po 11 zł/szt (wielu sprzedawców miało w takiej cenie). Gdy przyszły, okazało się że w paczce było jedynie kilka sztuk wzmacniaczy operacyjnych (których nie zamawiałem). Wolałbym chyba plecak jeansowy szeroki uśmiech
... jednak po otwarciu sporu kasę dostałem w kilka godzin.
Gdy zamawiałem EPM570T100C5 ponownie, okazało się, że są już u wszystkich po 25 zł/szt... tak więc sądzę, że "pomyłka przy pakowaniu" była pomyłka kontrolowaną i zamierzoną.
Wczoraj przyszły te EPM570T100C5. Tym razem się nie "pomylili"

Z tymi wersjami kicków możesz mieć rację. Na razie wrzucę do 27C160 kicka 3.2, 3.1, 1.3 i DiagROM. Potem się zobaczy.

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 08:29:56 przez wali7
[#21] Re: Kość z Kickstart 3.2

@wali7, post #18

Szkoda jednak, że Hyperion nie pomyślał o symbolicznym choćby rabacie dla nabywców 3.1.4. Nie buduje to poczucia szacunku dla klienta.

Nie wiem jak mieliby to zrobić. Hyperion ma informacje kto ma licencję na 3.1.4, a sprzedaż robią resellerzy, którzy nie mają tego info.
[#22] Re: Kość z Kickstart 3.2

@QkiZ, post #21

Np na stronce Hyperionu generujesz "klucz", który następnie podajesz sprzedawcy przy zakupie :). Ten go potwierdza w Hyper i upust gotowy :).

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 09:26:33 przez RokiS
[#23] Re: Kość z Kickstart 3.2

@RokiS, post #22

To wymagało by jakiegoś interfejsu dla resellerów do potwierdzenia tych kodów.
BTW czym wyciągacie kickstart tak aby nie wykrzywiać nóżek? Macie jakieś specjalne narzędzie czy używacie na przykład dwóch płaskich śrubokrętów?
[#24] Re: Kość z Kickstart 3.2

@QkiZ, post #23

Ja używam długiego i dosyć cienkiego śrubokręta płaskiego, podważam kicka z jednej strony i wsuwam śrubokręt do końca, wtedy podważam drugą stronę "od środka". Nie gną się.
[#25] Re: Kość z Kickstart 3.2

@wali7, post #24

BTW drugi kick przyszedł i działa ok.
1
[#26] Re: Kość z Kickstart 3.2

@QkiZ, post #23

Ja uzywam takiego chwytaka do ukladow scalonych:

1
[#27] Re: Kość z Kickstart 3.2

@QkiZ, post #25

Ten sam problem.... Kick do A500 z retroami nie działa, czarny ekran. Inne kicki od 1.3 do 3.x działają.

Monitor się aktywuje, ale czarny ekran :/

Wysłałem maila i czekam na info

--- edit

nvm. brak floopa blokował - dziwne :)

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 11:15:11 przez Santyago
[#28] Re: Kość z Kickstart 3.2

@Santyago , post #27

U mnie nie był czarny ekran, w ogóle nie było sygnału. Tak twierdził GBS.
[#29] Re: Kość z Kickstart 3.2

@Santyago , post #27

Bez flopa nie zadział i niektórymi kartami turbo
[#30] Re: Kość z Kickstart 3.2

@MariuszK, post #2

A co się stanie jak Kickstart wsadzimy żle, tzn nie zachowamy przesunięcia o jeden ząbek?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem