kategoria: Sprzęt
[#1] Nowe techniki wybielania
Panie, Panowie...

Trochę wypadłem z obiegu. Czy istnieje jakaś nowa i trwała metoda wybielania sprzętu czy znów czeka mnie wycieczka do hurtowni fryzjerskiej (utleniacz 18%) i liczenie na słoneczny dzień :) ?...

Dziękuję!
[#2] Re: Nowe techniki wybielania

@wilkwcieniu, post #1

Nie ma żadnej trwałej metody wybielania.
[#3] Re: Nowe techniki wybielania

@Stoopi, post #2

Nie ma żadnej trwałej metody wybielania.


Skąd ten fatalizm?
Żartuję.
Szkoda ;)...
[#4] Re: Nowe techniki wybielania

@Stoopi, post #2

Ależ są!

Wykorzystaj obecne upały i wystaw klamoty po prostu na bezpośrednie słońce, na drugi dzień już będziesz widział różnice.
słowo klucz: bezpośrednio na słońce, nie przez szybę etc.

minusy:
- idzie wolniej niż z perhydrolem

plusy
- nie trzeba używać chemii
[#5] Re: Nowe techniki wybielania

@wilkwcieniu, post #1

Nigdy nie wybielałem żadnej Amigi. Mycie
i szorowanie jak najbardziej trzeba.
Moje Amigi zestarzały się z klasą. Mam
tylko 3, ale widać, że to sprzęt dostojny szeroki uśmiech
[#6] Re: Nowe techniki wybielania

@alt_, post #4

Potwierdzam, zrezygnowałem z chemii na rzecz natury ... są efekty OK
[#7] Re: Nowe techniki wybielania

@biax, post #6

A mozna np klawiature wystawic w calosci czy lepiej same elementy plastikowe. Mocne nagrzanie nie spowoduje uszkodzenia czegos w srodku?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 16:57:56 przez arturB
[#8] Re: Nowe techniki wybielania

@arturB, post #7

Od tygodnia, albo więcej, wybielam klawiaturę amigową w całości, również od C64 i obudowy od obydwu.
Pod wpływem słońca faktycznie następuje "odżółknięcie", ale wydaje mi się, że w pewnym momencie proces zatrzymuje się i nie otrzymamy tego samego efektu jak wybielanie utleniaczem lub perhydrolem.

Tu zresztą jest porównanie obydwu metod:
https://youtu.be/nVjghFyUgj8?t=480
[#9] Re: Nowe techniki wybielania

@Stoopi, post #2

Nie ma żadnej trwałej metody wybielania.


Oczywiście, że są takie metody, są jednak starannie ukrywane przez lobby wytwarzające obudowy i klawisze.
[#10] Re: Nowe techniki wybielania

@arturB, post #7

Na czynniki pierwsze i na słońce :)
W przypadku klawiatury, nie testowałem - po prostu nie mam potrzeby ich wybielania






[#11] Re: Nowe techniki wybielania

@biax, post #10

Dziś u nas w słońcu chyba 40 stopni. Jestem ciekaw ile trzeba dni aby osiągnąć zadowalający efekt.
[#12] Re: Nowe techniki wybielania

@Bociek78, post #11

Wszystko zależy od stopnia "żółtaczki" ;) Panel do A4k big tower Micronik (ten na fotce), katuję na słońcu od tygodnia i powoli bielactwo powraca
1
[#13] Re: Nowe techniki wybielania

@alt_, post #4

Nadal to nie jest trwałe, zażółcenia wracają, choć bolą mniej, bo na słońcu bez perhydrolu robi się niemal samo OK
1
[#14] Re: Nowe techniki wybielania

@biax, post #10

A ja tak





[#15] Re: Nowe techniki wybielania

@wilkwcieniu, post #1

Polecam zaczernienie;

2
[#16] Re: Nowe techniki wybielania

@wilkwcieniu, post #1

Temat związany pośrednio ale... jak wybielacie/czyścicie kable np od myszy? Są czasem strasznie usmarowane i nie idzie tego doczyścic.
[#17] Re: Nowe techniki wybielania

@Bociek78, post #16

Szmatka albo skarpetka na dłoń. Namoczona wodą. Trochę mydła w płynie. I przeciąganie po kablu pod długości i po kawałku na okrągło.
1
[#18] Re: Nowe techniki wybielania

@Jacques, post #13

Wybielanie nigdy nie będzie trwałe, bo plastik, wraz z jego właściwościami, pozostaje przecież ten sam. Więc problem wróci, w najlepszym wypadku, po takim samym czasie. Czasem potrzeba było 20 lat, więc nie jest tak źle.
[#19] Re: Nowe techniki wybielania

@Stoopi, post #15

Przypomina Commodore Plus/4.
[#20] Re: Nowe techniki wybielania

@PopoCop, post #19

Kocham ten kolor i wszystko co mam maluje w ten sposob.
[#21] Re: Nowe techniki wybielania

@Bociek78, post #16

Uzywam "BRUDPUR", to taki środek do odtłuszczania.
[#22] Re: Nowe techniki wybielania

@Dorian3d, post #14

A to moja a 3000d
1
[#23] Re: Nowe techniki wybielania

@Dorian3d, post #22

Pytanie, po której kuracji (słońce vs. chemia) szybciej ponownie pożółknie?
[#24] Re: Nowe techniki wybielania

@biax, post #23

Ja zrobiłem dwie kuracje (odwyk ) i do dziś jest ok a minęło parę lat

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 17:09:40 przez Dorian3d
[#25] Re: Nowe techniki wybielania

@Bociek78, post #16

Do czyszczenia standardowo, szmatka z mikrofibry + alkohol izopropylowy. W lżejszych przypadkach szmatka + woda + ludwik do naczyń
[#26] Re: Nowe techniki wybielania

@szczupi26, post #25

Wczoraj jako, że SNESa rozkręciłem to mam to wystawione wczoraj trochę i dzisiaj na słońce, mam miejsce wzorcowe bo na plastiku z przodu z napisami gdzie jest dioda power - ktoś ją zakleił i tam jest prawie oryginalny kolor, będzie widać, na ile i po jakim czasie to pomogło.
[#27] Re: Nowe techniki wybielania

@Adinfo, post #26

Dziś wypróbowałem metodę czyszczenia sodą oczyszczoną i nawilżoną szmatką. Sodki nie za dużo, aby zrobiła się pasta. Nie mogłem doczyścić brudu w chropowatej strukturze obudowy C64. Benzyna ekstrakcyjna nie pomagała.
Oprócz doczyszczenia, obudowa wybieliła się sporo (widać różnice jeszcze między oryginalnym kolorem). Nie wiem czy zażółcenie było czasu czy dymu papierosowego, ale widać różnicę.
Nie ma obaw o zniszczenie struktury - nie działa to tak jak papier wodny ścierny.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem