kategoria: A1200
[#1] po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru
Witam,

Po zainstalowaniu 3.2 mogę na nim pracować i resetować za pomocą CTRL+A+A. Problem się pojawia, gdy Amigę wyłączę z prądu: podczas ładowania systemu z dysku twardego, mam Guru "Error: 8002 8001 Task: 0006448". Wyczytałem gdzieś, że jest to problem z moim ROM'em 3.1 i moją karta Blizzard 1230. I rzeczywiście, wyłączenie karty wciskając "2" podczas uruchamiania, rozwiązuje problem. Ale karta nie jest wtedy widoczna w systemie po załadowaniu. Problem można też ominąć, ładując dyskietkę "Modules 1200", przed właściwym startem z dysku twardego - ta opcja oczywiście nie wchodzi w grę. W sieci można znaleźć informacje, że podobny problem dotyczy 3.1.4 i można go obejść, wymieniając kości Kickstart. Problem jest pewnie z moim oryginalnym Kick'em 3.1. Moje pytanie jest, czy mogę zachować oryginalny Kickstart i bez problemu startować 3.2?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 22:23:02 przez davidtychy
[#2] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@davidtychy, post #1

Ale dlaczego nie chcesz używać kości 3.2? W pakiecie AOS3.2 masz również pliki kickstartów do wypalenia w EPROMie i można ich uźywać legalnie (tzn. w ramach licencji).
Tak na marginesie, właśnie przed chwilą odebrałem paczkę z 27C400 na kick 3.2 dla mojej A4000. Być może zaraz je wypalę i wypróbuję :)
[#3] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@wali7, post #2

Też coś mam problem z instalacją tego systemu. Póki nie mam 3.2 zalecają instalację na Romie 3.1.4 ale na nim Workbench 3.2 nie chce startować. Nie wiem czy to kwestia braku bootowalnego bootblocku ale jego zamiana rozwala system plików.
[#4] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@Rafał A-3000, post #3

Ja jeszcze nie instalowałem 3.2, na moich podstawowych obecnie Amigach (A500 i A4000TX mam 3.1.4 na dysku i w kickstartach. Skoro planuję przejście na 3.2 (na razie na A4000TX), to zacznę od wypalenia fizycznych kicków 3.2.
[#5] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@wali7, post #2

27C400 na kick 3.2 dla mojej A4000

To nie lepiej użyć 27C160 i sobie zrobić 4in1? A nawet jak chcesz 1in1 to 27C160 też się do tego nadaje
[#6] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@snifferman, post #5

A kicka 3.2 ładujesz za pomocą blizzkick ?
[#7] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@snifferman, post #5

10 szt. 27C160 mam kupione, tyle że jeszcze nie dotarło (Aliexpress....), póki co mam jedną sztukę w A500, docelowo będzie też w A4000. Tymczasowo kupiłem więc na Allegro kilka sztuk 27C400 do zabaw z 3.2 w wersji 1in1 ;)
PS. oczywiście że 27C160 można używać w roli 1in1 (tak zresztą mam w tej A500), jednak trzeba bawić się z ostatnim rzędem nóżek, co wygląda średnio estetycznie.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 10:37:47 przez wali7
[#8] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@wali7, post #7

Dla 1in1 nic nie trzeba robić z nóżkami.
Dla 4in1 można zrobić "ładnie". Odświeżę ci pamięć, bo sam przyznaleś, że
Ładnie to snifferman zrobił :)


[#9] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@snifferman, post #8

No to powtórzę się: ładnie to zrobiłeś :)
Jednak użycie 27C160 wymaga zadbania o skrajne nóżki... a mi się nie chce ;)
Od ponad roku mam w A500 27C160 z załadowanym jedynie 3.1.4 i póki co nie widzę żadnej potrzeby wrzucania tam czegoś jeszcze... no może DiagROM.
Docelowo planuję zrobić w moich Amigach 3in1: 3.1, 3.1.4, 3.2 i DiagROM, ale to kiedyś. Bo poza kickiem trzeba jeszcze porobić odpowiednie wersje partycji systemowych z wygodnym systemem automatycznego przełączania. Oczywiście, jest to do ogarnięcia, i to na kilka sposobów. Ale nie pali mi się, skoro pod 3.1.4 gry pod WHDLoad śmigają bezproblemowo a sam system działa fajnie. Jeśli 3.2 będzie równie bezproblemowy, to zajmie miejsce 3.1.4. Do czasu oczywiście zrobienia 4in1... o ile ten czas kiedykolwiek nadejdzie szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 12:30:01 przez wali7
[#10] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@wali7, post #9

Jednak użycie 27C160 wymaga zadbania o skrajne nóżki... a mi się nie chce ;)

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli? Ja jeśli chcę mieć tylko kick3.1 w 27C160, to nagrywam go 4 razy i nie ważne jaki stan będzie na ostatnich liniach. Działa dokładnie tak samo jak 27C400, tylko jak w amidze jest podstawka 40pin to dwie nóżki wiszą poza socketem.

Docelowo planuję zrobić w moich Amigach 3in1: 3.1, 3.1.4, 3.2 i DiagROM

Nie wiem jak ty to policzyłeś, ale ja widzę 4 kicki na twojej liście

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 13:07:00 przez snifferman
[#11] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@snifferman, post #10

Zrobiłem tak, u mnie nie działało. Musiałem ustawić na tych liniach dowolny stan logiczny, 0 lub 1 (w końcu były cztery obrazy), wtedy działa.
Może mam jakiś trefny 27C160. Przyjdą te nowe, to porobię eksperymenty.
Nie zmienia to faktu, że 27C400 wsadza się tak jak oryginalny ROM, ma takie same wymiary i działa.
[#12] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@wali7, post #11

Zrobiłem tak, u mnie nie działało.

U mnie działa za każdym razem, a trochę już tego nagrałem.

Dodatkowo można pokusić się o zrobienie kicka 1MB.
Ogólnie są większe możliwości.
Jest jeszcze 27C322, który pomieści 8 standardowych kicków.
[#13] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@wali7, post #2

Tak, wiem. Najprościej jest użyć kości 3.2. Ale chcę, żeby moja Amiga była najbliżej zbliżona temu, co fabryka wypuściła ;) A poza tym, wymiana kości, byłaby dla mnie zbyt prostym prostym rozwiązaniem ;) Pytanie, czy mimo wszystko, istnieje jakieś "software'owe" rozwiązanie?
[#14] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@davidtychy, post #13

Skoro chcesz mieć Ami jak najbliżej zbliżoną do oryginału, to nie używaj OS3.2. Kickstart jest częścią systemu operacyjnego na równi z elementami na dysku.
Użycie kickstartu 3.1.4 lub 3.2 daje obsługę dużych dysków i partycji bez żadnego patchowania sterowników, tak jest zwyczajnie najwygodniej.
[#15] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@snifferman, post #12

Nie wyobrażam sobie potrzeby używania 8 kicków. 4 to jest maksimum tego co ogarniam wyobraźnią, zaś z punktu widzenia człowieka który sobie lubi od czau do czasu w Ami podłubać, najbardziej praktyczne wydaje mi się używanie dwóch obrazów: właściwy kickstart i diagROM (czyli właściwie można użyć także 27C800).
Nie widzę potrzeby posiadania kilku kickstartów, Dawno temu używano przełączniki dodające stary kick 1,3 z powodu niekompatybilności starych gier z kickami 2.0+, jednak WHDLoad całkowicie likwiduje te problemy.
[#16] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@davidtychy, post #1

Nie mam jeszcze kości OS 3.2 do swoich ale napiszę tak:
A1200 z Apollo 1240 - kick 3.1.4 + OS 3.2 - bez problemu.
A1200 z Apollo 1260 w towerce i mediatorze - kick 3.1.4 + OS 3.2 - bez problemu.
A2000 z B2060 - kick 3.1 + OS 3.2 - działa.
A3000D z CS MK II + Mediator - kick 3.1 + OS 3.2 - działa.
A3000T-040 - kick 3.1 + OS 3.2 - działa.
A4000D z CS PPC + Mediator - kick 3.1 + OS 3.2 - działa, ale odkąd mam ten sprzęt zawsze coś nie tak z CPU jest i muszę jechać na 060 bez cache.

Sam OS 3.2 sprawdza wersje bibliotek i je przeładowuje. Oczywiście przy instalacji korzystam także z opcji instalowania odpowiednich bibliotek (jedynie A4000D ma problem z 060 i raczej tu widzę sprzętowy problem).

Pozdrawiam
[#17] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@wali7, post #15

Diagrom jest potrzebny przy diagnozie jak coś nie działa, a wtedy i tak do amigi się zagląda. Moim zdaniem Diagrom w "standardowym" użytkowaniu jest bez sensu. Co jakiś czas wychodzi też nowa wersja i lepiej mieć go w osobnej kości.

Co do przełączników kicków, to też nie mam. W zasadzie mam wszędzie 3.1. W jednej ami mam 3.1.4, ale to przypadkowo. Nagrałem do testów i zapomniałem wyjąć.

Wiele kart turbo ma maprom więc fizyczne kicki nie są niezbędne.

Nie jestem też fanem tych nowych systemów. Mam je kolekcjonersko. Użytkowo nie są mi potrzebne.

Jeśli te nowe kicki nie chcą współpracować z nowym osprzętem, albo system 3.2 nie działa na kicku 3.1(chcoiaż wg opisu powinien), to przełącznik, albo maprom wydaje się dobrym kompromisem.
[#18] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@snifferman, post #17

Jak instalować OS3.2? Sam z siebie Workbench nie startuje. Robię właśnie ręcznie bootowalny dysk by wreszcie ruszył. Nie rozumiem tego.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 22:39:16 przez Rafał A-3000
[#19] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@Rafał A-3000, post #18

Masz partycje z systemem ustawioną jako botowalną?
[#20] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@Rafał A-3000, post #18

Wystartowałeś instalację z dyskietki "install"?
[#21] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@wali7, post #14

Ale pod 3.1 mój dysk 80GB jest bez problemu wykrywany. Instalacja też przebiega beż problemu. Bootowanie z dyskietki "modules" też nie sprawia problemu. I tu jest właśnie problem: bootowanie bez dyskietki "modules" wiesza Amigę. Zresztą, w dokumentacji 3.2 jest napisane, że 3.1 jest obsługiwane. Podejrzewam, że mój Blizzard 1230 sprawia problem. U znajomego goła A1200 tylko z fastem 8MB nie robi takich problemów.
[#22] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@davidtychy, post #20

Nie. Próbowałem z Workbencha. Źle?
Install była dotąd tylko do partycjonowania dysku.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 23:03:15 przez Rafał A-3000
[#23] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@davidtychy, post #21

Jeśli pierwsza partycja na tym dysku ma mniej niż 4 GB i mieści się na jego początku, to jest obsługiwana poprawnie. Reszta partycji na dysku poprawnie obsługiwana po wczytaniu nowszego scsi.device (czyli w trakcie wykonywania startup-sequence), albo nowszego kickstartu z tej pierwszej partycji.
Wielu ludzi tak ma, używa i sobie chwali.
Jeśli do OS3.2 używasz kicka 3.1, to system go musi spatchować, dopiero wtedy rozpoznawany jest poprawnie cały dysk.
Ja wolę mieć od razu wszystko widoczne bez patchowania. Dlatego mam kick 3.1.4, a niedługo wypróbuję 3.2.

Blizzard 1230 nie powinien robić problemów, to są bardzo solidne i zgodne z hardwarem i systemem Amigi karty.
[#24] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@Rafał A-3000, post #22

Już leci. Dograło modules do romu 3.1.4, zmieniło na 3.2 i teraz instaluje.
[#25] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@wali7, post #23

W odpowiedzi na Twoja wiadomość: tak, pierwsza partycja ma mniej niż 4GB, a dokładnie 2GB.
Nie kontynuowałem przez jakis czas tego wątku, bo urlop, inne sprawy, itp. Ale wracając do tematu. Zainstalowałem od nowa 3.2. I o dziwo przez parę dni działał bez problemu. Później wyjechałem na urlop i po powrocie, po kilku dniach: Guru. Start z wyłączonym Blizzardem (klawisz 2 podczas uruchamiania) uruchamia system bez problemu.
[#26] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@Tom Rain, post #16

Witam. Zainstalowałem dzis apollo 1260 i biblioteki z a os 3.2 i guru :( rom 3.2. jakie biblioteki mam wrzucić by to ruszyło. Teraz nic nie mogę zrobić bo od razu guru. Mogę liczyć na pomoc?
Pozdrawiam serdecznie Piotr
[#27] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@CichyPD77, post #26

Jak to nic?
Odpalasz Amigę dyskietki i kasujesz lub zmieniasz nazwę tych bibliotek.
Możesz to samo zrobić uruchamiając Amigę bez s-s , potem loadwb i będziesz miała Workbencha.
A teraz to już wiesz co zrobić.
1
[#28] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@CichyPD77, post #26

Ja na Blizzardzie 1230 też mam GURU pod OS3.2. Pomaga tylko dodanie odpowiedniego parametru do SetPatch lub LoadModule. Coś z MEMFKICK - dokładnie nie pamiętam.

Nie wiem jednak czy dotyczy to też 1260, ale pewnie tak.

Wyłącz podczas ładowania Blizzard (przytrzymaj przycisk 2 na klawiaturze podczas uruchamiania Amigi), by na spokojnie skonfigurować system.

P.S. Sorki, doczytałem, że masz kartę Apollo.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 22:07:57 przez Hexmage960
1
[#29] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@Hexmage960, post #28

Na Apollo trzeba dopisać do LoadModule parametr NOMEMFKICK bo inaczej załaduje moduły do pamięci CHIP zamiast do FAST. Ogólnie to dla każdej karty w której pamięć FAST nie jest typu "KICK" czy jakoś tak.
[#30] Re: po instalacji Amiga OS 3.2 - Guru

@markus0321, post #29

Jak brzmi pełne polecenie które należy dopisać do ss z tym Nomemfkick (pytanie dla laika)?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem