kategoria: A600
[#1] Problem z LHA
Cześć koledzy i koleżanki szeroki uśmiech

Od jakiegoś czasu miałem ostrego zajoba w pracy i prywatnie przez co nie byłem zbyt aktywny tutaj ani prawie nie używałem amigi. Od kilku dni sytuacja się zmieniła, już wcześniej zamówiłem sobie AmigaOS 3.2, i niedawno zainstalowałem go na mojej A600. Wtedy zaczeły się schody. Choć jak się później okazało problemem wcale nie jest OS3.2. Więc ilekroć próbuje rozpakować archiwum LHA (czy to z dyskietki, karty cf w pcmcia czy dysku twardego) do ram. pojawia mi się komunikat jak poniżej:



W amidze mam kartę turbo ACA620 oraz rozszerzenie 1MB chip pod klapkę. Rom 3.2 remapuje przy użyciu ACATune. Testowałem różne wersje LHA z UnArc (ten z os3.9) włącznie i w każdym przypadku jest ten sam problem. W amidze mam też przełącznik kickstartów z DiagRomem, wykonałem testy pamięci i żaden nie wykazał błędu. Po różnych próbach, min. zimny start bez sekwencji startowej i remapowania romu, postanowiłem wyłaczyć kartę turbo specjalną zworką. Ku mojemu zdziwieniu okazało się że w takim przypadku archiwa rozpakowują się bez najmniejszego problemu. Czy ktoś z was miał podobny problem, który udało się rozwiązać?


Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 08:40:50 przez jarokuczi
[#2] Re: Problem z LHA

@jarokuczi, post #1

Masz cos z maxtransferr na karcie cf zle ustawione
Skopiuj bezposrednio do RAM
Cd Ram:
C:lha x ram:*.lha
[#3] Re: Problem z LHA

@HOŁDYS, post #2

Niestety to nie to, dokladnie to samo sie dzieje jak archiwum jest umieszczone na dyskietce df0: i rozpakowuje do ramu, archiwa dobrze się rozpakowują jak aca jest wyłaczona.
[#4] Re: Problem z LHA

@jarokuczi, post #3

A jak użyjesz LHA w wersji na 020 ?
[#5] Re: Problem z LHA

@jarokuczi, post #3

zmieniałeś plik LHA na inną wersję w C: ??
[#6] Re: Problem z LHA

@RoniWorlds, post #5

Testowałem różnych wersji lha, tak jak pisałem. wersje 020 i 000, próbowałem również rozpakowywać archiwa przy użyciu unarc i xad i za każdym razem ten sam efekt. Dodatkowo napisze że nie zawsze się wywala na tym samym pliku wewnątrz archiwum.
[#7] Re: Problem z LHA

@jarokuczi, post #6

A czy inne archiwa lzx, zip, rar, rozpakowują się poprawnie?

Czy jeśli uruchomisz Amigę bez s-s to lha rozpakowuje poprawnie ?
[#8] Re: Problem z LHA

@jarokuczi, post #3

a na dyskietke nie kopiowales na tym samym systemie przez co na dyskietce wyladowalo tez juz uszkodzone archiwum lha?
[#9] Re: Problem z LHA

@Norbert, post #7

Napisal w pierwszym poscie ze bez ss dziala
[#10] Re: Problem z LHA

@HOŁDYS, post #9

No to może wirus który działa na 020+?

Bez sprawdzenia na innego a600 z kartą a620 nie da się nic więcej powiedzieć.
[#11] Re: Problem z LHA

@jarokuczi, post #1

w jaki sposób archiwa dotarły na dyskietkę i na CF?
[#12] Re: Problem z LHA

@Mir3k, post #11

Dziwne jest to że bez karty turbo wszystko rozpakowuje się poprawnie.
Jest o tym w poście #1
[#13] Re: Problem z LHA

@Norbert, post #12

a zobacz jak działa na turbince z wyłączonym Fast - za pomocą NoFastmem chyba z katalogu System

a widzę że nawet w acatune masz funkcje - fastmem off :)

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 14:11:44 przez RokiS
[#14] Re: Problem z LHA

@jarokuczi, post #1

Odpowiadając wszystkim po koleii.

Dane na dyskietkę (adf przez gotek wewnętrzny) trafiły przez emulator.
Dane na karte cf normalnie na klonie przez czytnik usb.
Wyłączanie samej pamięci fast nie pomaga. Zresztą testy pamięci diagromem nic nie wykazały.
Bez sekwencji startowej po zimnym starcie (rom z kosci nie mapowany) dzieje się dokładnie tak samo.
Problemu nie ma jak karta turbo jest wyłączona, z każdego z wymienionych źródeł (df0, cf0 i hdd) archiwa rozpakowują się bez problemu przy uzyciu komendy lha.

Konkluzja może CPU jest uwalony? Są na amidze jakieś programy do stress testu cpu, w stylu prime95?
[#15] Re: Problem z LHA

@jarokuczi, post #14

Ja bym zrobil test ..i caka zawartosc ram dysku zapelnil modulami.pp obrazkami IFF ..99% ..potem po kolei odtwarzal te pliki...cos stawiam ze CAS na simach jest za wysoki i sa bledy ..Pamietaj ze amiga nie ma ochrony pamieci 8 CRC ....
[wyróżniony] [#16] Re: Problem z LHA

@jarokuczi, post #14

Raczej masz uszkodzona pamiec w tej karcie, albo moze cache. Mozesz sprobowac uzyc "run NoFastMem" i dopiero potem rozpakowywac, jesli sie rozpakuje to bedzie oznaczalo ze to kwestia pamieci fast, a jak sie nie rozpakuje to kwestia karty.
[#17] Re: Problem z LHA

@Don_Adan, post #16

Wychodzi na to że twój sposób wyłaczenia pamięci fast (poprzez run NoFastMem) bez sekwencji startowej faktycznie zadzaiałał, archiwa rozpakowują się ok przy włączonej karcie. Wcześniej robiłem test używając NoFastMem z pod workbencha i efekt był taki sam jak z właczoną pamięcią. Ale możliwe że to przez fakt, że rom był zmapowany do uszkodzonej pamięci na karcie. Dziwne że DiagRom nie wykrywa błędów pamięci.
[#18] Re: Problem z LHA

@jarokuczi, post #17

Ja się nigdy diagromem nie bawiłem - może on nie widzi tej dodatkowej pamięci wykorzystywanej do mapowania rom-ów?

I jak możesz to sprawdź jeszcze bez bez mapowania romu. ;)
[#19] Re: Problem z LHA

@RokiS, post #18


Bez sekwencji startowej po zimnym starcie (rom z kosci nie mapowany) dzieje się dokładnie tak samo.

Aca ma dedykowany obszar w tej pamięci pod mapowanie romu. DiagROM jej nie przetestuje ale jako że bez mapowania dzieje się tak samo, czyli są błedy. Problem musi być z obszarem dostępnym dla amigaos jako fastram, ten jest testowany przez DiagROM. Zapewne procedura testowa nie jest zbyt wyrafinowana a błedy dość trudne do odtworzenia, dlatego w większośći przypadków sam system działa stabilnie. Chyba czas pomyśleć nad przesiadką na Furie...

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 09:14:36 przez jarokuczi
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem