kategoria: A600
[#1] Amiga 600 i problemy z wyświetlaniem
Cześć, po jakichś 20 latach znowu jestem posiadaczem Amigi 600 i próbuję ją doprowadzić do porządku. Komputer działa w większości bez zarzutu, ale mam dwa problemy:

  • Gdy podłączam do telewizora (Samsung) przez RGB-SCART, to obraz się włącza na chwilę i wyłącza w kółko bez końca. Po podłączeniu tego samego kabla do przejściówki SCART-HDMI jest szary ekran z cieniami tego, co komputer właśnie wyświetla. Jaki może być powód? Podłączenie do SCART przez wyjście kompozytowe Amigi działa normalnie.
  • Kupiłem rozszerzenie 1MB chip. Po uruchomieniu komputer zawiesza się w momencie wejścia w Workbench. Pokazuje górny pasek i koniec. Po chwili się resetuje. Złącze wyczyściłem.


Macie jakieś pomysły? Jeśli to ma znaczenie, to kondensatorów jeszcze nie zdążyłem wymienić.
[#2] Re: Amiga 600 i problemy z wyświetlaniem

@grzegorzdh0, post #1

Ad.1 Najprawdopodobniej kabelek zrobiony do pupy... Ad.2 najprawdopodobniej kupiles "gotowca" z systemem i przy uruchomieniu coś sprawia problemy. Uruchom Amige i jednocześnie trzymaj dwa klawisze myszki aż ci wyskoczy bootmenu. W nim wybierz uruchamianie bez startu sequence i w okienku wpisz loadwb i potem emocji. Jeśli Ci się uruchomi system to winny jest "gotowiec". Kondensatory wymień jak najszybciej.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 14:25:20 przez Stoopi
[#3] Re: Amiga 600 i problemy z wyświetlaniem

@Stoopi, post #2

Dziękuję za odpowiedź. Pogrzebię więc w tym kablu i zobaczę, jakie będą efekty. Jeśli chodzi o drugą sprawę to komputer działa bez problemu, gdy nie ma w nim karty z dodatkowym RAM-em. Co ciekawe, z włożoną kartą mogę wejść dwoma przyciskami myszki do menu startowego, ale gdy klikam „Display options”, objawy są te same, co przy starcie Workbencha: stanięcie komputera i po chwili reset. Kiedy startuję Workbench z dyskietki z rozszerzeniem pamięci, dzieje się to samo, co przy starcie z dysku. Pojawia się górna belka, zawieszenie i restart. Ewidentnie albo karta nie działa prawidłowo, albo kondensatory. Myślałem, że pogram w SWOS, a tu się nie da, bo bez karty pamięci za mało.
[#4] Re: Amiga 600 i problemy z wyświetlaniem

@grzegorzdh0, post #3

Musisz przetestować pamięć AmigaTestKit
Pokaż zdjęcie rozszerzenia pamięci w dobrej rozdzeilczości
[#5] Re: Amiga 600 i problemy z wyświetlaniem

@grzegorzdh0, post #1

Co do drugiego problemu to wyczyść izopropanolem złącze krawedziowe. I wsuń tą pamięć kilka razy. Ja też kiedyś myślałem że pamięć uwalona a to poprostu na złączu był problem.
[#6] Re: Amiga 600 i problemy z wyświetlaniem

@grzegorzdh0, post #1

Takie samoróbki mają to do siebie że kuleczki cyny potrafia zrobic zwarcie pomiędzy nóżkami układów scalonych. Lupa w dłoń i zerknij czy tam jakiegos zwarcia niema. :]
EDIT: "... w okienku wpisz loadwb i potem endcli..."

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 17:50:41 przez Stoopi
[#7] Re: Amiga 600 i problemy z wyświetlaniem

@snifferman, post #4

Zdjęcia:






Muszę znaleźć jakąś działającą dyskietkę na ten AmigaTestKit, bo mam ze 20 dyskietek, a chyba z nich dwie będą dobre. szeroki uśmiech

@SimonGK Wyczyściłem, włożyłem i wyjąłem kilka razy.

@Stoopi Wstyd się przyznać, ale nie mam lupy. szeroki uśmiech Ale przedmuchałem sprężonym powietrzem całość.

Pokazał się przed chwilą Software failure 8000 0003 kilka razy, gdy rozszerzenie było w środku. Wyjąłem kartę SD i włączyłem komputer z rozszerzeniem. Pokazał się ekran Kickstartu z lekkimi artefaktami.
[#8] Re: Amiga 600 i problemy z wyświetlaniem

@grzegorzdh0, post #7

no to teraz trzeba by było sprawdzic na innej amidze, i w sumie tyle można doradzic na odległość.
[#9] Re: Amiga 600 i problemy z wyświetlaniem

@Stoopi, post #8

Też tak myślę. Dziękuję wszystkim za pomoc.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem