kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] [Indivision MK3] Moje ustawienie do gierek (UPDATE) - 60, 75, 144Hz, gotowe pliki...
Cześć jeszcze raz,

- Ponieważ spędziłem jeszcze trochę czasu nad ustawieniami Indivision AGA MK3, postanowiłem napisać ten wątek od nowa, uzupełniając go o więcej informacji.

- Testowałem różne ustawienia na monitorach 60, 75 i 144 Hz. Pod uwagę brałem wielkość ekranu i płynność ruchu.

- Moim zadaniem było znaleźć dla siebie "IDEALNE" lub "PRAWIE IDEALNE" ustawienie tak aby przyjemnie mi się grało w gry.

- W załączniku będą pliki z GOTOWYMI CONFIGAMI o których piszę, które można wczytać i sobie przetestować.


----------------------
Kilka informacji:
----------------------

1.
Używam Indivision AGA MK3 (firmware 1.9) na Amidze 1200.
Aktualny firmware i aplikację do ustawień można pobrać tutaj: http://wiki.icomp.de/wiki/Indivision_AGA_MK3/doc
W tym linku jest także aplikacja do zmiany ustawień naszego Indivision. Są tu też pliki, za pomocą których można zrobić help-disk,
jeśli coś się skaszani i nie będzie obrazu.

2.
Przy okazji: poprosiłem Panów z icomp.de o aktualizację programu do ustawień Indivision.
Ponieważ program daje nam możliwość zapisu naszej konfiguracji do pliku, chciałem aby było możliwe
wczytanie konfiguracji za pomocą jednej komendy bez dodatkowych akcji. Dzięki czemu jeśli jakaś gra wymagałaby jakiś konkretnych
ustawień to można dać komendę zaraz przed uruchomieniem gry lub podpięć ją pod jakąś ikonę lub Menu Tool.
Panowie byli na tyle mili, że zrobili taką aktualizację, na ten moment dostępna jest nieoficjalnie na forum icompu w wersji 1.9.1:
https://forum.icomp.de/index.php?thread/2086-indivision-mk3-can-i-load-and-apply-config-file-without-launching-the-mk3-applic/&postID=18696#post18696
Ale to tylko dla chętnych jak Ktoś potrzebuje, ja uważam, że dzięki temu troszkę się zwiększyła elastyczność tej aplikacji.

3.
Indivision MK3 ma zegar 165 Mhz (standard HDMI 1.0-1.2a)
Co oznacza na przykład że może na spokojnie wyświetlać obraz 800x600 w 100 Hz
ale w w 1280x1024 w 100 Hz już nie da rady.. po co tak? o tym potem już w przykładach..

4.
Do obliczeń "tych dziwnych wartości" dla trybów VGA korzystałem z tego kalkulatora VGA: https://tomverbeure.github.io/video_timings_calculator
Podajemy tu rozdzielność jaką chcemy mieć oraz odświeżanie. Następnie odczytujemy potrzebne wartości z kolumny CTV.
Jeżeli chcemy wydusić więcej z naszego monitora tj. wykorzystać jego maksymalne odświeżanie lub otworzyć rozdzielczość,
których nie ma na predefiniowanej liście Indivision to właśnie wtedy korzystamy z takiego kalkulatora aby mieć te dodatkowe wartości.

5.
Kiedy mamy uruchomioną aplikację Indivision i coś namieszaliśmy, z menu zawsze możemy wybrać "Reset To Defaults", a potem "Save & Apply".

6.
Jeśli masz jakieś swoje wcześniejsze ustawienia, których nie chcesz stracić, możesz je zapisać do pliku opcją z Menu.

7.
TESTY. 99% gier działa w trybie Lowres. Rzadko spotyka się gry które pracują np. w HiresLaced.
Do testowania używam głównie gry SlamTilt ponieważ ma ona bardzo szybki i płynny pionowy scrolling/migotanie
oraz w trakcie gry (multiball) za pomocą HELP/DEL można przełaczać się w tryb Lowres/HiresLaced.
Gra Banshee zaczyna się obrazkiem HiresLaced a potem scroling/migotanie. LethalWeapon poziomy scroling/migotanie.

8.
Zwróć uwagę jaki tryb masz włączony w monitorze. Włącz 4:3 (lub podobny) jak dasz 16:9 to ekran gry będzie rozszerzony.

9.
Każdy ma swoje preferencje. Z wiadomych powodów nie ma co szaleć z rozmiarem monitora ani na siłę powiększać gry,
ja finalnie zostałem bez powiększania na wspomnianym monitorze 22" i używam efektu scanlines (Darken).
No i jedna osoba zauważy płynność lub niepłynność obrazu a druga będzie miała na to wywalone...
Więc każdy i tak ustawia pod siebie...

----------------------------------------------------
Kilka przykładów ustawień, które testowałem:
----------------------------------------------------

USTAWIENIE NR 1.
(800x600 @100Hz, nie powiększane) - dla monitorów >= 100Hz

To jest moje OBECNE ustawienie, które na razie uznaje za "PRAWIE IDEALNE" :)
Żeby zadziałało trzeba mieć monitor obsługujący 100Hz, ja używam HP 22" 144Hz.

PLUSY: superpłynnie w Lowres, zachowane proporcje, statyczne obrazy HiresLaced są OK.

MINUSY: dynamiczna gra w HiresLaced (SlamTilt) powoduje mega drgawki, (ale na krótkie momenty można żyć)
powodem jest włączenie Double Buffer.

KOMENTARZ: można wyłączyć Double Buffer aby pozbyć się mega-drgawek podczas scrolingu
w trybach HiresLaced ale z kolei widoczny będzie wtedy Screen Tearing pośrodku ekranu,
który może być irytujący.

JAK ZROBIĆ SAMEMU:
- Uruchamiany aplikację Indivision AGA MK3
- Zaznaczamy na liście ostatni element tj. "Pre 800x600 PAL" (ten preset jest odpalany podczas gier)
- Klikamy "Copy". Zmieniamy nazwę np. na "My Games Preset". I WAŻNE za pomocą "DOWN" przesuwamy tuż nad "Pre 800x600 PAL",
ponieważ kolejność ma znaczenie na liście. "Pre 800x600 PAL" można ewentualnie wyłączyć (jest wtedy w nawiasie), ale nie trzeba.
Zamiast kopiować "Pre 800x600 PAL" można również go edytować bezpośrednio. Więc jak nam wygodniej.
- Następnie klikamy na "<" przy "VGA Mode"
- Z listy wybieramy gotowy preset "Pre 800x600 100Hz VSync"
- Nie możemy go edytować, więc klikamy "Copy", można zmienić nazwę np. na "My 800x600 100Hz"
- Odznaczamy okienko "VSync" - klikamy "ACCEPT"
- Możemy kliknać "Test/Adjust", aby np. obniżyć całość lub dodać efekt scanline, np. Darken 25%, dodatkowo można ustawić OSDSec na 0
żeby nam się nie pojawiała nakładka Indivision na ekranie.
- Klikamy "Advanced" - zaznaczamy Double Buffer i akceptujemy
- Wreszcie klikamy "Save & Apply" i już jest gotowe.

- ... albo wczytujemy mój GOTOWY config "my_800x600x100hz.conf" za pomocą "OPEN" z menu i klikamy "Save & Apply",
lub od razu za pomocą komendy/skryptu etc. "Indivisionagamk3 SAVEAPPLY nazwa.pliku" (patrz punkt 2.)



USTAWIENIE NR 2.
(1280x1024 @85Hz, powiększane) - dla monitorów >= 85Hz

PLUSY: obraz gry jest teraz większy, bez dystorsji - zajmuje cały pionowy obszar monitora
(jeśli gra korzysta z overscan np. SuperFrog, AB: Tower Assault) kilka pixeli z góry lub z doły zostanie uciętych,
odświeżanie 85Hz + Double Buffer daje bardzo dobrą płynność (ale nie super-płynność)

MINUSY: mimo bardzo dużej płynności nie jest ona idealna co może być widoczne przy scrolach, lekki schodkowy ruch.
Podobnie jak wcześniej dynamiczna gra w HiresLaced (SlamTilt) powoduje mega drgawki, (ale na krótkie momenty można żyć)
powodem jest włączenie Double Buffer.

KOMENTARZ: Jak wspomniałem w punkcie 3. Indivision MK3 ma zegar 165Mhz.
Aby uzyskać obraz 1280x1024 w 100Hz to tego potrzebny byłby już zegar 185Mhz.. więc trochę brakuje.
Podobnie jak w Ustawieniu 1, można spróbować wyłączyć Double Buffer, będzie płynniej
lecz od czasu do czasu będzie się pojawiał Screen Tearing.

JAK ZROBIĆ SAMEMU:
- Uruchamiany aplikację Indivision AGA MK3
- Zaznaczamy na liście ostatni element tj. "Pre 800x600 PAL" (ten preset jest odpalany podczas gier)
- Klikamy "Copy". Zmieniamy nazwę np. na "My Games Preset". I WAŻNE za pomocą "DOWN" przesuwamy tuż nad "Pre 800x600 PAL",
ponieważ kolejność ma znaczenie na liście. "Pre 800x600 PAL" można ewentulanie wyłączyć (jest wtedy w nawiasie), ale nie trzeba.
Zamiast kopiować "Pre 800x600 PAL" można również go edytować bezpośrednio. Więc jak nam wygodniej.
- Następnie klikamy na "<" przy "VGA Mode"
- Z listy wybieramy gotowy preset np. "Pre 1280x1024 60Hz VESA"
- Nie możemy go edytować, więc klikamy "Copy", można zmienić nazwę np. na "My 1280x1024 85Hz"
- Za pomocą wspomnianego kalkulatora VGA MODE wpisujemy do niego 1280,1024 i 85Hz i przepisujemy wygenerowane wartości
w odpowiednie okienka, tj.:
Pixel clock: 159500000,
Horizontal Timing - FPorch: 96, SyncLen: 136, BPorch: 232
Vertical Timing - FPorch: 3, SyncLen: 7, BPorch: 44
- Klikamy "ACCEPT"
- Klikamy "Test/Adjust", i ustawiamy ekran: Left 480, Top 20, Width 640, Height 512.
- Dodatkowo można ustawić H i VFilter, Darken np. na 25% i OSDSec na 0 żeby nam się nie pojawiała nakładka Indivision na ekranie.
- Klikamy "Advanced" - zaznaczamy Double Buffer i akceptujemy
- Wreszcie klikamy "Save & Apply" i już jest gotowe.

- ... albo wczytujemy mój GOTOWY config "my_1280x1024x85hz.conf" za pomocą "OPEN" z menu i klikamy "Save & Apply",
lub odrazu za pomocą komendy/skryptu etc. "Indivisionagamk3 SAVEAPPLY nazwa.pliku" (patrz punkt 2.)



USTAWIENIE NR 3.
(800x600 @75Hz, nie powiększane) - dla monitorów >= 75Hz

PLUSY: jeśli mamy akurat monitor obsługujący do 75Hz to można zyskać troszkę płynności więcej.

MINUSY: może lekki schodkowy ruch przy scrolach.
Dynamiczna gra w HiresLaced (SlamTilt) powoduje mega drgawki, (ale na krótkie momenty można żyć)
powodem jest włączenie Double Buffer.

KOMENTARZ: Możliwe że przy ustawieniu na 75Hz monitor będzie gubił obraz, wtedy można przeliczyć
parametry VGA Mode dla np. 74Hz. Podobnie jak w Ustawieniu 1, można spróbować wyłączyć Double Buffer, będzie płynniej
lecz od czasu do czasu będzie się pojawiał Screen Tearing.

JAK ZROBIĆ SAMEMU:
- Uruchamiany aplikację Indivision AGA MK3
- Zaznaczamy na liście ostatni element tj. "Pre 800x600 PAL" (ten preset jest odpalany podczas gier)
- Klikamy "Copy". Zmieniamy nazwę np. na "My Games Preset". I WAŻNE za pomocą "DOWN" przesuwamy tuż nad "Pre 800x600 PAL",
ponieważ kolejność ma znaczenie na liście. "Pre 800x600 PAL" można ewentulanie wyłączyć (jest wtedy w nawiasie), ale nie trzeba.
Zamiast kopiować "Pre 800x600 PAL" można również go edytować bezpośrednio. Więc jak nam wygodniej.
- Następnie klikamy na "<" przy "VGA Mode"
- Z listy wybieramy gotowy preset np. "Pre 800x600 72Hz VESA"
- Nie możemy go edytować, więc klikamy "Copy", można zmienić nazwę np. na "My 800x600 75Hz"
- Za pomocą wspomnianego kalkulatora VGA MODE wpisujemy do niego 1280,1024 i 85Hz i przepisujemy wygenerowane wartości
w odpowiednie okienka, tj.:
Pixel clock: 49000000,
Horizontal Timing - FPorch: 40, SyncLen: 80, BPorch: 120
Vertical Timing - FPorch: 3, SyncLen: 4, BPorch: 22
- Klikamy "ACCEPT"
- Klikamy "Test/Adjust", i ustawiamy ekran: Left 480, Top 20, Width 640, Height 512.
- Dodatkowo można ustawić H i VFilter, Darken np. na 25% i OSDSec na 0 żeby nam się nie pojawiała nakładka Indivision na ekranie.
- Klikamy "Advanced" - zaznaczamy Double Buffer i akceptujemy
- Wreszcie klikamy "Save & Apply" i już jest gotowe.

- ... albo wczytujemy mój GOTOWY config "my_800x600x75hz.conf" za pomocą "OPEN" z menu i klikamy "Save & Apply",
lub odrazu za pomocą komendy/skryptu etc. "Indivisionagamk3 SAVEAPPLY nazwa.pliku" (patrz punkt 2.)



USTAWIENIE NR 4.
(1280x1024 @60Hz, powiększane) - dla monitorów >= 60Hz

PLUSY: działa, obraz gry jest teraz większy, bez dystorsji - zajmuje cały pionowy obszar monitora
(jesli gra korzysta z overscan np. SuperFrog, AB: Tower Assault) kilka pixeli z góry lub z doły zostanie uciętych,

MINUSY: zauważalny schodkowy ruch przy scrolach. Dynamiczna gra w HiresLaced już tak nie szarpie,
bo Double Buffer jest wyłączony.

KOMENTARZ: Z racji prawie żadnej różnicy między włączonym a wyłączonym Double Buffer, można go wyłączyć.
Dynamiczna gra w HiresLaced już tak nie szarpie.

JAK ZROBIĆ SAMEMU:
- Uruchamiany aplikację Indivision AGA MK3
- Zaznaczamy na liście ostatni element tj. "Pre 800x600 PAL" (ten preset jest odpalany podczas gier)
- Klikamy "Copy". Zmieniamy nazwę np. na "My Games Preset". I WAŻNE za pomocą "DOWN" przesuwamy tuż nad "Pre 800x600 PAL",
ponieważ kolejność ma znaczenie na liście. "Pre 800x600 PAL" można ewentulanie wyłączyć (jest wtedy w nawiasie), ale nie trzeba.
Zamiast kopiować "Pre 800x600 PAL" można również go edytować bezpośrednio. Więc jak nam wygodniej.
- Następnie klikamy na "<" przy "VGA Mode"
- Z listy wybieramy gotowy preset np. "Pre 1280x1024 60Hz VESA"
- Nie możemy go edytować, więc klikamy "Copy", można zmienić nazwę np. na "My 1280x1024 60Hz"
- Klikamy "ACCEPT"
- Klikamy "Test/Adjust" i ustawiamy ekran: Left 480, Top 20, Width 640, Height 512.
Dodatkowo można dodać efekt scanline, np. Darken 25%, lub można ustawić OSDSec na 0 żeby nam się nie pojawiała nakładka Indivision na ekranie.
- Klikamy "Advanced" - zaznaczamy Double Buffer i akceptujemy
- Wreszcie klikamy "Save & Apply" i już jest gotowe.

- ... albo wczytujemy mój GOTOWY config "my_1280x1024x60hz.conf" za pomocą "OPEN" z menu i klikamy "Save & Apply",
lub odrazu za pomocą komendy/skryptu etc. "Indivisionagamk3 SAVEAPPLY nazwa.pliku" (patrz punkt 2.)


USTAWIENIE NR 5.
(800x600 Auto+VSync, nie powiększane) - dla monitorów ???

PLUSY: to ustawienie jest ciekawe, również daje super-płynny scroll jak Ustawienie 1

MINUSY: proporcje obrazu są nieco zaburzone (obraz trochę chudszy). W zależności od monitora
podczas przełączania Lowres/HiresLaced (jak w SlamTilt multiball) może być chwila przerwy.
Szarpanie podczas szybkiego ruchu w HiresLaced jest mniejsze bo nie ma włączonego Double Buffer.

JAK ZROBIĆ SAMEMU:
- Uruchamiany aplikację Indivision AGA MK3
- Zaznaczamy na liście ostatni element tj. "Pre 800x600 PAL" (ten preset jest odpalany podczas gier)
- Klikamy "Copy". Zmieniamy nazwę np. na "My Games Preset". I WAŻNE za pomocą "DOWN" przesuwamy tuż nad "Pre 800x600 PAL",
ponieważ kolejność ma znaczenie na liście. "Pre 800x600 PAL" można ewentulanie wyłączyć (jest wtedy w nawiasie), ale nie trzeba.
Zamiast kopiować "Pre 800x600 PAL" można również go edytować bezpośrednio. Więc jak nam wygodniej.
- Następnie klikamy na "<" przy "VGA Mode"
- Z listy wybieramy gotowy preset "Pre 800x600 Auto+VSync"
- Klikamy "Test/Adjust". Ekran prawdopodobnie nam zgaśnie - naciskamy klawisz "r". Ekran powinien się pojawić. Dajemy OK.
- Klikamy "ACCEPT"
- Możemy kliknać "Test/Adjust", aby np. obniżyć całość lub dodać efekt scanline, np. Darken 25%, dodatkowo można ustawić OSDSec na 0 żeby nam się nie pojawiała nakładka Indivision na ekranie.
- Wreszcie klikamy "Save & Apply" i już jest gotowe.

- ... albo wczytujemy mój GOTOWY config "my_800x600xautoxvsync.conf" za pomocą "OPEN" z menu i klikamy "Save & Apply",
lub odrazu za pomocą komendy/skryptu etc. "Indivisionagamk3 SAVEAPPLY nazwa.pliku" (patrz punkt 2.)



USTAWIENIE NR 6.
(800x600 @72Hz) - DOMYŚLNE - dla monitorów ???

PLUSY: działa

MINUSY: zauważalny schodkowy ruch przy scrolach. Domyślnie nie jest tu włączony Double Buffer,
więc nie ma takiego szarpania przy dynamicznej grze w HiresLaced.

KOMENTARZ: To ustawienie jest włączone jako domyślne. Czyli przy pierwszym użyciu lub
po kliknięciu "Reset To Defaults". Co ciekawe niby jest 72Hz ale działa na zwykłych monitorach 60Hz,
Nie wiem do końca dlaczego - może ze względu na mniejszą rozdzielczość czyli 800x600 i dlatego monitor
daje radę.

JAK ZROBIĆ SAMEMU:
- domyślne ustawienie, np. "Reset To Defaults" i "Save & Apply"


-------------------------------------------
---- Paczka z gotowymi configami ----
-------------------------------------------


UWAGA!
Jeśli monitor nie odświeża w 100Hz to nie ładujmy mu konfigu 100Hz, żeby go nie uszkodzić.
Bawisz się na własną odpowiedzialność
Choć ja osobiście mimo wielu testów na różnych monitorach niczego nie zepsułem







Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 03:08:22 przez mateusz_s
6
[#2] Re: [Indivision MK3] Moje ustawienie do gierek..

@mateusz_s, post #1

Witam. U mnie niestety padaka.

Teraz zauważyłem ze u dołu mam obraz obcięty.
Co ciekawe Frontier nie jest już obcięty.

Niestety mam mk2 wiec tam są trochę inne ustawienia ale podobnie masakryczne.
[#3] Re: [Indivision MK3] Moje ustawienie do gierek..

@Bociek78, post #2

Gry/obrazki korzystają z overscanu więc czasami obraz jest obciety albo nie
[#4] Re: [Indivision MK3] Moje ustawienie do gierek..

@Bociek78, post #2

Tak, zauważyłem, że gry które korzystające z overscanu mogą być przycięte u góry lub na dole,
uzupełnię jeszcze ten wątek dokładniej na dniach, ponieważ testowałem jeszcze wiele innych ustawień
na monitorach 75hz i 144hz - podsumuję wtedy do jakich wniosków doszedłem i przy jakim "złotym środku"
finalnie zostałem..
1
[#5] Re: [Indivision MK3] Moje ustawienie do gierek..

@mateusz_s, post #4

Myślę że porządna instrukcja obsługi tych konfiguracji indi byłaby bardzo na miejscu. Nie każdy ma tyle czasu żeby poświęcić go na eksperymenty. Człowiek ładuje kasę w produkt który poprawnie skonfigurować potrafią jedynie specjaliści...
1
[#6] Re: [Indivision MK3] Moje ustawienie do gierek..

@Bociek78, post #5

Myślę że porządna instrukcja obsługi tych konfiguracji indi byłaby bardzo na miejscu.
Nie takie to proste, bo co monitor, to inaczej. Ot taki przykład: mam monitor, który, jak mu się ustawi w Indivision 1080 linii, to widzi 1081 i włącza skalowanie w pionie, co skutkuje dodatkowym rozmyciem. Trzeba więc w Indi ustawić 1079 linii i wtedy jest świetnie.

Przy Indivision przede wszystkim nie należy podłączać monitora wejściem VGA (Indi Mk2 ma wyjście DVI-I, z sygnałem również analogowym i proste przelotki DVI-VGA działają). Wtedy monitor usiłuje dopasować odbierany sygnał do swojej wewnętrznej bazy danych typowych trybów VGA. Przykładowo tryb 640×512 (PAL HighRes z podwojeniem linii przez Indi, albo PAL HighRes Laced) zostanie zinterpretowany jako 640×480 i dół będzie obcięty.

Przy podłączeniu się wejściem cyfrowym (DVI/HDMI/DisplayPort), monitor już nie dyskutuje tylko zazwyczaj przeskalowuje obraz do rozmiarów swojej matrycy, więc jest o jedno źródło dziwnych zachowań mniej.

Taktyka ustawiania trybów zależy więc od tego jaką matrycę ma monitor (rozdzielczość natywna), oraz na czym nam zależy. Czy ma być obraz jak żyleta gdzie piksele Amigi są wyrównane do pikseli matrycy, czy raczej wolimy blura, czy – mając monitor 16:9 – wolimy zachowanie aspektu z czarnymi pasami po bokach, czy raczej rozciągnięcie w poziomie na cały ekran. I tak dalej, temat jest bardzo obszerny.

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 20:51:32 przez Krashan
3
[#7] Re: [Indivision MK3] Moje ustawienie do gierek (UPDATE) - 60, 75, 144Hz, gotowe pliki...

@mateusz_s, post #1

Hej, zapraszam zainteresowanych do ponownego przejrzenia postu #1
zrobiłem od nowa całość. Troche siedziałem nad tymi ustawieniami, testowałem różne monitory
i tryby, szukałem czegoś "PRAWIE IDEALNEGO".. o efektach możecie pzeczytać w poscie 1.

Są też pliki z configami, jeśli Ktoś chce przetestować, kilka informacji oraz w jaki sposób samemu wykonać
takie konfigi..

Temat na pewno nie jest wyczerpany.. ale na razie ja osobiscie jestem zadowolony z ostatecznego rezultatu kóry
udało mi się osiągnać..

.. no i że Panowie z icomp na moją prośbę zrobili updejt aplikacji do Indivision (wiecej o tym w punkcie 2)






Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 03:15:26 przez mateusz_s
2
[wyróżniony] [#8] Re: [Indivision MK3] Moje ustawienie do gierek (UPDATE) - 60, 75, 144Hz, gotowe pliki...

@mateusz_s, post #7

Kawał dobrej roboty OK
1
[#9] Re: [Indivision MK3] Moje ustawienie do gierek (UPDATE) - 60, 75, 144Hz, gotowe pliki...

@mateusz_s, post #1

Super poradnik, ja dziś znalazłem inny do którego link ktoś wrzucił na forum icomp.de ale w dziale niemieckim (pewnie nie trafiłbym gdybym nie przeglądał tego przez google translatora)
https://lesdocs.fr/parametrage-de-lindivision-aga-mk3/
strona jest we francuskiej domenie ale jak wejdziecie i będzie tekst po francusku to wystarczy po prawej stronie przełączyć sobie język z rozwijalnego menu na angielski. Poradnik jest super i jak pisze autor, nie ma potrzeby stosowania tej dodatkowej płytki PCB
1
[#10] Re: [Indivision MK3] Moje ustawienie do gierek (UPDATE) - 60, 75, 144Hz, gotowe pliki...

@mateusz_s, post #1

U mnie telewizor niestety nie ma trybu 4:3 i obraz jest rozciągnięty. Zatem chciałem go zmusić do wyświetlenia obrazu w rozdzielczości 1440x1080. Ustawiłem taką rozdzielczość i zegarem pikseli takie samo odświeżanie. Ale niestety obraz się nie pojawia. Jak przełączę na 1920x1080@50 to obraz jest ale jest rozciągnięty za czym nie przepadam. Przydałyby się jakieś ustawienia pod telewizory 16:9 Full HD ale żeby TV to wykrywał i wyświetlał wyskalowane na 4:3.
[#11] Re: [Indivision MK3] Moje ustawienie do gierek..

@Krashan, post #6

Tak wyglądają moje monitory podłączone do indi jeden przez DVI do DVI, drugi przez DVI przez przelotkę VGA Wszystko działa na obydwu monitorach.


[#12] Re: [Indivision MK3] Moje ustawienie do gierek..

@luzik, post #11

Ale to jest wątek o mk3 a nie mk2, to ciut inna bajka...

@seng164, ale gość z tego poradnika co wkleiłem nie przełączał monitora na inne proporcje ekranu więc i z tv nie powinno być takiej potrzeby. Warto też poczytać komentarze pod tamtym poradnikiem bo są tam też wartościowe informacje.

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2023 23:26:08 przez Madman
[#13] Re: [Indivision MK3] Moje ustawienie do gierek..

@Madman, post #12

Wiem, bo ja mam właśnie Mk3. Nigdzie nie pisałem że mam Mk2...
[#14] Re: [Indivision MK3] Moje ustawienie do gierek..

@luzik, post #13

Hm... byłem przekonany, że w innym wątku wrzucałeś jakieś fotki z indivision na czerwonej PCB... może mi się pomyliło ;)
[#15] Re: [Indivision MK3] Moje ustawienie do gierek..

@Madman, post #12

Tak wiem i tylko napisałem jak to u mnie wygląda. Koniec końców zmieniłem TV na taki który ma tryb 4:3 bo ta rozciągnięta w poziomie grafika zupełnie nie w moim guście :) Ponadto zabrałem się za konfigurację. Wystarczyło ustawić dla każdego trybu rozdzielczość wyjściową 1920x1080@50 (dla trybów NTSC @60). Musiałem jeszcze pobrać i dodać monitory do DEVS gdyż chciałem wyłączyć okienko informacyjne. A bez dodania monitorów nie da się ustawić na kilku trybach OSDSec na 0 żeby "wyklikać" wszystko (błąd braku pliku monitora). Obraz jest bardzo ładny, trochę minimalnie piksele nie idealne ale w grach jest to prawie nie widoczne. Pewnie by trzeba było to znowu gdzieś w tych okienkach testowania dostrajać ale niestety nie mam tyle czasu żeby nad tym siedzieć.

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 18:02:53 przez seng164
[#16] Re: [Indivision MK3] Moje ustawienie do gierek..

@seng164, post #15

Ja sobie pobrałem ten plik konfiguracyjny z poradnika do którego link wcześniej zapodałem i też, tak jak Ty, dodałem sobie tryby mojego tv i przerobiłem jeden z nich na @50Hz i teraz mam piękny obraz w każdej rozdzielczości, o idealnych proporcjach.
[#17] Re: [Indivision MK3] Moje ustawienie do gierek..

@Madman, post #16

Czyli da się w trybie 16:9 wyświetlić jak w 4:3? Pobrałem ten plik konfiguracyjny, sprawdzę w wolnej chwili.
[#18] Re: [Indivision MK3] Moje ustawienie do gierek..

@seng164, post #17

Da się :)
[#19] Re: [Indivision MK3] Moje ustawienie do gierek..

@Madman, post #18

OK, przetestowałem trochę tę konfigurację i rzeczywiście - piksele są idealne jak z emulatora. Nie trzeba włączać formatu 4:3 na telewizorze, na nieskalowanym jest super. Dzięki wielkie!

Natomiast gdy odpalam gry w których grafika nie jest na całym ekranie to również jest to w ten sam sposób odwzorowywane na TV, gry nie są wyświetlanie na całej powierzchni ekranu. Przydałaby się ustawienia dla rozdzielczości NTSC gdyż niektóre gry i dema z NTSC korzystają, a brak tego powoduje wychodzenie grafiki poza ekran w pionie oraz utratę płynności. Ponadto nie wiadomo jak się zachowa MK3 przy tej konfiguracji na innych rozdzielczościach.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem