kategoria: A600
[#1] A600 co dołożyć
Hej,

Po kilku latach udało mi się powrócić do zabawy Amigami które przez jakiś czas nazbierałem. Wygrzebałem na pierwszy ogień A600 rev płyty 1.5 i chce uprzyjemnić sobie jej używanie. Mam kilka wątpliwości co do dodatków.
1) Co lepiej kupić do środka adapter IDE-CF czy może IDE SD. Znalazłem następujące na allegro:
CF: https://allegro.pl/oferta/compact-flash-ide-44-pin-adapter-10231538484
SD: https://allegro.pl/oferta/adapter-ide-44-pin-dysk-sd-amiga-600-1200-6807176527
Karty CF droższe ale może będą mniej problematyczne z innymi dodatkami.
2) Czy każdy czytnik kart CF na PCIMCIA będzie działał ? Widzę że jak ktoś sprzedaje pod Amigę cena rośnie 3x.
3) Jakie rozszerzenia pamięci FAST wybrać ? Zależy mi aby dało się programowo wyłączyć część rozszerzenia na czas korzystania z PCIMCIA. Zakładam, że nie ma kart która dała by 8 MB Fast oraz pozwalała na korzystanie z PCIMCIA.
4) Chciał bym mieć zegar RTC czy są jakieś rozszerzenia FAST z RTC ?
5) Zastanawiam się czy nie kupić Furii zamiast rozszerzenia FAST czy furia pozwala zamknąć obudowę ? Wybrać furię z aktywnym czy pasywnym chłodzeniem ?

Pozdrawiam
Sventevith
[#2] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #1

do whdload to jeszcze bym rozszerzył chip do 2mb, czesc rozszerzen ma rtc. Co do cf to chyba najbezpieczniej konwerter CF do SD użyć.
[#3] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #1

CF'ki dobrze działają póki A600 goła. Jak myślisz ją potem uturbić to z CF'kami robi się totolotek. CF z kwiatkiem przestaje działać z Furią, a z 9,5 Mb rozszerzeniem działa. Tak samo CF 4GB z kwiatkiem nie chce działać z CF<->PCMCIA i trzeba szukać Sandisków. SD2IDE działa z każdą kartą na każdej konfiguracji.
[#4] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #1

Cześć! Powroty śa najfajniejsze :D

1. IDE SD lepsza trwałość i lepsze do zapisu małych plików
2. Nie każdy, lepiej kupić sprawdzony lub poszukać indentycznego bez dopisku że działą z Amigą :)
3. Lepiej kupić Furię albo poczekać na kartę z 030
4. RTC jest na roszerzeniu CHIP ale kupować lepiej takie które pozwala podłączyć Indivision ECS
5. Patrz pnkt 3 :) Pozwala zamknąć obudowę, lepiej z aktywnym

Pozdrawiam
[#5] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #1

Po pierwsze czy zmieniałeś już kondensatory, jeśli nie to zrób to jak najszybciej?
Adaptery PCMCIA są raczej kompatybilne, zamawiałem nawet z Chin, większy problem stanowi kompatybilność kart CF, o ile jako HDD będzie działała to już niekoniecznie w PCMCIA. U mnie niektóre działają w PCMCIA A1200 a w A600 nie chcą.
[#6] Re: A600 co dołożyć

@SimonGK, post #5

Kondensatory wymienione. Chce mieć jedną CF z systemem wewnątrz i zewnętrzne PCIMCIa do wymiany danych z PC lub ewentualnie aminetu. Aby postawić system przydało by się większa moc może wystarczy sam FAST + 1 MB pod klabką z RTC ale chciał bym aby to ze soba działało. Nie wiem czy potrzebuje Furii mam jeszcze 1200 z Blizzardem 030 ale ona czeka w kolejce.
[#7] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #6

Chociaż Furia znacznie przyspiesza A600 to do komfortowego korzystania z WHDLoad w sumie wystarczy 8MB fast (polecam A608 mini, jak przyjdzie Ci do głowy dodać RGBtoHDMI to będzie łatwiej, jest też jumper do przestawiania 4/8MB, ale można chyba też programowo).
[#8] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #1

5) Zastanawiam się czy nie kupić Furii zamiast rozszerzenia FAST czy furia pozwala zamknąć obudowę ? Wybrać furię z aktywnym czy pasywnym chłodzeniem ?

Furia jest dość dobrą kartą turbo (choć zgodnie z nazwą potrafi doprowadzić właściciela do furii). Kartę da się zamontować w normalnej obudowie choć z kartą CF czy SD będziesz trochę kombinował by nie kolidowały (Finalnie zamontujesz je na lewo od Furii). Furia ma więcej zalet niż wad; dzięki programowi FuriaTune da się całkiem spokojnie konfigurować kartę i ilość pamięci pod aktualne potrzeby; no i można mapować kickstart co czasem się przydaje do testów. Furia jest przydatna do komfortowej zabawy z pakietem WHDLoad i systemem z CF/SD (bez dodatkowej pamięci fast jest to chyba niemożliwe). Moja Furia ma chłodzenie pasywne i jakoś dotąd nie odczuwałem potrzeby instalacji czy zakupu chłodzenia aktywnego - ale jeśli się wahasz to weź z chłodzeniem aktywnym bo wentylator można zawsze odpiąć...
[#9] Re: A600 co dołożyć

@SimonGK, post #7

Raczej nie przyjdzie. Testowałem rozwiązania z LCD 15Khz i nie podobało mi się. Kupiłem na olx TV Philipsa 14 cali za 30 pln + kabel euro i klimat z dzieciństwa mam :)
[#10] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #1

1) Ja mam u siebie adapter IDE-SD - minus to brak aktywności LED od HDD, IDE CF nie ma tego problemu
2) Mi nie zadziałał żaden czytnik ani żadna karta CF na A600. Nie wiem może to wina KS cloanto 3.1. Karty pod Prepem widać, ale nic więcej. Na A1200 te same karty działają bez problemu.
[#11] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #9

Nie wiem czy mnie dobrze z zrozumiałeś. Ja mówię o RGBtoHDMI z Raspberry Pi0, obraz jest zazwyczaj żyleta chociaż zdążają się problemy, ale jak dla klimatu wolisz CRT to rozumiem.
[#12] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #9

Od klimatu sto razy wolał bym rgb2hdmi, ostrość obrazu jest niesamowita, no i możliwość podpięcia do wszystkich współczesnych telewizorów/monitorów, mój przedmówca dobrze ci radzi. Zobaczysz że jeszcze przeklniesz te 15 kHz...
[#13] Re: A600 co dołożyć

@Atryda, post #12

Ale ja testowałem przejściówki AV2HDMi czy podpięcie przez RGB do monitora LCD który obsługuje 15Hz i nie podobał mi się obraz do gier. Wole zwykłe crt.
[#14] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #13

Na znanym portalu znalazłem następujące rozwiązania:

- A608 pamięć 8 MB Fast do Amigi 600 - fajna cena ma program do włączenia trybu dla PCIMCA.
- Wicher 608 - jakie ma dodatkowe funkcje w stosunku do A608 ?
- A6095 - najdroższe rozwiązanie nie wiem jakie ma zalety poza pamięcią większą o 1.5 MB nie wiem czy da się włączyć tryb PCIMCIA.

Które z powyższych byście wybrali ?

Zamierzam dokupić też 1MB Chipu z RTC. Słyszałem też że furia gryzie się z OS 3.2, prawda to ?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 21:32:41 przez Sventevith
[#15] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #13

RGB2HDMI zjada je na śniadanie. Obraz faktycznie jest żyleta. Warto się zainteresować tym rozwiązaniem tym bardziej że jakościowo to naprawdę jest wypas, porównywalne do Indivision, a cenowo wychodzi parę groszy.
[#16] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #14

Wybierz furię, z dodatkowym fastem po jakimś czasie i tak poczujesz niedosyt..
[#17] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #14

Ja też jestem na etapie rozbudowy mojej A600. Mimo tego co niektórzy uważają, to moim zdaniem bardzo fajny model, co prawda w epoce jej nie posiadałem, (miałem Amigi 500 i 1200) to na giełdzie A600 zawsze robiła na mnie wrażenia.
Ale wracając do tematu rozbudowy to na razie zamontowałem 1MB Chipu z RTC i planuje jeszcze zamontować Furię, wydajnościowo na pewno bije to co wymieniłeś, no ale cenowo też przepaść.
Karta SD leży już przygotowana, do wszystkich Amig daje SD, dużo praktyczniejsze niż CF w dzisiejszych czasach, a żeby uniknąć problemu o którym pisał Maffi to polecam adapter KA47.
[#18] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #14

Hej.
Po pierwsze ,wymiana kondensatorów,kontrola ścieżek w okolicy starych elektrolitów i sprawny zasilacz.
Po drugie nie kombinować,Amiga ma być fajną zabawką,a nie źródłem kosmicznych wydatków i stresu.
Furii nie posiadam,ale mam A6095 i działa rewelacyjnie.
Wg mnie jeżeli chcesz sobie tylko pograć to dokup/ zrób:
1.Karta SD z WHDload + adapter.
2.Karta pamięci 4MB lub 8MB(mam 4MB i do zabawy jest ok)
3.Zestaw RGB2HDMI.
Taki zestaw ostatnio zmontowałem i jest wystarczający do zabawy.
1
[#19] Re: A600 co dołożyć

@ak47, post #18

Jak wygląda sprawa OS 3.2 oraz Furii ? Zapewne bez Furii nie ma co instalować
[#20] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #19

Tu nie pomogę,jak pisałem nie posiadam Furii.
[#21] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #19

3.2 z furią jest problematyczna ale do ogarnięcia . Poszukaj na yt filmu Chrisa Edwardsa to się dowiesz.
[#22] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #14

Jakie rozszerzenie 1mb chip z rtc polecacie. Na allegro widzę tylko czerwone z amistor.eu. jest jakaś alternatywa ?
[#23] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #22

Jak dobrze poszukasz to znajdziesz tam jeszcze
pamiec
pamiec

Ja do swojej wrzuciłem 1MB chipu ( chyba nawet bez RTC ) dołożyłem Fast zrobiłem kartę SD tak jak chciałem.
Sprawdziłem czy działa, zagrałem odpaliłem dema i schowałem do szafy


Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 08:26:25 przez nekroskop

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 08:26:51 przez nekroskop
[#24] Re: A600 co dołożyć

@nekroskop, post #23

O dzięki te zielone są taniej z RTC. Pewnie u mnie będzie to samo ale po A600 czeka w kolejce A1200 z Bizardem 30, CDTV i 2000 :) CO do Fastu zastawniam się albo nad Wicher 608 lub A608.
[#25] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #22

Jakie rozszerzenie 1mb chip z rtc polecacie.

Polecamy PiggyBackNot v2 projektu i produkcji kolegów z forum. 1MB CHIP, RTC, Clockport, wsparcie dla IndiECS. Możesz wybrać sobie nawet kolor PCB.

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 10:48:40 przez Kilos
2
[#26] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #1

Ja w swojej A600 mam tylko fast ram, cf 4gb
oraz 2mb chip. Mi wystarczy.
Jeśli celujesz w gry 3d wektorowe czy też
takie ala Doom, to oczywiście im szybsze
rozszerzenie, tym lepiej.

Obecnie najszybsza jest chyba Furia?
No i jest jeszcze Vampire A600.
To już prawdziwa rakieta.

https://amigastore.eu/en/645-vampire-600-v21.html
W tej chwili Vampira nie ma, trzeba poczekać na następną
produkcję.

Kiedyś były A630 z cpu 030 od Jensa,
ale już dawno niedostępne.

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 11:24:08 przez mmarcin2741
[#27] Re: A600 co dołożyć

@mmarcin2741, post #26

Wampirek to odpada mnie interesuje klasyk. Zacznę od 2MB chip i kart CF w środku oraz na zewnątrz. Dalej zastanowię się czy Fast i który lub czy iść w Furię. Mam A1200 z Blizzardem 30 więc to wystarczy do bardziej wymagających gier.
[#28] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #27

Do A600 używam fastu Sakura 4mb wkładanego w slot pcmcia.
Niestety, jak na razie nie ma perspektyw, aby to rozszerze-
nie pojawiło się ponownie w sprzedaży.
Kartę cf do A600, żeby działała i w ide, i w pcmcia
to chyba trzeba szukać sprawdzonego pewniaka na allegro.
U mnie w pcmcia działa jedynie karta sandisk ultra II
kupiona 11 lat temu.

W ide A600 mam tą kartę:
https://www.morele.net/karta-transcend-133x-compact-flash-4-gb-ts4gcf133-281377/

Działa tylko w ide jako dysk twardy, w pcmcia jest niewidoczna.

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 21:07:01 przez mmarcin2741
[#29] Re: A600 co dołożyć

@Sventevith, post #27

jeśli masz A1200 z Blizzem, to wystarczy w A600 dołożyć Fast lub PiStorm.
[#30] Re: A600 co dołożyć

@Kilos, post #25

Tutaj widzę ofertę ale w opisie jest napisane że zegar RTC nie wchodzi w skład zestawu.
https://allegro.pl/oferta/1-mb-pamiec-chip-do-amigi-600-piggybacknot-v2-11157000594
Zakładam że RTC wkłada się w podstawkę. Na allegro widzę zegar OKI
https://allegro.pl/oferta/nowy-uklad-rtc-oki-m6242b-amiga-500-500-600-10920154335
Wystarczy włożyć go w podstawkę ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem