kategoria: Sprzęt
[#1] Deniser - zamiennik ECS Denise w FPGA
Na jednym z kanałów na Discordzie ludzie zaczęli ostatnio rozmawiać o zamienniku układu Denise w FPGA. Całość jest open-source, dostępna tutaj: https://github.com/endofexclusive/deniser

Ktoś ma jakieś doświadczenia?
[#2] Re: Deniser - zamiennik ECS Denise w FPGA

@Cedrat, post #1

Można złożyć jedno czy dwa na próbę i sprawdzić
Może dam w następnym zamówieniu plytki na to do fabryki zobaczymy
1
[#3] Re: Deniser - zamiennik ECS Denise w FPGA

@Kulamario, post #2

Tylko że tam nie gerberów.
[#4] Re: Deniser - zamiennik ECS Denise w FPGA

@Amigo-A1200-040, post #3

no to sobie wygeneruje :) w czym problem.
Cały projekt jest w katalogu PCB.
[#5] Re: Deniser - zamiennik ECS Denise w FPGA

@MariuszK, post #4

Abstrahując od dyskusji nt. technikaliów robienia tego, ja się pytam "po co?"
Przecież Denise jest dostępny i względnie tani, zaś sam Mach który tam siedzi jest w Mouserze droższy od Denise. Oczywiście, może być tak, że Macha może uda się kupić taniej (np. na Ali), zaś Denise zdrożeje... ale póki co jest to sztuka dla sztuki. Gdyby ten Deniser miał coś więcej niż oryginał, to byłoby coś. Jedyny plus, że udaje on chyba 8373, czyli tzw. SuperDenise, a zawsze dobrze mieć w Amidze coś super ;) Oczywiście dobrze że projekt powstał, że w razie czego takiego Denise można sobie wydziergać, ale żeby się tak rzucić na niego od razu, to raczej nie.
Z drugiej strony daje to pewną, niewielką nadzieję, że może ktoś kiedyś zrobi reimplementację Agnusa. A to byłoby coś.
[#6] Re: Deniser - zamiennik ECS Denise w FPGA

@wali7, post #5

Z drugiej strony daje to pewną, niewielką nadzieję, że może ktoś kiedyś zrobi reimplementację Agnusa. A to byłoby coś.


W tej kwestii coś tam się wykluwa... Click
[#7] Re: Deniser - zamiennik ECS Denise w FPGA

@MariuszK, post #6

To już jest coś, zwłaszcza, że części są względnie tanie, Nic tylko trzymać kciuk, bo zdaje się to sam hardware bez wsadu. Ale po ukończeniu to będzie rewelacja.

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 00:26:17 przez wali7
[#8] Re: Deniser - zamiennik ECS Denise w FPGA

@wali7, post #5

Zgadza się sam mach to koszt kolo 20euro plus inne części przesyłka
Przyznam że nie sprawdziłem ile ten mach kosztuje pisząc pierwszy post no to tak jak tu kolega pisze przerost treści nad formą
Można sobie złożyć jako ciekawostkę test itd
Ps
Ale ten agnus bajka tylko ze by to skończyli to będzie coś fajnego
[#9] Re: Deniser - zamiennik ECS Denise w FPGA

@wali7, post #5

Pytanie co teoretycznie można by było podbić w Denise bez zwiększania liczby nóżek. Emulacje graffiti? Większe rozdziałki czy taktowanie?
[#10] Re: Deniser - zamiennik ECS Denise w FPGA

@michal_zukowski, post #9

W sumie to nie wiem, też się wczoraj zastanawiałem. Najbardziej istotne rzeczy siedzą w Agnusie, co do Denise, to niewiele można zrobić bez zwiększenia przepustowości magistrali.
[#11] Re: Deniser - zamiennik ECS Denise w FPGA

@michal_zukowski, post #9

4bpp chunky. Dread by dostał kopa bo nie musiałby robić c2p.
1
[#12] Re: Deniser - zamiennik ECS Denise w FPGA

@wali7, post #5

Podobno w życiu trzeba myśleć przyszłościowo. Nie licząc ostatnich problemów to zazwyczaj nowa elektronika tanieje a bardzo stare układy robią się coraz trudniej dostępne i coraz droższe. Tak jeśli będzie poprawna implementacja, to łatwiej(i być może w przyszłości taniej) będzie złożyć całą Amigę z części współczesnych, lub hybrydowo starych/współczesnych. Albo wręcz jeśliby nagle miliony ludzi(a na świecie jest kilka miliardów obecnie) chciałyby mieć Amigę to łatwiej byłoby nawet wyprodukować te układy.

Oczywiście stwierdzicie, że rynek jest wąski ale to jest "i tak i nie" - jeśliby nikt się tym nie interesował to nie byłoby tak, że Amigi osiągają obecnie "zawrotne ceny", z drugiej strony chyba rynek na nowe produkcje jest dość wąski, bo większość gra w stare i nie chce albo nie kupuje po prostu nowych.
[#13] Re: Deniser - zamiennik ECS Denise w FPGA

@pgru2, post #12

jeśliby nikt się tym nie interesował to nie byłoby tak, że Amigi osiągają obecnie "zawrotne ceny"

Ceny spadną po naszej śmierci. Ten sprzęt ma wartość dla nas, bo mamy kupę wspomnień nim związanych. Ludzie, którzy urodzili się 20 lat temu nie mają sentymentu do ośmiobitowców i nie są w stanie za nie zapłacić choćby ułamka tego co my. W przyszłości zostaną jacyś pojedynczy badacze, kolekcjonerzy, którzy będą to traktowali nie jak swoje dzieciństwo tylko jako wykopalisko archeologiczne.
Myślę, że z komputerami nie będzie tak jak z retro-motoryzacją. Za kolejne 50 lat Spectrum nie będzie wart tyle ile niektórzy się spodziewają, bo ludzi dla których ma on wartość już nie będzie.

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 10:57:45 przez MDW
4
[#14] Re: Deniser - zamiennik ECS Denise w FPGA

@teh_KaiN, post #11

Dokładnie, można by zaimplementować proste chunky. Można by także dodać kolejne 32 rejestry kolorów i obok EHB mieć prawdziwy tryb 64 kolorowy.
Ogólnie zaś to bardzo dobrze, że powstają reimplementacje układów, bo kiedyś może się to przydać. Może ktoś kiedyś dorobi do takiego Denisera to co napisałem powyżej (i teh_KaiN), może razem z nowym Agnusem dałoby się stworzyć jakąś nową jakość. Tak sobie wyobrażam Denise spięty z Agnusem dodatkową magistralą lokalną, oczywiście musiałby być także chip ram w tym. Dzięki szybkiej magistrali możliwe by było zwiększenie ilości kolorów, dodanie trybów true color, Agnus mógłby mieć szybszy blitter wyposażony w nowe możliwości np. teksturowanie, czy cieniowanie Gourauda.
Oczywiście znowu wraca nieśmiertelne pytanie "po co?". A po co ludzie chodzą w góry? Bo ich to kręci :)
I nawiązując do tego co będzie za 50 lat, to ja myślę, że to nastąpi wcześniej, chyba że mając po 80 lat jeszcze będziemy amigować. Nasze dzieci za 20-30 lat będą kupować na szrotach i modować PS5. Ciekawe, czy te imprezy będą odbywać się w Chełmie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 11:18:34 przez wali7
[#15] Re: Deniser - zamiennik ECS Denise w FPGA

@MDW, post #13

Wykopaliska archeologiczne to będą za 1 000 000 lat, jak dinozaury.

Amiga to jest kawał ciekawej historii, który możemy podzielić na różne etapy. Dla mnie najważniejszy okres to 1995-2002. To jest historia najnowsza.

Ja nadal odnajduję w systemie Amiga OS rzeczy, które są ciekawe i bez problemu istniałyby i dziś.

Już kiedy posiadałem Amigę CDTV w latach (z tego co pamiętam) 1992-1995, bardzo interesowały mnie rzeczy z lat osiemdziesiątych, mimo że pochodziły z okresu gdy miałem zaledwie kilka lat.

Amiga w przyszłości będzie używana, modyfikowana i dostosowywana. Pewne idee będą jednak zapamiętane, jako że w informatyce to nawet rzeczy z lat 70. są aktualne, na przykład język C, albo opracowane algorytmy.

Technicznie coś tam idzie do przodu, lecz z punktu widzenia informatyka, jest to praktycznie niezmienne.

Na dowód podam Ci, że tacy ludzie od ZX Spectrum wpajają młodym miłość do ... przygodowych gier tekstowych. Na pewno młode pokolenie będzie czerpać z tego garściami.

Amiga jest bardzo dziś żywa dzięki wspierającym ją ludziom, którzy wydają różne Amigazyny, Amiga NG. I wydają je nie tylko dla starych wyjadaczy, ale też dla młodych.

W Amidze jest wiele ciekawych rzeczy - dorobek, technologia, ludzie itp. Pokolenie ludzi związanych z pierwszymi domowymi komputerami nie przejdzie bez echa, bo to ważny i ciekawy okres.

Top Secret, Secret Service, Gambler - to już historia, ale jaka piękna.

Dzisiaj też Internet nie zastępuje mi autorytetów. Uważam, że na tym polu jest obecnie duża posucha. Brakuje drogowskazów.

Dla mnie Amiga to nie tylko dzieciństwo. Napisałem już, że okres 1995-2002 dla mnie jest najważniejszy, bowiem to właśnie wtedy młodzi ludzie redagowali to fantastyczne pismo o Amidze - ACS.

Ja mogę tylko dać i dzielić się swoją pasją do Amigi. Stawiam przede wszystkim na wyobraźnię, bo to jest coś co w erze VR może być zupełnie zapomniane. Czy młodzi ludzie to podchwycą - zależy od nich.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem