kategoria: A600
[#1] A600 RGB 2 VGA
Cześć z racji że amiga była dla mnie tylko marzeniem to nie miałem styczności i trochę nie ogarniam.
Kupiłem 600 z uszkodzonym sygnałem tv przez chinch.
Obraz był okropny szumy itd. Sygnał z gniazda d23 przez przejściówkę bardzo ładny.
Udało mi się ogarnąć bolączki mojej A600 ale ...
1. Czemu nie mogę przez port z przejściówką na VGA uruchomić na każdym monitorze obrazu obecnie działa u mnie tylko na 1 monitorze (DELL) z 3 testowanych. Daje komunikat że nieobsługiwana rozdzielczość i lipa, nie testowałem jeszcze na upscallerze. Jest jakiś patent na ominięcie tego problemu.
2. Wyczytałem o przejściówkach na VGA buforowanych eliminujące zakłócenia na ekranie
zrobiłem sobie zamiast modulatora wejście VGA żeby ominąć przejściówki i wykopałem schemat jak zrobić bufor do tego schemat.
Natomiast na monitorach które nie współpracowały z rozdzielczością dalej podają komunikat że urządzenie wykryte ale nie obsługuje tej rozdzielczości a monitor który działał na porcie VGA bez bufora teraz nie wykrywa nic dioda pokazuje ze nic nie jest podpięte do monitora.

Ktoś się bawił z tym i może mi coś podpowiedzieć. ?
[#2] Re: A600 RGB 2 VGA

@grefkow, post #1

Daj sobie spokój z przejściówkami i odrazu zainwestuj w rgb2hdmi.
[#3] Re: A600 RGB 2 VGA

@grefkow, post #1

1. Amiga generuje obraz PAL/NTSC, który ma częstotliwość synchronizacji poziomej 15 kHz. Monitory VGA mają tę częstotliwość minimum 30 kHz, przy 15 kHz albo się wyłączają, albo dają komunikat że nieobsługiwane parametry (jak u Ciebie), albo dają kaszanę na ekranie (najstarsze monitory). Niektóre monitory VGA mają elektronikę przystosowaną do obsługi sygnału 15 kHz i taki monitor oczywiście działa (Dell u Ciebie)..... większość jednak nie ma.
2. Żadna przejściówka, buforowana, czy nie, nie pomoże, bowiem parametry samego obrazu są niezgodne z tym, co monitor obsługuje.
3. Można zapytać, po co w takim razie przejściówki VGA... otóż Amigi z układami AGA (A1200, A4000) można ustawić w tryb grafiki zgodnej z VGA, i wtedy jest obraz na monitorze. Tyle, że 99% gier nie wykorzystuje tego i w momencie uruchomienia gry monitor VGA przestaje wyświetlać obraz. Taka przelotka przydaje się np. posiadaczowi A1200, który dużo pracuje pod Workbenchem.
4. Rozwiązaniem Twojego problemu, jeśli chcesz używać tych monitorów VGA, jest kupno ScanDoublera/FlickerFixera np. RGB2HDMI (z tym, że on tylko do HDMI), IndivisionECS, ScanDoubler Elboxu. Albo kupno takiego monitora, który działa pod 15 kHz.... generalnie telewizory LCD wyposażone w SCART (Eurozłącze) obsługują tego typu obraz
3
[#4] Re: A600 RGB 2 VGA

@wali7, post #3

Super rozjasniles mi troszke pomysle nad kablem vga2scart.
HDMI niby moglbym podlaczyc ale jakos ten czar staroci pryska .
[#5] Re: A600 RGB 2 VGA

@wali7, post #3

A600 ( ESC) też posiada tryb VGA 640 x 480 (productivity), tyle że jest on okropnie powolny i tylko w 4 kolorach, w dodatku z ograniczoną paletą do 64 kolorów

któryś nowy Kickstart ( możliwe że jakiś modyfikowany ) ma możliwość odpalenia early menu v trybie VGA ( po naciśnięciu spacji zmienia się PAL/NTSC/VGA )
[#6] Re: A600 RGB 2 VGA

@wali7, post #3

Ad 4 i jeszcze OSSC albo retrotink.
[#7] Re: A600 RGB 2 VGA

@wali7, post #3

Ad4. Nie wszystkie TV z scart wyświetlą obraz poprawnie. Mam starą plazme panasonica i na niej obraz przez euro-złącze jest przesunięty. Kabel RGB-Scart nie jest drogi, więc możesz tanio sprawdzić u siebie.

RGB-HDMI na malince jest ciekawym rozwiązaniem z dobrą jakością obrazu, ale jak masz w planach podłączanie również innych sprzętów, to coś zewnętrznego będzie lepszym rozwiązaniem
[#8] Re: A600 RGB 2 VGA

@wali7, post #3

Dobrze wyłożoneOK. Z Amigą 600 jest ten problem, że jeżeli chodzi o scandoubler/flickerfixer VGA do "wnętrza", to nie ma wyboru, tylko Indivision ECS, który dodatkowo wymaga montażu na specjalnym rozszerzeniu tego samego producenta (icomp.de) lub zamienniku tego rozszerzenia od Lotharka. Akurat icomp.de wypuścił ostatnio Indivision ECS V3, więc jest dostępny w sprzedaży. Z nowych zewnętrznych urządzeń znowuż brak takowych na rynku, zostaje polowanie na egzemplarz z epoki. Rzuć sobie okiem do mojej galerii, kiedyś testowałem parę zewnętrznych scandoublerów i poznasz przede wszystkim ich wady - mniejszy lub większy ghosting. Mam też zdjęcie zamontowanego Indivision ECS z wyprowadzeniem w miejscu modulatora RF, może spodoba Ci się to rozwiązanie. Z nowych uniwersalnych urządzeń zewnętrznych to miał być na rynku scandoubler od Lotharka (lotharek.pl), ale "obecna sytuacja na świecie" pokrzyżowała mu plany i odwołał premierę.
[#9] Re: A600 RGB 2 VGA

@UJP, post #5

Wiem, ale z uwagi na całkowity brak użyteczności trybów VGA w ECS nawet o tym nie wspominałem.
[#10] Re: A600 RGB 2 VGA

@wali7, post #9

http://15khz.wikidot.com/

tak zostawię dla potomności. Może pomoże ;)
1
[#11] Re: A600 RGB 2 VGA

@tiges, post #10

Czyta i czytam i jednak skłaniam sie ku HDMI ... Dzięki za pomoc i puszczenie trochę światła na temat.
Szukam zatem HOW-TO.
[#12] Re: A600 RGB 2 VGA

@grefkow, post #11

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem