kategoria: A2000/A3000
[#1] Amiga 2000 i zielony ekran
Witam wszystkich.
Właśnie uruchomiłem (własnoręcznie zmotowaną) płytę główną Amiga 2000 (płyta kupiona na alllegro).
Ogólnie wygląda, że wszystko działa dobrze - gdyby nie fakt iż działa poprawnie tylko z kickstart 1.3.
Kiedy próbuje uruchomić na innym kickstart np.: 2.0, 3.1 lub 3.2 to dostaje zielony obraz i dioda power miga 11 razy. Gdy uruchomiłem na 1.3 to sprawdziłem za pomocą SysInfo pamięć chip (tylko taka jest na płycie) i przeszło ponad 100 testów bez błędów.
Może ktoś ma pomysł co musze poprawić albo na co zwrócić uwagę?
Dodam, że układy przełożone do A500 działają poprawnie ze wszystkimi wymienionymi wersjami KickStart.
[#2] Re: Amiga 2000 i zielony ekran

@igor, post #1

Na starszych płytach A500, tj. rev3, rev5 występuje niekompatybilność
nowszych romów i potrzebna jest modyfikacja podstawki.
Być może w przypadku A2000 jest podobnie.
[#3] Re: Amiga 2000 i zielony ekran

@igor, post #1

Jaka rewizja płyty i jak masz ustawione zworki na płycie?
[#4] Re: Amiga 2000 i zielony ekran

@_Skiba, post #3

Płyta główna to ta z aukcji:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/replica-plyty-amiga-2000-rev-6-samo-pcb - czyli jak piszą rev. 6.
Zworki:
J101: 2-3
J301: open
J500: open
J200: 2-3
J300: 2-3 (nie mam oryginalnego zasilacza tylko zasilacz ATX bez -5V)
J900: open
[#5] Re: Amiga 2000 i zielony ekran

@igor, post #4

Uszkodzony Ram
[#6] Re: Amiga 2000 i zielony ekran

@igor, post #4

Płyta jest w rewizji 6.2, sam taką zmontowałem. Zrobiłem/"zaprojektowałem" też ATX PSU adapter z generatorem TICK i -5V, później może wrzucę zdjęcia.
Masz chip Buster włożony? U mnie bez niego pod 3.1 nie wstawała a pod starszymi nie próbowałem. Wstaw jakieś zdjęcia płyty.
[#7] Re: Amiga 2000 i zielony ekran

@_Skiba, post #5

A "kolega" umie czytać? Na wstępie napisałem, że płyta działa z kickstart 1.3, więc raczej to nie wina pamięci chociaż wszystko mogło by na to wskazywać.
[#8] Re: Amiga 2000 i zielony ekran

@SimonGK, post #6

ZamówiłeM już Buster. Jak dostanę to sprawdzę czy ruszy na wyższych kickstartach.
A tak przy okazji czy zastosowanie HCT00 zamiast F00 może mieć wpływ na takie działanie płyty?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 14:58:00 przez igor
[#9] Re: Amiga 2000 i zielony ekran

@igor, post #7

Miałem kiedyś tak w A500 na kick 1.3 było ok, choć gry po dłuższym czasie się zawieszały. Na kick 3.1 i 2.0 był zielony ekran.
Po wymianie ramu było już ok.
[#10] Re: Amiga 2000 i zielony ekran

@_Skiba, post #9

Mam 24 kości tej pamięci i sprawdzałem chyba wszystkie i za każdym razem to samo. Pamięć też była sprawdzana SysInfo i ani razu program nie wykazał błędu mimo iż podad 100razy pamięć była sprawdzana.
Nie wierzę, że była to kwestia pamięci.
[#11] Re: Amiga 2000 i zielony ekran

@_Skiba, post #9

W internetach piszą, że to problem z Agnus ale jak by tak było to chyba nawet przy 1.3 amiga by nie "wstawała"
[#12] Re: Amiga 2000 i zielony ekran

@igor, post #10

Pamięć też była sprawdzana SysInfo
?
ATK albo Diagrom.
[#13] Re: Amiga 2000 i zielony ekran

@igor, post #8

Skąd i jaki Buster? Były dwie wersje, pierwsza z bug'iem, wymaga Buster Tower żeby sloty Zorro poprawnie działały. Wersja druga, poprawiana jest chyba nieosiągalna. Jest od niedawna dostępny zamiennik link.

Nie wiem o które konkretnie układy pytasz, poza tym i tak nie mam odpowiedniej wiedzy.
Tu masz link do BOM którego użyłem link
A tu jest zaktualizowany (jak bardzo to nie wiem): link
W BOM jest chyba pomyłka i układy U600-U605 muszą być SN74LS245N inaczej mogą występować błędy na slotach Zorro.
Ja mam U600-605 AHCT, ale tylko ATBus Clone tam siedzi, powoli będę musiał zmienić.

SysInfo chyba nie testuje pamięci. Ściągnij ATK link jak kolega wyżej wspomniał.
[#14] Re: Amiga 2000 i zielony ekran

@igor, post #11

Bez bustera powinno działać na kicku 1.3 jak i na 3.1.
[#15] Re: Amiga 2000 i zielony ekran

@igor, post #8

Bez Bustera A2K działa normalnie, poza slotami Z2 (Nie działa więcej niż jedna karta na raz). Jeżeli pojawia Ci się zielony ekran, to jest błąd pamięci w pierwszych 256kB.
[#16] Re: Amiga 2000 i zielony ekran

@MariuszK, post #15

[#17] Re: Amiga 2000 i zielony ekran

@SimonGK, post #16

wydawało mi się że tam jest pull-up, a widzę na schemacie że jednak nie ma. Co nie zmienia faktu, że A2K bez Bustera normalnie wstaje.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem