[#1] Adapter TOM R2
Witam,

Chcialbym odgrzac poruszany juz temat adaptera TOM R2 i niedzialajacego prawego klawisza myszki. Poniewaz producent wypial sie na moj problem postanowilem pogrzebac troche w temacie i znalazlem info, ze w A1200 z plyta w wersji 2 trzeba bylo dokonac drobnej modyfikacji sprzetowej. Wprawdzie moja amiga ma plyte 1D.1 ale objaw ten sam wiec sprobowalem mostkowac rezystor E353R jak rowniez wstawic rezystor miedzy nozki 7 i 9 na zlaczu myszki - bez skutku. Jedyna sytuacja kiedy prawy guzik wydaje sie dzialac to mozliwosc wejscia do bootmenu Amigi (przytrzymanie obu guzikow w czasie resetu)
Czy ktos spotkal sie z podobnym problemem na tej wersji plyty? Zaznaczam ze adapter dziala poprawnie z moja A500 jak rowniez zwykle myszki amigowe dzialaja dobrze z moja A1200.
[#2] Re: Adapter TOM R2

@Bucz, post #1

U mnie Tom v. 2 działa bezproblemowo z A1200, płyty w rewizjach 1D.1 i 2. Bez modyfikacji pod tym kątem.
[#3] Re: Adapter TOM R2

@Bucz, post #1

Ja miałem podobny problem z adapterem myszy, nie był to TOM. Na oryginalnym zasilaczu nie działał prawy przycisk, z tym że mogłem również wejść do BOOT MENU. Na innych, nieoryginalnych zasilaczach problemu nie ma.

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 17:04:51 przez nostrum666
[#4] Re: Adapter TOM R2

@nostrum666, post #3

Ehh troche skomplikowane i niepewne rozwiazanie
[#5] Re: Adapter TOM R2

@nostrum666, post #3

Mam dokładnie to samo z tom2 na a1200 2B
Na org. Zasilaczu nie śmiga jak pamiętam 2nd fire, zmieniłem na mocniejszego Azteca i wsio działa dobrze :)

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 23:10:44 przez sajdor
[#6] Re: Adapter TOM R2

@Bucz, post #4

Nie rozumiem co tutaj jest skomplikowane. Jest kilka opcji zasilacza alternatywnego, nawet bez większej ingerencji w sam sprzęt. Co do niepewności to oczywiście, jeżeli podłączysz jakiś niewiadomego pochodzenia zasilacz, który ledwo zipie i nie trzyma napięć to nie wiadomo jak to się może skończyć.
[#7] Re: Adapter TOM R2

@Bucz, post #1

Problem rozwiazany - jesli ktos nie chce kupowac dodatkowego zasilacza tylko po to zeby zasilic myszke i jednoczesnie miec pewnosc, ze prawy guzik bedzie dzialac polecam przejsciowke "mouSTer". U mnie wszystko dziala od pierwszego podlaczenia, (ok, drugiego, bo domyslnie byla ustawiona w tryb Atari ST, brrr), mozliwosciami i latwoscia konfiguracji bije na glowe TOM'a, jest od niego duzo mniejsza i dodatkowo obsluguje pady od XBOX 360. Rewelacja.
2
[#8] Re: Adapter TOM R2

@Bucz, post #7

A to dziwne bo u mnie TomR2 działał zawsze i nigdy nie było problemu z prawym przyciskiem myszy , zasilacz mam od PC corsair 500w Po dwóch tygodniach nie właczania amigi nagle przestał działać. Czy ktoś mial podobny problem. Dodam że RysMk2 który wczesniej nie działał teraz zaczał.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 23:06:12 przez Chmielu96
[#9] Re: Adapter TOM R2

@Bucz, post #7

Problem rozwiazany - jesli ktos nie chce kupowac dodatkowego zasilacza tylko po to zeby zasilic myszke i jednoczesnie miec pewnosc, ze prawy guzik bedzie dzialac polecam przejsciowke "mouSTer". U mnie wszystko dziala od pierwszego podlaczenia, (ok, drugiego, bo domyslnie byla ustawiona w tryb Atari ST, brrr), mozliwosciami i latwoscia konfiguracji bije na glowe TOM'a, jest od niego duzo mniejsza i dodatkowo obsluguje pady od XBOX 360. Rewelacja.

Potwierdzam. Też mam Tom+ rev. 2 i obecnie używam go tylko do myszki z moją amigą natomiast z racji braku wsparcia gamepadów od xboxa dla tom+, zakupiłem mouSTera i jest świetny, używam go z gamepadem od xbox360 i arcade stickiem.
[#10] Re: Adapter TOM R2

@Madman, post #9

A jak prawy przycisk myszy nie ma opóźnienia?
[#11] Re: Adapter TOM R2

@Chmielu96, post #10

Nie zauważyłem czegoś takiego.
[#12] Re: Adapter TOM R2

@Madman, post #11

posiada ktos moze manual do Tom2 rev2 ?
[#13] Re: Adapter TOM R2

@Kulamario, post #12

Strona producenta posiada
1
[#14] Re: Adapter TOM R2

@Kulamario, post #12

http://electronica4u.com/files/documents/
[#15] Re: Adapter TOM R2

@Bucz, post #1

Hej,
A możesz opisać dokładniej jak wygląda to niedziałanie? Na tej linii w Amigach jest kondensator 47n (w przeciwieństwie do przycisku lewego). Dlatego jeżeli adapter działa w trybie TTL to będzie on szybko ściągał linię do masy (wciśnięcie przycisku) ale już odpuszczanie tego przycisku będzie trwało dłużej (przez jakiś pullup rzędu 10k albo więcej). Więc efekt będzie taki, że przycisk będzie się blokował w stanie wciśnięcia na jakiś czas określony przez stałą RC. Czy coś takiego się u ciebie dzieje? W sensie czy pozostaje efekt wciśnięcia na dłużej?

Pytam bo od dłuższego czasu pracuję nad moim adapterem USB i mnie to interesuje.

p.s. Można spróbować wywalić ten kondensator C312 (https://www.amigawiki.org/dnl/schematics/A1200_R1.pdf) i może pomóc. Albo dać tam na luzie jakiś 1nF. Mostkowanie E353 nic nie da bo to tylko 68R.
[#16] Re: Adapter TOM R2

@bfgmatik, post #15

Nikt się nie zainteresował ale muszę się poprawić żeby nie wprowadzać w błąd. Kondensator 47n jest za mały, żeby wprowadzić opóźnienie większe niż pojedyncze milisekundy. Czyli to nie to.

W A1200 wejście podłączone do pinu 9 (prawy przycisk) jest wejściem analogowym i prawdopodobnie ma jakiś silny pullup do plusa. Przez to niektóre adaptery nie są w stanie ściągnąć tego wejścia do masy na tyle żeby został wykryty stan logicznego zera. Dlatego chyba nie działa. I rzeczywiście mostkowanie rezystora E353 ma w tym przypadku sens tyle, że zależy to też od konstrukcji samego adaptera.
[#17] Re: Adapter TOM R2

@bfgmatik, post #16

Nikt się nie zainteresował


Zainteresowal :) tez mam ten problem z tomem i R1 ;) ale jak mam ingerować w plyte to mam dreszcze, zwlaszcza ze komp dobrze dziala :) co ciekawe tani Jerry działa poprawnie
[#18] Re: Adapter TOM R2

@nostrum666, post #3

Potwierdzam!
[#19] Re: Adapter TOM R2

@mike100, post #17

No to trzeba by zajrzeć do Toma i zobaczyć czy na tych liniach sterujących nie ma rezystorów np. 100 Ohm i ewentualnie je wymienić na mniejsze albo na 0R. Jakbyś wrzucił zdjęcia płytki to może coś na nich dojrzę :). Nie wiem jak zostało to rozwiązane, ja w moich projektach stosuję zasadę "nie używaj elementów których nie będziesz w stanie sam przylutować", może autor Toma zastosował jakąś drobnicę co tylko automat przylutuje i nic z tego nie wyniknie :).
[#20] Re: Adapter TOM R2

@bfgmatik, post #19

No to trzeba by zajrzeć do Toma


A nie widze problemu wieczorem wrzucę fotki :) szeroki uśmiech z czeluści Toma
[#21] Re: Adapter TOM R2

@mike100, post #20

A nie widze problemu wieczorem wrzucę fotki :) z czeluści Toma


czy takie zdjęcie wystarczy ? na telefonie wyglądała wyraźniej

[#22] Re: Adapter TOM R2

@mike100, post #21

Akurat pin od prawego przycisku jest po drugiej stronie płytki ale faktycznie nie widać żadnych rezystorów na liniach, chyba, że coś więcej jest po drugiej stronie. Ale raczej wszystko idzie na procesor.

Jedno co widzę to że oryginalny procesor od STMicro jest zastąpiony zamiennikiem od Gigadevice czyli kolega z electronica4u też miał problemy z dostaniem oryginałów :). Ale to raczej nie ma znaczenia.

Czyli pupa, nie mam pojęcia w czym problem.
[#23] Re: Adapter TOM R2

@bfgmatik, post #22

Po drugiej stronie nie ma żadnych układów
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem