kategorie: A500, Sprzęt
[#1] Jak tego używać ... 8 Mb + IDE
Dzień dobry,

Po 30 latach znowu zchciało mi się Amigi. Komputer postanowiłem złożyć samemu, więc kupiłem wszystko w detalach i się bawię. Przy okazji zakupu zasilacza, sprzedający za śmieszne pieniądze dał mi takie coś jak na zdjęciach. Wiem , że to 8 MB + sterownik dysku. Moje pytanie brzmi - czy to się opłaca podłączyć, jeżeli tak to jak to podłączyć, no i czy konieczny jest KS 3.1

Z góry dziękuję.








[#2] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@Cruk, post #1

Ram jest autoconfig, sam używam takiego. Takiego kontrolera HDD jeszcze nie widziałem ale to pewnie przeróbka kontrolera Matze. Musisz specjalną dyskietkę przygotować, niestety ja nie wiem jak . Do kontrolera Matze jest zmodyfikowany kickstart i autobutuje pewnie i tu dałoby radę tylko wiedzą potrzebna.
[#3] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@SimonGK, post #2

Do czego ma służyć dyskietka ?
[#4] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@Cruk, post #3

ktoś takie sprzedaje na allegro napewnk ma
ale nie wystarczy kic 3.1 ?
[#5] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@SimonGK, post #2

Jeżeli pisząc "kontroler Matze" masz na myśli CDTV-RAM-IDE, to nie prawdą że potrzebuje zmodyfikowany kickstart, bowiem ma wbudowany sterownik Oktagon i działa z każdym oryginalnym kickstartem.
Ta karta na pewno nie ma z CDTV-RAM-IDE nic wspólnego, bo ma zupełnie inne układy.
[#6] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@Dorian3d, post #4

Dyskietka to by potrzebna była do wgrania sterownika dysku twardego lub CF ale możesz je też przygotować pod swoją Amigę na innym komputerze. Dla kickstartów wyższych od 1.3 jest to na pewno łatwiejsze ale dla 1.3 pewnie też jest to do zrobienia.
[#7] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@wali7, post #5

Na myśli miałem A1k IDE lub przerobioną wersję xangel'a. Te adaptery potrzebują zmodyfikowanego kickstartu lub dyskietki odpowiednio przygotowanej.
[#8] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@SimonGK, post #7

OK, nie wiedziałem, że Matze projektował też takie prostsze konstrukcje. Chociaż być może mam taką płytkę... może nawet od Ciebie szeroki uśmiech
[#9] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@Dorian3d, post #4

Kickstart 3.1 nie wystarczy. Musi być odpowiednio zmodyfikowany.
[#10] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@Cruk, post #1

Jak to nie siedziało w Amidze to nie wkładaj. Z tego co widzę to są grube piny (na obydwóch płytkach) a nie precyzyjne. Zniszczysz gniazdo procesora.
[#11] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@SimonGK, post #10

Dziękuję Wszystkim za szybkie naświetlenie tematu. Trochę się napaliłem ale kupiłem dziś 68EC020-TK i odpuszczam temat bo zależy mi na maks prostocie. Karta leci do sprzedania za pifko :) Dzięki raz jeszcze i pozdrawiam.
[#12] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@Cruk, post #11

Dobra decyzja moim zdaniem, też mam tą turbinkę. Jaki masz kickstart 1.3 czy jakiś nowszy? Przy tej turbince warto byłoby mieć chociaż 3.1 lub jakiś przełącznik 1.3/3.1.
[#13] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@SimonGK, post #12

A mieści Ci się przełącznik pod tą kartą ? Ja kości mam trzy - 1.3, 2.0 i 3.1. Rozsądek mówi 3.1 ale mi głównie na grach zależy :)
[#14] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@Cruk, post #13

Wydaje mi się że może być problem. Ja osobiście nie używam przełączników. Jak coś nie działa na jednej Amidze to działa na innej .
[#15] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@SimonGK, post #14

Słuszna droga :) A mojej żonie to możesz wytłumaczyć ?
[#16] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@Cruk, post #13

Po pierwsze, do 68EC020-TK nie ma sensu dawać innego kickstartu niż któryś z 3.x, bo prawie wszystkie stare gry i tak sobie ogarniesz WHDLoad pod systemem np. 3.1. A w przypadku używania 1.3 musiałbyś mieć sterownik Oktagon (zamiast Oktapussy), który nie obsługuje dysków >4 GB, poza tym dla 1.3 musiałbyć mieć osobną partycję systemową i jakiś wygodny system operowania tym. Komplikacja nie warta spodziewanych benefitów.
Po drugie, jeśli bardzo chcesz używać innego kicka, to możesz go załadować z dysku, 68EC020-TK ma 1 MB RAM zarezerwowany na kickstart.
Po trzecie, jeśli chcesz jednak mieć kilka różnych fizycznych kicków, to nie szukaj przełącznika kickstartów, tylko użyj układu 27C160, do którego władujesz 4 różne kickstarty, na wysokość jest taki sam jak zwykły rom, a sterowanie ogarniesz dwoma kabelkami prowadzącymi do dwóch nóżek tego układu. Spokojnie mogę dla Ciebie zrobić coś takiego, kilka innych osób z PPA także. W razie czego pisz na priv.
[#17] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@wali7, post #16

27C160, do którego władujesz 4 różne kickstarty, na wysokość jest taki sam jak zwykły rom

Jest delikatnie wyższy.
Zamiast przełącznika, można wykorzystać linię reset i mikrokontroler. Przełączenie wyzwalane jest przez odpowiednio długie przytrzymanie resetu.
[#18] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@snifferman, post #17

Pod 68EC020TK wchodzi idealnie.
[#19] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@wali7, post #18

Mi Wicher 500i trochę odstawał. Lepiej sobie od razu do zestawu riser polutować, bo to koszt kilkanaście zł, a jest wtedy łatwy dostęp do romu i turbo nie kisi się pod klawiaturą
[#20] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@snifferman, post #19

Ja mam 68EC020-TK bez żadnego risera, więc przykrywa całkowicie Agnusa (trochę się grzeję, założę tam wentylatorek z bocznym wyrzutem powietrza) i częściowo kickstart (w tym momencie 27C400, ale on ma wysokość taką samą jak 27C160). Nie mogę użyć risera przesuwającego tę kartę w stronę tyłu Amigi, gdyż mam Indivision ECS na Denise i nie ma miejsca. Zresztą na dzień dobry i tak ze sobą kolidują (1-2 mm), więc na Denise mam riser przesuwający Indivision do tyłu i w prawo. Wszystko ładnie się mieści.
[#21] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@wali7, post #16

Kurcze Panowie dzięki za ogrom informacji. Mam 30 lat tyłów z tym sprzętem ale nadrabiam błyskawicznie. Czy sterowanie 27C160 odbywa się przełącznikiem ? Na razie mój sprzęt wygląda tak







W poniedziałek płyta leci na wlutowanie 2MB. Jak wróci będę chciał zamknąć obudowę. Ze względu na rgb2hdmi nie będzie dało się zamontować górnego ekranu ( albo wytnę otwór ). Muszę też albo znaleźć inny kabel hdmi albo wtyk kątowy bo mój kabel jest za sztywny.

Użycie 27C160 pozwoli mi bezstresowo zamknąć obudowę. To chyba dobry pomysł.
[#22] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@Cruk, post #21

Ja używam takiej przelotki do CF: https://allegro.pl/oferta/adapter-przejsciowka-cf-ide-40-pin-zenski-katowy-7455478950. Pasuje idealnie, sztywno stoi w gnieździe, nic ne trzeba kłaść na tekturkach, izolować, itp.
Zobacz sobie jak to wygląda na moim filmie: https://www.youtube.com/watch?v=Pe8iKsGYlng
[#23] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@wali7, post #22

OK dzięki tej (twojej ) recenzji, zdecydowałem się na tą kartę turbo i nie ukrywam, że biorę to za wzór.
[#24] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@Cruk, post #23

Aaaa, to cieszę się. A jak sprawuje się karta? Zadowolony jesteś?
PS1. widzę, że kartę masz dopiero kilka dni, więc pewnie wrażeń wiele jeszcze nie masz :)
PS2. masz dziwną płytkę 68EC020TK - mógłbyś wrzucić fotkę pokazującą całość karty? Przed chwilą sprawdzałem na gitlabie i tam są płytki takie jakie mam, a ciut inne od Twojej. Ciekaw jestem czy to jakaś stara wersja, czy ktoś porobił własne, nieopublikowane zmiany.


Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 12:54:27 przez wali7
[#25] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@Cruk, post #21

W jaki sposób mieści się RPI 0 z kartą 68EC020TK ?
[#26] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@wali7, post #24

Kartę dopiero dziś zamontowałem i odpaliłem. Pierwsze nazwijmy to testy wypadły bardzo dobrze. Dla mnie to nowość bo pierwszy raz mam 500 z dyskiem :) System wstaje błyskawicznie, Kickstart 3.1.
Ponieważ zależało mi na hdmi a pi 0 już miałem, szukałem czegoś co uda mi się tam upchać i tak znalazłem tą ponoć odrobinę pomniejszoną wersję karty z Twojej recenzji. Nie wiem o ile jest mniejsza ale wszystko mieści się dość swobodnie no i działa. Muszę teraz ogarnąć instalowanie gier w WHDLoad i będzie dobrze.










[#27] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@Blady, post #25

To wersja pomniejszona minimalnie ale nie wiem ile względem "standardowej" Mieści się bezproblemowo z pi zero. Wszystko na razie fajnie działa.
[#28] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@Cruk, post #26

Dzięki za zdjęcia. To rzeczywiście jakaś lekko pomniejszona wersja, niewiele... ale czasami nawet 1 mm potrafi zrobić różnicę. U mnie standardowa 68EC020TK o 1-2 mm nachodziła na IndivisionECS, sytuację naprawił riser na Denise przesuwający Indy o 1 cm w górę i na prawo. Ciekawe czy ta płytka jest gdzieś opublikowana do samodzielnego zamówienia w płytkarni.
Widzę, że masz wlutowane złącze kątowe. Moim zdaniem tu lepiej założyć złącze proste, bo wtedy zakladasz przelotkę CF kątową i wszystko ładnie wchodzi. A tak nie możesz użyć przelotki jak u mnie, musisz kombinować z taśmą. No ale tak zdecydował ten kto składał. Karta będzie chodzić dobrze tak, czy tak.
[#29] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@Cruk, post #27

ja produkuje te rozszerzenia o których piszesz
https://allegrolokalnie.pl/oferta/amiga-500-8mb-ide-cf4gb-w3d

i sprzedaje je z kickstartem 3,1 zmodyfikowanym

na płytce kontrolera ide masz adres mailowy do mnie cybernet@anfa.pl

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 20:56:21 przez Panstalin2
[#30] Re: Jak tego używać ... 8 Mb + IDE

@Cruk, post #1

Instrukcja montażu rozszerzenia pamięci i kontrolera IDE do Amiga 500 / 500+

1. Po rozkręceniu Komputera i zdemontowaniu blaszanego ekranu , płaskim śrubokrętem podważyć Procesor tak żeby śrubokręt nie dotykał się płyty głównej – laminatu go wyjąć – jeśli na nóżkach procesora występuje nalot , śniedzi oczyścić papierem ściernym o gradacji 600 -800 , ewentualnie pocynować

2, Precyzyjnie umieścić procesor w rozszerzeniu pamięci tak żeby wszystkie nóżki weszły do gniazda i nie pozaginały się zgodnie z oznakowaniem na płytce

3. Rozszerzenie włożyć do kontrolera – relokatora , dokładnie wcelować nóżki w gniazdo .

4. przełożyć kość ROM – kickstart prawidłową stroną ( niektóre pierwsze wersje płyt głownych do prawidłowego działania kickstartu potrzebują drabinki rezystorów http://eab.abime.net/showthread.php?t=82824&highlight=rev+eprom )
5. Dobrze wycelować nóżki i cały zestaw kontrolera i rozszerzenia wcisnąć w gniazdo CPU na płycie AMIGI położonej na płaskim stabilnym stole ( użyć średniej siły dociskowej aby nóżki weszły pasownie w gniazdo)
6. podłączyć zasilanie stacji dyskietek i adaptera karty CF . Stacja i adapter wymagają tylko 5V .
7. Adapter karty CF z kartą umieścić blisko kontrolera do 5 cm , za długi przewód sygnałowy powoduje zakłócenia i niektóre karty CF generują błędy odczytu .
8. podłączyć kabel IDE 40 3,5inc – w przypadku błędnego podłączenia będzie się świecić ciągłym światłem dioda na kontrolerze i na adapterze CF .

Karta CF stosować do 4 GB z partycjami nie większymi niż 1 GB i max transfer ustawić wg zaleceń na 1FE00

W przypadku gdy zielona dioda power po włączeniu Amigi nie chce się rozświecić pełnym światłem nie kontaktuje procesor lub adapter włożony do płyty w gniazdo CPU

Jeśli nie botuje z karty CF – partycje DH0 utworzyć poniżej 1 GB i max transfer ustawić wg zaleceń na 1FE00
- jeśli się amiga restartuje w koło dioda power zapala się i gaśnie – przemyć zanurzeniowo rozszerzenie pamięci w kuwecie z benzynom exstrakcyjną , ewentualnie płytę główna z amigi jeśli są widoczne zanieczyszczenia .

W razie pytań pisać na cybernet@anfa.pl
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem