kategorie: A2000/A3000, Sprzęt
[#1] A2000 - problemy z "zimnym" startem
Cześć wszystkim.

Od niedawna stałem się posiadaczem Amigi 2000 z kartą rozszerzeń RAM A2058 i kontrolerem IDE z dyskiem 44MB.

Mam problem z działaniem AMIGI. Gdy spróbuje uruchomić ją na "zimno" np. po kilku godzinach lub dniu przerwy to nie potrafi zbootować Workbench'a ani z dyskietki ani z dysku zarówno na Kickstart 3.1 jak i oryginalnej kości 1.3 - widać, że próbuje coś odczytać z dyskietki/dysku ale potem nic się nie dzieje, do tego w tym czasie przy wkładaniu / wyciąganiu dyskietki napęd dyskietek wydaje dość dziwne dźwięki - jakby losowo przesuwał głowicę w trakcie pracy nie mogąc znaleźć danych.




Dzieje się to zawsze, nie zależnie czy testuje bez kart rozszerzeń czy z nimi.

Co ciekawe po "rozgrzaniu" - kilku minutach pracy i resecie albo kilku resetach pod rząd - wszystko wraca do normy - AMIGA normalnie ładuje system z dyskietki albo z dysku.
Ma ktoś jakiś pomysł gdzie szukać źródła problemu?

Z góry dzięki za pomoc

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 17:39:35 przez Ith1l
[#2] Re: A2000 - problemy z "zimnym" startem

@Ith1l, post #1

problemy z zasilaniem ?

lub źle coś styka, przetrzyj styki 99% alkoholem
[#3] Re: A2000 - problemy z "zimnym" startem

@Ith1l, post #1

Raczej wina lezy po stronie stacji dyskietek.
Zamień je miejscami i zworkami.
[#4] Re: A2000 - problemy z "zimnym" startem

@_Skiba, post #3

Tak pewnie problem silnik
[#5] Re: A2000 - problemy z "zimnym" startem

@Ith1l, post #1

Miałem podobne objawy w A2000 i w A500. W A2000 dodatkowo potrafiła się resetować przy starcie na zimno. Po kilku minutach pracy wszystko wracało do normy i po wymianie kondensatorów w zasilaczu problem zniknął.
W A500 pomogła wymiana CIA.
[#6] Re: A2000 - problemy z "zimnym" startem

@_Skiba, post #3

@_Skiba @Dorian3d
Niestety nie, problem z bootowaniem jest na obu stacjach dyskietek, niezależnie od tego jak ustawie zworki.
Nie tłumaczy to też tego dlaczego system nie bootuje z HDD.
Zapomniałem wspomnieć też o tym, że przy "zimnym" starcie dla przypadku Kickstarta 3.1 nie pojawia się nawet bootscreen z animacją wkładania dyskietki - sam czarny ekran. Dla KS 1.3 pojawia się ten ekran, ale jak pisałem brak bootowania.

@Cezarykl Posprawdzam napięcia, ale testowałem zasilacz na stole obciążony rezystorami i napięcia na wtyku zasilania Amigi były w porządku.

@Marcin74 Próbowałem zamieniać CIA miejscami - brak reakcji - nadal to samo.
[#7] Re: A2000 - problemy z "zimnym" startem

@Ith1l, post #6

A czy bez HDD, start z dyskietki jest taki sam?
[#8] Re: A2000 - problemy z "zimnym" startem

@Marcin74, post #7

Dwa dni temu wyciaglem zasilacz przerobiony z ATX do A1200, przeleżał w warunkach domowych ze trzy lata.
Wcześniej działał super, a teraz system startuje parę sekund i zwiecha czasem podziała dłużej.
Więc z takimi objawami to tylko rozkręcanie zasilacza wymiana kondzi sprawdzenie połączeń styków przemycie alko i wymiana kondzi na płycie głównej.
[#9] Re: A2000 - problemy z "zimnym" startem

@Ith1l, post #6

Posprawdzam napięcia, ale testowałem zasilacz na stole obciążony rezystorami i napięcia na wtyku zasilania Amigi były w porządku.


Musisz sprawdzić pod pełnym obciążeniem. Najlepiej jak amiga jest włączona i niestabilna. Najlepiej nie mierz na zasilaczu, tylko gdzieś na mobo ( przykładowo na kondensatorze filtrującym od ramu).
1
[#10] Re: A2000 - problemy z "zimnym" startem

@Marcin74, post #7

A czy bez HDD, start z dyskietki jest taki sam?

Tak jak pisałem w pierwszym poście - nie ważne ile kart jest włożonych - efekt jest identyczny.

@mwb113
Amiga jest po recappingu. Zasilacz przejrzałem, powymieniałem podejrzane kondensatory na nowe - niestety nic to nie dało.

@snifferman
Podczas "zimnego" startu napięcia przedstawiają się tak:
- linia 5V = 5.02V (mierzone na kondensatorze RAMu)
- linia 12V = 12.01V (na wtyku dysku twardego)
- linia -5V = -4.84V (na złączu zasilania płyty)
- linia -12V = -11.65V (na złączu zasilania płyty)
Napięcia wyglądają wzorowo

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 17:53:05 przez Ith1l

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 17:53:31 przez Ith1l

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 17:53:45 przez Ith1l
[#11] Re: A2000 - problemy z "zimnym" startem

@Ith1l, post #10

Jak już Amiga się uruchomi to w Amiga test kit Testy CIA są ok?

A problem wsytępuje również na gołym mobo?


Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 18:20:15 przez snifferman
[#12] Re: A2000 - problemy z "zimnym" startem

@snifferman, post #11

Jak już Amiga się uruchomi to w Amiga test kit Testy CIA są ok?

Tak, testy przechodzi bez problemu. Choć miałem problem z odpaleniem test kita ponieważ dopiero za 3 odpaleniem nie zawiesił Amigi w losowym momencie (za pierwszym razem po wejściu do menu testów CIA, za drugim od razu po załadowaniu menu głównego).

Swoją drogą, przy tych testach zauważyłem dziwne zachowanie jednego pola w chipset IDs w menu testów CIA - ID dla Denise/Lisa co każde odpalenie testu CIA pokazuje inną wartość (pole od Agnus/Alice pokazuje cały czas to samo) - najpierw ffff, potem 7ffff a za trzecim razem 07ff - chyba tak to nie powinno wyglądać?


A problem występuje również na gołym mobo?

Tzn? Jeżeli chodzi o płytę bez żadnych kart rozszerzeń to tak jak pisałem we wcześniejszych postach - bez zmian.
[#13] Re: A2000 - problemy z "zimnym" startem

@Ith1l, post #12

Tzn? Jeżeli chodzi o płytę bez żadnych kart rozszerzeń to tak jak pisałem we wcześniejszych postach - bez zmian.


Goła mobo z zasilaczem i wyświetlaczem bez stacji, taśmy do stacji, myszki, klawiatury...
[#14] Re: A2000 - problemy z "zimnym" startem

@snifferman, post #13

Tak, wtedy też występują problemy z poprawnym działaniem. Objawy takie same jak pisałem w poście #6 - przy Kickstarcie 3.1 nawet nie ładuje się bootscreen z animacją wkładania dyskietki, w KS 1.3 bootscreen się ładuje, ale nie reaguje na późniejsze podpięcie stacji dyskietek
[#15] Re: A2000 - problemy z "zimnym" startem

@Ith1l, post #14

To jak problem jest tylko na zimno, to jeden z układów może być uszkodzony. Na początek stawiam na CIA, później możesz podmienić AGNUS.

Mam problem z zimnym startem na mobo 486 i namierzylem układ podgrzewając podejrzany.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem