[#1] Markdown edytor z wysiwyg?
Czy istnieje na amige klasyczna edytor zblizony do typora (typora.io)?
[#2] Re: Markdown edytor z wysiwyg?

@Ark16, post #1

To służy do składu tekstu?!

Może WordWorth na przykład?
[#3] Re: Markdown edytor z wysiwyg?

@aMifan, post #2

Tworzenie dokumentu w markdown opiera się na uzywaniu tagów, które pozwalają określić strukturę dokumentu oraz formatowanie. Pisanie w markdown przyspiesza pisanie dokumentów w porównaniu do klasycznych edytorów tekstów jak chociażby Word. Dokumenty są przenośne pomiędzy edytorami (to pliki tekstowe) a wiele narzędzi natywnie (np gitlab) go wspiera. Dokumenty nawet bez edytora są w większości czytelne i zrozumiałe.

Większość edytorów markdown po prostu podswietla składnie a potem osobno dokonywany jest rendering dokumentu. Są jednakze chlubne wyjątki które renderuja wygląd na bieżąco np: typora, edytor w bear.app, quip

Zastanawialem się czy coś zbliżonego jest dostępne na amidze.
[#4] Re: Markdown edytor z wysiwyg?

@Ark16, post #3

Raczej nie. Coś takiego zabiłoby nawet najszybsze 060.
[#5] Re: Markdown edytor z wysiwyg?

@_arti, post #4

Bez jaj. Markdown nie jest aż tak bardziej skomplikowany od AmigaGuide, do którego edytory WYSIWYG były i spokojnie działały na A1200 z fastem.
1
[#6] Re: Markdown edytor z wysiwyg?

@Krashan, post #5

Przy trzech-czterech stronach tekstu wysiądzie
PS Poka no jakiś edytor WYSWIG AmigaGuide, bom ciekaw.
[#7] Re: Markdown edytor z wysiwyg?

@_arti, post #6

Przy trzech-czterech stronach tekstu wysiądzie.
Co takiego jest w markdown, co powoduje gwałtownie rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową w miarę wzrostu rozmiaru dokumentu? I to już przy 3 stronach?
1
[#8] Re: Markdown edytor z wysiwyg?

@Krashan, post #7

Głównie renderowanie dokumentu - duże fonty, tabelki etc. Patrząc jak "wydajnie" radzi sobie 060 ze średniej wielkości HTMLem, nie spodziewałbym się tu cudów...

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 19:05:58 przez _arti
[#9] Re: Markdown edytor z wysiwyg?

@_arti, post #8

W takim Wordworthu też miałeś duże fonty (wektorowe, przy markdown bitmapy z powodzeniem wystarczą), tabelki i co jeszcze. Na 030/50 + AGA śmiało obrabiałem dokumenty po 50 stron.
[#10] Re: Markdown edytor z wysiwyg?

@Krashan, post #9

Wordworth, to co innego - powstawał w innych czasach (choć już taki np. PageStream też był cholernie wolny na 060). Dziś zapewne, gdyby taki edytor WYSWIG (czy dowolnie inny) powstał na Amigę, to zapewne korzystałby z jakichś SDLi, linkowanych/portowanych bibliotek z Linuksa etc. i już nie byłoby tak pięknie na 030.
[#11] Re: Markdown edytor z wysiwyg?

@_arti, post #10

zapewne korzystałby z jakichś SDLi, linkowanych/portowanych bibliotek z Linuksa etc.
Tak, pisząc w ten sposób można zamulić dowolną Amigę. Ale to nie przymus.
[#12] Re: Markdown edytor z wysiwyg?

@_arti, post #10

Już wiem, gdzie jest haczyk. W teorii markdown dopuszcza osadzanie w nim dowolnego HTML. Co w teorii oznacza, że jeżeli ma być WYSIWYG, to musimy mieć kompletny silnik przeglądarki (bo kto nam zabroni CSS-a inline, czy nawet JavaScriptu). W efekcie coś, co miało być proste, jest dodatkową komplikacją, bo mamy HTML + trochę dodatkowych wynalazków. W tej sytuacji, kwestia takiego edytora na Amidze wygląda dokładnie tak jak współczesnej przeglądarki. Czyli nijak.
2
[#13] Re: Markdown edytor z wysiwyg?

@Krashan, post #12

W markdown osadzanie html i js jest nieczeste. W wiekszosci jest to zwykla strutura dokumentu + tabelki + obrazki. Intuicyjnie mi sie wydaje ze taki edytor powinniec dac rade na klasycznej amidze.
[#14] Re: Markdown edytor z wysiwyg?

@Ark16, post #13

Tylko Ktoś go musi napisać, a ostatnio Ktoś zrobił się strasznie leniwy ¯\_(ツ)_/¯
[#15] Re: Markdown edytor z wysiwyg?

@recedent, post #14

Ach te Ktosie.
[#16] Re: Markdown edytor z wysiwyg?

@Ark16, post #13

Z obrazkami może być różnie. Dziś dla nas wrzucenie w dokument JPEG-a w rozdzielczości np. 1920×1080 o wielkości powiedzmy 1,5 MB to "normalka", nawet się nie zastanawiamy. Proponuję zrobić eksperyment i sprawdzić ile czasu zajmie Amidze załadowanie, zdekodowanie i wyświetlenie przeskalowanego np. do 640×360 obrazka tej wielkości.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem