kategoria: Sprzęt
[#1] Commodore A2088XT i overclocking
Czy ktoś próbował mocniejszego overclockingu A2088XT niż to co opisywane w:
http://aminet.net/docs/hard/turbo2088.lzh

Mam Neca V20 16mhz i na razie dziala na ~8mhz (przełączane programowo), nie robiłem podbicia do ~10mhz bo może jest szansa na podbicie do 16mhz. Ktoś coś?
[#2] Re: Commodore A2088XT i overclocking

@michal_zukowski, post #1

16Mhz? Problemem może być obsługa stacji dysków przy wyższym taktowaniu kontrolera.
U mnie na karcie była mała płytka z dwoma kwarcami i karta przełączała się na standardowe taktowanie przy dostepnie do stacji.

Gdzieś mam Fotki tej przeróbki, to wrzucę

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 14:51:21 przez snifferman
1
[#3] Re: Commodore A2088XT i overclocking

@snifferman, post #2

Stacje dysków można olać, nie mam jej podlaczonej do bridgeboardu ze wzgledu na brak miejsca w a2500.
[#4] Re: Commodore A2088XT i overclocking

@michal_zukowski, post #3

Tylko do czego chcesz to 16MHz? Ogólnie to nie zaleca się podkręcania całej karty a samego CPU, bo wtedy czas w grach i aplikacjach też jest przyspieszony. Własnie nie pamiętam na ile zmieniało się taktowanie u mnie.

Ja bym radził ci zrobić moda na 9.5Mhz i póżniej ewentualnie zmieniał kwarc na większy i testy. Wiem, że u mnie taktowanie zmieniało się w locie jak był dostęp do stacji, więc może przełącznik byłby tu dobrym rozwiązaniem.

Ja odpuściłem temat, bo odświeżanie ekranu i ogólnie grafika jest powolna, więc zmiana taktowania i tak nie pozwalała poprawic płynności gier.
[#5] Re: Commodore A2088XT i overclocking

@snifferman, post #4

Sprawdzalem checkitem i na 7.15mhz) mam 530 Dhrystone (w porównaniu do 360 dla 4.77mhz no i jest to widoczne w grach). A2286 dla 8mhz ma około 1400 więc różnica miedzy V20 i 286 jest znaczna. Bridgeboardy służą do udostępniania połączenia LAN z kart isa do AmiTCP więc chciałem podgonić 8088XT żeby transfery były wyższe.
[#6] Re: Commodore A2088XT i overclocking

@michal_zukowski, post #5

No to zacznij od moda 9.5Mhz jeśli masz możliwość. Później wymiana na szybsze kwarce i testy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem