kategoria: A600
[#1] Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600
Czy ktoś może mi powiedzieć czemu Dysk twardy jako karta CF nie startuje w Amidze 600. Karta pod Winuae działa. Wyświetla mi się taki komunikat




[#2] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@vangis, post #1

Jaki komunikat?
[#3] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@_arti, post #2

Not a Dos disk in device DH0
[#4] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@vangis, post #1

Najpierw trzeba przeczyścić płytę i wymienić kondensatory, bo widać,
że mocno wylane.
[#5] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@vangis, post #1

A jaki .device jest ustawiony dla karty?
[#6] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@mmarcin2741, post #4

Czyli może to być wina tych starych kondensatorów ? Gry z Goteka chodzą normalnie.
[#7] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@nostrum666, post #5

A gdzie można ustawić .device dla karty ?
[#8] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@vangis, post #6

Ja myślę, że może być wina kondensatorów albo karta cf jest niekompatybilna. Tym
bardziej, że A600 jest najbardziej wybredna, jeśli chodzi o karty cf.
Szczerze mówiąc, ja bym nawet nie odpalał komputera w takim stanie.

Kickstart jaki masz?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 11:49:09 przez mmarcin2741
[#9] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@mmarcin2741, post #8

Komputer to leżak kupiony chyba 2008 na allegro i tak sobie leżał. Karta powinna być dobra bo zakupiona też na allegro jako gotowiec. Jak się nie uda to będę korzystał z niej pod emulatorem.
[#10] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@mmarcin2741, post #8

żeby stwierdzić , że wylane to trzeba by umyć płytę. Tam widać kurz przede wszystkim.
IMHO Karta źle zrobiona pod winuae.

Jaki Kickstart masz ?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 11:54:46 przez nekroskop
[#11] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@nekroskop, post #10

Sprzedawca tej kary mógł ją testować na A1200 i tam mogła działać. Miałem
taki przypadek - kingston z kwiatkiem działał w ide A1200 a z jakiegoś
powodu nie odpalił w A600.
Ja myślę, że jak karta odpala pod winuae, to na prawdziwej Amidze
też powinna.

Ale najlepij jest zacząc po kolei, czyli od wyczyszczenia i potem powoli
dochodzić, co i jak.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 12:02:33 przez mmarcin2741
[#12] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@nekroskop, post #10

Na wylane nie wyglądają. Karta kupiona z tej aukcji.

https://allegro.pl/oferta/amiga-600-adapter-karta-cf-ide44-4gb-gry-gotowiec-11724405689?snapshot=MjAyMi0wMS0yNFQyMDowNTo1NC41MjZaO2J1eWVyO2ExNGMyMjFjMTBhOWJjMGM0MmVlZGI0NGM5MjhmOTY0NGRjMDZjYzA0MjQyZDgyNTAxZWMzZjQ5MzFjMWQwNjc%3D

jutro przeczyszczę płytę tylko czym to zrobić żeby było najlepiej ? Kikstart to 37.300.
[#13] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@vangis, post #12

No to sprawa jest jasna. Sprzedawca zaznacza, że do A600, czyli powinna
chodzić. Miejmy nadzieję, że faktycznie testował w A600.
Kick 37.300 obsługuje dyski twarde.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 12:08:44 przez mmarcin2741
[#14] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@mmarcin2741, post #13

Czyli zostaje wymiana kondensatorów. Czy możecie kogoś pewnego polecić do wymiany kondensatorów, wysyłkowo ?
[#15] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@vangis, post #14

Wymienić kondensatory w A600 i tak trzeba. Możesz wysłać
maila do sprzedawcy, czy wkładał i testował działanie karty
w prawdziwej A600. Może przygotował obraz pod winuae
tylko.
[#16] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@vangis, post #14

Działa na WinUAE ale w dokładnie tej samej konfiguracji jak ta A600? Kickstart, pamięć i odpowiedni kontroller dysku (nie uaehf.device)...

Czyściłeś to złącze IDE przed podpięciem?
[#17] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@ppill, post #16

Postaram się jutro przeczyścić złącze sprayem kontaktem, natomiast w winuae poustawiałem na tyle co umiałem parametry jak moja amiga 600 i działało. Mam jeszcze gdzieś drugą płytę amigi 600 ze złączem IDE to spróbuje podpiąć do niej kartę. A jeśli chodzi o kontroler dysku to jaki ma być ? bo ja jestem zielony w tych sprawach dlatego kupiłem gotowca.
[#18] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@vangis, post #1

Według opisu/zdjęć aukcji na karcie jest założona jedna partycja 4GB. Jeśli pracuje z systemem plików FFS, to on obsługuje tylko partycje do 2GB.
[#19] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@RomanWorkshop, post #18

Zależy. Ja w OS 3.1.4 mam partycję FFS ponad 4GB i działa. Poza tym w sumie partycje mają 8GB. Ale kickstart 2.05 może nie czytać tak dużej partycji to raz. Jaki system jest na tej karcie? Powinien być WB 2.1 max. To dwa. Czy od kondensatorów zależałoby, że system nie widzi partycji DOS?
Moim zdaniem lepiej wymienić CF2IDE na SD2IDE i nagrać na dowolną kartę pamięci WB 2.1 w Winuae na identycznej konfiguracji. Tylko dodać kartę jako IDE, a nie UAEHF. HDToolBox na dzień dobry stworzyć partycje według jakiegoś tutoriala z YT, nagrać czysty system, włożyć kartę w Amigę i sprawdzić czy ruszy.

A tak z drugiej strony patrząc na to zdjęcie z #1 posta... U mnie adapter SD jest skierowany w lewo, a tu taśma idzie w prawo. Nie jest odwrotnie podpięte?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 21:25:22 przez tukinem
[#20] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@RomanWorkshop, post #18

Ja jestem zielony w tych sprawach, dlatego kupiłem sobie gotowca z grami żeby sobie zainstalować na amidze i sobie pograć. Napisałem też do gościa co sprzedawał mi ta kartę i odpisał tak :

"Każdy system był fizycznie robiony na amidze. Sprzedaje je od ponad 10 lat i jedna amiga 600 na 20 sztuk ma problem. proszę przeczyścić styki w amidze, rozebrać adapter, może coś nie łączy. kikstart najlepiej żeby był 37.350. czasami na 37.300 są problemy.. Gdyby dalej nie ruszyła proszę pisać."

Natomiast Stoopi obiecał mi wymienić kondensatory i od razu popatrzy mi na tą kartę CF i wtedy chyba wszystko się wyjaśni.
[#21] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@vangis, post #20

A taśma z adapterem karty nie jest odwrotnie wpięta?
[#22] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@tukinem, post #21

Wpięta jest tak jak było zaznaczone na taśmie. Napis 1 taśmy jest wpięty do numeru 1 na płycie.
[#23] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@vangis, post #22

Aha no to widocznie adapter CF wpina się w drugą stronę w porównaniu do adaptera SD. Spróbuj uruchomić boot menu (prawy i lewy przycisk myszy po uruchomieniu Amigi) i sprawdź czy będzie widoczna partycja dh0. Może sprzedający zapomniał zaznaczyć "bootable" przy tworzeniu partycji...

Na zdjęciu tej aukcji widziałem Workbench 2.1 więc wszystko powinno hulać pod tym kickstartem. Martwi mnie tylko rozmiar partycji. U mnie Amiga ruszyła na 1MB chip ramu bez fastu od strzała. Tyle że ja mam wymienione kondensatory.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 22:43:14 przez tukinem
[#24] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@vangis, post #20

Jakie partycje widziany jest w bootmenu?
Wejdź w advanced option i napisz co jest przy partycji dh0 w kolumnie device.
Sprawdź to na winuae i a600. Napisz albo wklej zrzuty ekranu.
[#25] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@Norbert, post #24

Jutro to zrobię i wrzucę rzut ekranu bo dzisiaj jestem poza domem i nie mam amigi przy sobie. Dodam jeszcze że w tej amidze mam 4 MB na procesorze i 1MB pod klapką plus jako stacja Gotek.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 23:04:09 przez vangis
[#26] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@tukinem, post #19

Bo w kicksatarcie 3.1.4 jest poprawiony scsi.device który obsługuje dyski powyżej 4Gb, i tam może działać partycja 4Gb
[#27] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@Norbert, post #24

Partycja w winuae wygląda tak :








natomiast w amidze w bootmenu :








po najechaniu na DHO pojawia się komunikat

Not a Dos disk in device DH0




P.S. Podłączyłem do płyty tej drugiej Amigi 600 o tym samym kickstarterze 37,300 i pojawia się taki sam komunikat.
Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 07:57:02 przez vangis

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 08:01:14 przez vangis
[#28] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@vangis, post #27

http://aminet.net/package/disk/salv/DiskSalv
Możnaby użyć programu disk salvage.
[#29] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@mmarcin2741, post #28

Na pierwszym zrzucie ekranu z winuae jest na karcie użyty uaehf.device. Ja u siebie użyłem IDE bo z uaehf to nawet winuae nie chciał wystartować.
[#30] Re: Problem uruchomieniu dysku w Amidze 600

@tukinem, post #29

Ja wpisywałem uaehf w hdtoolbox jak robiłem kartę i działa. Nie wykluczałbym
niekompatybilności tej karty.
Bym przygotował od nowa całą kartę.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem