kategoria: A600
[#1] Bootowanie z płyty
Czy moja amiga 600 wystartuje normalnie po włożeniu do napędu płyty bootowalnej. CD ROM chce podłączyć pod port IDE. Nie mam jeszcze ani klawiatury ani myszki, także nie mogę wejść do bootmenu.
[#2] Re: Bootowanie z płyty

@Grysia, post #1

Oczywiście, że wystartuje normalnie: z dyskietki lub twardego dysku. Do Cdromu może wsadzać dowolną płytkę
[#3] Re: Bootowanie z płyty

@Grysia, post #1

nie zbootuje z cdromu bo go nie wykryje
[#4] Re: Bootowanie z płyty

@michal_zukowski, post #2

Mam kickstart 2.05
[#5] Re: Bootowanie z płyty

@Grysia, post #4

Do bootowania z CD potrzebowałbyś kickstart 3.2, lub odpowiedni cdrom.device. Ale z kick 2.0? To chyba nie do połączenia...
[#6] Re: Bootowanie z płyty

@tukinem, post #5

Do bootowania z CD potrzebowałbyś kickstart 3.2

Dobrze rozumiem, że można zabootowac z napędu CD/DVD podpiętego do kontrolera IDE?
Jak ma wyglądać drzewo plików na takim CD/DVD aby wystartować grę dosowa, czy zainstalowana poprzez WHDLOAD?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 14:19:00 przez Norbert
[#7] Re: Bootowanie z płyty

@Norbert, post #6

Płyta instalacyjna z OS3.2 nie wymaga żadnej dyskietki startowej, tak jak w przypadku OS 3.9 lub 4.1. Wkładasz kickstart 3.2, płytę z OS 3.2 i startuje.

Sorry, jednak trzeba odpowiedni device wgrać, bo Amiga nie będzie widzieć CDRomu.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 14:42:13 przez tukinem
[#8] Re: Bootowanie z płyty

@tukinem, post #7

Ale to chyba w CDTV i CD32, bo jeśli w ks3.2 nie ma w środku sterownika do CD i systemu plików, to fakt, że płyta jest bootowalna nic nie zmienia.
[#9] Re: Bootowanie z płyty

@san_u, post #8

No to pozostaje chyba instalacja tego:
http://aminet.net/package/disk/cdrom/AmiCDROM-1.15
[#10] Re: Bootowanie z płyty

@tukinem, post #9

Większość napędów CD-ROM dla A1200 wymaga wgrania sterownika CD i Workbencha przed możliwością korzystania z napędu.

Nie wiem, jak się to ma do napędów SCSI instalowanych np. poprzez karty rozszerzeń Blizzard.

Systemowe scsi.device (3.1) wykrywa u mnie napęd CD-ROM podpięty na taśmie IDE dopiero po uruchomieniu programu IDEFix.

Co do problemu - jeżeli masz CD-ROM w A1200, to na pewno masz też twardy dysk. Wystarczy uruchomić sterownik CD0 w startup-sequence (czyli wrzucić do DEVS:DOSDrivers), a następnie uruchomić programy z płyty.

Akurat wygodniej jest na A1200 uruchomić grę podczas pracy pod systemem, dlatego też nie jest potrzebny automatyczny rozruch z płyty. Bardziej przydaje się to w Amidze CD32.

W przypadku Amigi CDTV (oraz CD32 - najlepiej z myszą i klawiaturą i ew. rozszerzeniami), taka płyta rozruchowa daje też możliwość pracy z systemem (CDPD itp.).

Gry dla CD32 są pisane systemowo, zatem podłączenie pada do Amigi, czy też nawet pamięć CD32 można łatwo zastąpić zasobami Amigi 1200 (odpowiednio lowlevel.library i nonvolatile.library).

Podobnie Akiko można zastąpić poprzez graphics.library - z wyjątkiem gier, które korzystają z niego bezpośrednio.

Jedyna rzecz, której nie uzyskamy, to ścieżka audio z CD-ROMu. Tutaj wymagana jest prawdziwa CDTV lub CD32.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 15:37:45 przez Hexmage960
[#11] Re: Bootowanie z płyty

@Hexmage960, post #10

Jedyna rzecz, której nie uzyskamy, to ścieżka audio z CD-ROMu. Tutaj wymagana jest prawdziwa CDTV lub CD32.


Nie bardzo rozumiem, wystarczy podpiąć wyjście audio z CDROM i bez problemu odtworzy audio.
Jeśli chodzi o same płyty audio, to chyba był taki sterownik który pokazywał pliki jako WAV.
[#12] Re: Bootowanie z płyty

@karolb, post #11

Nie bardzo rozumiem, wystarczy podpiąć wyjście audio z CDROM i bez problemu odtworzy audio.

Z tego co wiem, miksowanie dźwięku CD Audio z dźwiękiem z Amigi - z wyjściem przez Chinche albo słuchawkowe - tak jak ma to miejsce w Amidze CDTV/CD32 - nie jest możliwe.

Gra rzeczywiście korzysta z cd.device do odtwarzania wybranych ścieżek audio.

Jeśli chodzi o same płyty audio, to chyba był taki sterownik który pokazywał pliki jako WAV.

Obiło mi się coś takiego o uszy. Być może byłoby to dobre rozwiązanie, ale miksowanie dźwięku nadal raczej nie jest dostępne.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 16:20:44 przez Hexmage960
[#13] Re: Bootowanie z płyty

@Hexmage960, post #10

W przypadku Amigi CDTV...

Chcialem tylko zaznaczyc ze niekazda plyta majaca gotowy system do rozruchu uruchomi sie na CDTV.
Plyta pod ten komputer musi byc odpowiednio przygotowana.
Chyba ze sie ma Extended Boot ROM 2.35
[#14] Re: Bootowanie z płyty

@Phibrizzo, post #13

Dzięki za tą informację.

Płyty CD-ROM ze znaczkiem "CDTV-compatible" działały mi na mojej CDTV bez zarzutu. Do bootowania tej Amigi korzystałem najczęściej z płyty CDPD. Płyty takie jak Euroscene I działały też OK.

Wówczas nie było nagrywarek, więc nie przygotowywałem własnych płyt, tylko korzystałem z dyskietek do zapisu danych, rozpakowywania archiwów itp.

Mam te płyty do dziś oraz dokupiłem w ostatnich latach CDPD II, III i IV.

Nie pamiętam dokładnie, ale kiedy wychodziły Cover CD dla Magazynu Amiga czy ACS, miałem A1200 z CD.
[#15] Re: Bootowanie z płyty

@Hexmage960, post #12

[#16] Re: Bootowanie z płyty

@san_u, post #15

Chyba ze sie ma A4000.
link
[#17] Re: Bootowanie z płyty

@Grysia, post #4

Jedyne Amigi jakie potrafią sie bootować prosto z płyty to CDTV oraz CD32, i chyba też A500 z podpiętym A570, który zachowuje się jak CDTV. A inne muszą najpierw sie z butować z twardziela i wczytać sterownik do CD. Jest ich kilka różnych, ja w A1200 używałem CacheCDFS, który ma w sobie emulator CD32, co pozwalało uruchamiać butowalne płyty dla CDTV i CD32. Przypuszczam że jest szansa aby ten sterownik pozwolił na A600 uruchamiać płyty dla CDTV. A jak masz inny sterownik do CD bez opcji uruchom płytę, to musiałbyś zajrzeć na płycie do katalogu S w plik startup-sequence i zobaczyć jakie pliki tam uruchamia, a potem spróbować je uruchomić. Być może jakiś plik startowy będzie miał ikonkę widoczną już w głównym katalogu na CD. Jeśli masz tylko 1MB RAMu w tej A600, to może być za mało skoro w tym kompie najpierw trzeba wystartować Workbench z twardego i wczytać sterownik CD, co zajmuje nieco pamięci, a płyty dla CDTV wymagają całego 1MB wolnego, ale 2MB już powinny to umożliwić. :)
[#18] Re: Bootowanie z płyty

@ZbyniuR, post #17

Jedyne Amigi jakie potrafią sie bootować prosto z płyty to CDTV oraz CD32, i chyba też A500 z podpiętym A570

Są Amigi które mogą bootowac z płyty, ale musi to być napęd CD SCSI

tym kompie najpierw trzeba wystartować Workbench z twardego i wczytać sterownik CD, co zajmuje nieco pamięci, a płyty dla CDTV wymagają całego 1MB wolnego

Nie potrzeba Workbencha, aby wczytać sterownik CD.
CDTV ma w standardzie 1MB i pod taką ilość pamięci były pisane i wydawane gry dla niego.
Nie znaczy to też ze przy mniejszej ilości pamięci nie będzie działac CD-ROM.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem