kategoria: A600
[#1] [A600] Czy goła Amiga 600 aż tak się grzeje?
Witam
Ostatnio udało mi się w końcu kupić A600 z angielską klawiaturą. Do wymiany miałem stacje bo trup totalny był i klawisze 2 potrzebuje bo są pęknięte Tab i strzała w lewo koło Delete. Stację już wymieniłem i śmiga fajnie.
Wczoraj giercowałem sobie cały dzień i słuchałem muzyczek jak 30 lat temu i zeszło do 4 rano
Wszystko z dyskietek jak classic to classic - nie mam zamiaru nic do tej amigi dokupować nawet 1mb chip nie dokupię :)
Jak czyściłem ami to zauważyłem że 2 procki koło koszyka na HD strasznie się mocno grzeją - normalnie masakra trochę - amiga się nie wiesza i nic złego się nie dzieje ale palcem przytrzymać na minutę to bym nie wytrzymał żeby utrzymać. W A1200 tak się nic nie grzeje - więc wydało mi się to dziwne.
W związku z tym że nie mam zamiaru amigi rozbudowywać wcale postanowiłem dać pastę i miedziane blachy wycięte na wymiar z ominięciem tych 2 kwarcowych oscylatorów bo przeszkadzają. Spartańsko to wygląda ale dobrze działa - miedziane blachy się też nagrzewają nieźle ale już mniej niż same procki, zrobiłem tak że jeszcze sanki koszyczka na dysk dotykają tych blaszek miedzianych aby odbierało lepiej ciepło - no i odbiera oki.

Czy wasze amigi 600 też tak się grzeją? Jak one się zachowują jak ponakładacie na te układy jakieś ustrojstwa dodatkowe? Nie wieszają się takie amigi z tym wszystkim?
Moja ami jeszcze się nie zawiesiła od przegrzania ani bez blach miedzianych ani z blachami.

I jeszcze jedno - czy jest ktoś w stanie stwierdzić wizualnie po zdjęciach czy w tej ami były wymienione kondensatory? (luty troszeczkę się błyszczą i wygląda jakby ktoś wymieniał).









I znalazłem jeszcze ciekawe zdjęcie thermal z pracy płyty głównej A600
(u mnie się grzeją 2 tylko mocniej - nad kicstartem CPU i pod koszyczkiem ten mniejszy kwadratowy).

[#2] Re: [A600] Czy goła Amiga 600 aż tak się grzeje?

@KoFi, post #1

51.9 stopni to normalna temperatura i rzeczywiście nie utrzymasz długo
palca na nagrzanym do takiej temperatury układzie.
Kondensatory wyglądają na oryginalne. Jakiej marki są te duże tht?
Commodore najcześciej montował zdaje się SHOEI.

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 20:06:30 przez mmarcin2741
[#3] Re: [A600] Czy goła Amiga 600 aż tak się grzeje?

@mmarcin2741, post #2

Mnie te tht wyglądają na wymienione, jakieś takie dziwne
[#4] Re: [A600] Czy goła Amiga 600 aż tak się grzeje?

@QUAD, post #3

raczej wymienione bo pooglądałem trochę płyt A600 i są zazwyczaj niższe i ciutkę szersze wstawiane. A te małe smd to chyba też wymienione bo błyszczy się cyna w miejscach lutowniczych.
[#5] Re: [A600] Czy goła Amiga 600 aż tak się grzeje?

@KoFi, post #4

Wyglądają na wymienione. zrób ostre fotki kondków SMD, to może będzie widać, że to ręczna robota.
Trochę A600 widziałem i twoje nie wyglądają na fabryczne.
[#6] Re: [A600] Czy goła Amiga 600 aż tak się grzeje?

@snifferman, post #5

Smd też były wymienione i,jak widac po lutach, wymiana została przeprowadzona poprawnie.

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 22:51:36 przez mmarcin2741
[#7] Re: [A600] Czy goła Amiga 600 aż tak się grzeje?

@snifferman, post #5

OJ nie chce już fotek robić bo skręciłem ładnie ami fajnie dobranymi śrubeczkami - bo te oryginalne śrubeczki to porażka :) Na moje oko wymienione też smd bo inne luty są siwawe a te przy kondkach mają błyszczącą cynę i jeszcze ktoś umył izopropanolem chyba bo czysto jest. A tak w ogóle to jak się przyglądałem to ktoś naprawdę przepięknie umiał lutować - tak idealnie kondki poustawiał jak fabrycznie. (w życiu bym się tak nie starał ładnie poukładać kondków :) (nie piszę że krzywo bym układał, ale nie aż tak idealnie).
[#8] Re: [A600] Czy goła Amiga 600 aż tak się grzeje?

@KoFi, post #7

Swoją drogą, moim zdaniem, tak powinna wyglądać wymiana
kondensatorów w sprzęcie. Otwierasz i nie wiesz, czy były
wymieniane, czy nie szeroki uśmiech
Tantale i inne nie powodują takiego efektu, chociaż wiem, że
dla większości te względy estetyczne nie mają dużego
znaczenia.
[#9] Re: [A600] Czy goła Amiga 600 aż tak się grzeje?

@KoFi, post #7

Na moje oko wymienione też smd bo inne luty są siwawe a te przy kondkach mają błyszczącą cynę i jeszcze ktoś umył izopropanolem chyba bo czysto jest.


Może wymienił a może nie a może wymienił tylko kilka bo oryginalne zaczęły tracic parametry, może warto odżałować tą stówę i wymienić wszystko dla pewności.
[#10] Re: [A600] Czy goła Amiga 600 aż tak się grzeje?

@mike100, post #9

W A600 prawie zawsze kondensatory ciekną. Jeśli nie znalazł
nawet jednego na płycie, który cieknie, to prawdopodobnie
były wymienione.
[#11] Re: [A600] Czy goła Amiga 600 aż tak się grzeje?

@mmarcin2741, post #10

pierwsze co zrobiłem to zanim uruchomiłem amigę to rozkręciłem, bo coś latało w środku (ułamany zatrzask własnej roboty latał, a był stalowy) więc dobrze że rozebrałem zanim włączyłem. Oglądnąłem przy okazji czy nie ma spuchniętych kondków i czy nie porozlewały na płytę - wszystko ładnie wyglądało i widać było że płyta jest zbyt czysta jak na swój wiek - więc musiało być coś robione, a i nie pasowała mi wysokość tych dużych kondków, bo pamiętałem jakie miałem w A1200 i kolory też miały inne. Btw. amiga działa oki - nic się nie wiesza i nie mam zamiaru nic w niej wymieniać poza 2 klawiszami które są pęknięte ale się trzymają. Jak by ktoś miał do sprzedania klawisz Tab i strzałkę w lewo koło klawisza Delete na prostokątny młoteczek to dajcie znać.
[#12] Re: [A600] Czy goła Amiga 600 aż tak się grzeje?

@KoFi, post #11

Jakie jest napięcie rzeczywiste VCC ?
jak masz znacznie powyżej 5V to będzie ciepło
[#13] Re: [A600] Czy goła Amiga 600 aż tak się grzeje?

@Panstalin2, post #12

Jak ponad 20 lat temu przechodziłem całą noc misję terror w UFO na A600 to amiga była gorąca od spodu. Same układy nie wiem, bo nie rozkręcalem tylko grałem
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem