kategorie: Karty CF, Sprzęt
[#1] Problem z kartą SD
Zakładam temat odnośnie karty microSD.

Nie jest to problem konkretnej karty, a kilku. Do rzeczy:

Przesyłając dane z PC na Amigę poprzez czytnik kart nagle czytnik stracił połączenie z PC (powód to rozruszane gniazdo USB w PC). Teraz mam problemy w Workbenchu. Albo nie może zapisać danych, albo są niektóre pliki uszkodzone. Myślałem, że format partycji pomoże, ale niestety nie. Po postawieniu systemu wiele aplikacji pokazuje błąd podczas uruchamiania 80000004. Pod prockiem 020 nie ma tego problemu. Od razu mówię, że aplikacje wcześniej działały. Np. jest to kompilator BlitzBasic 2, HippoPlayer, SongPlayer, AmigaAmp, IMP itd. Odziwo PPaint działa, Amos działa, SysInfo działa.

Próba z usunięciem partycji poprzez HDToolBox również nie pomaga. Nawet edytując plik user-startup muszę nieraz 2 razy poprawiać, zanim zapisze ustawienia. WBDock działa mi na takiej zasadzie, że po zmianie ikon muszę wybrać "Save settings", "Save config" i go wyłączyć i uruchomić. Jeśli go nie wyłączę, to zmiany się nie zapiszą.

Czy jest jakiś sposób, żeby naprawić tą kartę? Może jakieś narzędzia dyskowe dla AmigaOS poprawiające błędy? Jeśli nie, to może ostatecznie format karty pod Windowsem i tworzenie jej od nowa pod WinUAE?
[#2] Re: Problem z kartą SD

@tukinem, post #1

Najpewniej będzie ją wyczyścić diskpartem
[#3] Re: Problem z kartą SD

@snifferman, post #2

To muszę zrobić kopię zapasową pozostałych partycji. Jak się z tym uporam, to dam znać o wynikach.
[#4] Re: Problem z kartą SD

@tukinem, post #1

Sprawdzałeś czy nie masz wirusa na partycji/dysku?
1
[#5] Re: Problem z kartą SD

@Norbert, post #4

Tak jak piszę. To się zaczęło odkąd podczas kopiowania plików czytnik kart stracił łączność z komputerem. Te same programy uruchomione pod systemem z innego konfigu działają.

Postawiłem dzisiaj system na nowej plikopartycji. Porobiłem w nim wszystko. Wykasowałem jeszcze raz partycję systemową z SD poprzez HDToolBox. Przeniosłem żywcem postawioną plikopartycję do partycji na SD. Póki co działa jak żyleta. Wszystkie kombinacje sprawdzałem i nie ma póki co problemów. Jeśli znowu coś się będzie dziać to wtedy kopia zapasowa reszty karty i tak jak tu mi poradzono użyję DISKPART z Windows.
[#6] Re: Problem z kartą SD

@tukinem, post #5

diskpart clean


po prostu usuwa tablicę partycji z dysku (MBR albo GPT w zależności jak jest tam zapisana). Nawet nie wiem czy coś usunie jak nie znajdzie takich wpisów. Może domyślnie leci z MBR czyli usuwa pierwszych 512 bajtów?

To się robi bo WinUAE nie tknie dysku z pecetową tablicą partycji. Toni za dużo się chyba musiał naczytać o "pomyłkach"...

W Twoim przypadku to raczej nie miałoby wpływu.

diskpart clean all


kasuje cały dysk
[#7] Re: Problem z kartą SD

@tukinem, post #1

Każdy użytkownik Amigi może powiedzieć, że "problemy to moja specjalność" szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 22:16:07 przez mmarcin2741
[#8] Re: Problem z kartą SD

@tukinem, post #5

Ale nie sprawdzałeś czy byly wirusy?
Dziwne jest to że pod 020, jak sam napisałeś, wszystko działało.

Postawienie na nowo systemu nie rozwiązuje sprawy, bo wszystko może się powtórzyć, jeśli na "swoich" plikach masz wirusa.
[#9] Re: Problem z kartą SD

@tukinem, post #5

Jeśli przy kopiowaniu plików, które pobrałeś z Aminetu i masz je na karcie CF/SC, na dysk twardy lub gdziekolwiek indziej masz różnicę w ich wielkości no to masz problem z szerokim wachlarzem wirusów.
[#10] Re: Problem z kartą SD

@Norbert, post #8

Jak pisalem wszystko działało do czasu "poruszania"czytnika kart SD który rozłączył kartę z PC podczas kopiowania plików pod WinUAE. Wtedy pliki z danej partycji się uszkodziły. Nie dało się ich usunąć ani skopiować dalej (z ciekawości). Były uszkodzone. Możliwe że podczas felernego kopiowania uszkodził jakiś plik systemowy (może w LIBS), który był odpowiedzialny za błędy przy uruchamianiu pod 68000.

Tak jak pisalem w wątku "zakup Amigi" tam też mi się to zdarzyło. Założyłem ten wątek z myślą, że ktoś już przerabiał taki problem i ma jakiś amigowy programik do diagnostyki i naprawy błędów HDD pod Workbench.

Wirusa nie podejrzewałbym. Miałem problem z zapisywaniem pliku user-startup oraz z ustawieniami WBDocka więc to raczej problem z rozłączoną kartą pamięci. Przykładowo dopisałem kilka assignów dla user-startup, zapisałem, zresetowałem i brak assignów w pliku user-startup.

Jak narazie usunięcie partycji przez HDToolBox i format pomógł.
[#11] Re: Problem z kartą SD

@tukinem, post #10

Wirusa nie podejrzewałbym.

Ale tego nie sprawdziłeś.
Nie ma żadnej biblioteki, której brak powodowałby błędy tylko na 68000.
Powodem może być użycie/podmiana jakiejś biblioteki, która wymaga min. 68020.
Do naprawy i diagnostyki partycji jest wiele programów
Wybor zależy od zastosowanego filesystemu.

Stawiam na wirusa lub na za duże partycje w zastosowanym filesystemie albo źle ustawiony maxtransfer, ale nie . Wirus
[#12] Re: Problem z kartą SD

@Norbert, post #11

To w takim razie jaki antywirus użyć?

Filesystem mam PFS3 AIO 0x50465303. Maxtransfer 0x1FE00. Partycja systemowa miała niecałe 2GB. Kick 3.1.4, OS 3.1.4 wraz z BestWB (jeśli to ma znaczenie).
[#13] Re: Problem z kartą SD

@Norbert, post #11

Pobrałem VirusChecker. Zwracam honor, miałeś rację:



Da się usunąć tego wirusa, jeśli jest on tak szkodliwy?
[#14] Re: Problem z kartą SD

@tukinem, post #13

Tu masz dwa antywirusy do ściągnięcia. Jeden jest rezydentny drugim usuwasz niemilców z dysków.
[#15] Re: Problem z kartą SD

@Stoopi, post #14

Przeskanowałem już prawie cały mój folder z aplikacjami dla Amigi. Znaleziono mnóstwo wirusów Happy New Year 98 oraz kilka Ebola. Czy to jakieś groźne wirusy? Mogły być przyczyną tego błędu na karcie oraz uruchamiania pod prockiem 68000? Nic nie mogę w sieci znaleźć na ich temat.
[#16] Re: Problem z kartą SD

@tukinem, post #15

https://vht-dk.dk/amiga/desc/virus.htm

Raczej nie było to przyczyną. Oba są niegroźne... ale warto się pozbyć.
[#17] Re: Problem z kartą SD

@ppill, post #16

Pozbywam się na bieżąco teraz z każdego konfigu z Winuae.

Zastanawiam się, czy aby na pewno to nie było też kwestią wirusa. Miałem zaatakowane pliki wbstartup, WBDock oraz ED (edytor tekstu), więc może przez to konfiguracje czasem się nie zapisywały do WBDocka oraz do user-startup...
[#18] Re: Problem z kartą SD

@ppill, post #16

Niegroźne, ale nadal to wirusy.
Niektóre działają "lepiej" na 68000 niz 68020 i robią zamieszanie w systemie.

Tak jak napisałem i się potwierdziło. WIRUS.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem