kategorie: A500, Sprzęt
[#1] RGB2HDMI problem z obrazem
Posiadam Amigę 500 rev 8.a z RGB2HDMI podłączonym do monitora Acer pw201 i wyświetla się komunikat "out of range" miał ktoś podobna sytuację i wie może jak rozwiązać ten problem?
[#2] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@KulawyR, post #1

Podłącz pod inny monitor i wybierz inną rozdzielczość wyjścia.
[#3] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@KulawyR, post #1

Z tego co wiem po korespondencji przez znany portal aukcyjny to leci po przelotce HDMI -> DVI. Najlepiej byłoby to podpiąć po HDMI do TV, tam zmienić ustawienia obrazu na te obsługiwane przez monitor i wrócić do przelotki i monitora. Ew. powinno się dać ustawić parametry na sztywno w pliku konfiguracyjnym na karcie SD.

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 13:59:10 przez pong777
[#4] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@Mir3k, post #2

Problem w tym że to mój jedyny monitor a telewizora też nie mam w domu szeroki uśmiech, więc będę musiał jakoś to w config ustawić.
[#5] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@KulawyR, post #4

wsadź zatem karte SD do komputera i config.txt
i pomien na to:
https://pastebin.com/5wSHEmna
[#6] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@Mir3k, post #5

Nie pomogło. Cały czas pojawia się ekran dyskietki na ułamek sekundy po czym jest czarny ekran i wyskakuje out of range.
[#7] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@KulawyR, post #6

Inny kabel HDMI próbowałeś?
[#8] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@Mir3k, post #7

Udało się uzyskać obraz przez zmianę kabla hdmi oraz ustawienie rozdzielczości na 640x480, goniłem 3h z Amiga do sąsiada na telewizor i przestawiałem ustawienia w menu. Ale nie ukrywam że taki spłaszczony obraz mnie raczej nie interesuje. Masz jeszcze jakiś pomysł żeby była lepsza rozdzielczość? Czy lepiej poszukać innego monitora?
[#9] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@KulawyR, post #1

po pierwsze primo - to nie jest Acer, tylko Asus.
Po drugie primo: gugiel mówi:
How do I change the aspect ratio on my Asus monitor?
1 Answer

1. Press [MENU] key to enter OSD menu, then scroll to [System Setup] page and select [Reset] to restore default setting.
2. Press [SPLENDID] key for 4~5 seconds to auto adjust the monitor setting.


"Splendid" w Twoim modelu jest oznaczony literką S: https://www.manualslib.com/manual/10195/Asus-Pw201.html?page=13 Jak z niego korzystać, masz na następnej stronie - przytrzymanie go 2-4 sekund powinno ustawić optymalne parametry obrazu. Na ostatniej stronie manuala masz podaną listę wspieranych rozdzielczości - są wśród nich i VGA, więc powinno to działać.
[#10] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@snajper, post #9

Co do nazwy monitora to przepraszam za pomyłkę.
Jeśli chodzi o ustawienia w splendit to nic to nie zmienia oprócz jasności wyświetlanego obrazu. Obraz wyświetla się tylko przy rozdzielczości 640x480 i jest bardzo spłaszczony co nie wygląda to za ciekawie.
[#11] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@KulawyR, post #10

wywal wszytko z katalogu devs/monitors oprócz VGA oraz PAL i spróbuj ustawić ponownie w ustawieniach ekranu w PREFS. Bo to mi wygląda jakbyś zły sterownik wybrał monitora.
[#12] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@KulawyR, post #1

Jest też jakiś myk z tym że jak się przy podłączeniu długo przytrzyma przycisk to wymusza 60 Hz.
1
[#13] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@Stoopi, post #11

To jest kick1.3 i to o czym piszesz nie ma związku.
[#14] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@Norbert, post #13

A no tak... Nie zwróciłem uwagi na wygląd ekranu.
[#15] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@KulawyR, post #8

Telewizor ma opcję zmiany aspect ratio?
[#16] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@KulawyR, post #8

A w tym TV możesz gdzieś podejrzeć jaką on w danej chwili wyświetla rozdzielczość?
[#17] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@san_u, post #16

Nie jest to telewizor tylko Monitor. Obraz Sie pokazuje tylko jak ustawie na rpi rozdzielczość 640x480 a na monitorze nie jestem w stanie sprawdzić rozdzielczości. Nigdzie się nie wyświetla.

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 16:03:49 przez KulawyR
[#18] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@KulawyR, post #17

Problem rozwiązany, wszytko działa. Pomogło pozbycie się żony i zakup nowego telewizora
1
[#19] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@KulawyR, post #18

Ile za nią wziąłeś?
[#20] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@KulawyR, post #18

to znana przyczyna, nie tylko w przypadku RGB2HDMI - żona jest częstym podłożem komunikatu "out of range".
2
[#21] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@snajper, post #20

I jeszcze kilku innych komunikatów: "no time", "no money" , "no ...."
1
[#22] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@Axe1971, post #21

„no access”

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 18:52:38 przez ted
1
[#23] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@ted, post #22

"head pain", "no shoes", "car damage" szeroki uśmiech
1
[#24] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@Nightmare777, post #23

Składam swoją A500 z rozszerzeniem Ram+Ide (po wlutowaniu procesora w płytkę można wreszcie zamknąć obudowę) oraz adapterem rgb2hdmi ale na hdmi nie mam obrazu.
Po włączeniu miga tylko ekran podzielony na cztery kolory, a potem już ciemność. Wciskanie przycisku konfiguracyjnego też nic nie daje. Po przełączeniu na Denise nie ma nawet tego podzielonego ekranu. Po rgb obraz idzie prawidłowo. Co może być nie tak?
[#25] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@Rafał A-3000, post #24

Nikt tego nie używa bo coś pomóc?
[#26] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@Rafał A-3000, post #25

Masz najnowszy soft dla PI zero na karcie microSD?
Połączenie rgb2hdmi z płytą Amigi jest pewne ?
Nie ma luzu albo złego kontaktu ?
Przycisk KONFIG przytrzymujesz ?
[#27] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@Norbert, post #26

A3000 + RGB2Hdmi + przejściówka hdmi-vga + Benq bl702a. Obraz jest przesuniety w prawo, nie zajmuje powierzchni całego monitora, w menu monitora obraz już maksymalnie przeniosłem w lewo.
Screen:



The Settlers ma obcięte fragmęty grafiki




Soft na SD jest najnowszy. Może ktoś używa RGB2hdmi z tym monitorem i wie jak to ustawić ?
[#28] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@Blady, post #27

A3000 + RGB2Hdmi + przejściówka hdmi-vga + Benq bl702a


Zaraz, zaraz przecież Amiga 3000 posiada wbudowany Flicker-Fixer.
Natywnie obsługiwane jest VGA.
Po co HDMI jeśli i tak wracasz do VGA ?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 21:37:29 przez Norbert
1
[#29] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@Norbert, post #28

Hmmm bo nie dziala. Wiedziałem że padnie takie pytanie.
Poprostu nie chcę dokupić następnego monitora z wejściem hdmi. Używam go też z 1200 pod przejściówką rgb vga. A oryginalnego crt z Commodore będę się pozbywał bo zajmuje kupę miejsca.

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 23:18:07 przez Blady
[#30] Re: RGB2HDMI problem z obrazem

@Blady, post #29

A jaki jest objaw flicker-fixera A3000? Czy przełączenie 15/31kHz coś zmienia?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem