kategoria: A500
[#1] Amiga 500 - TV Sony Bravia - gra tylko jeden kanał audio
Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów!
Po połączeniu Amigi 500 z telewizorem Sony Bravia (model KDL-43W755C) przewodem RGB Video (+ 2x cinch audio) - SCART i uruchomieniu gry zauważyłem, że nie gra jeden kanał audio. Po zamianie miejscami wtyków cinch audio w Amidze, odezwał się drugi kanał (pierwszy zamilkł). Okazało się, że działa tylko przewód z czerwoną końcówką cinch. Nie pozwala to na usłyszenie pełnego dźwięku stereo na telewizorze. Zaznaczam, że gniazda wyjściowe audio w Amidze są sprawne, zostały przetestowane poprzez podłączenie innym przewodem do osobnego wzmacniacza z kolumnami. Przewód RGB - SCART został zakupiony na Allegro:
LINK
Po złożeniu reklamacji sprzedawca przetestował przewód i stwierdził, że jest on sprawny. Na wszelki wypadek odesłał mi inną sztukę przetestowanego przewodu.
Po ponownym połączeniu Amigi z TV problem występuje nadal ... Wygląda to tak jakby gniazdo Scart w TV nie chciało obsłużyć jednocześnie dwóch kanałów toru audio.
Ma ktoś jakiś pomysł ???
Z góry wielkie dzięki.

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 09:35:27 przez Sarf
[#2] Re: Amiga 500 - TV Sony Bravia - gra tylko jeden kanał audio

@Sarf, post #1

np. podłącz amigę do innego tv, podłącz do amigi głośniczki / słuchawki ... i oceń czy coś się zmieniło
[#3] Re: Amiga 500 - TV Sony Bravia - gra tylko jeden kanał audio

@misiek2, post #2

Tak, jak pisałem wyżej - podłączałem już do Amigi zewnętrzne głośniki i oba kanały grały. Problem występuje tylko w przypadku połączenia z TV przez ww przewód. Nie mam pod ręką innego TV , trzeba będzie pofatygować się do sąsiada.
[#4] Re: Amiga 500 - TV Sony Bravia - gra tylko jeden kanał audio

@Sarf, post #3

A scard w tv jest sprawne?
[#5] Re: Amiga 500 - TV Sony Bravia - gra tylko jeden kanał audio

@snifferman, post #4

Tak, podłączałem przez nie DVD playera i Atari 65XE, każdy ze sprzętów innym scartem, w TV słychać oba kanały audio.
[#6] Re: Amiga 500 - TV Sony Bravia - gra tylko jeden kanał audio

@Sarf, post #1

Po złożeniu reklamacji sprzedawca przetestował przewód i stwierdził, że jest on sprawny. Na wszelki wypadek odesłał mi inną sztukę przetestowanego przewodu.

A jaka masz pewność że kabel jest dobry ?
"Przedzwoń" połączenia audio między cinch a SCART i testuj dalej.
W TV nie masz opcji MONO , STEREO ?
[#7] Re: Amiga 500 - TV Sony Bravia - gra tylko jeden kanał audio

@Norbert, post #6

Sprzęt się ze mną bawi w kotka i myszkę ... Sprawdziłem połączenia miernikiem toru audio i wykryłem przerywanie masy cincha od prawego kanału. Podekscytowany wziąłem się za obcinanie przewodu i lutowanie od nowa. Na koniec miernik i ponowne sprawdzenie. Sukces, nic nie przerywa, jest ciągłość połączeń audio zgodnie z tym schematem:

Podłączam Amigę do TV, uruchamiam dyskietkę na test i ... znów to samo, znów gra tylko jeden kanał !
Sprawdziłem też przełączanie mono i stereo w TV, ale w trybie AV1 (scart) nie ma dostępu do zmian w tej konfiguracji (w trybie telewizyjnym jest ustawione na stereo).
[#8] Re: Amiga 500 - TV Sony Bravia - gra tylko jeden kanał audio

@Sarf, post #7

Jak znam jakość takich chinch'ów to sprawdź czy przewodzą cały czas. One często nie kontaktują na końcu chinch'a. Połącz miernik na dwóch końcach toru audio, najlepiej jakąś żabką i poruszaj przewodem przy chinch'u, sprawdzaj na mierniku czy nie zmienia się opór. U mnie na 10 takich kabli 9 nie przewodzi jak trzeba.
[#9] Re: Amiga 500 - TV Sony Bravia - gra tylko jeden kanał audio

@ryshard, post #8

Jako, że przewód audio po dokonanej przeze mnie naprawie sprawdzony był miernikiem wzdłuż i wszerz i mimo jego sprawności problem z brakiem jednego kanału nie ustępował, pofatygowałem się w końcu do sąsiada. Podłączyliśmy Amigę kablem pod TV Panasonica i ... wszystko zagrało jak należy, odezwały się pięknie oba kanały (testowaliśmy na czołówce Cannon Fodder :).
Wniosek taki, że mojemu Sony Bravia ów przewód po prostu z jakichś niewyjaśnionych przyczyn nie podpasował. Czyli zagadka pozostaje zagadką, jednak wiem już, że to wina połączenia z tym konkretnym TV. Pozostaje mi podłączenie osobnego wzmacniacza + głośników bezpośrednio do Amigi lub ew. spięcie obu kanałów w mono w zakupionym przeze mnie kablu RGB - Scart.
Serdecznie dziękuję Wszystkim za pomoc !
[#10] Re: Amiga 500 - TV Sony Bravia - gra tylko jeden kanał audio

@Sarf, post #9

Sprawdź czy blaszka we wtyczce SCART (ta od kanału audio) wystaje tak samo jak inne.
Jeszcze możesz zaglądnąć do gniazda EURO w TV.
Może tam coś jest nie tak.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem