kategoria: A1200
[#1] Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?
Witam, forum przegladam od dawna, jednak dzis postanowilem sie zarejesteowac, poniewaz dotarla do mnie MOJA Amiga :)
Z komputerkiem styczność mialem ostatnio 30 lat temu, od jakiegos czasu bawie sie w emulacje, ale ostatnio stwierdzilem "a co mi szkodzi" i zakupiłem fizyczny sprzet. Jest to Amiga 1200 + karta tf1260 z procesorem LC.

Ale do rzeczy, poratuje ktos swoim systemem, najlepiej takim wypasionym? :)
Szczerze powiem ze probowalem przez ostatnie kilka dni cos poskladac, ale o ile sam wb postawic moge, o tyle zawsze cos mi się krzaczy. Pewnie jakies p******y zle robie, ale juz sie poddaje. Chcialbym po prostu wlaczyc i napawać sie patrzeniem i graniem, a na razie same mysli "po uj ja na to tyle kasy wydalem" :D Chyba po prostu przed zakupem nie wzialem pod uwage ze kiedys wkładało sie dyskietke i gralo, a ja czytajac forum odrazu chcialem wskoczyc na głęboka wode, nie zdjac sobie sprawy ze rozbudowana amiga to nie tylko gryz ale głównie system i rzeźbienie w nim aby to dzialalo :)
[#2] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@Ur_art, post #1

[REKLAMA] Klik! [/REKLAMA]
PS Warto przeczytać cały wątek.


Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 23:52:04 przez _arti
[#3] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@Ur_art, post #1

Tu masz link do stronki na której są wszystkie narzędzia do TFa i jest też gotowy WB w wersji 3.1, który działa z TFem prawidłowo, może od tego zacznij, a potem doinstaluj np. 3.9.

Najważniejsze jak masz TFa żeby system miał zainstalowane MMULib (ten z linku ma). Założyłem, że masz kickstart 3.1, jak masz nowszy np. 3.1.4 albo 3.2 no to trzeba zainstalować WB, a potem MMULib (na stronie pod linkiem) i powinien śmigać.

ps. też wróciłem do Amigowania po latach, bardzo dobra decyzja! OK
[#4] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@_arti, post #2

Dziekuje, znam, bawilem sie nim na WinUAE, nie powiem fajne jest, jednak chciałbym cos co wyciśnie soki z tego tfa, a nie ze mnie przy konfigurowaniu wszystkiego :D
A jest cos takiego, w stylu już gotowego obrazu karty sd/cf gdzie wszystko jest? Skonfigurowany emu maca, gry whdload i inne bajery?
Sa te obrazy systemu z whdload Zeba Elwooda, ale to tez goly wb niestety:(

Chybw z zakupem porwałem się z motyką na slonce :D
[#5] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@Ur_art, post #4

CoffinOS ale na LC bez pewnych modyfikacji nie ruszy (to jest zasadniczo system dla bardzo szybkiej 060 (80MHz+), Vampire'a lub WinUAE). No i tam jest rzeczywiście prawie wszystko.

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 09:00:01 przez _arti
[#6] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@Ur_art, post #4

Chybw z zakupem porwałem się z motyką na slonce :D

Nie tylko ty masz taki problem :)
Po prostu człowiek bardziej chce mieć niż później używać. :)
Pytanie tylko czy warto wydawać tyle $$$ gdy ma się wszystko za darmochę w postaci emulatora:)
[#7] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@Ur_art, post #1

hej
ja pobrałem gotowy obraz pod LC060 stąd: https://alen.dreamhosters.com/tf1260.html
działa. a dodatkowo masz tam doom'y (kilka odmian) quake1,2 itp.
można nagrać obraz na CF jak masz 8GB albo przekopiować plik po pliku pod UAE - ja tak zrobiłem.
[#8] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@Ur_art, post #1

a ja czytajac forum odrazu chcialem wskoczyc na głęboka wode


Jak dla mnie, największym mankamentem jest ta sześćdziesiątka w wersji LC. Miałem i wspominam jako najbardziej problematyczną amigową konfigurację ever. Była kupa dziwnych problemów, kupa rzeczy nie działała, tak jakby nie zakładając, że może istnieć taka kombinacja, jak 060 bez FPU. Domyślam się, że to wszystko można obejść i połatać, ale to jeszcze 2x tyle rzeźby co zwykle. Trochę MHz więcej absolutnie tego nie rekompensuje.

Szczerze, wolałbym 060 choćby z pierwszych rewizji, bez możliwości podkręcenia, a nawet 040/40.
Myślę, że powrót do Amigi po latach najprzyjemniejszy będzie na maszynie możliwie typowej, a nie jakiejś "dziwnej". To samo dotyczy alternatywnych kickstartów. Na początek raczej nie idź tą drogą. Stary dobry kick 3.1 Commodore/Escom = znany diabeł i najmniej problemów.

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 09:52:53 przez Daclaw
3
[#9] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@c64portal, post #7

O, to miło słyszeć
[#10] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@Daclaw, post #8

Jeśli traktujesz 68060LC jak taką szybką 030, to wszystkie problemy znikają
[#11] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@c64portal, post #7

Ale Quake wymaga FPU, no to jak to?
[#12] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@Jacques, post #11

Tam jest chyba wersja bez FPU, dla Vampire'a.
[#13] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@_arti, post #12

Acha, czyli slideshow pewnie na LC060.
[#14] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@Jacques, post #11

Jest to wersja z tzw softfloat, przy komplilacji można coś takiego zrobić, żeby zamiast wywołań fpu, korzystało programowych obejść. Tak czy inaczej działa to wolno.
[#15] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@Jacques, post #11

w tym obrazie jest wersja Q1 bez FPU, ale ... nie uruchamiać jeśli nie chcecie się załamać ;)

[edit]
czyli tak jak wyżej Mir3k powiedział

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 10:34:51 przez c64portal
[#16] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@_arti, post #10

Niby tak, ale co jakiś czas okazuje sie, że to FPU jest potrzebne.
Fusion w jakiś dziwny sposób to rozwiązuje, bo w menu pokazuje FPU: Build-in i 7.5.5 działa bez problemowo, ale z macos 8 już miałem problemy. W którejś z gier, chyba w Rise of the Triad miałem tak, że dojście do pewnego miejsca kończyło się guru wskazującym na brak FPU. Dem, na mocniejsz procki nie odpalisz. Sporo nowych portow tez wymaga FPU np.Shadow Warrior
Można z tym żyć, ale myślałem, że będzie nieco łatwiej :)
2
[#17] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@Daclaw, post #8

Była kupa dziwnych problemów, kupa rzeczy nie działała


Ja natomiast mam kartę od ... wczoraj i powiem, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony.
dość intensywnie wczoraj to testowałem i obciążałem. nie zawiesiło się i nie sprawiło żadnych problemów.
oczywiście nie ma FPU i sporo np nowych dem nie pójdzie, ale byłem zaskoczony jak wiele np starszych rzeczy idzie.
sumując cenę gołej karty i takiego procesora np na Ebay'u to jest to wg mnie dobra alternatywa dla kart z 030 a przyrost prędkości jest wg mnie znaczący. testuję i bawię się na A1200 od Escomu ale z kickiem 3.2. wszystko działa super.
dzisiaj zamierzam odpalić eide.device jako drugi dysk z kontrolera karty.
2
[#18] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@druzil28, post #6

Będziesz się smażyl w piekle, w specjalnym kotle!!
1
[#19] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@_arti, post #10

Jeśli traktujesz 68060LC jak taką szybką 030, to wszystkie problemy znikają


No właśnie nie. Tak naprawdę, cała architektura 32-bitowych amig, łącznie z systemem, są skrojone pod 030. Dlatego konfiguracje 020/030 są tak bezproblemowe i niczego nie wymagające. 040+ to są biblioteki i patche i tutaj jest cały pies pogrzebany. Odnoszę wrażenie, że LC040 i LC060 to były konfigi relatywnie rzadkie i są pod tym względem najsłabiej wspierane.
[#20] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@Stoopi, post #18

Nieee, sam jestem z tych co kolekcjonuja fizyczny sprzet :) Szkoda tylko ze mam słomiany zapał
2
[#21] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@Ur_art, post #1

Niestety do dzisiaj walcze z tym systemem nieszczęsnym, dostałem system od użytkownika Atryda, jednak po pierwszym uruchomieniu, drugi raz już nie wstał, dostałem również od KoLi, ale tam nie wszystko działa jak należy (o czym byłem poinfornowany)
Moze więc spróbuję w formie płatnego ogłoszenia :)
Kupie gotowy obraz systemu dla Amigi 1200 z karta tf1260 z procesorem LC. Zakupilem jakiś czas temu taka amige na portalu aukcyjnym i ni cholere nie jestem w stanie tego ogarnac, zawsze jak instaluje po "swojemu" to coś nie działa, np. przestają działać niektóre gry (np. Sim city 2000).
Chciałbym aby było to zbudowane na OS 3.9 (gdyż taki zakupilem) i generalnie on mi się podoba :) fajnie jakby znalazł się tam skonfigurowany emu Maca. Najbardziej zależy mi na tym aby prawidłowo dzialala karta 1260LC, działały wszystkie gry (u siebie jak instaluje wszystko, w pewnym momencie przestaje działać np. sim city 2000 zainstalowane na dysku, czy teenagent również zainstaliwany na dysku (nie mogę znaleźć wersji aga pl whdload) ), aby był ze wszystkimi niezbędnymi addonami, ale żeby był w miarę responsywny. Walczę z tym od wiosny, zawsze coś nie tak :)

Za gotowy obraz do pobrania jestem w stanie zapłacić 100-150zl w zaloznosci od tego co mi zaoferujesz, ja już naprawdę nie mam siły z tym walczyć... Nie sądziłem że powrót do Amigi po 30 latach będzie taki trudny :)
Wydaje mi się że cena jest ok, biorąc pod uwagę że zapewne osoby zainteresowane na pewno w dużej mierze już taki system mają gotowy.
[#22] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@Ur_art, post #21

Nie sądziłem że powrót do Amigi po 30 latach będzie taki trudny :)

Gdybyś wybrał inną kartę turbo, jakieś 030, 040 byłoby prościej wrócić do Amigi a tak ... masz cały czas po górkę .
[#23] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@Norbert, post #22

Ehhh, nie chce szukać już teraz, ale właśnie skłoniło mnie to, że tu, na forum, ktoś wtedy stał przed wyborem 68030 lub 68060LC i wszyscy murem byli za właśnie LC. Można by rzec, że wybór był podyktowany poradami z forum :(

W zasadzie na dzis dzien coraz bardziej bite pod uwagę sprzedaż zestawu i powrót do emulacji, jednak jeszcze próbuje i próbuje :)
Sukcesem sporym jak dla mnie, już było to że w okolicach sierpnia zakupiłem os 3.9 i udało mi się go zainstalować :D ot taka inwestycja na lata miała być :)
[#24] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@Ur_art, post #23

Używaj tego LC jak 030 i po problemie. Najważniejsze to nie wgrywać nic dla 060 bo większość tego softu jest skompilowana z wykorzystaniem fpu.

Obstawiam, że jak widzisz 060 to tak wybierasz i dlatego ci nie działa, a powinieneś wybierac 030.

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 14:49:00 przez lopezpb
[#25] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@lopezpb, post #24

Nie, nie, jestem tego świadom, byłem świadom w chwili zakupu również. Myślę że problemem jest po prostu nie do końca dobrze skonfigurowany system, po prostu zachowuje się on u mnie tak samo pod emulatorem jak i na fizycznym sprzęcie. Wcześniej korzystalem z gotowych systemów pokroju coffeine, amiga sys, itp i działało to od kopa i mi wystarczało, po zakupie prawdziwego sprzętu zaczęły się schody, bo trzeba było zrobić wszystko samemu od podstaw :D
[#26] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@lopezpb, post #24

Używaj tego LC jak 030 i po problemie

kupuje się 060 żeby mieć 030? Gdzie tu sens?

Najważniejsze to nie wgrywać nic dla 060 bo większość tego softu jest skompilowana z wykorzystaniem fpu.

Możesz podać przykłady? Do klasycznej zabawy Amiga sprawnością nie jest potrzebne FPU. Oprócz Quaka który na AGA i tak jest mało grywalny i Demo sceny gdzie kilka demek nie zadziała na LC. Napewno nie jest tak że większość programów wymaga FPU.

Obstawiam, że jak widzisz 060 to tak wybierasz i dlatego ci nie działa, a powinieneś wybierac 030.

Temat nie raz wałkowany na forum. Wszystko zależy od preferencji.
[#27] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@Ur_art, post #21

przestają działać niektóre gry (np. Sim city 2000)

spr to na swoim sprzęcie, i mam takie uwagi:

ogólnie WHDLOAD wywala jakiś tam błąd pamięci ....
i jakie jest na to rozwiązanie?

np w tooltypach gry wpisac NoMMU (lub ogólnie w S:WHDLoad.prefs)
i po problemie, działa normalnie.

ps.
http://aminet.net/package/game/patch/SimCity2000pch


Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 16:39:33 przez Cezarykl
[#28] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@Cezarykl, post #27

Z whdload nie mam problemu, natomiast najwięcej zgrzytow mam z rzeczami instalowanymi na dysku (zarówno gry jak i programy), dodam że na "czystym" systemie z tymi samymi grami i programami nie mam problemu. Ot, klasyczny przykład przekombinowania, a że sam nie wiem gdzie szukać błędów i jak je naprawić, stąd chęć zakupu gotowego systemu.
[#29] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@Ur_art, post #28

a tak z ciekawości,
spr ile MIPS ci pokazuje sysinfo4.4 w obu przypadkach, "czysty i .. brudny"
:)
[#30] Re: Amiga 1200 z 060 LC gotowy obraz systemu, ktos cos?

@Cezarykl, post #29

Dzisiaj nie mam już możliwości rozłożenia tego całego majdanu, bo dzieci śpią, ale jutro podeślę zdjęcia, chyba że na raz chcesz i czysty i mój system, to czysty muszę postawić od zera, to myślę że we wtorek mi się uda
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem