kategoria: A1200
[#1] "Pływający" obraz na 1200
Czy ktoś spotkał się może z takim problemem ? Obraz wyświetla się poprawnie przez RGB, jednak ma się wrażenie "falowania" obrazu tak jakby skakał +/- 1 piksel lewo/prawo. Próbowałem nagrać ten efekt ale na filmie wygląda to bardzo niepozornie, w rzeczywistości jest wiele, wiele gorzej. Monitor/kabel są sprawdzone i świetnie działają na innych moich amigach. 1200 jest po recapie. Efekt występuje niezależnie czy podpinam gołą płytę główną czy w pełni "uzbrojoną" 1200.
Jedyne co zauważyłełem to napięcia na pinach R/G/B. Są niższe niż na innych moich amigach (wiem że to bez sensu ale mam tylko multimetr).R i B to około 0.3V a G 0.6V.
W amidze nie działa też AV (albo composite) ale nie łącze tych dwóch usterek ze sobą.
Zastanawiam sie czy może to być wina DAC (u mnie ADV101KP30) czy może jest jeszcze coś co mógłbym sprawdzić ?
[#2] Re: "Pływający" obraz na 1200

@goolash, post #1

Jak dla mnie to kabel.

Ewentualnie gniazdo RGB się chwieje etc.

Chociaż jak piszesz ,że z innymi gniazdami wizyjnymi jest problem to usterka jest poważniejsza.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 17:55:01 przez Hubez
[#3] Re: "Pływający" obraz na 1200

@Hubez, post #2

no właśnie kabel działa na 4 innych amigach poprawnie, jak dla mnie powinien być OK.
Gniazdo przelutowałem i "przedzwoniłem" i też jest wszystko ok. Dodam jedynie że testowałem na 3 zasilaczach amigowych i problem występuje na każdym :( coś czuję że to któryś układ scalony.
[#4] Re: "Pływający" obraz na 1200

@goolash, post #3

Prawdopodobnie jakiś element traci swoje właściwości i układ graficzny nie trzyma właściwych parametrów. W A3000 też czasem tak mam ale do tego jest "pokrętełko" flicker fixera.
Falowanie na boki u mnie występuje najczęściej przy jakiejś większej zmianie temperatury otoczenia - np. w lecie przy przedłużających się upałąch na dworze, kiedy i w mieszkaniu robi się gorąco.
A3000 ma układ ECS ale z AGA-tą może być podobnie. Z AGA mam inne problemy niż falowanie (mruganie ekranu) i Hese pisał, że to wynika z podobnych przyczyn. Podał nawet trymer(?) do regulacji ale na razie go nie ruszałem - po kilku minutach problem sam znika.
[#5] Re: "Pływający" obraz na 1200

@Rafał A-3000, post #4

.. ech no właśnie u mnie problem jest stały i niezależny od temperatury, delikatnie grzałem niektóre układy i patrzyłem czy coś się zmienia. Zostawiłem też Amigę włączoną na kilka godzin. Obraz dokładnie taki sam.

Ale przed chwilą zamieniłem układy DAC w cd32 i a1200, w obu przypadkach nie pojawiła się żadna różnica w obrazie, tzn że DAC jest sprawny. To dobre wieści bo ten układ nie jest łatwo dostępny.

No tak tylko jeśli nie DAC, to co. Może jakieś zakłócenia na lini zasilającej...?
[#6] Re: "Pływający" obraz na 1200

@goolash, post #5

Jeśli nie układy to może elementy RC. Rezystancja się rzadko zmienia więc pewnie jakiś kondensator traci pojemność.
[#7] Re: "Pływający" obraz na 1200

@goolash, post #1

Witam.
Napisałeś, że Amiga po recapie. Profilaktycznie czy oryginalne wylały?
Nowe jakie? Elektrolity, polimerowe , tantalowe czy ceramiki?
Jak masz miernik i doświadczenie posprawdzaj napięcia zasilające na scalakach.
Jak zachowuje się Amiga w różnych rozdzielczościach?
Trzeba by prześledzić cały tor video od Alice potem Video DAC BT101 i CXA1145.
A może masz piny w gnieździe DB23 zabrudzone?
Pozdrawiam.
[#8] Re: "Pływający" obraz na 1200

@ted, post #7

wymienione profilaktycznie, nic nie było wylane ale najprawdopodobniej jest wiele gorzej niż myślałem, patrzyłęm na zdjęcia płyty po zakupie. Prawdopodobnie wcześniejszy właściciel podłączył 12v na nogę HSYNC. Prawdopodobnie CIA to jakoś zniósł ale Alice chyba nie. Generuje niższe napięcie na tym sygnale VSync ma 2.9V a HSYNC około 2,2 - 2.3V. Na tą chwile nie wiem czy przekładać Alice z cd32. Boję się że źle to zniesie.
Ma ktoś Alice na sprzedaż ? :D:D

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 15:22:23 przez goolash
[#9] Re: "Pływający" obraz na 1200

@goolash, post #8

Nie ma sesu zmieniać Alicji
Zmień lepiej drobnicę kolo db23 od video jak i na dole wszystkie 100pf tak i na górze wszystkie elementy
Wtedy powinno być ok
Albo DAC wymień na początek ale stawiam na drobnicę

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 15:37:36 przez Kulamario
[#10] Re: "Pływający" obraz na 1200

@Kulamario, post #9

drobica wylutowana i sprawdzona, DAC tak jak pisałem też sprawdzony i sprawny
[#11] Re: "Pływający" obraz na 1200

@goolash, post #10

Mowa o tych elementach i tak samo od spodu

Czy to na pewno jest sprawdzone ?
Jeśli tak to teraz doczytałem że nie ma też wideo po RCA więc może ten enkoder co tam jest na wideo wprowadza zakłócenia
Możliwe chyba też że filtry od niego mogą to robić
No jeśli masz sprawdzone tak jak piszesz to teraz bym spróbował wymienic enkoder ten Sanyo
[#12] Re: "Pływający" obraz na 1200

@goolash, post #1

Winny okazał się rezystor 330R, w kablu na lini compsite.
Po prostu trafiła mi sie pierwsza Amiga "uczulona" na ten element.
[#13] Re: "Pływający" obraz na 1200

@goolash, post #12

Według mnie KulaMario ma rację.

Oj nie doczytałem ostatniego postu - ale zostawiam filmik dla zainteresowanych kiedyś tam w przyszłości :)

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 12:02:33 przez KoFi
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem