kategoria: A600
[#1] Amiga 600 martwa.
Hej.Dostalem płytę do A600 w rewizji 2D.
Miała posłużyć jako dawca CIA do A1200.
Ale jest w tak ładnym stanie,że szkoda jej niszczyć.
Płyta uszkodzoną,po podłączeniu zasilania czarny ekran,brak zmiany kolorów na ekranie na RGB i Composite.
Zasilanie na gnieździe FDD +5 i +12 V poprawne.
Na szybko zmieniłem oscylator 28Mhz i układ LM555.
Płyta nadal martwa.Sygnał Reset na układach około 4,2V.
Trochę za nisko prawda?

Zamontowałem diagrom,podpiąłem płytę do pc.
Nie startuje po serialu,czarny ekran na putty,zero reakcji.
Przy starcie zapala się caps lock.Dioda pali się na zielono,po resecie z klawiatury przygasa.
Mogę wcisnąć 6 razy caps lock,później nie działa.
Dioda od stacji nie zapala się.
Wygląda to wszystko tak jakby Amiga nie rozpoczynała procedury startowej.


Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 15:47:44 przez ak47
[#2] Re: Amiga 600 martwa.

@ak47, post #1

Pokaż proszę zdjęcie płyty w miarę dobre. Góry i dołu.
[#3] Re: Amiga 600 martwa.

@ak47, post #1

Na szybko zmieniłem oscylator 28Mhz i układ LM555.


No ale masz te 28Mhz na Agnusie ?
A potem 14 i 7 z Agnusa ?
1
[#4] Re: Amiga 600 martwa.

@nekroskop, post #3



Hej.
Dziękuję za odzew.
Na wyprowadzeniu Agnusa nr 34 mam 28MHz,na 37jest 7MHz,
Na nóżce nr 40 powinno być 14MHz wg schematu,ale przykładając sondę oscyloskopu nie mam obrazu sinusoidy.
Na sprawnej płycie też nie,już zgłupiałem.
Co robię źle?

Zauważyłem coś innego.Zwarcie wyprowadzeń 63 i 66 czyli sygnału reset_KB i masy na Gayle powinno resetować płytę,tu nie ma żadnej reakcji.
A reset z klawiatury działa.
[#5] Re: Amiga 600 martwa.

@ak47, post #4


Dziękuję za chęć pomocy.
Płyta już żyje,znalazłem uszkodzone ścieżki i rezystor.
Jest obraz i dźwięk,przechodzi testy pamięci i CIA.
Mam jeszcze pytanie.Na tej rewizji płyty tj 2D mam miejsce oznaczone jako U49.Nie ma tam żadnego elementu.
Czegoś brakuje,czy wyszło tak oryginalnie z fabryki?
W rewizji 1.3 i 1.5 tego nie ma.



Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 23:13:57 przez ak47

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 23:16:23 przez ak47
2
[#6] Re: Amiga 600 martwa.

@ak47, post #5

Mam jeszcze pytanie.Na tej rewizji płyty tj 2D mam miejsce oznaczone jako U49.Nie ma tam żadnego elementu.
Czegoś brakuje,czy wyszło tak oryginalnie z fabryki?


Moje egzemplarze nie miały i po zdjęciach z internetu wnioskuje, że tak wyszło fabrycznie. Na schemacie jest tam RH5VA43A. Jest to element, który trzyma linie reset w stanie niskim gdy napięcie zasilanie jest poniżej ~4.3V.
Służy to do tego, aby komputer nie wystartował zaraz po włączeniu gdy napięcie zasilania nie osiągnelo jeszcze akceptowalnego poziomu. Bez tego elementu może się zdarzyć, że zaraz po włączeniu nie wszystkie układy wystartują i pojawią się błędy.

Czasami miałem w swojej A600 tak, że zaraz po włączeniu zasilacza dostawałem guru i po resecie wszystko było OK. Było to w latach 90tych gdy Amiga była jeszcze nowa.

Musiałby się wypowiedzieć ktoś bieglejszy w elektronice, aby potwierdzić moją tezę
[#7] Re: Amiga 600 martwa.

@snifferman, post #6

Zapewne jest tak jak mówisz, skoro jest to połączone z jedynie z linią reset. W CDTV widziałem podobny układ wlutowany w płytę.

To nie jest też jedyna rzecz nie podłączona na płycie, także elementy odpowiedzialne za sygnalizację pracy buforów PCMCIA diodą stacji dysków nie są obsadzone.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem