kategoria: A600
[#1] obraz dysku CF z Ami pod Win32DiskImager
Panowie.
Uprzejmie proszę o pomoc w przygotowaniu obrazu dysku z Amigi (CF 4GB OS 3.1.4) pod Windowsem. Mam problem z softem i chciałbym wysłać do specjalisty obraz, żeby mógł sprawdzić u siebie, co z moim systemem jest nie tak. Napotykam problemy z przygotowaniem takiego obrazu. Windows prosi mnie o formatowanie CF, czego zrobić nie mogę z oczywistych względów. Podpinam się pod windę przez adapter USB. Sytuacja jak niżej. Z góry dzięki za pomoc!







Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 12:54:54 przez wilkwcieniu
[#2] Re: obraz dysku CF z Ami pod Win32DiskImager

@wilkwcieniu, post #1

Najpierw wybierz nazwę i miejsce na HDD gdzie chcesz nagrać obraz karty, potem wybierz właściwą literę karty CF i naciśnij READ.
Obraz stworzy się w wybranym miejscu
Możesz go później sprawdzić pod Winuae czy jest poprawny i są wszystkie pliki
[#3] Re: obraz dysku CF z Ami pod Win32DiskImager

@Norbert, post #2

w windozie w wierszu polecen wpisz diskpart i jedziesz z koksem. kiedy już wykasujesz całość karty (wykasujesz a nie sformatujesz) przechodzisz do mój komputer/zarządzaj/magazyn/zarządzanie dyskami/ i tam na Twojej pechowej karcie CF (o ile będą) zaznaczasz i kasujesz wszystkie pliki który pozostaną po czyszczeniu karty CF. Przechodzisz do punktu pierwszego i w diskpart kasujesz całą karte CF do zera. Ma być wyczyszczona a nie sformatowana. Tak przygotowaną karte CF wkładasz do czytnika w PC i pod systemem Amigi formatujesz jak sobie wymarzysz. Ot i cała historyja.
[#4] Re: obraz dysku CF z Ami pod Win32DiskImager

@Norbert, post #2

Ogarnąłem. Nie wiem dlaczego wcześniej widział jedynie 512kb karty. Dysk już na pulpicie.
Co musiałbym zrobić, żeby skopiować ten obraz na drugą kartę o tej samej pojemności, tak aby Ami widziała ją identycznie, jako HD?
[#5] Re: obraz dysku CF z Ami pod Win32DiskImager

@wilkwcieniu, post #4

Wybierasz obraz, wskazujesz urządzenie docelowe i klikasz SAVE.
[#6] Re: obraz dysku CF z Ami pod Win32DiskImager

@AmiClassic, post #5

Win32DiskImager korzysta z rozszerzenia .img ale jak chcesz zapisać obraz z innym rozszerzeniem to wystarczy w okienku wyboru pliku rozwinąć na dole pole gdzie masz .img i wybrać wszystkie a później wybierasz sobie już plik obrazu tylko się nie zdziw jeśli będzie to długo trwało jeśli Twój adapter do kart nie jest standardu usb 3.0 i/lub nie będzie podpięty po porcie usb 3.0, u mnie obraz karty 4gb po usb 2.0 nagrywało na CF przeszło godzinę, po usb 3.0 w jakieś 10 minut.
[#7] Re: obraz dysku CF z Ami pod Win32DiskImager

@wilkwcieniu, post #4

Uważaj, aby wielkość obrazu nie była większa niż wielkość tej drugiej karty.
Okazuje się że karty o tej samej pojemności, po zrobieniu ich obrazu, mają inne wielkość różniącą się o kilka, kilkanaście kilobajtów.
Ważne żeby obraz nie był za duży.
1
[#8] Re: obraz dysku CF z Ami pod Win32DiskImager

@Stoopi, post #3

w windozie w wierszu polecen wpisz diskpart i jedziesz z koksem. kiedy już wykasujesz całość karty (wykasujesz a nie sformatujesz)


Nikt tu nie chciał formatować karty, tylko stworzyć jej obraz


Uprzejmie proszę o pomoc w przygotowaniu obrazu dysku z Amigi (CF 4GB OS 3.1.4) pod Windowsem.
1
[#9] Re: obraz dysku CF z Ami pod Win32DiskImager

@Norbert, post #8

Nikt tu nie chciał formatować karty, tylko stworzyć jej obraz
Oczywiście że tak. tylko że pytania o to samo padają w wielu wątkach wielu różnych osób i kont. Aż mam podejrzenie że ktoś umiejętnie troluje nasz portal. Pytania o to samo padają co chwilę i autor postu nie zwraca KOMPLETNIE uwagi na to co się mu doradza. Wracając; najpierw trzeba porządnie przygotować kartę czy to SD czy CF by móc z całą odpowiedzialnością napisać że przygotowanie obrazu karty i późniejsze jego nagranie na nową kartę czy używanie z Amigą to nie jest wina krasnoludków.
[#10] Re: obraz dysku CF z Ami pod Win32DiskImager

@Stoopi, post #9

Ja tam nie mam nawet przekonania, że pytający wie jak się posługiwać diskpartem a przecież wiemy, że nieostrożne jego użycie może się wiązać ze skasowaniem nie tego dysku...
2
[#11] Re: obraz dysku CF z Ami pod Win32DiskImager

@Madman, post #10

nie mam nawet przekonania, że pytający wie jak się posługiwać diskpartem

Instrukcje są na google. Diskpart uruchomić w trybie administratora. Piszemy takie polecenia:

list disk
select disk
clean
i to cała obsługa.
Po select disk należy wpisać numer dysku. Gwiazdka przy numerze
mówi, który dysk jest wybrany.
Komenda clean czyści tylko dysk oznaczony gwiazdką.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 11:09:49 przez mmarcin2741
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem