kategoria: A600
[#1] amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?
witam
Problem jest taki że cały czas podaje sygnał w lewo , reszta pozycji działa i fire 1,2 też


- odłączony joystick
port2 przemierzony , brak zwarcia do masy sygnału 3 left

port 1 działa prawidłowo

R370 jest dobry 4,7k
wymieniłem na nowy U34

z bramki wyjście 3Y idzie na M1V V - to raczej vertykalne - w schemacie na odwrót opisane powinno być H

i szukam dalej za M1V

miał ktoś podobny przypadek ?
wiadomo kondensatory wymienione , płyta wyczyszczona , wyprana w środku do pcb , izopropanolu .

sprawdzone przejście z U4 42 do U34 9 68r

jak wepnę mysz do portu 2 to Amiga nie wstanie
i jak podłączę mysz do portu 2 to Amiga się zawiesi

-M1V i M1H zmieniają stany logiczne prawidłowo jak ruszam joystickiem

jedynie co mi przychodzi na myśl to zmostkować E374 żeby do denisa doszła mocniejsza 1 - nic to nie dało

co jeszcze w amidze może zakłócać prace portu 2 ?





Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 21:01:35 przez Panstalin2
[#2] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@Panstalin2, post #1

sam sobie odpowiem
wg artykułu http://eab.abime.net/showthread.php?s=12b14baf85fa73118754a21eea17ad54&t=79900&page=2

do układu U34 albo denise dochodzi za małe napięcie , musi być 5V i że w amidze występuje za duży spadek napięcia do 4,5V

sugerują mocniejszy zasilacz
[#3] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@Panstalin2, post #2

Miernik w dłoń i sprawdzasz ile jest u ciebie.
Sprawdź ile jest przy zasilaniu FDD.
Co masz w Amidze podłączone i jakie napięcie jest przy wejściu zasilania? Ile daje zasilacz bez obciążenia i jaki to zasilacz? Fotki mile widziane.

Sprawdź czy nie masz spadku napięcia po drodze. Może gniazdo zasilania jest skorodowane i już na starcie masz straty. Bez pomiarów ciężko doradzać.
[#4] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@Panstalin2, post #1

U mnie kiedyś było tak, że postać skakała w lewo zawsze i miałem zimne luty na złączu zasilania, co skutkowało spadkiem napięcia, ale to nie musi być przyczyna u Ciebie.
[#5] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@san_u, post #4

to nie musi być przyczyna u Ciebie.


Zacytuję klasyka:

Multimetr jest tańszy niż kryształowa kula i w przypadku tego pierwszego istnieją empiryczne dowody, że działa


1
[#6] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@snifferman, post #5

To podstawa, bo inaczej dyskusja przypomina w przeciwnym wypadku seans spirytystyczny :)
[#7] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@san_u, post #6

#PanStalin
Czemu Denise? Paula odpowiada za obsługę joysticka i myszki.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 06:43:26 przez Stoopi
[#8] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@Panstalin2, post #1

Odłącz w Joysticku zasilanie 5v i wtedy sprawdz.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 08:52:58 przez viger
[#9] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@Panstalin2, post #1

Cia jest sprawne? Kiedyś miałem coś podobnego w A500 i uwalony był drugi cia. W A500 jest łatwiej bo są w podstawkach można je zamieniać miejscami czy łatwo wymieniać.
2
[#10] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@misiek2, post #9

Napięcie na u34 4.95v joystoki sprawne w innej amidze testowane , sprawdzane na 3 zasilaczach .
Dzisiaj dołożyłem 100nf do u35 na vcc i gnd
[#11] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@Panstalin2, post #10

Oba cia sprawne , diagrom nie wykazuje błędów , mysz działa stacja czyta , Amiga działa poza lewo na porcie 2 nieustannie podaje sygnał w lewo przerywany
[#12] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@Stoopi, post #7

Paula obsługuje tylko 2 analogowe piny w porcie, cyfrowe są multipleksowane i idą do Denise/
[#13] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@Panstalin2, post #1

Możesz mieć uszkodzony U34 lub Denise, przydałby się tak naprawdę oscyloskop by zobaczyć, czy na wejściach 3A, 3B i 3Y jest cały czas stan wysoki jak masz wszystko odłączone (a najlepiej na wszystkich we/wy). Jeśli na wejściach Denise masz cały czas 5V, to by świadczyło o uszkodzeniu Denise (w najgorszym przypadku Agnusa).

Jeśli nie masz oscyloskopu, to musiałbyś wylutować U34 i rezystorami podciągnąć wejścia M do 5V i zobaczyć miernikiem jakie napięcia są na wejściach Denise, jeśli są niższe niż 5V, to może któryś kondensator przywiera, wtedy trzeba by wylutować kondensatory i sprawdzić ponownie, czy program ci widzi wciśnięty kierunek lewo. Jeśli pomimo podawania 5V na wejście Denise nic się nie zmienia, a napięcia są wszędzie prawidłowe to by mogło oznaczać, że Denise jest uszkodzona.

To zachowanie Amigi po podpięciu myszy jest dziwne, jakby coś robiło się jakieś zwarcie (uszkodzony U34?).


Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 14:55:43 przez san_u
[#14] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@san_u, post #13

U34 wymieniłem na nowy

dołożenie kondensatora 100nf do u34 między VCC i GND nic nie dało .
sygnał do denisa na oscyloskopie prawidłowy 5V , jak dam w lewo jest 0 na M1V.

jak podłączę zasilacz z pc do złącza fdd to w diagromie zaświeca się w lewo i do góry razem .
-ta płyta zasilona w ten sposób przez złącze fdd działa bardzo niestabilnie w porównaniu do innej sprawnej płyty co działa normalnie oczywiście bez -12 wtedy tylko audio szwankuje
- albo któryś z bezpieczników się smaży w środku lub któryś z 4,7R
[#15] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@Panstalin2, post #14

sygnał do denisa na oscyloskopie prawidłowy 5V , jak dam w lewo jest 0 na M1V.

Jeśli tylko jeden kierunek jest wybrany, to M1V powinien oscylować W "takt" CCKQ_A czyli stanu lini select multiplexera.

Z tego co widzę na schemacie to pod wejścia MUX są piny 1(góra) i 3(lewo) CN2 (DB9) a na wyjściu jest M1V.
Jeśli tylko jeden z kierunków jest aktywny (stan niski) to na wyjściu M1V sygnał powinien oscylować.
Jeśli żaden kierunek nie jest wybrany to powinien być stan wysoki cały czas
Jeśli oba kierunki są wybrane, to powinien być cały czas stan niski

Przeanalizowałem schemat na szybko więc mogę się mylić chociaż to jest podstawowa funkcja MUXa.
Zobacz na oscyloskopie czy jest tak jak mówię.
[#16] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@Panstalin2, post #14

Kilka razy przerabiałem temat w A600 i joysticków, po prostu jest to przypadłość tego modelu a raczej jego nie dopracowanie.
Tutaj masz odpowiedź.
2
[#17] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@superbonio, post #16

E128C usunąłem sprawdzę wieczorem czy działa
[#18] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@superbonio, post #16

Tam jest opisany przypadek wyzwalania sygnału w lewo, gdy wciśniemy góra (jakby był problem z propagacją i Denise samplowało kierunek "lewo" za wcześnie, zanim U34 się przełączy), a u ciebie w lewo wyzwala się samoczynnie, co nie powinno mieć miejsca jeśli wszystkie sygnały mają stan wysoki. Dodatkowo to zawieszanie się Amigi jest niepokojące.



Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 11:38:06 przez san_u
[#19] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@san_u, post #18

Zawiesza się po podłączeniu myszy do portu 2
usunięcie E128C powoduje ze joystick losowo nie działa lub w diagromie przerywanie mruga w prawo inne kierunki świecom normalnie
i za wolno test wypada CIA A do synchronizacji

znalazłem rezystory r126 i 127 są 47ohm a wg schematu mają być 27 ochom

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 18:50:14 przez Panstalin2
[#20] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@Panstalin2, post #19

r126 i 127 są 47ohm a wg schematu mają być 27 ochom - ale je zostawię bo w innej amidze też są 47r

podmienię CIA A może on generuje zakłócenia skoro w diagromie do synchronizacji ma za wolno
[#21] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@Panstalin2, post #20

Sorry, ale musiałem:

ochom
dopuszczalne w grach (i) - Dotyczy gier słownych skrable, literaki itp.

ochy
achy i ochy - westchnienia zachwytu, radości itp.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2022 21:56:34 przez Adinfo
2
[#22] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@Adinfo, post #21

Auto korekta takie głupoty wypisuje
[#23] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@Panstalin2, post #22

Wymieniłem CIA 8520 U7
Wszystko teraz działa prawidłowo
[#24] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@Panstalin2, post #23

To ciekawe, która jego cześć jest uszkodzona i dlaczego wpływa na coś, co jest czytane z Denise.
[#25] Re: amiga 600 joystick Lewo Denis uszkodzony ?

@san_u, post #24

może robił syf na _VSYNC poszło do agnusa i przeszło do denise
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem