kategoria: A1200
[#1] Amiga 1200 słaby obraz

sprawdzane na kilku TV gdzie inne Amigi działają porwanie
słaby sygnał RGB na złączu RGB
znacznie gorszy sygnał na złączu video , na RF nie sprawdzałem

płyta ma wymienione kondensatory

R231 ABC wszystkie mają 50 ohm

jutro wylutuje diody D231 232 233 B - czy nie przewodzą wstecznie

sygnał RGB z DAC jest bardzo słaby jak ustawie podziałkę na oscyloskopie 100mV to dopiero widzę sygnał

Zasilanie i masy do DAC prawidłowe .

ogólnie obraz na tv LCD jest widoczny jak włączę tryb sport lecz lekko nim na dodatek szarpie

Podejrzewam uszkodzenie DAC lecz jeśli diody D231 okażą się być sprawne to podmieni R231 np na 100ohm

nie mam takiego DAC na podmianę ale mam wzmacniacz z filtrem za DAC https://external-preview.redd.it/sthvGRWbbrBZYW7ehMEJrWIhZceYS5j-VfNjXFZADX0.jpg?width=640&crop=smart&auto=webp&s=2040abcd9b94674ad6f78729c3d83414511fbcd2

miał ktoś podobny problem ?
[#2] Re: Amiga 1200 słaby obraz

@Panstalin2, post #1

Jak wygląda obraz przez Composite?
[#3] Re: Amiga 1200 słaby obraz

@miki1406, post #2

Napisał , że znacznie gorszy
1
[#4] Re: Amiga 1200 słaby obraz

@Panstalin2, post #1

Czy brakuje skladowej czerwonego koloru?
[#5] Re: Amiga 1200 słaby obraz

@Phibrizzo, post #4

są wszystkie kolory .
diody D231 - sprawdzone wylutowałem i pomierzyłem sprawne te co są do GND
Zamieniłem do testu jeden z rezystorów 50 ohm na 180 ochm z R231 od koloru B do GND
obraz jest zdecydowanie lepszy co prawda przebija niebieski ale jak podmienię resztę rezystorów to efekt powinien być dobry

wyrazie czego zamówiłem 2 sztuki DAC z Francji po 30zł
[#6] Re: Amiga 1200 słaby obraz

@Panstalin2, post #5

Po wymianie wszystkich 3 redaktorów z 50 na 160 Ohm obraz jest obraz jest ale lekko ciemny


[#7] Re: Amiga 1200 słaby obraz

@Panstalin2, post #6

Co było przyczyną awarii?
[#8] Re: Amiga 1200 słaby obraz

@Panstalin2, post #6

Ale jeśli wszyscy mają rezystory po 50 ohm i działa, to znaczy, że przyczyna leży gdzie indziej, np. w U30, albo elementach które produkują Vref, trzeba by pomierzyć na sprawnej Amidze.
[#9] Re: Amiga 1200 słaby obraz

@san_u, post #8

na D215mam 1,2V prawidłowo

które elementy obok U30 odpowiadają za poziom sygnały wyjściowego z niego ?
[#10] Re: Amiga 1200 słaby obraz

@Panstalin2, post #9

U mnie w A1200 są dokładnie takie same rezystory jak na schemacie.

Jeśli na nóżce 18 DAC jest 1.2V, to może trzeba sprawdzić jeszcze ile wynosi +VID i elementy wokół DACa, czy C216 nie ma zwarcie lub czy R217 przewodzi, czy zasilanie DAC jest ok. Możesz też spróbować wylutować kondensatory, które są na wejściu enkodera i zobaczyć, czy coś się zmieni.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2022 21:08:43 przez san_u
[#11] Re: Amiga 1200 słaby obraz

@Panstalin2, post #1

Mnie sie chyba dokladnie takie cos stalo dzisiaj a A600. Pojawia sie slaby obraz po wlaczeniu a pozniej ciemnieje i zanika. Ide grzebac w gratach i szukac drugiej plyty.
[#12] Re: Amiga 1200 słaby obraz

@Mokry, post #11

Też mam taką jedną płytę z A600 z takimi objawami ale nie ma jeszcze wymienionych kondensatorów , powód jest tam taki że na pięcie spada na zasilanie DAC i układa po bokach do 4,5V które idzie przez ten rezystor 4,7r
trzeba wymienić kondensatory
-ale temat nie w tym dziale
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem