kategorie: A600, Sprzęt
[#1] Jakość obrazu
Część wszystkim. Mam pytanie. Mam Amigę podłączoną do TV LED LG 32' przez rgb-euro. W necie się natknąłem na gbs8200, czy jeżeli podłącze przez to urządzenie do tv do wejścia VGA uzyskam obraz lepszej jakości?
[#2] Re: Jakość obrazu

@Grysia, post #1

To zależy jaką jakość daje TV. GBS8200 ma swoje wady i można je poprawić przez dodatkowe ekranowanie PCB itp. są chyba nawet tunningowe firmware do tego. Plus jaki daje GBS to brak migania w przeplocie.

Nie wiem jak z opłacalnością i miejscem w środku, ale obczaj RGB2HDMI do A600
2
[#3] Re: Jakość obrazu

@Grysia, post #1

Nie polecam gbs. Sam dobry egzamplarz trafiłem dopiero za trzecim razem (Chińskie rączki nie przyłożą się przy składaniu). Jak już trafiłem w miarę porządny egzemplarz to tak jak kolega wyżej napisal konieczne było dodatkowe ekranowanie pcb z folii miedzianej inaczej na dużych powierzchniach z jednolitym kolorem były zakłócenia. W końcu zostałem przy Rgb scart i przyzwoitym TV.
[#4] Re: Jakość obrazu

@jaster, post #3

A jaki przyzwoity tv posiadasz do amigi?
[#5] Re: Jakość obrazu

@Grysia, post #1

Dlaczego obraz miałby być lepszej jakości? Teraz masz:

Amiga -> kabel RGB -> telewizor

Chcesz zrobić:

Amiga -> kabel RGB -> GBS8200 -> kabel VGA -> telewizor

Dodajesz dodatkowe urządzenie przetwarzające obraz i dodatkowy kabel... Wszystko na sygnałach analogowych. Spodziewałbym się raczej pogorszenia jakości.
3
[#6] Re: Jakość obrazu

@Grysia, post #1

Masz wejście VGA w telewizorze, to możesz się tam podłączyć bezpośrednio kablem Amiga-->VGA.
Teoretycznie, nie powinno być różnicy pomiędzy euro, o ile w tym euro jest pełne RGB. W dobie chińszczyzny i taniochy niczego nie można być pewnym.
[#7] Re: Jakość obrazu

@Grysia, post #1

Przez wejście VGA uzyskasz obraz lepszej jakości niż przez EURO Scart. Nie będzie smużenia, będzie bardziej jakościowy obraz. Nie wiem co do GBS 8200, ale z opisu wynika że powinno być OK.
[#8] Re: Jakość obrazu

@Amaru, post #4

Mój telewizorek to Finlux 26 cali. Ma 2x hdmi, scart, vga i composite. Jakosć obrazu przez scart jest naprawdę przyzwoita mimo że to tania Chińszczyzna szeroki uśmiech


[#9] Re: Jakość obrazu

@jaster, post #8

A jak z interlace?
[#10] Re: Jakość obrazu

@QkiZ, post #9

No właśnie to jest najlepsze. Pięknie działa, zero migotania. Dlatego go trzymam, to jego największa zaleta.
Wiem że zdjęcie tego nie odda, ale tu fota z pal highres lanced po scart



Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 17:51:46 przez jaster
4
[#11] Re: Jakość obrazu

@jaster, post #10

Wygląda nieźle
[#12] Re: Jakość obrazu

@Krashan, post #5

Dodajesz dodatkowe urządzenie przetwarzające obraz i dodatkowy kabel... Wszystko na sygnałach analogowych. Spodziewałbym się raczej pogorszenia jakości.

Może być lepsza jakość jeśli TV sam z siebie źle przetwarza obraz.
Można też poprawić opóźnienia bo jednak takie wejścia obrazu RGB mają te 2 klatki laga.

GBS to całkiem fajne urządzenie, szczególnie z customowym firmware redukującym opóźnienia.
GBS ma jednak tą wadę że oprócz jakości komponentów są tak jednak przetworniki 6-bit. Do OCS/ECS styknie ale już na A1200 może powodować błędy w kolorach, banding, itp.

Jak kogoś temat wyświetlania starych systemów na nowych wyświetlaczach faktycznie interesuje to polecam lekturę http://retrogaming.hazard-city.de/

Jak obraz wyświetla się poprawnie bezpośrednio podłączony do TV/monitora to dalsze poprawienie go jest możliwe ale to już jest tani temat. Szczególnie aby uzyskać brak migotania w trybach z przeplotem. Do gier można by zastosować OSSC i tam mieć naprawdę super obraz bez opóźnień ale już do systemu do trybów laced OSSC się zupełnie nie nada i trzeba by to jakoś żenić z używaniem wejścia TV do systemu a OSSC tylko do gier.

Ewentualnie jak ktoś potrzebuje kupić coś drogiego zanim złotówka jest cokolwiek warta to można rzucić się na RetroTink X5 Pro i tam wszystko jest i działa dobrze łącznie z szybkim przełączaniem trybów video.
[#13] Re: Jakość obrazu

@jaster, post #10

Kazdy plaski tv ktory ma cvbs/scart nie migocze w interlace - to domena tv kineskopowych
jednak skalowanie i pixeloza mnie odrzuca od tych wielkich tv wole 320x256 bez pixeli
na CRT obraz z Amigi/C64 wyglada po prostu tak jak go pamietam

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 00:32:23 przez HOŁDYS
1
[#14] Re: Jakość obrazu

@XoR, post #12

OSSC może nie migać dużo chyba też zależy od odbiornika, bo u mnie OSSC w trybie HDMI można ustawić, że nie będzie migać, ale "fitrl" daje faskudny efekt końcowy.
Za to w trybie DVI nie mam migania i obraz jest ładny, muszę jedynie z poziomu TV przestawić sobie proporcje obrazu na 4:3 ok, racja
[#15] Re: Jakość obrazu

@BULI, post #14

Niedawno kolega sprzedał mi suchara sprzed lat... gdzie mówiono, że jak ktoś chciał mieć ostry obraz na Amidze, to stawiał na monitorze talerzyk z chrzanem.
[#16] Re: Jakość obrazu

@Nasedo, post #15

Do ostrego obrazu to był Atari St i jego tryb hi-res. Trzeba było też mieć
monitor mono hercules czy coś.
[#17] Re: Jakość obrazu

@mmarcin2741, post #16

Albo raczej dedykowane do Atari Sc1224-kolor, lub monochrom Sm124.
[#18] Re: Jakość obrazu

@BULI, post #14

Będzie migać chyba że wszystko bardzo mocno rozmyjesz... a i tak będzie się dało wyświetlić coś co będzie migało.

OSSC nie posiada żadnej pamięci oprócz tego co jest dostępne w układzie FPGA. Tam ilości pamięci są liczone w kilobajtach. Może na większych FPGA dałoby się tak obraz zdekodować aby udało się zmieścić klatkę obrazu w pamięci FGPA ale na pewno nie w pamięci dostępnej w FPGA użytym w OSSC. Aby usunąć migotanie trzeba w następnej klatce obrazu przy rysowaniu linii pamiętać tą samą linię z poprzedniej klatki więc innymi słowy potrzebny jest jakaś zewnętrzna kostka pamięci.

OSSC był projektowany dla 240p/288p a brak jakiejkolwiek pamięci jest niejako zaletą bo uniemożliwia zrobienie czegoś kiego jak znamy ze scan-doublerów Indivision tj. lagów i przycinania obrazu.
[#19] Re: Jakość obrazu

@XoR, post #18

Znam OSSC, wiem jakie były jego założenia i jestem jego użytkownikiem na codzień i tak jak pisałem wcześniej, prawdopodobnie dużo zależy od wyświetlacza bo ja na swoim nowym TV 40 parę cali mogę mieć tryby laced bez migania (w trybie DVI i z paroma przestawionymi ustawieniami)ok, racja
[#20] Re: Jakość obrazu

@BULI, post #19

Wychodzi na to, że to Twój TV ma świetny deinterlacer. Co to za model?
[#21] Re: Jakość obrazu

@BULI, post #19

Ok ale w takim wypadku w jakim trybie działa OSSC?
TV z trybów progresywnych nie będzie usuwał przeplotu.
OSSC można pewnie użyć aby działał jako ADC ale wtedy tak naprawdę nie skalujesz nim obrazu tylko konwertujesz z analogowego sygnału na cyfrowy.

Rozumiem że sugerujesz że użycie OSSC poprawia obraz vs. używając wejść analogowych.
Technicznie można by przez OSSC lepiej odczytać piksele i skalować poziomo ładniej niż robi to telewizor ale dalej wysyłać sygnał 576i. Można by też dać większą rozdzielczość poziomą niż pionową i część wyświetlaczy sobie z tym poradzi. Z liniami już jednak nic nie zrobisz bez dedykowanej pamięci a to one właśnie powodują migotanie. Telewizor może inaczej się zachowywać na wejściach HDMI niż analogowych a nawet jak dostanie dziwną nietypową rozdzielczość inaczej przetwarzać obraz.
[#22] Re: Jakość obrazu

@XoR, post #21

Jutro sprawdzę w TV jaki tryb rozpoznaje po swojej stronie TV.
1
[#23] Re: Jakość obrazu

@BULI, post #19

Mógłbyś nakreślić opcje, które regulujesz na OSSC dla swojego telewizora?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem