kategorie: A600, Sprzęt
[#1] A600 i duże partycje
Podłączyłem do Amigi dysk 250gb, w hdtoolbox zrobiłem partycje, zresetowałem , i nie mogę sformatować żadnej partycji, wrzuca że jest za mało pamięci. Jak zrobić żeby sformatować te partyccje
[#2] Re: A600 i duże partycje

@Grysia, post #1

ustaw wielkość "File System block size - klastra" na min 32kb-64kb a nie 512b


Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 13:58:53 przez Cezarykl
[#3] Re: A600 i duże partycje

@Cezarykl, post #2

Dziękuję za odpowiedź w sobotę będę działał.
[#4] Re: A600 i duże partycje

@Cezarykl, post #2

Jak to wpisać w kilobajtach normalnie czy w bajtach
[#5] Re: A600 i duże partycje

@Grysia, post #4

klikając tą opcje w HdToolbox samo będzie się zmieniało.
[#6] Re: A600 i duże partycje

@Grysia, post #1

Jaki filesystem, jakie scsi.device?

Rób quickformat.

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 15:40:48 przez Norbert
[#7] Re: A600 i duże partycje

@Norbert, post #6

FFS robiłem quickformat nie da rady
[#8] Re: A600 i duże partycje

@Grysia, post #7

Standardowe scsi.device i FFS mają graniczenia
Ten pierwszy do 4GB, drugi, partycje do 2GB.

Napisz jakie używasz scsi.device , oraz zainteresuj się PFS

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 18:59:53 przez Norbert
[#9] Re: A600 i duże partycje

@Norbert, post #8

Też się zastanawiam co Grysia kombinuje. Podłącza twardziel o 1000 razy większej pojemności niż te o jakich sie marzyło w czasach A600, i sie dziwi że nie działa. :)

Ja bym utworzył pierwszą partycję maks 2GB sformatować, i zainstalować na niej system i jakieś łaty na niego, aby widział większe pojemności twardziela. A wtedy dopiero kombinował jak sformatować resztę. Bo bez takiej łaty FFS pozwoli na partycje tak jak mówisz po maks 2GB lub w nowszych KS po 4GB, ale każda partycja rezerwuje sobie w pamięci bufor na transfer, wiec im więcej ich mamy tym mniej nam zostaje pamięci w kompie.
1
[#10] Re: A600 i duże partycje

@ZbyniuR, post #9

Na system robie partycje 800 MB a i tak to chyba za dużo.
[#11] Re: A600 i duże partycje

@Bociek78, post #10

Ja sobie zawsze tworzę dwie małe partycję. Jedna na system a druga na użytki i soft w razie jak system siądzie. Mam tam też kopię systemu. Wtedy wystarczy uruchomić WB z dyskietki i postawić system na nowo bezboleśnie.

250GB to dość dużo. Pamiętam, że jak w PFS3 zakładałem partycję powyżej 120GB to było ostrzeżenie, że system plików to obsługuje ale jest testowo narazie

Kart micro SD128GB sandiska Amigi mi nie widziały (kick3.1). 64GB działała każda jaką sprawdzałem. Narazie "kiszę" się więc na 64GB max.

Autorowi radzę najpierw założenie jednej partycji powiedzmy 200MB i sprawdzenie czy da się ją sformatować i postawić system. Najlepiej w PFS3

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 20:41:15 przez snifferman
[#12] Re: A600 i duże partycje

@snifferman, post #11

W 1200 rozumię jak komuś przyjdzie do głowy zrobić sobie biblioteki mp3 ale w A600 karta 16 gb jest za duża bo nawet gotowce z alledrogo w tej wersji mają chyba ok 8 gb, przy zapewnieniu ze tam jest wszystko.
1
[#13] Re: A600 i duże partycje

@Bociek78, post #12

Dajesz wiarę sprzedawcom z alle?
Cała moja kolekcja gier WHD zajmuje spakowana ponad 4GB. Jest tam chyba 3641 gier. Nie chce mi się tego teraz rozpakowywać, ale pamiętam, że było to jakoś pomiędzy 6GB a 7GB.

Demek WHD mam jakieś 620MB spakowane.

To właściwie zapcha już kartę 8GB.

Demka i Gry ADF (28GB + 26GB) właściwie mogę trzymać na penie od goteka.

A moduły i grafiki?

8GB to można powiedzieć jest dużo, ale do wszystkiego to brakuje prawie wszystko
[#14] Re: A600 i duże partycje

@snifferman, post #13

Jak się rozpakuje i zainstaluje Time Gal + Road Avenger to znika 1GB. :)
1
[#15] Re: A600 i duże partycje

@snifferman, post #13

Snifferman, marzy mi się obraz dysku z "wszystkim" ale to chyba nie jest osiągalne.
[#16] Re: A600 i duże partycje

@snifferman, post #11

Ja miałem (pod koniec 90ych) partycję systemową 10MB, na niej wszelkie łaty i użytki potrzebne i niepotrzebne, a i tak połowa była wolna. Czasem tam wrzucałem tymczasowo parę plików gdy inne partycje trzeszczały w szwach. Na demka i modułki kolejną partycję ok 500MB, tyle samo na obrazki, a na MP3 aż 2GB. Jak sie robiło ciasno to sie wypalało płytkę i znowu był luz. :)

Z doświadczenia wiem że im większy twardziel tym większy bałagan. A przy mniejszej pojemności człowiek się pilnuje i byle czego (czego i tak nie będzie używał) to nie trzyma tam niepotrzebnie. :)
[#17] Re: A600 i duże partycje

@Grysia, post #7

Zasadnicze pytanie brzmi, jakiego rozmiaru są te partycje i co zrobiłeś, żeby Amiga była w stanie je obsłużyć jeśli mają łączny rozmiar powyżej 4GB?
[#18] Re: A600 i duże partycje

@san_u, post #17

Kolejne pytanie o rzeczy na które kolega/koleżanka dostała odpowiedź w kilku wątkach z podobnymi zapytaniami. Nie wyciąga wniosków, nie stosuje się do rad, nie odpowiada na pytania. Powoli trafia mnie coś.
6
[#19] Re: A600 i duże partycje

@Stoopi, post #18

Powoli trafia mnie coś.


Niestety zauważam to samo. Akurat autor tego wątku jeszcze jest dyplomatyczny, ale już kilka razy zostałem nawet zwyzywany za chęć pomocy.

To forum wydawało mi się raczej środowiskiem ludzi dojrzałych i bardziej obeznanych w podstawowych sposobach zdobywania wiedzy. Ostatnio trafiają się osobniki nie potrafiące korzystać z wyszukiwarek, YT, dokumentacji. Wiele razy się irytowałem.

Wiem, że z tego forum korzystają ludzie z niepełnosprawnościami, po wylewach, schorzeniami neurologicznymi. Dlatego staram się być wyrozumiały i cierpliwy. Z tego co obserwuje na forum wiele osób wycofała się z pomocy i została garstka. Pewnie martwili się, że też dostaną wylewu :D

Nadal pomagam, ale z lekką nutką dekadencji :D
(tak dodałem link do definicji, aby nikt nie pytał co to znaczy)
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem