kategorie: A600, Sprzęt
[#1] Nieznany dysk HDD w A600 ROM 3.1
Czy dysk twardy (niezależnie czy zrobiony pod Amigę, czy nie) powinien być widoczny w early startup menu?
Komp to Amiga 600 z dedykowaną kością 3.1. Dysk jest 2,5" 190MB. Nie znam jego zawartości. Wygrzebany z gratów. Ma sticker Eureki, więc przypuszczam, że go wieki temu używałem w A1200. Talerzami kręci.
A600 coś nie czyta mi dyskietek, więc nic więcej nie sprawdzę.

Edit:
Gdy zajrzę do Early Startup, to mam tam DF0 i jakieś CC0. Nie ma HD0.


Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 22:21:34 przez R-Tea
[#2] Re: Nieznany dysk HDD w A600 ROM 3.1

@R-Tea, post #1

będzie widoczny
dopiero po tym,
jak go potraktujesz HDToolBox`em
(najlepiej najnowszymi wersjami hdtoolbox oraz scsi.device)

pod war, ze jest sprawny,
ale nie wcześniej!

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 22:34:02 przez Cezarykl
1
[#3] Re: Nieznany dysk HDD w A600 ROM 3.1

@R-Tea, post #1

Na alle.. możesz sobie dokupić adapter ide na USB. Podłączysz sobie dysk pod PC. Zrobisz IMG jeśli wystartuje i pod WinUAE będziesz miał większe pole do popisu. Powiedziałbym, że taki adapterek to podstawa jak chcesz się bawić starymi dyskami.
1
[#4] Re: Nieznany dysk HDD w A600 ROM 3.1

@Cezarykl, post #2

Musiałbym mieć sprawną FDD żeby go potraktować HDTB. Czy dobrze rozumiem, że (zakładając, że dysk jest sprawny, ale spormatowany pod pc) w Eraly Sturtup nie będzie widoczny, ale po odpaleniu WB z dyskietki w HDTB byłby widoczny?
[#5] Re: Nieznany dysk HDD w A600 ROM 3.1

@R-Tea, post #4

Tak
[#6] Re: Nieznany dysk HDD w A600 ROM 3.1

@R-Tea, post #4

Musiałbym mieć sprawną FDD żeby go potraktować HDTB.


niekoniecznie hdtb musi być na dysku lub dyskietce,
byle system go "widział" :)
[#7] Re: Nieznany dysk HDD w A600 ROM 3.1

@R-Tea, post #4

Zainstaluj dysk pod MorphOS.
[#8] Re: Nieznany dysk HDD w A600 ROM 3.1

@R-Tea, post #1

Nie masz kogoś w swojej okolicy?
[#9] Re: Nieznany dysk HDD w A600 ROM 3.1

@R-Tea, post #1

Early Startup nie pokazuje dysków, tylko partycje i urządzenia "dyskowe" wykryte przez system. Nie znajdziesz tam HD0, bo po prostu taka partycja nie istnieje (jeśli pokasujesz wszystkie partycje na dysku amigowym, to też w ES nic nie zobaczysz).


HDtoolbox/hdinstools służą do partycjonowania dysków, jeśli nic nie wykryją, to albo dysk już nie działa, albo nie działa akurat na tej Amidze, bądź Amigach w ogóle.
[#10] Re: Nieznany dysk HDD w A600 ROM 3.1

@san_u, post #9

HDtoolbox/hdinstools służą do partycjonowania dysków, jeśli nic nie wykryją, to albo dysk już nie działa, albo nie działa akurat na tej Amidze, bądź Amigach w ogóle.


No i właśnie tak mam. Udało mi się odpalić Ami z fdd. HDTB nie widzi nic. Wszystkie istotne przyciski w HDTP są nieaktywne.
Dioda hdd przy starcie Amigi mruga tylko raz i bardzo krótko. Ale hdd słychać jak kręci talerzami.

do wymiany?
[#11] Re: Nieznany dysk HDD w A600 ROM 3.1

@R-Tea, post #10

Wstrzymaj się jeszcze. Tak jak Ci pisałem, jak wrócę to możemy to sprawdzić u mnie.
[#12] Re: Nieznany dysk HDD w A600 ROM 3.1

@R-Tea, post #1

Jesli bedzie mial bootblock RDB lub hybrydowy z partycjami AOS/FAT = RDB&MBR
Bedzie widoczny...czasem w starszych ROMach 2.0/3.0 amiga startowala nie czekajac na pozycjonowanie dysku rotacyjnego..wtedy potrzebny jest dodatkowy reset kompa

Ps.oczywiscie zworka ustawiona na master ?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 15:29:44 przez HOŁDYS
1
[#13] Re: Nieznany dysk HDD w A600 ROM 3.1

@R-Tea, post #10

Czy sprawdzałeś tooltypy ikonki od hdtb?
bo moze nie ma w niej ustawionego scsi.device, tylko coś innego :D xD
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem