kategoria: A1200
[#1] Jaki system?
Witam.

Chcialbym poznać wasze opinie na temat systemu. Zanim poskładam Amisię do 'kupy', muszę rozważyć, jak postawić system. Aktulanie mam MagicWB na karcie 8GB, ale składniam się do czystego 3.2 i potem spróbuję rozbudować. Jaką drogą poszliście? Lepiej chyba samemu dopieścić system? A może 'na skróty' i potem zmieniać?

Pozdrawiam i dzięki za porady!
1
[#2] Re: Jaki system?

@RetroSpawn, post #1

wg mnie najbardziej uniwersalnym i stabilnym systemem jest 3.1
ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć drugą kartę, np 4GB CF, z innym systemem.
1
[#3] Re: Jaki system?

@RetroSpawn, post #1

AmigaOS 3.2 z uaktualnieniem plus MagicWB i koniec. Co ty chcesz jeszcze rozbudowywać w 3.2?
6
[#4] Re: Jaki system?

@RetroSpawn, post #1

Jesli sprzęt z 020+ to tylko AmigaOS3.9 jesli jakaś bieda 000 to 3.2.
2
[#5] Re: Jaki system?

@michal_zukowski, post #4

tylko AmigaOS3.9

A tam tylko. Jak do WHD i pooglądać tapete to 3.1 nawet się nada.
3.9 jest fajny, bo działa z K3.1 i nie miałem problemów z kompatybilnością.

WB3.1 jest klasyczny. Taki surowy i też brak problemów z kompatybilnością. Minusem jest dopisanie linijki w S-S i dograniu 2 plików do obsługi dużych dysków. Do dzisiaj ludzie sobie z tym nie radzą i kupują WB3.2
2
[#6] Re: Jaki system?

@michal_zukowski, post #4

3.9? Hmm, nie ogarnąłem tego jako opcji ;)
Co do sprzętu, to jest to Kickstart 3.2, TF1230 50Mhz z 128 fastu.
1
[#7] Re: Jaki system?

@michal_zukowski, post #4

Tylko jeszcze trzeba sobie zadać pytanie jak ten WB 3.9 będzie działać na 020+ bo podejrzewam że nie będzie demonem szybkości.
[#8] Re: Jaki system?

@snifferman, post #5

Tylko ten Workbench pod OS 3.1 jest taki biedny. Przesunięcie zawartości okna pokazującego listę plików gdy tych plików jest np. 200 to jest koszmar (odświeżanie raz na 2-3 sekundy). Do tego brak multitaskingu w Workbenchu 3.1 jest irytujący. Gdy się w WB kopiuje plik to nic innego robić się nie da. W Workbenchu 3.9 jest już multitasking i scrollowanie zawartości okna z listą plików jest normalne.
Nawet nie wiem czy w OS 3.2 usunięto te ułomności Workbencha 3.1.

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 18:29:57 przez MDW
[#9] Re: Jaki system?

@MDW, post #8

Czyli, że 3.9 będzie tutaj najlepszym wyjściem?
Używam Amisi do programowania, muzyki, gier i dem. Myślałem, że 3.2 będzie gites majonez.
[#10] Re: Jaki system?

@MDW, post #8

Workbench ma wielowątkowość w 3.2 jak i masę innych fajnych rzeczy. Dla mnie hitem jest świetna dokumentacja i zintegrowany system pomocy(w końcu!).
2
[#11] Re: Jaki system?

@RetroSpawn, post #9


Czyli, że 3.9 będzie tutaj najlepszym wyjściem?


Tylko weź Ty teraz kup CD 3.9…
[#12] Re: Jaki system?

@MDW, post #8

Nigdy nie lubiłem podróżować po ikonkach na WB ani kopiować w nim plików, ze względu na powolność i konieczność dużej ilości kliknięć, ale do głowy mi nie przyszło że WB jest jak Atari ST i nie ma multitaskingu. Mit upada, piekło zamarzło, i jak ja teraz zasnę. :D
Teraz by trzeba sprawdzić czy w ST na pewno go nie ma, albo czy na Win 3.1 a może i na Win 2.0 to jest, czy go nie ma?
1
[#13] Re: Jaki system?

@RetroSpawn, post #6

Co do sprzętu, to jest to Kickstart 3.2,

Jak masz K3.2 to raczej rozsądnie byłoby użyć WB3.2.

Z resztą takie dyskusje na temat systemu co zajmuje kilka dyskietek to trochę na wyrost. Sam wcześniej miałem zrobione tak że miałem k3.1 i partycja systemowa miała jakieś 200MB. Druga partycja koło 1.2GB i tam miałem podstawowy soft i instalki moich systemów w folderach w różnych konfigach i z różnego czasu. Postawienie systemu od nowa to było 5min. Może sobie też tak zrób i posprawdzaj, który Ci pasuje.

Tylko ten Workbench pod OS 3.1 jest taki biedny.

Akurat przeglądam i kopiuje zasoby pod Dopusem więc nie odczułem tych niedogodności.
WB3.1.4 miałem problemy z niektórymi kartami turbo, a dokładniej z długością bootowania i kiepską obsługą IDE.
WB3.2 nie testowałem więc nie mam zdania.
WB3.9 używałem długo na A1200 z ACA1233 40Mhz i powiem, że nie miałem żadnych problemów.
WB3.1 używam często bo mam więcej Amig i jest uniwersalny do różnych konfigów.

Ja też nie jestem systemowym klikaczem. Nie latam po okienkach z plikami. Raczej użwyam FM albo Dopusa. Jak kopiuję kilkadziesiąt GB to raczej na PC, bo szybciej.

Nie wiem też czy WB3.9 działa dobrze z K3.2. Z 3.1.4 działał, bo kiedyś zapomniałem, że go włożyłem i tak nieświadomie używałem.

Jak masz K3.2 to zainstaluj WB3.2 (nie ma update'u 3.2.1? Kick też się zmienił na 3.2.1?) I poużywaj. Jak ci się nie spodoba to sobie zmienisz na 3.9, a 3.2 zrzucisz gdzieś na później może.
1
[#14] Re: Jaki system?

@ppill, post #10

Workbench ma wielowątkowość w 3.2

Co konkretnie masz na myśli?
[#15] Re: Jaki system?

@BULI, post #14

Pewnie coś w rodzaju AsyncWB albo Workbencha3.9, czyli jak kopiujesz pliki to nie blokuje ci czegośtam.
[#16] Re: Jaki system?

@RetroSpawn, post #1

Właśnie odkryłem, że Sony W905A chodzi z Highres Interlaced bez problemu. Niestety ekran i piksele za duże jak dla mnie.

Krótki klip, gdybyś ktoś był ciekawy:
https://youtu.be/R8iSBs6q8dc

Zrzuciłem 3.2 na dyski i jutro robię czystą instalke.
1
[#17] Re: Jaki system?

@RetroSpawn, post #16

imho wiekszosc monitorow to potrafi, zbiera klatke do tylu. efektem sa nieprzyjemne smugi np pod kursorem mychy przy przesuwaniu :)
1
[#18] Re: Jaki system?

@juen, post #17

Te smugi są denerwujące, jak się przypatrzeć dłużej. Będę musiał się rozeznać jaki monitor kupić.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem