kategorie: A1200, Karty CF
[#1] Karta CF startuje po soft reset
Hej Amigowcy.

Może ktoś się z tym spotkał wcześniej.
Karta CF (8GB Transcend) startuje po pierwszym włączeniu Amigi, tylko jak zrobię soft reset. Czasami kilka razy i dopiero ruszy. Później mogę już wyłączyć na zasilaczu i z reguły startuje za pierwszym razem. Generalnie jest to trochę losowe.
Kolejne soft resety działają normalnie, jak już wczyta Workbench raz, to rebooty wczytują za każdym razem.
Nie wiem czy to jest połączone, ale stacja czasami odmawia współpracy i rzuca błędami, ale dyskietki są stare jak świat.
Ktoś z was ma jakieś pomysły?

W Amisi jest TF1230 i timing fix , recap z zeszłego roku. Zasilacz Meanwell.
[#2] Re: Karta CF startuje po soft reset

@RetroSpawn, post #1

Czy napięcie 5V jest odpowiednie ?

Zmierzy czy 5V masz np. na gnieździe zasilania stacji prawidłowe.

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 10:49:27 przez Hubez
1
[#3] Re: Karta CF startuje po soft reset

@RetroSpawn, post #1

Dwie rzeczy: 1 - coś nie tak z Amigą 2 - uszkodzona karta cf.
Raczej bym stawiał na jakiś problem w Amidze.
Nie jest to normalne zachowanie i nigdy się z tym
nie spotkałem, wszystkie cf-ki startują zawsze i wszędzie.
[#4] Re: Karta CF startuje po soft reset

@RetroSpawn, post #1

Sprawdź sobie sygnały resetu soft i hard. Sprawdź podstawkę pod kicka i piny od procesora.

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 11:17:38 przez Stoopi
2
[#5] Re: Karta CF startuje po soft reset

@RetroSpawn, post #1

Spróbuj trzymać CTRL+A+A, włączyć i puścić po 3ch sekundach.
[#6] Re: Karta CF startuje po soft reset

@RetroSpawn, post #1

Nie masz Innej karty CF czy HDD do sprawdzenia i porównania zachowania się komputera ?
[#7] Re: Karta CF startuje po soft reset

@RetroSpawn, post #1

no jak dales system na IDE z tfa to tak bedzie przeciez loadmodule musi zaladowac
kup sobie kick z echide to problem minie
podejrzewam ze z amigowego IDE wczytuje loadmodule i echide wtedy reset i juz jest normalnie
ale pierwszy start zawsze tak wyglada gdy nie masz kicka z echide

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 17:17:39 przez Kulamario
1
[#8] Re: Karta CF startuje po soft reset

@Kulamario, post #7

Mam 3.2 z ehide na kościach. Karta podpięta pod IDE z płyty.

Dzięki za komentarze. Uzbierałem parę porad od was i zrobię testy:
- inna karta CF
- napięcia (100% ustawiałem na 5.08V miesiąc temu)
- ctrl AA przed włączeniem
- test kart na IDE karty turbo

Jakie max napięcie mogę dać na linie 5V? +10%? Jak robiłem zasilacz, to dałem 5.08V, ale bez obciążenia. Czy powinienem wyregulować to napięcie przy obciążeniu raczej? Mierzyć na stacji dyskietek?

Wydaje się, że problem stacji, która raz czyta, raz nie czyta dysków jest odosobniony tutaj?

Dzięki.

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 18:49:32 przez RetroSpawn
[#9] Re: Karta CF startuje po soft reset

@RetroSpawn, post #8

Wydaje się, że problem stacji, która raz czyta, raz nie czyta dysków jest odosobniony tutaj?

Może, ale nie musi. Miałem raz, że kondensatory w stacji wylały i stacja nie działała. Warto sprawdzić czy nie ma elektrolitów.

Jakie max napięcie mogę dać na linie 5V? +10%? Jak robiłem zasilacz, to dałem 5.08V, ale bez obciążenia. Czy powinienem wyregulować to napięcie przy obciążeniu raczej? Mierzyć na stacji dyskietek?


Standard ATX podaje +-5% czyli 4.75V-5.25V. Mierzy się pod obciążeniem. Możesz zmierzyć przy wejściu wtyku zasilacza i przy stacji i na kondensatorach filtrujących i przy okazji sprawdzić czy nie ma nigdzie dużych spadków
1
[#10] Re: Karta CF startuje po soft reset

@snifferman, post #9

Fajnie.
Od razu rozbiorę stacje do czyszczenia i sprawdzę kondki. Zrobię pomiary napięć gdzie się da. Najpierw podłącze wszystko co mam do płyty i ustawie 5V.

Dzięki!
[#11] Re: Karta CF startuje po soft reset

@RetroSpawn, post #1

Na niektórych dyskach z kick 3.0 pomagało przecięcie odłączenie pierwszej (czerwonej) żyły od resetu na taśmie IDE
[#12] Re: Karta CF startuje po soft reset

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #11

Czy to dotyczy 3.2 i kart CF?
[#13] Re: Karta CF startuje po soft reset

@RetroSpawn, post #12

Nie mam pojęcia.
[#14] Re: Karta CF startuje po soft reset

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #13

Ok. Narazie pomierzę napięcia jak koledzy doradzali i popatrzę na inne rzeczy. Spróbuję wyczyścić głowice stacji.
[#15] Re: Karta CF startuje po soft reset

@RetroSpawn, post #12

To tylko dotyczy starych dysków mechanicznych, najczęściej marki Conner. Mam taki. Firmware się nie wyrabia w tych 15 sekundach gdzie kick 3.0 czeka aż dysk się zgłosi. W 3.1 zwiększono czas do 30 sekund bo tyle jest w specyfikacji ATA.
[#16] Re: Karta CF startuje po soft reset

@RetroSpawn, post #1

Zmierzyłem napięcia na zasilaczu bez Amigi i z Amigą, oraz na pinach stacji. Wszystkie są perfekcyjne 5.01V i 12.03V na stacji. Wyczyściłem stacje, wciąż ma problem z dyskietkami niektórymi, ale to już chyba dyskietki. CF wciąż nie startuje z karty turbo IDE, tylko po soft reset, czasami kilka razy muszę restat zrobić. Jak już załapie to idzie za pierwszym razem. Z głównego IDE chodzi od strzału hmmm.
[#17] Re: Karta CF startuje po soft reset

@RetroSpawn, post #16

Czy jeśli uruchomisz Amigę pierwszy raz, to Amiga widzi .device do obsługi HDD ?
Jeśli tak, to uruchom program Scsiquery (z aminetu) i zobacz czy podmontuje kartę CF.
Całość robisz na dyskietce, bo HDD nie startuje
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem