kategorie: A1200, A500, CD32
[#1] Zasilacz Amiga lekki obraz śnieży
Witam

Mam 2 różne lekkie zasilacze na których obraz śnieżył na jednym więcej na drugim mniej
- testowałem na sprawnych amigach 1200 i 600 - z wymienionymi kondensatorami , z innymi zasilaczami obraz mają ok.

Po wymianie w obu zasilaczach wszystkich kondensatorów elektrolitycznych , poprawieniu lutów śnieżenie obrazu się zmniejszyło lecz nie całkiem ustało ,po odczekani kilku minut się minimalizuje lecz nasila się podczas pracy FDD .

które elementy jeszcze generują szum w zasilaczach aminowych ?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 20:35:24 przez Panstalin2
[#2] Re: Zasilacz Amiga lekki obraz śnieży

@Panstalin2, post #1

Tutaj masz filmik na ten temat.


Samo śnieżenie może być skutkiem pracy przetwornicy impulsowej w zasilaczu. Czy zasilacz nie leży obok amigi? Sprawdź czy będzie różnica jeśli przestawisz go dalej od Amigi
[#3] Re: Zasilacz Amiga lekki obraz śnieży

@snifferman, post #2

zasilacz daleko od Amigi pod biurkiem
[#4] Re: Zasilacz Amiga lekki obraz śnieży

@Panstalin2, post #3

na tym filmie niema nic o zasilaczu
na innych zasilaczach Amigi mi nie śnieżą
[#5] Re: Zasilacz Amiga lekki obraz śnieży

@Panstalin2, post #4

Filmik jest o tym jak poprawić obraz gdy masz zakłucenia przy używaniu dysku twardego lub stacji dyskietek. Dodanie kondensatora minimalizuje szumy.

Nie wiemy jeszcze czy zasilacz daje te zakłucenia na zasilaniu, czy może przebijają się zewnętrznie. Podłącz sobie amigę na zasilaczu który nie generuje problemów i podłącz pod TV, a drugą amigę podłącz obok na problematycznym zasilaczu i sprawdź czy jej włączenie wywoła zakłucenia obrazu.

Jeśli nie, to trzeba zdiagnozować problematyczne zasilacze
Sprawdź szynę 5V pod obciążeniem.
Sprawdź czy dodanie dodatkowych kondensatorów w zasilaczu na szynie 5V coś da (1000-3000uf i 100nf-1uf).
Przydałby się oscyloskop do sprawdzenia co się tam dzieje na liniach zasilania.
[#6] Re: Zasilacz Amiga lekki obraz śnieży

@snifferman, post #5

A może coś sieje w sieci 230V stąd problemy ? Coś od pierwotnej strony.
[#7] Re: Zasilacz Amiga lekki obraz śnieży

@Hubez, post #6

Dołożenia dodatkowych kondensatorów 4700uf i kilku
100nf nie ma większego wpływu..

Mnie interesuje czy ktoś miał podobny przypadek z elementami po stronie pierwotnej ?
Czy któryś z tamtych kondensatorów ceramicznych jest wadliwy , lub jakiś rezystor stracił parametry itp...
[#8] Re: Zasilacz Amiga lekki obraz śnieży

@Panstalin2, post #7

Jak wygląda to "śnieżenie", zamieść kilka zdjęć.
[#9] Re: Zasilacz Amiga lekki obraz śnieży

@Stoopi, post #8

Mnie się wydaje, że w amigowym zasilaczu jest na tyle mało elementów, że można wszystkie ręcznie po kolei sprawdzić. W przypadku kondensatorów należy wylutować jedna nóżkę.

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 12:22:52 przez mmarcin2741
[#10] Re: Zasilacz Amiga lekki obraz śnieży

@mmarcin2741, post #9

Zapytam może inaczej
które elementy w zasilaczu są podejrzane za śnieżenie obrazu i pojawianiu się zakłóceń na ekranie podczas pracy stacji dysków ?

Zauważyłem że jak się zasilacz rozgrzeje to śnieżenia jest znacznie mniej na ekranie .

Sprawdzę jeszcze jakie napięcie na VCC generuje zasilacz pod obciążeniem , bez obciążenia miał ok 5,15V
[#11] Re: Zasilacz Amiga lekki obraz śnieży

@Panstalin2, post #10

tłumaczenie z : http://eab.abime.net/showthread.php?t=86924

Znalazłem ROZWIĄZANIE dzięki Grondowi !!!!

Wiecie ludzie, nie mogłem się doczekać, aż dostanę oryginalny zasilacz do mojej Amigi, więc rzuciłem okiem na Pot w zasilaczu MeanWell, tak jak mówił Grond.


Cytat:
Pierwotnie opublikowane przez grond Zobacz post
Jeśli zasilacz jest podobny do mojego zasilacza MeanWell, ma mały garnek do ustawiania napięcia wyjściowego. Więcej niż problem z hałasem Podejrzewam, że twoje napięcie 5V jest zbyt niskie.

Użyłem więc programu Paint, aby uzyskać pełne białe tło (zrobiłem najwięcej szumów wideo) i dostroiłem mój telewizor z powrotem do jasności; do samego dołu.

Wyłączyłem światła i małym śrubokrętem... delikatnie przykręciłem przeciwnie do ruchu wskazówek zegara ( multimetr wskazywał 5.15 więc wybieram obniżenie wartości )

widziałem TUŻ PRZED MOIMI OCZAMI , że hałas zmienił się gdy używałem POT na Znaczy dobrze. (na szczęście, meanwell ma wewnątrz diodę LED, więc mogłem zobaczyć garnek w moim czarnym jak smoła pokoju )

Więc oko/ręka wyregulowałem garnek i teraz wszystko jest super dory

To jest świetne !!! OGROMNE podziękowania dla was wszystkich i specjalne podziękowania dla Grond za jego wspaniałą wiedzę o Meanwell i Kelv za wspaniałe znalezisko Post + Linki.
Zawsze dobrze jest was mieć, jesteście najlepsi!
[#12] Re: Zasilacz Amiga lekki obraz śnieży

@Panstalin2, post #11

rzeczywiście , sprawdziłem en sposób i śnieżenie ustało
tylko wpierw trzeba odblokować en potencjometr w zasilaczu bo jest zaklejony żeby się nie ruszał .

- ustawiłem tak żeby obraz był idealny a potem zmierzyłem napięcie na VCC i było w amidze 5.15V
[#13] Re: Zasilacz Amiga lekki obraz śnieży

@Panstalin2, post #12

Ja używam zasilacza impulsowego Commodore, ma on PR-kę od regulacji 5V. Zasilacz nie był raczej przewidziany do 040 i innych bajerów. W związku z powyższym ,mam podkręcone lekko, do 5,25V - po uruchomieniu Amigi mamy spadek do około 5,1V. Dzięki temu całość działa prawidłowo. Nie pamiętam, ale 040 ma chyba tolerancję +/- 10% 5V.
[#14] Re: Zasilacz Amiga lekki obraz śnieży

@Panstalin2, post #12

Ale to regulowałeś w Meanwellu, czy w fabrycznym lekkim?
[#15] Re: Zasilacz Amiga lekki obraz śnieży

@no1, post #14

w normalnym klasycznym zasilaczu comodore do amigi

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 20:08:22 przez Panstalin2
1
[#16] Re: Zasilacz Amiga lekki obraz śnieży

@Panstalin2, post #15

Dziękuję za wyjaśnienie
[#17] Re: Zasilacz Amiga lekki obraz śnieży

@no1, post #16

w kolejnym egzemplarzu zamiast potencjometria wlutowany jest rezystor , musze tam dopasować jakiś PR
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem