kategoria: A1200
[#1] Odkurzam A1200
Po przeprowadzce w końcu trafiła za mną na nowe miejsce i do nowego życia Amiga 1200. Pora ją odkurzyć. Dosłownie, ale i w przenośni. Jest w wieży i jest goła, bez rozszerzeń. Coś bym do niej dołożył, ale się waham i zastanawiam.
1. Produkty ACA są obecnie niedostępne chyba. Jeśli się mylę, to proszę o info, gdzie są.
2. TF1230. Różne opinie o braku FPU, ale zawsze to krok do przodu. Pytanie tylko, czy jeśli już "zmieniac" procek, to nie na 60. Z drugiej strony - czy mi potrzebne? Raczej kwestia pogrania, pobawienia AMOS-em :), na dema się nie nastawiam.
3. A może po prostu A1208? Do takich zastosowań spokojnie wystarczy, jak sądzę. Nie wiem natomiast czy da radę, gdy najdzie mnie ochota na podłączenie sieci po WIFI. Wtedy, przy obsłudze PCMCIA zostaje 4 MB, to właściwie tylko pocztę sprawdzę.
4. A może jakiś inny produkt, który mi umknął (przyznam, nie jestem zbyt na bieżąco - miałem na AmiParty wpaść i pogadać, ale "ech życie")?
[#2] Re: Odkurzam A1200

@Leander, post #1

jeśli już "zmieniac" procek, to nie na 60. Z drugiej strony - czy mi potrzebne?


Błędne myślenie. Jest potrzebne. Mocy obliczeniowej nigdy nie za wiele.
Bierz więc to, co najmocniejszego się trafi i na co będzie Cię stać.
030 to niezła opcja "średnia". FPU nie ma wielkiego znaczenia przy tym procesorze i zwyczajowych jego zastosowaniach. Bo raczej w ray-tracing bawić się nie będziesz, ani quake nie będziesz na 030 odpalać.
1
[#3] Re: Odkurzam A1200

@Leander, post #1

nigdy w zyciu prockow 060... drogie i niekompatybilne ok, racja
7
[#4] Re: Odkurzam A1200

@Leander, post #1

Tak, tak, tak... gdzie ja to słyszałem.

2 lata temu tez odkurzyłem Amige 1200. Miałem tylko postawić nowy system i zainstalować kilka klasyków. Skończyło się na:
-godzinach spędzonych na cxyszvsrniu i wybielaniu pożółkłych plastików.
- wyczyszczeniu środka, stacji dysków
- recapingu kondensatorów na wszelki wypadek.
-wydaniu kilku grubych tysiaków na różne podzespoły w tym V1200, monitor, głośniki, Indivision_AGA_MK3, przelotki, karty CF, oprogramowanie
- i spedzamiu pare godzin dziennie na programowaniu raycastera

Co do akceleratorów to polecam V1200 lub nowszy IceDrake (po prostu korzystaj z proca, ramu i rtg, ewentualnie sieci), możesz też poczekać na Emu68 pod A1200 które zjada V1200. Z koszernych to Warp1260 z rtg I TF1260 bez rtg ale tu są problemy ze znalezieniem procow 060.



Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 19:18:11 przez mateusz_s
2
[#5] Re: Odkurzam A1200

@Daclaw, post #2

Optymalnym prockiem wydaje się być 030. Słyszałem, że 040 potrafi
się mocno grzać i potrzebuje bibliotek w workbenchu a 060 nie ma
pełnej kompatybilności.
Gdybym szukał turbo do A1200, to najchęteniej 020 z zegarem
28 Mhz wzwyż i fastem.
[#6] Re: Odkurzam A1200

@Daclaw, post #2

FPU nie ma wielkiego znaczenia przy tym procesorze i zwyczajowych jego zastosowaniach.
.

Szczerze? Jestem przeciwnego zdania. Do niedawna miałem Blizzard 1230. Bez FPU bym tototo nie kupił.

No chyba, że ktoś nie lubi dem.

030 z FPU są tylko Blizzard czy Apollo (nie znam Apollo dobrze) - ze starych oraz ACA 1234 - z nowych (ale tu należy FPU dokupić).
[#7] Re: Odkurzam A1200

@mateusz_s, post #4

Z koszernych to Warp1260 z rtg


A tak z ciekawości można go jeszcze kupić?
[#8] Re: Odkurzam A1200

@Atryda, post #7

Nie jestem w temacie ale chyba musisz im wysłać procek 060. Od jakiegoś czasu icomp pracuje nad swoją aca1260 i ponoć mają zasoby 060 więc jeśli kiedys w końcu zaczną sprzedaż to kompletnej karty wraz z 060
1
[#9] Re: Odkurzam A1200

@mateusz_s, post #8

ponoć mają zasoby 060


Góra złota w dzisiejszych czasach.

Pewnie muszà zatrudniać ochronę.

szeroki uśmiech
[#10] Re: Odkurzam A1200

@_DiskDoctor_, post #6


030 z FPU są tylko Blizzard czy Apollo (nie znam Apollo dobrze) - ze starych oraz ACA 1234 - z nowych (ale tu należy FPU dokupić).


Nie no, było więcej kart z 030 i FPU. Są też rozszerzenia FAST z FPU.

Karty ACA nie mają fabrycznie gniazda dla FPU więc może to być dla niektórych problem. No i procesor jest wlutowany, więc dla grzebiących to kolejna trudność
Używałem trochę 030 bez FPU i mi wystarczało.

Dosłownie kilka dni temu kupiłem ACA1233 40Mhz na giełdzie PPA za 750zł i myślę, że to uczciwa cena za 030 z możliwością montażu FPU. Myślę, że warto na takie polować(wersja bez N z czerwonym laminatem), bo można je przerobić na 50Mhz no i dołożyć FPU. Jeśli 030 jest docelowym CPU, to jest to karta warta uwagi, którą można jeszcze upolować.






[#11] Re: Odkurzam A1200

@Daclaw, post #2

Dzięki za komentarze. Spodziewałem się, że "zdania ekspertów są podzielone", ale to normalne, w sumie o to chodzi.

Błędne myślenie. Jest potrzebne. Mocy obliczeniowej nigdy nie za wiele.
Bierz więc to, co najmocniejszego się trafi i na co będzie Cię stać.
030 to niezła opcja "średnia". FPU nie ma wielkiego znaczenia przy tym procesorze i zwyczajowych jego zastosowaniach.


Wiesz, ale ja mam świadomość, że tej mocy nie wykorzystam. Zasobność portfela to jedno, ale i rozsądek warto w tym portfelu mieć. Chyba bliżej mi do 030, ew. sam fast.
W rzeczy typu V1200 raczej nie będę się pakował, zbyt wiele się tam dzieje ;).
Czy te karty TF normalnie wchodzą w wieżę? Przy jakichś kartach były zabawy z modyfikacją płyty głównej, ale to chyba nie tu.

mateusz_s:
Tak, tak, tak... gdzie ja to słyszałem.
2 lata temu tez odkurzyłem Amige 1200. Miałem tylko postawić nowy system i zainstalować kilka klasyków. Skończyło się na:
-godzinach spędzonych na cxyszvsrniu i wybielaniu pożółkłych plastików.
- wyczyszczeniu środka, stacji dysków
- recapingu kondensatorów na wszelki wypadek.


Rozumiem, ale ja już nie mam czasu na inne hobby :D.
Lubię żółty kolor, monitor 1084 na pewno nie będzie wybielany. Środek muszę odkurzyć, kondensatory są pod kontrolą - na razie nie wymieniam, obserwuję. Jedyne, co mnie kusi to jakiś wizualny update wieży, bo to blacha i plastik, a wstawiłbym jakieś pleksi :).

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 09:45:12 przez Leander
[#12] Re: Odkurzam A1200

@Leander, post #1

Tu masz karty ACA od ITU.
[#13] Re: Odkurzam A1200

@movin, post #12

A no właśnie. Jak to z tymi kondensatorami? Teorię znam, natomiast ci z Was, którzy mają takie karty - usuwaliście je? Działa OK z kondensatorami zostawionymi na płycie?

(RetroAmi jeszcze działa, jak widzę - może to ostatnia chwila na zamówienie. Wcześniej jakoś przegapiłem dostępność ACA)

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 10:44:08 przez Leander

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 10:56:16 przez Leander
[#14] Re: Odkurzam A1200

@Leander, post #13

W swoich wszystkich A1200 i A600 musiałem wymieniać, bo ciekły.
Jednemu koledze z tego forum wymieniałem chociaż wyglądały idealnie. Przy wylutowaniu okazało się jednak, że pod spodem niektóre już się "pociły".

Jedną A600 kupiłem i kondensatory wyglądaly ok. Schowałem do kartona i za rok przy okazji innego recapu sobie o niej przypomnialem. Pcb wymagało już naprawy.

Nie tunninguj auta, które zostawia plamy oleju. Najpierw napraw, a potem rozbuduj.

Co do zakupu. Popytaj na forum. Wiele osób ma coś na sprzedaż.
Bez sensu kupować fast w cenie używanego 030. Może Mario ma coś fajnego. Zapytaj.
[#15] Re: Odkurzam A1200

@snifferman, post #14

Wiem, że takie są zalecenia. Nawet już rozmawiałem z człowiekiem, który może mi wymienić, więc wstępnie coś się dzieje w temacie :).
[#16] Re: Odkurzam A1200

@Leander, post #15

Tylko nie rozmawiaj ze szwagrem lub serwisantem z przypadku który niema pojęcia jak się wymienia kondensatory po wylewach. A wylane lub suche masz na 300%
[#17] Re: Odkurzam A1200

@Stoopi, post #16

Z mojej statystyki napraw A600/A1200/CD32 wychodzi tylko 100%.
1
[#18] Re: Odkurzam A1200

@snifferman, post #17

Aaaaaa......chyba że to Ty. To przepraszam. OK
[#19] Re: Odkurzam A1200

@mmarcin2741, post #5

a 060 nie ma pełnej kompatybilności.


Gdy przesiadłem się z A3640 na Cyberstorma z 060, to tej kompatybilności znacznie przybyło. Poza tym - z czym tak cennym nie jest komoatybilna sześćdziesiątka, bez czego żyć nie można?
[#20] Re: Odkurzam A1200

@Daclaw, post #19

Poza tym - z czym tak cennym nie jest komoatybilna sześćdziesiątka, bez czego żyć nie można


Prawdopodobnie do softu odpalanego z dyskietek gdzie brak będzie biblioteki 060, a czy idzie bez tego żyć, to zależy pewnie od użytkownika.

Aaaaaa......chyba że to Ty. To przepraszam. OK

Nie, ja nie będę wymieniał. No chyba, że Krzysiek mi pomoże merytorycznie informacjami, które zdobędzie tutaj

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 19:55:59 przez snifferman
1
[#21] Re: Odkurzam A1200

@Leander, post #13

A no właśnie. Jak to z tymi kondensatorami? Teorię znam, natomiast ci z Was, którzy mają takie karty - usuwaliście je? Działa OK z kondensatorami zostawionymi na płycie?


Kolega pyta o wylutowanie tych mini kondków z płyty A1200 a nie o standardową wymianę wylewających elektrolitycznych.

Ja miałem 3 różne karty ACA do A1200 i zawsze działały bez problemu z fabrycznymi Amigami bez wlutowywania OK

Dosłownie kilka dni temu kupiłem ACA1233 40Mhz na giełdzie PPA za 750zł

Ta od ITU?
To najniższa cena za jaką ta karta poszła. Na allegro poszłaby za ponad 1k

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 15:25:16 przez movin
[#22] Re: Odkurzam A1200

@Leander, post #1

jeżeli przy TF1230 martwi Cię brak FPU to zawsze można się pobawić tak:
[#23] Re: Odkurzam A1200

@movin, post #21

Ja miałem 3 różne karty ACA do A1200 i zawsze działały bez problemu z fabrycznymi Amigami bez wlutowywania OK


Mam te same doświadczenia.

Ta od ITU?
To najniższa cena za jaką ta karta poszła. Na allegro poszłaby za ponad 1k

Możliwe, chociaż kupowałem ten model w DE poniżej 200e.
Gdy wyszły TFy, to monopol ACA się skurczył i ceny z drugiej ręki spadły. No i kupiłem ją po tygodniu od wystawienia na giełdzie, bo dopytywałem jeszcze o pudełeczko, więc chyba dużo chętnych nie było.


jeżeli przy TF1230 martwi Cię brak FPU to zawsze można się pobawić tak:


Wynik 0.6Mflops to troche mało. Na ACA1233 CPU 50Mhz i FPU 66Mhz mam 1.68Mflops

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 17:33:23 przez snifferman
[#24] Re: Odkurzam A1200

@Stoopi, post #16

Tylko nie rozmawiaj ze szwagrem lub serwisantem z przypadku który niema pojęcia jak się wymienia kondensatory po wylewach. A wylane lub suche masz na 300%


Rozmawiałem z kilkoma osobami, które właśnie m.in. w Amigach wymieniają kondensatory. Zdania, jak zawsze, są podzielone. Ja daleki jestem od wymieniania dla zasady, ale jak najbardziej zamierzam sprawdzić płytę, przejrzeć itp.
Dziękuję wszystkim za uwagi w wątku, myślę, że jakieś rozszerzenie sobie wybiorę :).

[#25] Re: Odkurzam A1200

@Leander, post #24

W większości wypadków wymiana kondensatorów w A1200 lub A600 jest obligatoryjna. Powód prosty: bardzo często wylewają, oczywiście zdarzają się egzemplarze, które jeszcze nie wylały, ale za rok, dwa, pięć i tak wyleją - to jest nieuniknione. Jak teraz je wymienisz to nie będzie trzeba naprawiać ścieżek zżartych od elektrolitu, a oprócz ścieżek może się więcej problemów narobić. Oczywiście Twoja decyzja. Zrób jak uważasz.
2
[#26] Re: Odkurzam A1200

@Adinfo, post #25

No wiem, wiem... Skoro już rozebrałem wszystko.
Dam płytę do przejrzenia i przetestowania, to pewnie i wymienię.
[#27] Re: Odkurzam A1200

@Adinfo, post #25

Głos rozsądku.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem