kategoria: A600
[#1] Znowu plipbox
Nie mogę połączyć się z routerem , wszystko robiłem tak jak na tutorialach oraz w opisie na github'ie, pokazuje że Amiga jest on line a w ruterze jej nie ma a w ibrows pokazuje że nie ma dostępu do dns
[#2] Re: Znowu plipbox

@Grysia, post #1

A podanie konkretnego IP do routera czy strony www daje do nich dostęp ?
Pingi do IP działają?
[#3] Re: Znowu plipbox

@Norbert, post #2

Nie daje a co do pingów to nie wiem bo nie mam tej komendy, a może to dlatego że wcześniej się łączyłem z pc po kablu null modem, a aplikacja Amiga Explorer została. Może ją trzeba usunąć?
[#4] Re: Znowu plipbox

@Grysia, post #3

Komenda ping jest chyba we wszystkich stosach tcp na amigę. Na bank ma ją radoshow, miami i miami dx.

Zasadniczo to jest podstawa do diagnostyki.
[#5] Re: Znowu plipbox

@Grysia, post #3

pisałeś ostatnio, że masz Miami - jest komenda miamiping.
[#6] Re: Znowu plipbox

@snajper, post #5

No jest i tam są do niej odnośniki to co mam wpisać. Wybaczcie ale ja jestem całkiem zielony i to nie jest żaden trolling jak mi ktoś kiedyś napisał.
[#7] Re: Znowu plipbox

@Grysia, post #6

Wywal miami. Zainstaluj wersje demo roadshow

Kompletna instrukcję masz tutaj.
[#8] Re: Znowu plipbox

@Grysia, post #6

A może u Ciebie pokutuje brak znajomości konfiguracji TCP/IP?

Poczytaj najpierw, jak się “ręcznie” konfiguruje np. laptopy, a potem zabawiaj się o wiele trudniejszà Amigà.
[#9] Re: Znowu plipbox

@Wankowicz, post #7

"Twoja sieciówka" to co mam wpisać plipbox?
[#10] Re: Znowu plipbox

@Grysia, post #9

tak (zakładając, że taki plik znajduje się w devs:netinterfaces/)
[#11] Re: Znowu plipbox

@snajper, post #10

Tam jest pusto ale sterownik plipbox.device mam

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 20:03:36 przez Grysia
[#12] Re: Znowu plipbox

@Grysia, post #11

to zrób jak opisano tu: https://github.com/cnvogelg/plipbox/blob/master/doc/src/amiga.md w punkcie 2.5.
czyli:
1. kopiujesz sys:storage/NetInterfaces/cnet do devs:NetInterfaces/plipbox
2. edytujesz devs:NetInterfaces/plipbox, wpisując do niego odpowiednie wartości (IP plipboxa, maskę itp.)
3. w devs:internet/name_resolution wpisujesz adres dns

jeśli wszystko jest dobrze, po restarcie i wklepaniu komendy:
AddNetInterface plipbox
powinny być internety (co najszybciej sprawdzić można pingiem, wpisując komendę np. ping 8.8.8.8 (działanie komendy przerywasz kombinacją klawiszy ctrl+c)).

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 20:14:30 przez snajper
[#13] Re: Znowu plipbox

@snajper, post #12

Próbowałem to zrobić zmieniłem cnet na plipbox. Weszłem w ten plik ustawiłem device na plipbox.device i po tym adresy, Amiga się strasznie długo włącza , ładuje się normalnie ale jest po tym czarny obraz przez ok. 5. Minut
[#14] Re: Znowu plipbox

@Grysia, post #13

czyli coś popsułeś. Możesz uruchomić Amigę pomijając startup-sequence: zaraz po restarcie/włączeniu zasilacza trzymasz 2 przyciski myszy, aż pojawi się menu, i tam wybierasz "Boot without startup-sequence". A później przywrócić to, co pozmieniałeś, do stanu sprzed zmian. Jak już przywrócisz, to po restarcie możesz wprowadzić zmiany jeszcze raz, bez psucia.
[#15] Re: Znowu plipbox

@snajper, post #14

Naprawiłem to co popsułem. Miami pokazuje w ibrows no DNS entry. Wpisane mam adres rutera i 8.8.8.8
[#16] Re: Znowu plipbox

@Grysia, post #15

Czy ping do 91.231.140.104 (ppa.pl) działa?
[#17] Re: Znowu plipbox

@Norbert, post #16

Nie działa
[#18] Re: Znowu plipbox

@Grysia, post #17

Sprawdzałaś roadshow?
1
[#19] Re: Znowu plipbox

@Wankowicz, post #18

Sprawdzałem ale było jeszcze gorzej po zmodyfikowaniu pliku cnet na plipbox i edycji (zmianie device na plipbox.device) czarny obraz po załadowaniu systemu przez jakieś 5 min i wyświetla z powrotem.
[#20] Re: Znowu plipbox

@Grysia, post #19

Jeśli wszystko zrobiłeś prawidłowo to znaczy, że masz uszkodzony sprzęt.
[#21] Re: Znowu plipbox

@Wankowicz, post #20

No też tak myślę już wysłałem wiadomość do sprzedawcy
[#22] Re: Znowu plipbox

@Grysia, post #21

Nie tak szybko.

1. Sprawdź zasilacz. Najlepsze są ładowarki od iphonów, ipadów, nowych telefonów; takie, żeby miały obciążalność przynajmniej 2A. Dioda powinna się świecić na intensywnie czerwony kolor. Koniecznie wypróbuj kilka zasilaczy.

2. Tu gość pokazuje krok po kroku jak skonfigurować Miami:



3. Próbowałeś wszystkich wersji plipbox.device? Podobno najbardziej stabilna jest ta dla 68000.

4. Router/switch. Z niektórymi plipbox za cholerę nie chce zestawić połączenia, więc koniecznie przetestuj więcej niż 1.

5. Spróbuj włączyć plipboksa przed uruchomieniem Amigi i na odwrót. Pobaw się też tym niewielkim przyciskiem reset.

6. Czy gniazdo parallel jest sprawne? Czy Amiga odpowiada chociaż na własny ping?
1
[#23] Re: Znowu plipbox

@Jazzcat, post #22

Tak odpowiada na własny ping i dioda cały czas świeci na zielono


Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 15:41:09 przez Grysia
[#24] Re: Znowu plipbox

@Grysia, post #23

Uruchom Amigę z dyskietki z Roadshow z tego postu. Jest skonfigurowana pod plipboxa.
Jeśli wszystko podłączyłeś prawidłowo, w większości przypadków powinien być dostęp do sieci.
Po uruchomieniu sprawdź działanie pingiem, tak jak napisali Ci koledzy.

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 16:07:43 przez km-l
[#25] Re: Znowu plipbox

@km-l, post #24

Czy muszę coś zmieniać IP DNS...
[#26] Re: Znowu plipbox

@Grysia, post #25

Nie musisz.
[#27] Re: Znowu plipbox

@km-l, post #26

Zawsze w ibrows wywala "no DNS entry"
[#28] Re: Znowu plipbox

@Grysia, post #25

a ping do dnsa ? Twojego albo 8.8.8.8 ?
[#29] Re: Znowu plipbox

@sunater, post #28

Do 8.8.8.8.8 nie działa, a do adresu IP który wpisałem w Miami działa.
[#30] Re: Znowu plipbox

@Grysia, post #29

a co tu ma do rzeczy Miami, skoro @km-l napisał, żebyś zbootował ze flopka z Roadshowem?

enyłej, @km-l nie napisał do końca prawdy, że na takim flopku nie musisz nic zmieniać w konfigu.
przed chwilą przetestowałem te flopki w praniu, uprzednio wyciągnąwszy drugą Amigę, skonfigurowaną dawniej pod plipboxa z Roadshowem, żeby sprawdzić ustawienia. I tak:
- po zbootowaniu ze wskazanej dyskietki z Roadshowem (a nawet przed, bo na niej nie ma nawet edytora) zasadniczo należy:
a) wyedytować na niej devs:internet/routes, podając IP swojego routera (u mnie: default 192.168.1.1)
b) wyedytować devs:netinterfaces/plipbox, zostawiając odkomentowane tylko linijki "device=plipbox.device" i "configure=dhcp"

po zbootowaniu z takiej dyskietki prawdopodobnie wypluje, że "ShowNetStatus: cannot obtain information on plipbox", czy coś w ten deseń. Nie wiem czemu, ale kij mu w oko.
jak już będziesz w cli, piszesz: addnetinterface plipbox
i po tym powinno być: "Trying... coś tam coś tam", po czym po kilku sekundach powinien wypluć info o pomyślnym dodaniu interfejsu plipboxa: o IP, bramie itd. Jeśli nie wypluje, tylko będzie długo wisiał długo na tym "trying", to robisz ctrl+c, resetujesz plipboxa guzikiem na plipboxie, bootujesz Amigę jeszcze raz z flopa i po ponownym "addnetinterface ..." powinien już wszystko ustawić. Wtedy możesz dla pewności sprawdzić pingi:
do routera (u mnie ping 192.168.1.1)
do nameservera (ping 8.8.8.8)
jak obydwa zabanglają, to wszystko bangla i ten sam konfig banglać będzie przy bootowaniu z HD (u mnie bangla).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem