kategoria: A600
[#1] Prawy kanał gra ciszej
Mam mały problem z moją Amigą 600. Wróciła mi dziś z serwisu z Łodzi, niestety serwisant nie potrafił zlokalizować źródła problemu. Otóż w niektórych grach takich jak Magic Pockets i Lemmings prawy kanał gra znacznie ciszej od lewego skutkiem czego muzyka jestvtragiczna. W tych konkretnych grach jest chyba mocna separacja kanałów i jeśli prawe kanały grają ciszej to muzyka jest połowiczna. Testowałem zarówno zcwhdload jak i z dyskietki jako boot zeby pominąć błędy softu.
Co ciekawe mam mody tych piosenek i gdy puszczam w hipoplayer to muzyke słychać normalnie.
Odpaliłem program diagnostyczny ANALYZER i przeprowadziłem test audio. Nutki leciały w 4 kanałach od dołu do góry i okazało się że dwa lewe kanały grają znacznie głośniej od dwóch prawych. Powiedziałbym że tak 80 / 20.
Przemieniłem kable kolorami i o dziwo nadal prawy kanał ciszej. Podłączyłem amige innym kablem do wzmacniacza, niestety to samo.
Amiga przeszła na tym serwisie wymiane kondensatorów, usuwanie korozji i wymianę portów audio bo tam coś było nie tak i serwisant wymienił wtyki.
Macie pojęcie co jeszcze może być problemem? Ew polećcie kogoś najlepiej ze Śląska żebym mu to zawiózł osobiście żeby sprawdził i naprawił.
[#2] Re: Prawy kanał gra ciszej

@Biegu86, post #1

Uszkodzone wzmacniacze operacyjne ?

Jakbyś miał oscyloskop to wystarczy puścić jakiś sygnał jednostany na opampy i porównać oba kanały na wyjściu.

O ile dobrze kojarzę, to chyba jesteś ze Śląska - tam jest pełno ludzi obcykanych w serwisie Amigi.
1
[#3] Re: Prawy kanał gra ciszej

@Hubez, post #2

Wzmacniacz operacyjny jest jeden, a właściwie to 4 w jednej obudowie. Ja bym najpierw sprawdził czy poziom sygnału jest taki sam przed kondensatorami C324 i C334 (pomiar między masą Amigi a plusem kondensatora). Zakładając, że oba kondensatory są sprawne, można zdiagnozować czy usterka jest przed nimi czy za nimi. W ATK jest opcja puszczenia sinusa 1000hz na wszystkie kanały. Wtedy można sobie sprawdzić oscyloskopem albo chociaż miernikiem poziom sygnału.

A przed wymianą kondensatorów było OK?

Jak dałeś ją do wymiany kondensatorów to domniemam, że lutowanie SMD jest ci obce. Poszukaj kogoś kto ci to ogarnie. Najlepiej kogoś z oscyloslopem, chociaż bez też da się ogarnąć.
1
[#4] Re: Prawy kanał gra ciszej

@Biegu86, post #1

Miałem to samo. Możliwe że wzmacniacze były uwalone. Kolega mi wymienił jakiś układ i teraz jest ok. Nie wnikałem w naprawę. Wymiana kondensatorów nic tu nie zmieniła. Usterke namierzył oscyloskopem porównując odczytu ze sprawną amigą 600.

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 23:36:40 przez misiek2
1
[#5] Re: Prawy kanał gra ciszej

@misiek2, post #4

Miałem tak samo ze swoją A600.
Wymiana wzmacniacza operacyjnego i Pauli nic nie dała.
Dopiero żmudne prześledzenie całego toru audio od Pauli do gniazd Chinch dało efekt
w postaci uszkodzonych dwóch ścieżek.
Podrutowanie kynarem pomogło.
2
[#6] Re: Prawy kanał gra ciszej

@ted, post #5

U mnie akurat uszkodzony był wzmacniacz. Trzeba pomierzyć i zdiagnozować.
1
[#7] Re: Prawy kanał gra ciszej

@snifferman, post #6

Dziękuję Panowie. Ja nie mam takich narzędzi bo też totalnie nie mam umiejętności tego typu. Poszukam zatem jakiegoś speca wskaże mu Wasze wskazówki może ogarnie.
Ja wyciągnąłem Amige po ponad 20 latach z piwnicy. Włączyłem i nie czytała dyskietek. Znalazłem serwis z Łodzi tam wysłałem. Dowiedziałem sievże trzeba wymienić kondensatory i że jest korozja. Zasilacz dawał złe napięcia a stacja dysków wymagała czyszczenia, do tego wyjście audio nie działało. Zleciłem wymianę tego co trzeba.
Zasilacz mam teraz nowoczesny 65w wsadzony w obudowe zasilacza z a500, gniazda audio nowe, korozja przeczyszczona i kondensatory wymienione. Nie wiem zatem jak było przed wymianami.
Potem gdy to wymienił poprosiłem o dodanie 1mb chip, karty fast, kickstart 3.1 i karty CF.

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 04:58:30 przez Biegu86
[wyróżniony] [#8] Re: Prawy kanał gra ciszej

@Biegu86, post #7

Powodem okazała się zżarta ścieżka przy u15. Dźwięk wrocił na swoje miejsce. :)
2
[wyróżniony] [#9] Re: Prawy kanał gra ciszej

@Stoopi, post #8

Panowie i Panie kolega Stoopi to arcy mistrz. Przywiozlem mu dziś Amigę i po kilku godzinach otrzymałem telefon "można ją odebrać wszystko już działa". Polecam wszystkim jakiekolwiek naprawy - do Pana Stoopi. Wcześniejszy serwisant nie potrafił zdiagnozować problemu, a on nie dość że szybko zdiagnozował to blyskawicznie naprawił.
Właśnie siedzę piję piwko i Amiguję :)
Dzięki Paweł. Twoje zdrowie!

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 22:08:38 przez Biegu86
3
[#10] Re: Prawy kanał gra ciszej

@Biegu86, post #9

Nie jestem aż tak dobry, są lepsi ode mnie. Szacun dla poprzedniego serwisanta; kondensatory wymienione dobrze, ścieżki podrutowane i przelotki. Dzięki za dobre słowo. OK Niech dobrze służy.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 22:50:31 przez Stoopi
3
[#11] Re: Prawy kanał gra ciszej

@Stoopi, post #10

Tak poprzedni serwisant podszedl do sprawy od początku fachowo i kompleksowo. Niestety jedynie sprawę dźwięku przeoczył. Na szczęście już wszystko działa :)
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem