kategoria: A500
[#1] Wzmocnienie A500
Dorzuciłem A500 do swojej kolekcji i zamierzam ją troszkę wzmocnić. Przejrzałem na forum oraz portalach aukcyjnych jakie mam możliwości i poza TF nie widzę innych opcji. Miałem wrażenie że przez ostatnich kilka lat pojawiło się kilka fajnych rozwiązań na przetaktowaniem 68000.
1) Jakie kartę byście polecili poza TF ?
2) Zastanawia mnie czemu, wszystkie nowe karty są na procesor a nie slot rozszerzeń z boku Amigi ?
3) Jakie rozszerzenie chipu wrzucić ?
[#2] Re: Wzmocnienie A500

@Sventevith, post #1

1) wicher, albo jak jesteś majętny to nawet i vampire ;) Albo po prostu PiStorm
2) bo A500 jest olbrzymia i czasem z boku to miejsca brak :) Ale ACA są z boku i jest też adapter do pistorma (i nie tylko) z boku.
3) bez znaczenia, A500 rev6 ma takiego agnusa że możesz i tak mieć tylko 1MB - wystarczy przezworkować i dodać rozszerzenie pod klapkę. Jeśli masz rev8 to jest to "zubożona" A500+ i tutaj niewielkim kosztem można zrobić 2MB.
1
[#3] Re: Wzmocnienie A500

@Sventevith, post #1

1) Jest jeszcze 68EC020-TK, 68030TK V2, Wicher o ile jest w sprzedaży.
2) Zajmują mniej miejsca, nic nie wisi z boki i nie trzeba kombinować z obudową. Nic się przypaskiem nie urwie.
3) zależy jaką masz rewizję płyty
[#4] Re: Wzmocnienie A500

@Sventevith, post #1

ja polecam to:
Classic 520
https://amigastore.eu/722-classic-520-amiga-500-accelerator.html
mam i jestem mega zadowolony.
tak, jest droga ale spełnia wszystko co chciałem mieć w takiej karcie. IDE jest bardzo szybkie i można hot-swap'ować kartę SD. No i działa w A1000 jak ktoś ma i by chciał ją też rozbudować.

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 17:47:31 przez c64portal
1
[#5] Re: Wzmocnienie A500

@abcdef, post #2

Podobają mi się te karty korzystające z portu rozszerzeń po to ten slot jest :) Zaletą rozszerzenie z boku jest brak potrzeby rozkręcania Amigi. Nie zależy mi na dużej mocy, może wystarczy sam FAst jednak celem jest KS 1.3 i tutaj będzie problem z HDD.



Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 18:22:57 przez Sventevith
[#6] Re: Wzmocnienie A500

@Sventevith, post #5

Karty TK mają ROM i botują na KS1.3. O ile pamiętam oparty na oktagonie?
[#7] Re: Wzmocnienie A500

@Sventevith, post #5

ACA500(i +) potrafi zabootować 1.3 z karty CF w FAT
Jeden slot to port HDD zgodny z A600, a drugi obsługuje FAT (idealny do przenoszenia stuffu lub uruchomienia 1.3 po wrzuceniu jego plików na kartę).

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 18:51:33 przez Jacques
[#8] Re: Wzmocnienie A500

@Sventevith, post #1

Czy mieliście do czynienia z tą kartą ? Są z nią jakieś problemy ?
https://www.retroguru.eu/product/spitfire-500-sf500-amiga-accelerator/
[#9] Re: Wzmocnienie A500

@Sventevith, post #1

bierz tk030 v2
2
[#10] Re: Wzmocnienie A500

@Sventevith, post #1

2) Zastanawia mnie czemu, wszystkie nowe karty są na procesor a nie slot rozszerzeń z boku Amigi ?


Bo trzeba jeszcze do tego zrobić obudowę i zajmuje slot.
[#11] Re: Wzmocnienie A500

@snifferman, post #6

Czyli nie każda karta zadziała na KS 1.3 ? Czy nie każda z IDE pozwoli na boot z HDD ?
[#12] Re: Wzmocnienie A500

@Sventevith, post #11

Nie każda pozwoli na boot z HDD. Kick 1.3 nie zawiera scsi.device.
Aby było bootowanie trzeba:
Wymienic kick, albo
Spreparować K1.3 ze scsi.device albo
Kupić kartę ze swoim romem. (TK mają ROM) albo
Zrobić dyskietkę, która za każdym razem dogra potrzebne rzeczy.
[#13] Re: Wzmocnienie A500

@Sventevith, post #1

Polecam karty produkcji Matzego, każdą mogę zrobić na zamówienie (mam komplet części). Każda z poniższych kart potrafi zabootowac pod niezmodyfikowanym kickiem 1.3 (i każdym innym). Poniżej krótki opis plus link do filmu o karcie (mojego autorstwa):
- najprostsze CDTV-RAM-IDE - 8 MB Fast, kontroler IDE - https://youtu.be/BlbVFSdqrB8
- 68EC020TK - 68EC020 28-35 MHz, 9.5 MB Fast (plus 1 MB montowane komendą), kontroler IDE - https://youtu.be/Pe8iKsGYlng
- 68030TK v2 - 68030 50 MHz (taktowanie ustawiane zworkami 14-60 MHz), FPU, 64-128 MB (zależnie jakie kości się wlutuje do karty), kontroler IDE - https://youtu.be/UezMVLOLvic

Istnieje także prosta przelotka (mam PCB) do wpinania kart wpinanych normalnie do gniazda CPU, za pomocą bocznego slotu A500. Z tym że nie działa z każdą kartą. Z wymienionych działa chyba z 68030TK v2 - muszę sprawdzić. Z tym, że trzeba sobie do tego sprokurować jakąś formę obudowy.
Moim zdaniem nie ma to sensu, bo opisane powyżej karty IDEALNIE wchodzą do oryginalnej A500 w desktopie, nie trzeba nic ciąć, piłować, czy dopinać riserów (jak w przypadku kart TF).
Jeśli jesteś zainteresowany - pisz na priv.

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 13:28:59 przez wali7
2
[#14] Re: Wzmocnienie A500

@Sventevith, post #1

A WARP?

Dlaczego nikt nie wspomina, przecież to jest proc. 060; najmocniejszy proc na Amigę.

No może poza 080 (pod warunkiem jednak, że to coś istnieje).
[#15] Re: Wzmocnienie A500

@_DiskDoctor_, post #14

Nie wiem czy warp jest obecnie dostępny. Nie wiem czy jak będzie, to czy razem z CPU. Raczej trzeba mieć swój w szufladzie.

No i autor napisał
Nie zależy mi na dużej mocy, może wystarczy sam FAst jednak celem jest KS 1.3 i tutaj będzie problem z HDD.
[#16] Re: Wzmocnienie A500

@_DiskDoctor_, post #14

Najpierw trzeba miec 060 a potem poczekać rok może dwa ;)
1
[#17] Re: Wzmocnienie A500

@abcdef, post #16

No ja czekam od września, 3 miesiàce podobno.

Bez przesady. Tyle to się czeka na Ultimate do C64.

A czekajà to bardziej Ci od Tabora EA, czyli… od grudnia 2020 na razie…
[#18] Re: Wzmocnienie A500

@_DiskDoctor_, post #14

Mam kilka Amig. Nie każda musi mieć maksymalny config. Na maksa to będę rozbudowywał A2000 ale jeszcze nie zastawiałem się co jest dostępne. Duże Amigi na maxa, mniejsze ta tylko trochę.
[#19] Re: Wzmocnienie A500

@Sventevith, post #18

Napisz do Wali7 i się dogadacie co do ceny. TF które składa jest bardzo trafionym pomysłem by mieć fajna Amigę 500. Jeśli rozbudowywać, a co za tym idzie wydawać kasiore to tylko 1200 i reszta "dużych Amig".
[#20] Re: Wzmocnienie A500

@Stoopi, post #19

A1200 mam już w sumie dopaloną Blizzardem 1230 III przy tym obecnie zostanę. Właśnie wyciągam z szafy resztę Amig i zaczynam od A600 i A500.
[#21] Re: Wzmocnienie A500

@Sventevith, post #20

Kolega to w ogóle Dinozaur widzę - prawie 20 lat na forum ! OK
1
[#22] Re: Wzmocnienie A500

@Hubez, post #21

A jak to sprawdzić, ile jestem na portalu ?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 23:09:02 przez Sventevith
[#23] Re: Wzmocnienie A500

@Sventevith, post #22

W swoim profilu masz historię swoich postów
[#24] Re: Wzmocnienie A500

@Sventevith, post #5

Zaleta jest taka, że taka, że takie A530+ czy MegaRama brało się do plecaka i u dowolnego znajomego z A500 miało się prawie cały własny konfig (czasem chipu mniej). Rozwiązanie niemal równie mobilne, jak laptop. 😁

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 07:40:02 przez Daclaw
[#25] Re: Wzmocnienie A500

@snifferman, post #23

W swoim profilu to powinien widzieć datę rejestracji.
1
[#26] Re: Wzmocnienie A500

@nekroskop, post #25

W swoim profilu to powinien widzieć datę rejestracji.


W starszych kontach chyba nie ma tej informacji.
[#27] Re: Wzmocnienie A500

@kempy, post #26

Ja nie widzę a wydaje mi się że wcześniej niż w 2004 dołączyłem i pisałem komentarze. Przez pewien czas konto miałem nieaktywne może stare się pokasowały :) Nie widzę komentarzy wpisów z pojazdem po MOS
[#28] Re: Wzmocnienie A500

@Stoopi, post #19

Stoopi - ja nie składam kart TF... składam karty serii TK od Matzego :)
[#29] Re: Wzmocnienie A500

@wali7, post #28

Sorry. Wprowadziłem w błąd. A przecież mi taką kartę TK lutowales, to powinienem pamiętać. :/
[#30] Re: Wzmocnienie A500

@Stoopi, post #29

starość ?
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem