kategorie: A600, Sprzęt
[#1] MMUlib
Zainstalowałem na a630 MMUlib i mi się wiesza system jak to cofnąć?
[#2] Re: MMUlib

@Grysia, post #1

Instalowałeś przez installera czy przez kopiowanie?
[#3] Re: MMUlib

@tukinem, post #2

Przez instalera.
[#4] Re: MMUlib

@Grysia, post #3

Na emulatorze raz próbowałem ale za dużo opcji tam było niepotrzebnych mi np. Blizkick. Odpal bez startup-sequence i usuń przypisy z mmu. Tylko nie wiem czy to wpisuje w startup-sequence czy w user-startup. Jak to nie pomoże to to usuń mmu.librqry z LIBS ale to nie powinno kolidować.

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 10:26:09 przez tukinem
[#5] Re: MMUlib

@tukinem, post #4

...

trzeba wiedziec co sie robi i nie zaznaczac opcji, o ktorych nie masz pojecia

1) usun wszystko z nazwa mmu, mu* z ss i us
2) przywroc setpatch z instalacyjnych dyskietek wb
3) usuwanie bibliotek nie jest potrzebne

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 13:33:02 przez juen
[#6] Re: MMUlib

@juen, post #5

W ss i w us nie ma nic MMU. Już wcześniej chciałem to zrobić w ten sposób
[#7] Re: MMUlib

@Grysia, post #6

Oprócz informacji w SysInfo, żeby zamiast "NOT IN USE" pojawiło się "IN USE", jakich korzyści spodziewasz się po instalacji MMU?
1
[#8] Re: MMUlib

@AmiClassic, post #7

Nie wiem ale coś gdzieś wyczytałem że MMU poprawia komunikację między procesorem a pamięcią.
[#9] Re: MMUlib

@Grysia, post #8

Ty tego wymiernie nie odczujesz, a system może widocznie zwolnić. Jeśli nie wiesz co robisz to tylko namnożysz sobie kłopotów. Zapomnij o MMU i używaj Amigi jak dotąd.
[#10] Re: MMUlib

@AmiClassic, post #9

Poprawna instalacja pakietu MMU w znacznym stopniu przyspiesza działanie WB.
2
[#11] Re: MMUlib

@Grysia, post #6

napisalem dokladnie: mmu i mu* jak mumove4k itd.

odnosisz sie do jednej rzeczy, ale nie podajesz szczegolow co zrobiles.

podmieniles setpatch!?
usunales wszystkie wpisy zaczynajace sie od mu* ?
nie rozumiem co w ten sposob chciales wiecej zrobic. nie rozumiem Twojej odpowiedzi.


Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 17:18:37 przez juen
[#12] Re: MMUlib

@Wankowicz, post #10

...w znacznym stopniu przyspiesza działanie WB
Może na szybszych procesorach. Ja na moim 030 nie odczułem żadnego przyśpieszenia i pozbyłem się tego, niemniej przeczytałem tu:
P.S. W zasadzie instalacja powyżej omówionego oprogramowania spowalnia nieco system.

Oto najprostsza ze sztuczek jak go dopalić. Wykonaj niewielką edycję pliku MMU-Configuration. Wystarczy w dowolnym miejscu wpisać CLEARTTX. Teraz trzeba zresetować komputer. Jeżeli widzisz przed sobą blat Workbencha to znaczy, że wszystko jest w porządku. Jeżeli jednak doświadczyłeś jakiegoś guru lub innego dziwnego objawu, czym prędzej usuń tę linię z pliku. Winę tutaj ponosi Twoją płyta główna lub karta turbo (a dokładniej slot, którymi są te dwie rzeczy połączone) i nic nie jest w stanie tego zmienić.


P.S. Gość z EAB w zasadzie potwierdził to co napisał Sebastian Rosa w swoim artykule:
Actually, I see about a 10% performance reduction on real hardware when the MMU is in use on the 68030 (maprom, etc.) The 68030 MMU is relatively primitive and costly, unlike with the 68040+


Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 17:57:04 przez AmiClassic
[#13] Re: MMUlib

@AmiClassic, post #12

Gdzie jest plik MMU configuration?
[#14] Re: MMUlib

@Grysia, post #13

Powinien byc w Envarc:
[#15] Re: MMUlib

@AmiClassic, post #12

Linkujesz do artykułu z przed 17 lat. Pakiet Mu od tego czasu bardzo się zmienił i na 030/50mhz jest Duże przyspieszenie działania systemu (po prawidłowej konfiguracji oczywiście).
2
[#16] Re: MMUlib

@AmiClassic, post #7

Dokładnie, na 030 (i w moim przypadku Workbencha 3.9) nie odczujesz różnicy, kicka możesz sobie wrzucić do szybkiego FAST przez CPU FASTROM i będziesz miał MMU: IN USE w SysInfo ok, racja
Z pakietem MMU na 030 przyspieszenia można się spodziewać przy operacjach otwierania okien (intuition), ale odczuwalny zysk uwidacznia się dopiero przy jakiś tam testach, gołym okiem nie sposób to wyłapać. Pprzyspieszenie powinno też być pod emulatorem MACa (ShapeShifter) w przypadku sterowników graficznych korzystających z tablicy MMU, ale zwykły gracz raczej nie odczuje różnicy, a przy błędnej konfiguracji narobi sobie kłopotów.
Jeśli użyłeś instalatora to stary setpatch i biblioteki s-s i inne powinny się znaleźć na partycji systemowej w katalogu OLD ok, racja

Z reszta w przypadku 060 i kart PPC (sonet.library) gdzie też jest pakiet MMU zalecany, nie widzę zysku.
W miejscach w których uzyskałem lekkie przyspieszenie (niewidoczne gołym okiem), pojawiła się sporadyczna podatność na GURU (zwiechy), po wyłączeniu niestabilnych przyspieszaczy nie ma u mnie żadnego przyspieszenia w stosunku do zwykłego Workbencha 3.9 z podmienioną biblioteka 060 od Cosmosa + 1 patch + OxyPatcher ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 18:56:17 przez BULI
[#17] Re: MMUlib

@BULI, post #16

Wniosek z tego taki, że używamy różnych pakietów.

ja tutaj nie będę na siłę przekonywał do swoich racji. Ale różnice jakie tu są opisywane są zastanawiające.
[#18] Re: MMUlib

@Wankowicz, post #17

Wniosek z tego taki, że używamy różnych pakietów.

Hmm, posiadasz jakąś niepubliczną wersję lub inną niż ta z Aminetu?
1
[#19] Re: MMUlib

@Grysia, post #13

mozesz mi odpowiedziec?

tego pliku nawet nie tykaj.
1
[#20] Re: MMUlib

@juen, post #19

MMUlib mam z aminetu. Chciałem pousuwać wszystkie wpisy ss i us z MMU na początku ale tam ich nie ma.
[#21] Re: MMUlib

@Grysia, post #20

A ja nadal nie wiem jak się pozbyć tego MMU.
[#22] Re: MMUlib

@Grysia, post #20

Jeśli użyłeś instalera MMU w trybie Novice, to powinny być wpisy na samym końcu u-s.
Poza tym jak radził Juen: przywróć oryginalne pliki, które jak wspomniał Buli znajdują się w szufladzie OLD na DH0.
Przekopiuj je spod jakiegoś filemanagera uruchomionego np. z dyskietki.
[#23] Re: MMUlib

@Grysia, post #21

wymienić procek na 68EC030
3
[#24] Re: MMUlib

@AmiClassic, post #22

Tak w trybie novice.A te pliki z OLD się nie różnią z plikami z poza OLD. Ale i tak je podmieniłem w WB w menadżerze plików
1
[#25] Re: MMUlib

@Wankowicz, post #15

A ten przyrost prędkości nie wynika czasem z przeniesienia kickstartu do fastu za pomocą MMU, bo to właśnie to samo w sobie daje dużego kopa systemowi? W jaki inny sposób MMU może przyśpieszyć system?
[#26] Re: MMUlib

@Wankowicz, post #10

Poprawna instalacja pakietu MMU w znacznym stopniu przyspiesza działanie WB.


Na Twojej konfiguracji, bo Mediator PCI nie ma DMA (nie ma prawdziwego DMA) i MMU pomaga w komunikacji i przesyłaniu danych.
[#27] Re: MMUlib

@Grysia, post #21

Trollujesz?
napisałem dokładnie jak to zrobic
1
[#28] Re: MMUlib

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #26

Na Twojej konfiguracji, bo Mediator PCI nie ma DMA (nie ma prawdziwego DMA) i MMU pomaga w komunikacji i przesyłaniu danych.

No właśnie, u mnie w A4000 z Mediatorem nie ma zysku z pakietu MMU, może rzeczywiście lepiej to wygląda na A1200 z Medkiem bo tam obsługa Mediatora wygląda inaczej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 09:11:23 przez BULI
[#29] Re: MMUlib

@san_u, post #25

Robiłem to na Amidze 2000 z kartą 030. W sumie mogło być tak jak ty piszesz. Kick został zmapowany i wb dostał kopa.
[#30] Re: MMUlib

@Wankowicz, post #29

Ja bym jeszcze sprobowal przeniesc VBR do FASTu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem