kategorie: A1200, A2000/A3000, A4000, A500, A600, CD32, CDTV
[#1] Kij w mrowisko 2
Należy się cieszyć, że powstają nowe projekty i pomysły na rozbudowę komputera Amiga. Nad niektórymi się zastanawiam np. A3660, ZZ9000. W przypadku kart turbo do Amigi 1200 czy 4000 powstają karty na bazie wydłubanych skądś procesorów motorola. Fajnie – tylko po co? Sprzęty te są DROGIE kosztujące miliony. Po co? W przypadku karty ZZ są to układy oparte na okłady ARM. Super. A dlaczego nie powstanie karta graficzna oparta na rozwiązaniach już dostępnych np. Rapspberry Pi czy innych komputerków jedno płytkowych. Chętnie bym wpakował PiStorma do Amigi 4000 niż coś wydłubanego z jakiegoś kompa czy jakiegoś pocisku samo-manewrowującego Cruise.
Tak się składa, że jestem posiadaczem również A500, którą to podarował mi jeden z kolegów na PPA (wielkie dzięki i ukłony) i pokusiłem się o PiStorm Emu68. A500 jest 19 razy szybsza w tym momencie niż moja A4000 i to niewielki kosztem. Oczywiście można być ortodoksem i tylko motorola i koniec – no ale dlaczego?
Myślę, że sporo jest osób na PPA, które są pogromcami lutownicy, królami cyny i czarownikami kondensatorów. Ja niestety nim nie jestem - ale może spróbujecie coś zrobić w tej kwestii? Uważam, że problem karty procesorowej na A3000/4000 jest do rozwiązania. Podobna sprawa z kartami graficznymi. Jakoś ktoś wymyśla RGB2HDMI czy PiStorm. Dla mnie kierunek jest dobry. Może nie idealny ale warto spróbować.
3
[#2] Re: Kij w mrowisko 2

@maszynaw, post #1

A wiec do dziela Panowie !!!

my bedziemy patrzec i klaskac brawo! brawo! brawo!
5
[#3] Re: Kij w mrowisko 2

@maszynaw, post #1

Wybacz, proszę, ale chyba Cię nie do końca rozumiem: masz A4000, wydałeś na nią dużo pieniędzy, i teraz żądasz, by ktoś zrobił dla Ciebie jakiś super dopalacz, tylko nie droższy, niż Pistorm? Bo wstyd, że badziewna pięćsetka jest lepsza niż famous Czterytysiące? O to Ci chodzi? Jeśli nie, i źle / opacznie Cię zrozumiałem, przepraszam.
5
[#4] Re: Kij w mrowisko 2

@maszynaw, post #1

Ooo....super! Kolejny wątek do zablokowania zanim się przerodzi w skakanie do gardeł w temacie koszerności. PSTRYK!
6
[#5] Re: Kij w mrowisko 2

@Artu2tu, post #3

Na Amigę wydałem dużo pieniędzy w latach 90tych. Chyba jedna opacznie rozumiesz. Nie jestem zbieraczem Amig. I ... niczego nie żądam - tylko proponuję. Spróbowałem rozbudować A500 i tyle - wyszło dobrze.
A 4000 używam do muzyki - spełnia swoje zadanie. Kiedyś służyła do grafiki.
1
[#6] Re: Kij w mrowisko 2

@Stoopi, post #4

Dlaczego do zablokowania? To tylko pomysł i propozycja :)
2
[#7] Re: Kij w mrowisko 2

@maszynaw, post #6

Niewielka ilość tych maszyn w posiadaniu użytkowników zapewne powoduje mniejszą
podaż rozszerzeń.
[#8] Re: Kij w mrowisko 2

@maszynaw, post #5

Sprzedaj A4000 kup A1200 - rozszerzen wbrod, PiStorm w drodze a WARP juz jest!
1
[#9] Re: Kij w mrowisko 2

@maszynaw, post #1

Pan od Maszyny Wyobraźni ?
2
[#10] Re: Kij w mrowisko 2

@_DiskDoctor_, post #8

Tak czułem, że będziecie się ze mnie nabijać ... no cóż ....
[#11] Re: Kij w mrowisko 2

@Hubez, post #9

Tak - Pan od Maszyny Wyobraźni :)
1
[#12] Re: Kij w mrowisko 2

@maszynaw, post #1

[wyróżniony] [#13] Re: Kij w mrowisko 2

@maszynaw, post #10

Nie przejmuj się, niektórzy zapewne nie kojarzą Cię i nie wiedzą kim jesteś.

Ja rozumiem Twoje zapytanie, niestety nie pomogę.

Szanuję

pozdrawiam
1
[#14] Re: Kij w mrowisko 2

@maszynaw, post #1

Projekty nowych kart procesorowych do "dużych" Amig mają niechlubną tradycję pozostawania w formie projektów. Przykro mi, kolego...
1
[#15] Re: Kij w mrowisko 2

@maszynaw, post #1

Amiga 4000 pozostanie koszerna forever. Do eksperymentów mam a1200 od petro tyschenko :D
[#16] Re: Kij w mrowisko 2

@maszynaw, post #1

Myślę, że sporo jest osób na PPA, które są pogromcami lutownicy, królami cyny i czarownikami kondensatorów.


Oczywiście, że jest. Co nie jest do rozwiązania, to ilość tych maszyn na rynku i ich cena, kunszt władania lutownicą to najmniej potrzebna cecha w kontekście tego tematu, nie każdy, kto umie lutować, jest w stanie projektować (wymagane umiejętności w programowaniu logiki lub programowania ogółem z doświadczeniem w dziedzinie elektroniki), a jeśli nawet, to zgoła większość nie ma u siebie A4000. To zadanie, którego podjąć się może naprawdę niewielu.

CS-labs projektuje kartę Warp 4060, ale czy skończy, to inna sprawa. Zamieszanie z cenami na rynku układów scalonych powywracało wszystko do góry nogami, stawiając pod znakiem zapytania droższe projekty.


Ostatnia aktualizacja: 08.10.2022 22:48:27 przez san_u
[#17] Re: Kij w mrowisko 2

@maszynaw, post #1

Karty turbo do A3000/A4000 naleza do najbardziej skomplikowanych (?) ze wszystkich Amig a to ze wzgledu na obsluge DMA. Od czasu Cyberstorma bodaj tylko jedna taka karta turbo powstala od Matze, a i tak chyba tam DMA nie dziala na wszystkich Amigach 3000/4000. Zreszta obslugi DMA nie ma tez V2, przez to uzywanie wersji od A500 jest limitowane.
1
[#18] Re: Kij w mrowisko 2

@maszynaw, post #1

Skoro nie jesteśmy koszerni, to najlepiej aby ktoś zaprojektował jakąś mini pc płytę pasującą do obudowy a4000 i można miec współczesny komputer i emulację amigi :)
1
[#19] Re: Kij w mrowisko 2

@_DiskDoctor_, post #8

Sprzedaj A4000 kup A1200 - rozszerzen wbrod, PiStorm w drodze a WARP juz jest!

Nic nie sprzedawaj. Nic nie sprzedawaj. Nic nie sprzedawaj.
1
[#20] Re: Kij w mrowisko 2

@maszynaw, post #1

Ja sądziłem, że zz9k bfg 9060 i a3360 to są tanie karty.. I tak myślałem za nie płacąc...

Rtg kiedyś w amidze było IMHO dla bogatych, a teraz co druga karta turbo to daje.

Warp jest drogi? Tańszy niż epokową rtg plus epokową najmocniejsza dopalka. Ja bym nie narzekał. Sam zauważasz, że powstają. To najważniejsze :)

Ok, może żeby wszystko się kupy trzymało. Potrzebujemy emu68, aby było w 100proc kompatybilne. Wspierać, wspierać i jeszcze raz wspierać :)

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 11:07:54 przez juen
1
[#21] Re: Kij w mrowisko 2

@maszynaw, post #1

Jak nie potrzebuje pan gotówki, to sprzedaż A4000 nie ma uzasadnienia.
Co to rozszerzeń, to A4000 jest wyposażona w cpu 040/25 Mhz.
Z tego, co czytam, 040/25 jest szybszy od 030/50, który jest często
stosowany w turbo do A1200.
Także mamy nie tylko stosunkowo niewielką liczbę maszyn, ale
podejrzewam, że dla sporej części posiadaczy A4000 ta maszyna
już i tak jest wystarczająca szybka z obsadzonym fabrycznie 040
a co za tym idzie nie potrzebują jeszcze szybszego cpu.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 11:06:26 przez mmarcin2741
[#22] Re: Kij w mrowisko 2

@mmarcin2741, post #21

A4000 mialy w większości ec030/25 ta druga konfiguracja 040 to kosztowała wtedy majątek , więc Blizzard 030/50 jest mocniejszy niż podstawowa A4000

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 12:36:30 przez sent79
[#23] Re: Kij w mrowisko 2

@sent79, post #22

Autor wątku akurat ma A4000 wyposażoną w 040/25. Z tego, co czytałem, to 040
potrafią się mocno grzać, także w A1200 może lepiej mieć 030 właśnie.
W A4000, gdzie warunki terminczne są dobre, warto by było wrzucić
040 zamiast tego wolniejszego 030/25.
Gdzieś jeszcze było o tym, że pamięć fast w A4000 nie jest tak szybka
jak w A1200, ale nie jestem pewien.
[#24] Re: Kij w mrowisko 2

@mmarcin2741, post #23

Ten akcelerator 040 jest akurat beznadziejny, ma słaby dostęp do CHIP, masz niby 040, ale jego wydajność jest mocno przyhamowana transferem i wszelkie przyśpieszenia wynikają tylko z tego, że ten procesor ma więcej cache, niż 030, coś mi się kręci w głowie, że chyba był jakiś mod trochę usprawniający pracę tej karty. W AIBB możesz sobie zobaczyć, że w pewnych przypadkach np. A600 z kartą turbo na 020 jest szybsza od A4000.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 12:59:50 przez san_u
[#25] Re: Kij w mrowisko 2

@mmarcin2741, post #23

Piszecie o procesorze 040 jako jakis dopust bozy. 040 przyspiesza mocno Amige ale jest mocny spadek kompatybilnosci, w porownaniu do np. 030.

Jak dla mnie, 040 nie ma racji bytu. Albo 030 albo 060.
1
[#26] Re: Kij w mrowisko 2

@san_u, post #24

Tak. 040 na A4000 ma wolny dostęp do FASTU na mobo. Jest mod co to trochę poprawia. Swego czasu modowałem swoją A4000 i nawet po modzie DOOM na A4000 040@25 (albo nawet 33Mhz, bo miałem podkręcone CPU) działał wolniej niż na ACA1233@50Mhz 11.98Mips.Tam gdzie potrzeba szybkiego dostępu do pamięci (konwersja planar2pixel) A4000 pokazuje swoją "kulawą nogę".

Rozwiązaniem jest FAST zakładany pod procesor. Omija to mozolnego RAMSEYA?

Oczywiście jak liczy się czysta moc obliczeniowa, a FAST potrzebny od czasu do czasu to 030 zostaje w tyle. Tutaj zrobiłem nawet zestawienie z 030
[#27] Re: Kij w mrowisko 2

@_DiskDoctor_, post #25

W sumie 060 to Quake i dema, a do reszty 030? Budujmy 030 - 3Ghz - krzyknął Pat do Mata i obaj zamknęli się w garażu. Zaraz później dało się słyszeć jęki, stęki, krzyki, że k..wa nie wejdzie do obudowy ze zbiórki od Phila...
Jesteście ciekawi jak Amigowi sąsiedzi poradzili sobie z tym ambitnym wyzwaniem, dowiecie się w kolejnym odcinku.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 14:28:08 przez KM_Ender
4
[#28] Re: Kij w mrowisko 2

@KM_Ender, post #27

Budujmy 030 - 3Ghz

Czyli trzeba zamówić taki sam dokładnie procesor 030, ale
w mniejszej litografii, np. 32nm i popędzić go zegarem
3Ghz.
Nic trudnego.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 14:42:13 przez mmarcin2741
[#29] Re: Kij w mrowisko 2

@snifferman, post #26

Oczywiście jak liczy się czysta moc obliczeniowa, a FAST potrzebny od czasu do czasu to 030 zostaje w tyle. Tutaj zrobiłem nawet zestawienie z 030


W testach syntetycznych trzeba brać pod uwagę pewien błąd pomiarowy wynikający z faktu posiadania pamięci cache i wielkości pętli testującej, jeśli procedura testu będzie miała mniej niż 4kb na 040, to tylko pierwsza iteracja będzie znacząco spowolniona, reszta wykona się już z cache i tylko zapis/odczyt do pamięci będzie przyhamowywać cały proces (w zależności od trybu cache, przy copyback chyba możesz robić transfery do pamięci, a procesor zrzuci je do RAM dopiero, gdy cache będzie trzeba zwolnić pod nowe wpisy). Paradoksalnie, rozwinięta pętla, która w normalnych warunkach przyśpiesza wykonywanie kodu, będzie tutaj dawać gorsze wyniki.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 15:00:37 przez san_u
[#30] Re: Kij w mrowisko 2

@mmarcin2741, post #23

Z tego, co czytałem, to 040
potrafią się mocno grzać, także w A1200 może lepiej mieć 030 właśnie.


A4000 040 grzeje się tak samo jak 030. Wsadź jakikolwiek cpu do 1200 z zamkniętą klapką i będzie podobnie. W a4000, wsadzenie cdromu, który ogranicza dostęp do jedynego taniego wiatraczka w puszce zasilacza, bardzo pogarsza sytuację.

A4000 mialy w większości ec030/25 ta druga konfiguracja 040 to kosztowała wtedy majątek

030 wprowadzono aby zredukować koszty produkcji, ale na finalnej cenie modelu było to niewiele. Ostatecznie ludzie płacili drożej, bo kupowali 4000/30 aby potem dokupić (conajmniej) fatalną dopałkę a3640 która znajdowała się od początku w a4000/40.
Inna sprawa, ludzie w pierwszych latach niezwykle rzadko kupowali ten komputer do domowego amigowania lub sceny. Większosć szła do małych firm audio video, które po kilku latach odsprzedawały je amigowcom, marzącym o tym modelu.
Cenowo, zawsze były drogie. Nawet w roku 2000-2005 ludzie chcieli kosmiczne pieniądze za działające modele. Naturalnie, wtedy warto było polowac na te "niesprawne", czy to z powodu baterii, czy ogólnej wrażliwości na wszystko. W tamtych latach kupiłem taki model praktycznie nieużywany, bez wycieku, ale nie działający do naprawy. Po dotarciu komputera, dosłownie tylko poodciskałem chipy romu na płycie, i to wystarczyło by wyświetlić dyskietkę
Dzisiaj, kupienie takiego nawet niedziałającego to już spory wydatek, no i naprawa tania też nie jest. Dlatego ludzie którzy mają ten model nie oszczędzają na rozszerzeniach.


Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 16:47:26 przez Ralpheeck
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem