kategoria: A600
[#1] Amiga 600 umarła
Potrzebuje jakiegoś fachowca od Amig co by ją naprawił a nie chce się denerowować bo dziś i pewnie jutro będe mieć zyebany humor.

Odkąd ją kupiłem to wymieniłem kondensatory, zasilacz mam ten z rutera Cisco i jest sprawny, mam też ten lekki 3A ten oryginalny. Uruchamiałem Amige i jakoś działała 30 minut, później znów 1 godzine ale dziś postanowiłem pograć na niej nieco dłużej, jakieś 2 godziny. Grałem w Shadow Fightera i gra sie zatrzymała.

Amiga na obydwóch zasilaczach pokazuje tylko białe tło, stacja dyskietek nie reaguje, dioda na klawiaturze świeci i reaguje na reset z klawiatury. Tak jakby kickstart wyparował. Dodam że w momencie jak sie gra zatrzymała to nie dotknołem komputera, nie uderzyłem w stół, po prostu sie zatrzymał obraz.

Kick start był 37.350, Amiga sie grzała ale żeby sie coś spaliło z przegrzania?

Nacieszyłem sie nią nawet nie jeden cały dzień.
[#2] Re: Amiga 600 umarła

@Atr3ju, post #1

Czy przed białym ekranem migną jakieś inne kolory?

Naciśnij capslock z 30 razy. Za każdym razem reaguje dioda na nim?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 20:53:25 przez snifferman
[#3] Re: Amiga 600 umarła

@Atr3ju, post #1

pokaż zdjęcie całej płyty , tak by były widoczne kondensatory. Ogólnie w przybliżeniu.
[#4] Re: Amiga 600 umarła

@Stoopi, post #3

Odrazu napisze że sam wymieniałem po amatorsku kondensatory ale raczej zrobiłem to dobrze jeśli Amiga działała przez kilka godzin z przerwami. Gdyby było zwarcie to zaraz by sie coś uszkodziło. Wiem że mnie nie pochwalicie za tą wymiane własnoręczną ale starałem się to zrobić dokładnie, potrafie lutować i widze co lutuje, mam dobry wzrok, daje sobie rade z kondensatorami rozmiar 0603.

https://streamable.com/8asiqu

Teraz Amige spakowałem do szafy i jutro sprawdze z tymi kolorami jak jest. Obecnie sprawdzałem na skalerze, który niestety potrzebuje 3 sekund aby sie uzbroić i pokazać obraz więc po tym krótkim momencie odrazu był biały kolor i nie miałem możliwości zobaczyć czy jest szary ciemny a później szary. Jutro po robocie sprawdze wpinając scart do TV. Sprawdze jutro też z tym caps lockiem ale przy resecie z klawiatury sie świeciła dioda.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 21:50:35 przez Atr3ju
[#5] Re: Amiga 600 umarła

@Atr3ju, post #4

Witam.
KS 37.350 bardzo długo się uruchamia ze względu na oczekiwanie na rozpędzenie talerzy twardego dysku.
Do testów szybkiego uruchamiania załatw sobie np KS 1.3.
Ciekawe to lutowanie.
W końcowej części filmu przy złączu HDD wokół układu CXA1145 widać efekty wylanych kondensatorów
czego efektem może być uszkodzenie ścieżek.
Jak masz doświadczenie w lutowaniu możesz poprawić luty dając świeżą cynę.
Załatw sobie DiagROM i poprzez port szeregowy można tez diagnozować Amigę.
Pozdrawiam.
[#6] Re: Amiga 600 umarła

@Atr3ju, post #4

Nie obraź się, ale zacząłbym od oddania płyty komuś bardziej doświadczonemu w celu wymiany kondensatorów - tym razem we właściwy sposób.
1
[#7] Re: Amiga 600 umarła

@Atr3ju, post #4

wymieniałem po amatorsku

Nie no. Amatorem to jestem ja. Ty jesteś ryzykantem.

raczej zrobiłem to dobrze jeśli Amiga działała przez kilka godzin z przerwami.


Lekarz po operacji na dywaniku u ordynatora:

"Raczej zrobiłem tą operację dobrze, bo pacjent po niej żył kilka godzin... z przerwami"

Wiem że mnie nie pochwalicie za tą wymiane własnoręczną ale starałem się to zrobić dokładnie,

Starałeś się, ale widać delikatnie mówiąc brak doświadczenia.


Czym wylutowałeś stare kondensatory?
Czym umyłeś płyte bo wylucie?
Używałeś topnika przy lutowaniu nowych?
Znasz kogoś w okolicy co ci to zrobi normalnie?
Masz trochę czasu, żeby sobie obejrzeć filmiki jak się lutuje SMD i jak to powinno wyglądać?
1
[#8] Re: Amiga 600 umarła

@snifferman, post #7

Filmy filmami - roboty uczyłbym się na czym innym, np. czymś niewartościowym.

To ,że nie wygląda to profesjonalnie to nic złego - byleby nie było zwarć oraz połączenie aby było.


Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 22:36:43 przez Hubez
1
[#9] Re: Amiga 600 umarła

@Atr3ju, post #4

Te małe kondensatory to dla amatora najlepsza metoda będzie ukręcenie, ale jak te duże wylutowałeś
czy też ukręcałeś?
W sumie duże elektrolity można było zostawić.
[#10] Re: Amiga 600 umarła

@Hubez, post #8

Filmy filmami - roboty uczyłbym się na czym innym, np. czymś niewartościowym.


Chodziłomi bardziej o zapoznanie się z techniką i istnieniem narzędzi. Można też porównać efekt końcowy

To ,że nie wygląda to profesjonalnie to nic złego - byleby nie było zwarć oraz połączenie aby było.

Wygląd jest tutaj wskaźnikiem nieprawidłowego montażu. U kolegi kondensatory tantalowe SMD wiszą w powietrzu. Właściwie to leżą na kroplach cyny. Może to wprowadzać niepotrzebne naprężenia i pęknięcia lutów i kondensatorów.


Tutaj jest filmik jak tego nie robić.

[#11] Re: Amiga 600 umarła

@Hubez, post #8

byleby nie było zwarć oraz połączenie aby było


Tłumacząc powyższą wypowiedź:

"na odwal się" ;)
[#12] Re: Amiga 600 umarła

@Drakon, post #11

Jak mogę się podpiąć? Jest gdzieś może do kupienia port PCMCIA do A600. Zgiąłem pin swoją kartą sieciową 3Com i raczej już nie wyprostuje.
[#13] Re: Amiga 600 umarła

@Drakon, post #11

No dobra, sprawdziłem Amige i działa, uruchomiła się bez stacji dyskietek nawet. Pokazuje się normalnie ciemny szary, szary i biały i kickstart. Czy to jest efekt zimnych lutów gdzieś na płycie ?
[#14] Re: Amiga 600 umarła

@ryshard, post #12

Jest na amigastore.eu. Widzę na fotce, że jest ucinane i kombinowane, więc pewnie identyczne ze stockowym jest niedostępne, albo trudno dostępne.

Architekt ma pewnie coś lepszego no i zakup i wysyłka w PL.
[#15] Re: Amiga 600 umarła

@Atr3ju, post #13

Albo jakieś zwarcie lutując kondensatory. Jak lutowałeś czułeś zapach kwasu ?
[#16] Re: Amiga 600 umarła

@Atr3ju, post #13

Będzie prościej jak zaczniesz odpowiadać na pytania

Czym wylutowałeś stare kondensatory?
Czym umyłeś płyte bo wylucie?
Używałeś topnika przy lutowaniu nowych?
Znasz kogoś w okolicy co ci to zrobi normalnie?
Masz trochę czasu, żeby sobie obejrzeć filmiki jak się lutuje SMD i jak to powinno wyglądać?
[#17] Re: Amiga 600 umarła

@snifferman, post #16

Nauka lutowania smd zajmuje sporo czasu, kasy oraz wysiłku,
także nie ma sensu uczyć się, żeby jedną płytę polutować.
Ja bym na miejscu kolegi wysłał płyte do zrobienia solidnego
komuś z forum.
[#18] Re: Amiga 600 umarła

@mmarcin2741, post #17

Normalnie kombinerkami wyrywałem, nieużywam topnika ani rozlutownicy czy odsysacza, nie mam też hot aira czy innego sprzętu, tylko lutownica za pare zł bez regulacji temp.
A później troszke przemyłem pędzlem (może za mało) i alkoholem izopropylowym. Mam w robocie ziomka co sie tam lutowaniem zajmuje lepiej ode mnie (to na pewno hehe ;P ) i może coś poprawi. Spróbuje jeszcze jej zrobić test 2 - 3 godzinny.

Tu link z nagrania z przed kilku minut że działa.

https://streamable.com/nyqhsf
[#19] Re: Amiga 600 umarła

@Atr3ju, post #18

Zróbcie jakiegoś streama na YT - "Drutujemy Amigę" czy coś...
Obejrzałbym. OK
[#20] Re: Amiga 600 umarła

@Atr3ju, post #18

Dobry scenariusz do filmu; są obcęgi, jest wyrywanie, jest kolega z pracy co zrobi za free. Jest i alkohol...strach się bać. Jest i wątek chrześcijański; cud że to jeszcze działa.
1
[#21] Re: Amiga 600 umarła

@Stoopi, post #20

Zastanawiam się tylko, czy to film dokumentalny, czy science-fiction...
1
[#22] Re: Amiga 600 umarła

@recedent, post #21

Raczej komedia
1
[#23] Re: Amiga 600 umarła

@Stoopi, post #20

Serial już jest. Montaż THT chyba był inspirowany tym odcinkiem. Objawy podobne. szeroki uśmiech
[#24] Re: Amiga 600 umarła

@recedent, post #21

To normalne że Amiga sie tak grzeje? 3 układy mają po 50 - 60 stopni podczas grania. Może sie przegrzewa?
[#25] Re: Amiga 600 umarła

@Atr3ju, post #18

Witam.
Normalnie kombinerkami wyrywałem, ...
- przy okazji możesz też wyrwać pady i przelotki.
nie używam topnika
- ciekawe jak lutowie będzie się trzymało.
tylko lutownica za pare zł bez regulacji temp
- pewnie transformatorówka pistoletowa?

Podzespoły Amigi są bardzo wrażliwe na ładunek elektrostatyczny.

Do nauki lutowania polecam stare podzespoły od PC.

Amigi są aktualnie drogie, trudno dostępne (i części do nich), aby na nich uczyć się lutować.

Napisz skąd jesteś to poszukamy kogoś w twojej okolicy, kto zrobi to porządnie.

Pozdrawiam.
[#26] Re: Amiga 600 umarła

@ted, post #25

Śląsk, blisko Gliwic.
[#27] Re: Amiga 600 umarła

@recedent, post #21

Normalnie horror.
Brakuje tylko klepania młotkiem obudowy.
1
[#28] Re: Amiga 600 umarła

@Atr3ju, post #24

To normalne że Amiga sie tak grzeje? 3 układy mają po 50 - 60 stopni podczas grania. Może sie przegrzewa?


Raczej normalne. 50-60 stopni. W A500 trochę mniej by było, chociaż Agnus
w A500 też mocno ciepły.
[#29] Re: Amiga 600 umarła

@Atr3ju, post #24

Kondensatory 47uf 16v wymień na 47uf 35v lub co najmniej 25v. te tantale sa bardzo wraqżliwe na skoki napięcia i pierdykną ci szybko.
[#30] Re: Amiga 600 umarła

@recedent, post #21

Sądząc po efektach tego lutowania, to raczej byłby horror.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem