kategorie: A600, Sprzęt
[#1] Jaka pamięć najlepsza do A600
Witam
Chciałem trochę rozbudować moją A600,i tutaj mam pytanie odnośnie pamięci.znalazłem dwie i nie wiem która zrobi lepszą robotę,jaki kickstart do nich będzie najlepszy,i o co chodzi z tą obsługa kart CF.Bo jeśli dobrze zrozumiałem to karta nie będzie widoczna przy pamięci powyżej 4 mb.
link

link


EDIT:
Trochę nie sprecyzowałem co posiadam.
A więc 2MB chip,karta cf wkładana do slota po lewej stronie ,karta cf w srodku służąca jako dysk twardy(niestety oryginalny jaki miałem ma uszkodzone początkowe sektory,kick start 2.05 37350.



Z góry dziękuję za wyjaśnienie

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 12:10:12 przez Rysiek1908
[#2] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@Rysiek1908, post #1

W przypadku tej pierwszej, która ma max 9.5MB można ustawić na 5.5MB i PCMCIA będzie działać.

o co chodzi z tą obsługa kart CF

Chodzi o obsługę PCMCIA czyli złącza po lewej stronie Amigi. Używa się go kopiowania danych np. z PCta. Karta CF w adapterze PCMCIA. Jeśli podłączysz CF pod IDE w środku Amigi to będzie działać bez względu na ilość pamięci.

Kickstart, to zależy do czego ci potrzebny i jaki masz teraz?
Jaki system będziesz instalował?
[#3] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@Rysiek1908, post #1

No właśnie. Jaki masz kickstart. Bo jeśli 37.299 to Amiga nie zobaczy
ani pcmcia, ani dysku.
Podstawa to zakupić dodatkowy 1mb "pod klapkę", będziesz miał
2mb chipu i mozna zacząć bawić się hdd.
[#4] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@Rysiek1908, post #1

Ta jest bardzo fajna, nie koliduje z RGB2HDMI.
link
[#5] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@Rysiek1908, post #1

Jakby co, to mogę sprzedać kickstart 2.05 v 37.300 z mojej A600. On już obsługuje hdd.
[#6] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@tukinem, post #5

Jak ktoś planuje zakup fastram do A600 to proponowanie Kicka 2.05 jest nieco nie na miejscu. Tu trzeba wstawiać 3.x
[#7] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@misiek2, post #6

Zależy do czego się będzie używać. Jeśli gry WHDLoad to przecież wystarczy Wokbench 2.05 i gry będą hulać. Według Ciebie nakładka na procek z 8 MB fastu wymaga kickstartu 3.1? Od kiedy?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 06:43:49 przez tukinem
[#8] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@Mir3k, post #4

Czy A608mini koliduje ze zwykłym adapterem CF? Nie widziałem jeszcze zdjęcia takiego połączenia.
[#9] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@jaa2, post #8

Każde rozszerzenie FastRAM o wielkości ponad 4MB będzie kolidowało z PCMCIA. Wynika to z konstrukcji Amigi - tak jest ułożona mapa pamięci, że przestrzenie adresowe PCMCIA i FastRAM od 4MB w górę pokrywają się.
Rozszerzenia 9.5MB da się ustawić na 5.5MB - wtedy mamy 4MB poniżej obszaru PCMCIA i 1.5MB Pseudo-SlowRAM w odrębnym obszarze mapy pamięci.
Do A600 ze standardowym MC68000 i FastRAMem polecałbym zwykły Kickstart 3.1. Nowsze wersje mogą być za "ciężkie" dla tej konfiguracji, oprócz tego występuje problem z brakiem workbench.library i icon.library w ROM-ie, co może powodować problemy z kompatybilnością.
Kickstart 3.1 blokuje dostęp do PCMCIA w przypadku wykrycia konfiguracji z FastRAMem w przestrzeni adresowej PCMCIA. Da się to obejść ładując spatchowany moduł przy pomocy LoadModule link. Nie testowałem tego osobiście - nie wiem czy i jak to działa...
2
[#10] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@alt_, post #9

Działa, ma się 8MB Fast i działające PCMCIA. Testowane na A6095 i Furii.
[#11] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@Rysiek1908, post #1

Ja się niedawno zdecydowałem na:
https://programatory.archi-tech.com.pl/pl/p/xT-Karta-turbo-dla-Amigi-600%2C-11MB-Fast-Fioletowe-pcb/228

Rozszerzenie z dodatkowym turbo (68000@28 MHz), z możliwością wyłączenia turbo/FAST, opcją MAP-ROM, bootselectorem, itp.
[#12] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@alt_, post #9

polecałbym zwykły Kickstart 3.1

A jak ktoś już ma kick 2.1 37.300, to polecanie 3.1 nie ma chyba
znaczenia.
Nie wiem, skąd ta mania montowania kicka z A1200 w maszy-
nasz A500/A600.

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 09:04:28 przez mmarcin2741
[#13] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@mmarcin2741, post #12

Pytania do Commodore'a: po co zrobili Kickstart 3.1 dla 16-bitowych Amig, po co coś usprawniać, niech się kiszą na 1.x/2.x
Ale znając Ciebie, pewnie poddajesz w wątpliwość sens posiadania w Amidze czegoś, co sam posiadasz ("bardzo drogi Fast")

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 09:12:42 przez Jacques
1
[#14] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@mmarcin2741, post #12

~80% oprogramowania wymaga kicjka 3.0/3.1

Pierwszy z brzegu nasz rodzimy GoADF i bardzo dobra gra wv, tego samego aurtora - Galactica(ta gra naprawdę wciąga).

Do tego pod 3.x+ masz np. datatypy i wiele innych udogodnień.
1
[#15] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@Wankowicz, post #14

A ja się noszę z zamiarem zrobienia koszernej A500 Red Led z dyskiem i kickiem 1.3. Pewnie będę musiał boot'ować z dyskietki ale co tam. Jak wlutuje brakujący ram to muszę coś dokładać, bo 1MB to pewnie trochę mało dla dysku. Docelowo planuje 1MB Chip i 0,5MB Slow spod klapki.
[#16] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@ryshard, post #15

Skoro czerwona to ks1.2.
[#17] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@sq7bti, post #16

Niekoniecznie.
[#18] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@mmarcin2741, post #12

Bo jest wyraźnie szybszy od 2.x i ma więcej funkcji. No i więcej oprogramowania na nim działa.
[#19] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@Jacques, post #11

Rozumieim że nie trzeba otwierać amigii ani instalować żadnych dodatkowych przełącznikówzeby zmienić prędkość ramu.

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 12:12:12 przez Rysiek1908
[#20] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@ryshard, post #15

A ja się noszę z zamiarem zrobienia koszernej A500 Red Led z dyskiem i kickiem 1.3.

Z tego, co się orientuję, to kick 1.3 nie ma obsługi dysku twardego. W swojej A500
wymieniłem zatem kick 1.3 na 2.1 37.350 oraz zamontowałem savyne z fastem
i ide.
Rozumiem, że będziesz bootował z dyskietki, coby załadować sterownik
do dysku ide. 1.5mb ramu do dysku raczej jest nieodzowne.

W sumie taki konfig byłby najbliższy oryginałowi i zapewni maksymalną
kompatybilność z najstarszym softem.
[#21] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@Rysiek1908, post #19

No i jak to ma się do gier ?Da radę pograć w Np.Franco?
[#22] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@Rysiek1908, post #19

No tak, cała konfiguracja dokonuje się za pomocą programu XTCFG:



P.S.
Zapewne chodziło Ci o szybkość (częstotliwość taktowania) procesora.

P.S.2.
Ja jeszcze na swoją kartę czekam, bo zamówiłem niedawno OK
[#23] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@alt_, post #9

Chodziło mi o fizyczny kontakt przejściówki wpinanej do portu IDE Amigi. Natomiast przypomnienie kwestii PCMCIA-Fast po raz enty nie zaszkodzi

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 13:23:37 przez jaa2
[#24] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@ryshard, post #15

koszernej A500 Red Led

Jak wlutuje brakujący ram

Red Ledy miały płyty poniżej rev6 i tam nie było miejsca na wlutowanie ramu.

Docelowo planuje 1MB Chip i 0,5MB Slow spod klapki.

Ale jak wlutujesz do np A500 rev6 i będziesz miał 1MB na mobo to rozszerzenie pod klapką nie zadziała bez dodatkowych gadżetów (re-slow)


Co do karty xT do A600, to będzie ona lepszym wyborem niż sam Fast. Nawet cenowo wychodzi podobnie jak Fast z UK. Konfig jest programowy, więc też wygodniej niż jakieś zworki
1
[#25] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@mmarcin2741, post #20

Klawiatura jest na pewno redled, kick na pewno 1.3, pewnie poprzedni właściciel coś namieszał. Ale 40 zł za sprawną A500 można wybaczyć.
[#26] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@snifferman, post #24

Dodam więcej, Red LEDy z reguły miały kick 1.2, i nie tylko płyty w rewizjach starszych od 6, ale i Agnusy były w wersjach nie obsługujących 1 MB chip RAM. A starsze rewizje pcb A500 mają kolejne "ciekawe" ficzery np. niemożność obsługi ROM 512 kB bez wykonania druciarstwa. Prostego, ale zawsze to druciarstwo, a tu coś się mówi o "koszerności".
Naprawdę nie rozumiem tego hype na "Red LED". Prawdą jest, że są rzadkie, ale nic dziwnego, gdyż Commodore dosyć szybko się ogarnął (niezwykłe jak na nich) i przestał wypuszczać tego crapa. Wyszły porządne A500 z kickiem 1.3, pcb z poprawionymi błędami i możliwością instalacji 1 MB chip RAM. Kupno A500 z normalnymi LEDami minimalizuje ryzyko wpadki (chociaż, jak zawsze w przypadku Commodore, nie ma pewności). Całe szczęście, że zmienili kolor LED, bo unikanie czerwonego minimalizowało ryzyko. Chyba, że ktoś koniecznie chce mieć zabugowaną A500 do kolekcji (coś jak zbieranie fabrycznie uszkodzonych znaczków pocztowych, czy banknotów)... któż bogatemu zabroni.
A co do najbardziej koszernej A500, to moim zdaniem będzie rev. 6 z zieloną LED :) , gdyż rev. 8 to już prawie pluska (co nie zmienia faktu, że oddam każdą moją rev 6 za rev 8... oczywiście sprawną).

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 14:08:31 przez wali7
[#27] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@mmarcin2741, post #20

Kick 1.3 nie obsługuje dysków twardych? To jak używano HDD w Amigach z kickami 1.2, albo 1.3? Czary?
Kick 1.3 nie zawiera sterownika IDE (podobnie jak najstarsze wersje 2.0), ale kontroler IDE do takiej Amigi może mieć wbudowany sterownik w ROM (czy flash), wtedy będzie działać z każdą wersją kickstartu. Jeśli kontroler nie ma sterownika w "sobie", to trzeba go doczytać z dyskietki, albo mieć w kickstarcie... jeżeli kontroler taki jest zgodny z kontrolerem IDE w A600, wtedy wykorzysta sterownik z kicka >=2.0. Jeżeli jest niezgodny, to nie wykorzysta, pozostaje patchowanie kicka, bądź dogrywanie z dyskietki.
Istnieje wiele kontrolerów IDE dla A500 bootujących pod kickiem 1.3 np. kontrolery Elsatu, czy GVP, wszystkie wpinane z lewej strony A500. Z nowych konstrukcji mamy CDTV-RAM-IDE, zaś po wyposażeniu go w Lazarustorma, można używać bez potrzeby otwierania Ami. Ach te święte plomby ... całe szczęście kondensatory w A500 rzadko wylewają (za to wysychają ).
[#28] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@ryshard, post #25

Ja mam 'red led' w A1200 więc wszystko jest możliwe
[#29] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@wali7, post #27

Kontroler ide w rozszerzeniu może, ale nie musi mieć sterownika do dysku twardego. Z tego, co się orientuję,
to np. Savyna nie ma i należało podmienić kickstart na 37.350.

Jak u nas A500 zaczęła się dobrze sprzedawać, to C= produkowało już nowsze płyty
w wersjach 6a i wyżej.
Natomiast kupując, np. z UK czy Niemiec to płyty w wersji 5 z red ledem są całkiem
częste.

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 14:24:02 przez mmarcin2741
[#30] Re: Jaka pamięć najlepsza do A600

@mmarcin2741, post #29

Wszystko się zgadza, ale to jest wątek o pamięci do A600.
Rysiek pytał które lepsze. Propozycja turbo xT jest tutaj moim zdaniem najlepsze. Wychodzi cenowo podobnie jak Fast, ale taktowanie 28Mhz i 3Mipsy jest budżetowym killerem dla FASTu.

Rysiek bierz xT. Będzie Pan zadowolony
3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem