kategoria: A500
[#1] Spalony układ rozszerzeniu pamięci ELBOX A701B.ZIP do A500
A oto moja niechlubna historia,

Posiadam rozszerzenie ELBOX A701B.ZIP z 2MB, które działało zacnie do czasu.

Przez pomyłkę podałem 12V do przewodu łączącego podstawkę pod GARY z rozszerzeniem pamięci. Podczas felernego rozruchu, samo rozszerzenie nie było wpięte (wpięta była tylko podstawka). Amiga przeżyła, ale układ programowalnych bramek GAL20V8-25LNC umieszczony w podstawce pod GARY nie dał rady ;)

Napisałem i dzwoniłem do ELBOX, czy takowy jeszcze mają i odsprzedadzą - niestety echo.

Czy ktoś dysponuje schematem logiki jaka jest wymagana do dekodowania sygnałów?
A może ktoś dysponuje takim sprawnym układem, albo zaprogramowanym zamiennikiem i może odsprzedać?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 22:46:51 przez hawix
[#2] Re: Spalony układ rozszerzeniu pamięci ELBOX A701B.ZIP do A500

@hawix, post #1

Witam.
Sam scalak jest do kupienia, chociaż od lat jest nieprodukowany.
Gorzej będzie z wsadem do niego, gdyż Elbox go nie udostępnił.
Spróbuj samodzielnie go zakupić i wtedy prosić Elbox o jego zaprogramowanie.
Druga opcja - polować na takie rozszerzenie z wylaną baterią i uszkodzonymi ścieżkami.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 14:15:56 przez ted
[#3] Re: Spalony układ rozszerzeniu pamięci ELBOX A701B.ZIP do A500

@ted, post #2

Elbox za zaprogramowanie układy bierze zwyklę 75% ceny gotowego urządzenia. Spaliłem tak 4xEIDE (główny układ) i chcieli ponad 200 PLN za to.
[wyróżniony] [#4] Re: Spalony układ rozszerzeniu pamięci ELBOX A701B.ZIP do A500

@hawix, post #1

Mam dwa te rozszerzenia, ale w obydwu są układy PALACE. Jeśli jesteś w stanie pożyczyć od kogoś takie rozszerzenie z takim układem jak u Ciebie Czyli GAL20V8 to mogę go zdumpować. Potem zostaje tylko zaprogramować nowy układ...
[#5] Re: Spalony układ rozszerzeniu pamięci ELBOX A701B.ZIP do A500

@Kilos, post #4

jestes w stanie zdumpować zabezpieczonego gala?
[#6] Re: Spalony układ rozszerzeniu pamięci ELBOX A701B.ZIP do A500

@michal_zukowski, post #5

Dam radę.
[#7] Re: Spalony układ rozszerzeniu pamięci ELBOX A701B.ZIP do A500

@michal_zukowski, post #5

Jest np. coś takiego.
[#8] Re: Spalony układ rozszerzeniu pamięci ELBOX A701B.ZIP do A500

@Kilos, post #4

Nie mam możliwości dojścia do sprawnego układu, ale...

Przewód łączący z rozszerzeniem jest spięty z GAL'em przez pin 18. Schemat mówi, że to może być wejście lub wyjście (zobacz tutaj ). Na logikę, ten przewód dostarczał informację o wystawieniu przez CPU odpowiedniego adresu z zakresu interesującego dla rozszerzenia pamięci, więc to będzie wyjście.
Kiedy przyłożyłem tam 12V, to raczej na bank upaliłem tylko ten port. Myślę, że pozostałe porty są sprawne. Jeśli mam rację i pin 18 nie jest potrzebny do programowania to można by spróbować odczytać zawartość układu (chyba, że hak z odczytem to bruteforce i jedzie kolejne sekwencje, w co raczej wątpię).

Jak znajdę chwilę to przestudiuje ten hardware to odczytu oparty na Arduino. A gdybym wylutował i przesłał do Ciebie ten układ? Czy masz możliwość zaprogramowania nowych układów?
[#9] Re: Spalony układ rozszerzeniu pamięci ELBOX A701B.ZIP do A500

@hawix, post #8

Odczytałem schemat i PIN 18 w programatorze PD2 nie jest wykorzystywany, więc wydaje się, że jest szansa na odczyt.


[#10] Re: Spalony układ rozszerzeniu pamięci ELBOX A701B.ZIP do A500

@hawix, post #8

Kiedy przyłożyłem tam 12V, to raczej na bank upaliłem tylko ten port. Myślę, że pozostałe porty są sprawne.

To trochę życzeniowe myślenie po przywaleniu 12V 1A z linii zasilającej jak rozumiem.
Może padło tylko I/O na pinie 18, a może poszło też coś od strony GND, zgadywanie. Ta linia nie jest potrzebna do odczytu/zapisu, problem polega na tym, że dump sprawnego/pewnego układu wprowadza go w duży stres. Nie jest to brute force tylko raczej próba oszukania układu poprzez manipulowanie napięciem ustalającym stan EDIT i timingiem. Jeśli z układem jest coś nie halo to mogą pojawić się przekłamania, które będą powtarzalne, a sprawdzić wyniki można tak naprawdę tylko poprzez zaprogramowanie nowego układu i podstawienie go tam gdzie ma pracować. Ta zabawa jest daleka od "Plug and play", często trzeba się trochę pomęczyć żeby zdumpować układ więc najlepiej nie wprowadzać dodatkowo niewiadomej w postaci niepewnego układu.
Rzecz jasna można spróbować, skrobnij do mnie na prv jak chcesz.
[#11] Re: Spalony układ rozszerzeniu pamięci ELBOX A701B.ZIP do A500

@Kilos, post #10

Dziękuje za ofertę pomocy. To co piszesz ma sens i trzeba to przyjąć na "chłodno".

W nadchodzącym czasie rozejrzę się za takim rozszerzeniem i spróbuje pozyskać sprawny układ.

Zanim to nastąpi, mam pytanie czy to rozszerzenie można wykorzystać jako dodatkowe 0,5 MB CHIP lub SLOW bez podstawki pod GARY? Z tego co pamiętam trzeba dwa piny sprowadzić do GND.

Gdzieś widziałem opis w necie jak to zrobić, ale nie potrafię do tego wrócić. Patrzę w schemat A500 6a, ale nie potrafię tego na szybko wyłapać. Jakiś hint?
[#12] Re: Spalony układ rozszerzeniu pamięci ELBOX A701B.ZIP do A500

@hawix, post #11

ja to bym podłączył i zobaczył no i 6a to mozesz pamięci wlutować w brakujące miejsca
[#13] Re: Spalony układ rozszerzeniu pamięci ELBOX A701B.ZIP do A500

@michal_zukowski, post #12

6a to mozesz pamięci wlutować w brakujące miejsca

Może, ale gdy będzie chciał używać znów rozszerzenia chip+slow to mogą wystąpić konflikty. Jeśli ma być tymczasowo, to może lepiej podstawki wlutować.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem