kategorie: A1200, Programy, Sprzęt
[#1] Brak klawisza "A" na klawiaturze bezprzewodowej
Zakupiłem klawiaturę bezprzewodową do Amigi. To już druga w mojej historii, jedna (HP) współpracowała z Sumem A1200, ale nie chciała współpracować z WARP.

Ta chce współpracować z WARP ale ma jeden feler. Jak się chce emulować mysz na klawiaturze, zwykle potrzebne są klawisze A - lewy A + alt to lewy klawisz myszy a prawy A + alt to prawy.

No i nie ma prawego. MEGA Debilizm.

To klawiatura Dell KM5221W. Klawiatura bezprzewodowa. Zamiast niego, ma po prawej taki klawisz jak zapisana karta papieru (notatka).

W internecie szukałem czy da się jakoś podmienić definicję tego klawisza ale g...o jest w internecie.

Przypomniałem sobie że jest coś takiego jak Keymap. I że można to edytować.

Będę niezmiernie wdzięczny za poradę:

- jakiego softu użyć aby po wciśnięciu klawisza XXX, wyświetlił mi kod tego klawisza
- jak podmienić następnie w systemie kod klawisza prawe A za kod klawisza tego nowego
- no i jak sprawić, żeby jednocześnie używalna była zwykła klawiatura biała amigowa (czy da się np. przypisać dwa kody: kod XXX + "stary" kod A)
[#2] Re: Brak klawisza "A" na klawiaturze bezprzewodowej

@_DiskDoctor_, post #1

jakiego softu użyć aby po wciśnięciu klawisza XXX, wyświetlił mi kod tego klawisza
AmigaTestKit

Polecam też uwadze stronę 9 instrukcji obsługi do Suma, gdzie jest opisane jak można zmapować klawisz prawy alt na funkcję prawego "A".

Osobiście uważam, że to trochę nieprzemyślane - ze strony projektanta Suma - pod kątem pisania z polskimi znakami. W Amidze co prawda oba alty są równorzędne, ale na PC polskie znaki uzyskujemy wyłącznie z prawym altem, więc większość z nas z przyzwyczajenia będzie chciała używać prawego. Zdecydowanie lepiej, żeby Sum od razu domyślnie mapował "menu" na prawe "A". W nowych klawiaturach PC praktycznie zawsze jest "menu", a coraz częściej nie ma prawego "windows".

Aha, w opisie Suma jest, że nie blokuje oryginalnej klawiatury, więc powinno się dać używać obu na raz.

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 19:15:31 przez Krashan
1
[#3] Re: Brak klawisza "A" na klawiaturze bezprzewodowej

@Krashan, post #2

Dzięki za info.

Tylko takie zastrzeżenie: Ja już nie używam Suma. Używam obecnie USB z WARPa. Tak więc instrukcje Suma (cośtam kiedyś zmieniałem) wydaje mi się że nie mają zastosowania.

Na pewno gdzieś w systemie jest coś takiego jak Keymaps, gdzie standardowy układ klawiszy Amigi, mapowany jest przez fizyczne kody klawiszy na klawiaturze którą się używa. No i ja właśnie, chcę podmienić nieistniejący (na mojej klawiaturze) kod A na jeden z klawiszy który jest w tym samym miejscu. Ale najchętniej, pozostawiłbym do "prawego A" dwa kody; prawy A (z klawiatury oryginalnej) + kod tego zamiennika.
[#4] Re: Brak klawisza "A" na klawiaturze bezprzewodowej

@_DiskDoctor_, post #3

Rzeczywiście, nieco nieuważnie przeczytałem posta. Manual do Warpa rzecze: klawisze "A" są zmapowane na klawisze "windows". Jeżeli Twoja klawiatura nie ma prawego "windowsa", prawy "A" jest także zmapowany na prawy "Ctrl".

Ale ja bym i tak na miejscu autorów karty zmapował "menu", no chyba, że podpięli tam "help".
[#5] Re: Brak klawisza "A" na klawiaturze bezprzewodowej

@Krashan, post #4

Jeżeli Twoja klawiatura nie ma prawego "windowsa", prawy "A" jest także zmapowany na prawy "Ctrl".


Kurde jak mogłem tego nie zauważyć...

Dzięki wielkie!
[#6] Re: Brak klawisza "A" na klawiaturze bezprzewodowej

@_DiskDoctor_, post #5

Wydaje się niemożliwe a jednak ;)
1
[#7] Re: Brak klawisza "A" na klawiaturze bezprzewodowej

@_DiskDoctor_, post #1

Ten sam problem dotyczy Risera USB do TF330, a że ciężko obecnie kupić nową klawiaturę bezprzewodową z "Prawym Windowsem", to ja stosuje u siebie programik z Aminetu AKeys, dzięki któremu pod systemem mogę przerzucić RAmiga na LAmiga ok, racja
[#8] Re: Brak klawisza "A" na klawiaturze bezprzewodowej

@BULI, post #7

Tyle że w Amidze prawy i lewy klawisz Amiga mają inne funkcje. A klawiaturę da się kupić z prawym Windows, tylko trzeba poszukać.
[#9] Re: Brak klawisza "A" na klawiaturze bezprzewodowej

@Solo Kazuki, post #8

...tylko że nie wszystkie klawiatury współpracują z WARP.
[#10] Re: Brak klawisza "A" na klawiaturze bezprzewodowej

@Solo Kazuki, post #8

Kupić (podkreślam) dobrą klawiaturę bezprzewodową na USB i najlepiej w kombo z myszką nie jest łatwo- ja takiej markowej, nowej w przyzwoitych pieniądzach nie znalazłem.
Pod systemem ten program się sprawdza, bo ma opcję SWAP i opcję LAMIGA=RAMIGA więc nie traci się funkcjonalności RAMIGA i odzyskuje się możliwość robienia skrótów pod Workbenchem ok, racja
[#11] Re: Brak klawisza "A" na klawiaturze bezprzewodowej

@BULI, post #10

Ja z Warpem używam zestaw Logitech MK270 , porządnie wykonana, działa stabilnie ( nie gubi połączenia, pod warunkiem że nie położy się telefonu 5cm od nadajnika ), bardzo oszczędna ( używając 8 godzin dziennie w robocie myszce bateria starcza na 6-9 miesięcy, a klawiaturze na rok ) i w rozsądnej cenie ( tylko nie można się łakomić na okazje "powystawowe", ponieważ były serie problematyczne, Logitech wymieniał je od ręki na nowe, a teraz wyłażą na Allegro ).
Moja sztuka była kupiona z 5 lat temu, na wszelki wypadek sprawdzę czy chodzi z Warpem sztuka z dzisiejszej produkcji, kiedyś się już przejechałem z myszkami Logitecha i A4, chodziły z prostymi adapterami DB9-USB do Amigi, ale od pewnego czasu bez zmiany modelu wywalili z nich protokół PS2 i nowe sztuki przestały działać :(

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 10:56:26 przez UJP
[#12] Re: Brak klawisza "A" na klawiaturze bezprzewodowej

@UJP, post #11

No właśnie, tu też brak prawego windowsa
[#13] Re: Brak klawisza "A" na klawiaturze bezprzewodowej

@BULI, post #10

A applowska klawierka? One mają prawą i lewą "koniczynkę"...
[#14] Re: Brak klawisza "A" na klawiaturze bezprzewodowej

@recedent, post #13

One nie maja dongla BT.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem