kategoria: A500
[#1] A500 - problem płyty głównej
Witam. Przejdę do sedna. Mam A500+ z płytą 8.1a z 512kb pamięci i rozszerzenie 512kb pod klapką. Pamięć pod klapką jest wykrywana jako slow. Chciałem spróbować przełączyć jumper J2 tak żeby mieć 1mb chip. No i stało się. Przesuwając gdzieś dłonią poczułem jak "przeskoczył ładuneczek". I Amiga zamarła. Wyjąłem rozszerzenie, rozlutowałem jp7. Amiga wstała ale z problemami. Mam kicka 4in1 - kicki 2.0 i 3.0 mają trochę skaszanioną animację dyskietki. Na chwilę na ekranie takie śmieci wskakują. Diagrom się uruchamia i testy jakoś chodzą ale komputer nie wykrywa zainstalowanej pamięci chip (jakieś dziwne zakresy) tylko testuje całe 2mb i zatrzymuje się na 513kb. Czy ktoś miał podobne objawy?









[#2] Re: A500 - problem płyty głównej

@jarek72, post #1

kabel scart czy modulator?
[#3] Re: A500 - problem płyty głównej

@jarek72, post #1

Jeżeli to tylko uwalona któraś z kości chip RAM (a objawy jakby na to wskazują), to akurat mały wymiar kary ;) , bo kości te są dostępne i relatywnie tanie.
[#4] Re: A500 - problem płyty głównej

@jarek72, post #1

Na mój gust poszło po Agnusie. Działa, ale nie do końca poprawnie. Mam jedną sztukę z podobnymi objawami.
1
[#5] Re: A500 - problem płyty głównej

@MariuszK, post #4

Może być i tak. A to gorzej, bo 8375 to nie są tanie rzeczy dzisiaj
Ale łatwo sprawdzić metodą podmiany.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 00:17:56 przez wali7
[#6] Re: A500 - problem płyty głównej

@wali7, post #5

Testy pamięci jakoś przechodzą więc pewnie agnus. Poszukam jakiejś blisko mnie do testów. Jeśli to nie pamięć to nie będę ratował tej Amigi
[#7] Re: A500 - problem płyty głównej

@jarek72, post #6

Ale czy scart czy modulator. u mnie na kablu scart telewizor dawal jakies napięci które psuło obraz w podobny sposób. Sprawdź na modulatorze albo najlepiej na czarnobiałym wyjsciu z amigi.
[#8] Re: A500 - problem płyty głównej

@michal_zukowski, post #7

przecież na 5tym zdjeciu widać śmietnik z pamięci, to na bank nie kabel. a dokładniej jak jest scroll robiony.
[#9] Re: A500 - problem płyty głównej

@MariuszK, post #8

Chodzi o to, że telewizor przez scart zwrotnie może przesyłać napięcie (z tysiąca różnych powodów) co ma wpływ na działanie Amigi. Nie chodziło mi bynajmniej o problem kabelka, że coś nie do końca jest przesyłane. Dlatego weryfikacja bezposrednio na wyjsciu video out Amigi to zweryfikuje (przy odłączonym kablu scart/modulatorze).

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 16:37:08 przez michal_zukowski
[#10] Re: A500 - problem płyty głównej

@jarek72, post #1

Mam od nowości A500 z płytą 8.1A i z tego co pamiętam włożenie tam rozszerzenia 512kB dawało 1 MB Chip bez żadnego rozłączania zworek, może były różne wersje tej płyty lub coś mi się myli, ale raczej nie.
[#11] Re: A500 - problem płyty głównej

@michal_zukowski, post #9

Przez scart ale czy to ma znaczenie? To ten sam kabel i ten sam tv.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem