kategoria: A1200
[#1] Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić
Witam. Jako nowy na tym forum ( do tej chwili nie miałem potrzeby się rejestrować bo jakoś potrzebne informacje są w wyszukiwarce)
Od razu zwracam się z prośbą, może jest jakiś sprawdzony sposób na stwierdzenie co jest przyczyną że w diagu wszystkie testy przechodzą wzorcowo a na kicku 3.0 jest szary obraz natomiast na 3.1 jest żółty.
Płyta trafiła do mnie ( okazja na marketplace ) przypadkiem, z tego względu że jako dziecko komunijne dostałem 500setkę i tak człowiek zawsze marzył a wypasionym sprzęcie jaki pokazywano w czasopismach AMIGA. Czyli twardy dysk i gierki z systemu ( 500 setka miała 1mb pamięci także wahlowało się dość ostro dyskami.

Krótko mówiąc chęć naprawy to zajawka z dzieciństwa.
Co zrobiłem w celu znalezuenia uszkodzenia to przemycie płyty, wymiana kondensatorów, wlutowanie podstawki pod kość GAL bo była uderzona i wyrwało ścieżki. Reszta przelutowana na podstawkach jak na foto bo to już szukanie na ślepo.
Jak to wykluczyć bo to raczej bez sensu tak na wszystko lutować?






[#2] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@Zeejay83, post #1

Kick3.0 i 3.1 są sprawne ?
[#3] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@Norbert, post #2

No właśnie, widać że okienka masz nie zalepione, może cos z kickiem sie skaszaniło.

I ogólnie ten racap tantalami jakoś tak koślawie zrobiony
Ja bym zaczoł od zrobienia pożądnego recapu i sprawdzenia tych podstawek które są wlutowane.
Tylko nie obraź się na moją krytykę twojego lutowaniaszeroki uśmiech poprostu to piewsze co rzuca się w oczy.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 10:06:13 przez jaster
2
[#4] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@Zeejay83, post #1

Te kondensatory to jakoś tak lewitują nad PCB. Jak umiesz wlutować podstawkę prosto, to kondensatory też mógłbyś jakoś lepiej zrobić.

Kick 3.1 na A1200 długo startuje jak nie ma FDD i HDD. Czekałeś długo (30s).
1
[#5] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@Zeejay83, post #1

posprawdzaj prawidłowość przylutowania kondensatorów, posporawdzaj pzrelotki/pady/ścieżki. Plyta AMIGI 1200 jest wielowarstwowa. to nie są tylko dwie strony pcb. sprawdź kicki na innej Amidze czy są sprawne. Posprawdzaj przejscia kości, tych w podstawkach.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 10:46:25 przez Stoopi
[#6] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@jaster, post #3

Recap robiłem zanim hotaira znalazłem ( fakt ciągle się uczę ) ekspertem nie jestem to fakt.
Kupiłem kości diagi i z nich zgrałem wsad a na ich miejsce wgrałem kicka z neta gdzieś tsm ściągniętego. Nie mam gdzie sprawdzić czy kicki sprawne ew. Mogę podesłać lub porównać wsad w np winolsie.
Napięcia na procesorze pomierzone, plusy minusy są według opisu na pdfie.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 12:03:33 przez Zeejay83
[#7] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@snifferman, post #4

Tak jak pisałem szary ekran na 3.0 żółty na 3.1 bez zmian nawet po dłuższym odczekaniu.
[#8] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@Zeejay83, post #6

Ściągniales kickstart go emulatora i nagrałeś go bezpośrednio na kości bez żadnych przeróbek ?
Co zrobiłeś z kickstartem 512kb zanim przeniosłeś go do scalaków?
[#9] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@Stoopi, post #5

A czy Escomowa płyta nie potrzebuje jakiegoś fixa?
[#10] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@Norbert, post #8

Znalazłem kicka w dwóch częściach tzn 2x512. 1xhhh i 1xlll . Nie da się tak wgrać wsadów przez programator z pozycji windowsa?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 12:24:14 przez Zeejay83
[#11] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@Zeejay83, post #10

Czy da się odczytać na początku tych plików zrozumiały tekst typu

AMIGA ROM Operating System and LibrariesCopyright © 1985-1993 Commodore-Amiga, Inc. All Rights Reserved.3.1
[#12] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@Zeejay83, post #1

Witam.
Skoro jest obraz na DiagROM to najbardziej prawdopodobny jest problem z Kickstart.
Te Eeprom-y 8-polowe są czasem „upierdliwe” w programowaniu.
Jakim programatorem je zaprogramowałeś?
Czy zrobiłeś potem weryfikację zapisu?
Masz możliwość sprawdzenia ich w innej Amidze?
Czy robiłeś ByteSwap?
Pozdrawiam.
[#13] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@ZbyniuR, post #9

nie. działać ma jak z fabryki ją wypuścili, ma tylko fixa do FDD. jeśłi chcesz jeszcze dołożyć jakieś karty turbo to wtedy fix będzie potrzebny.
[#14] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@Norbert, post #11

Czy da się odczytać na początku tych plików zrozumiały tekst typu

To też zależy od programu w którym się je otwiera. Nieraz soft od programatora zamienia bajty w podglądzie.

Zeejay83 sprawdź maila. Wyślę ci coś do testu
[#15] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@snifferman, post #14

Niestety nic z prób. Amiga załącza się mrygnie ciemnoszary obraz i zostaje na szarym. Ten ciemnoszary to może czarny nie wiem. Układy cia zamieniałem miejscami. Nie wiem już co to może być i jak wykluczyć.
[#16] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@Zeejay83, post #15

Układy cia zamieniałem miejscami


Wylutowałeś, zamieniłeś miejscami i wlutowałeś ?
Masz pewność ze jest to dobrze zrobione ?
[#17] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@Zeejay83, post #15

Kupiłem kości diagi i z nich zgrałem wsad a na ich miejsce wgrałem kicka z neta gdzieś tsm ściągniętego.


Możliwe, że coś ci się źle programuje i te kicki, które robisz nie są sprawne.

Nagraj wsady diagrom i sprawdź czy odpali.
[#18] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@snifferman, post #17

Witam.
Jak Kickstart (a w zasadzie jego obraz) da się uruchomić w emulatorze UAE to wgranie takiego do eproma nic nie da.
Trzeba najpierw zrobić byte swap.
Napisz jaki masz programator bo niektóre zwłaszcza tańsze robią „cuda” z niektórymi pamięciami.
Nie prościej kupić oryginalny KS?
Pozdawiam.
[#19] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@ted, post #18

Programator to wellon raczej tańszy nie był bo kosztował ponad 1000zł 10 lat temu.
Kości CIA mam w poddtawkach to mogę zamieniać miejscami.
Dioda caps przestsje reagować po ok 12 przycośnięciach.
[#20] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@Zeejay83, post #19

Programator to wellon raczej tańszy nie był bo kosztował ponad 1000zł 10 lat temu.

Są też jego klony i nie wiadomo, czy masz org. Problemem mogą też być same kości i ich kompatybilność z programatorem. Nie wiadomo czy jest w pełni sprawny. Nagraj tego diaga, co był tam wcześniej i zobaczysz czy wystratuje. Będziesz miał jedną niewiadomą mniej.
Nagrywasz z weryfikacją?
[#21] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@Zeejay83, post #19

Na Diagu masz obraz.
Jak sam napisałeś testy wszystkie przechodzą poprawnie.

Jedyna zmienna to nagrany kickstart
Najprawdopodobniej nagranym z niewłaściwych plików.

Jak możesz to udostępnij pierwszy 1kb z jednego i drugiego pliku kickstartu do nagrania.
Łatwo będzie zweryfikowac jego poprawność.
[#22] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@Norbert, post #21

Diaga nagrywałem ponownie tym programatorem i działał. Podeślę pliki które próbuję uruchomić w celu weryfikacji.
[#23] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@Norbert, post #21

Ja mu wysłałem biny i u mnie one działają. Zaraz ci je podeślę, to zweryfikujesz.
[#24] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@Zeejay83, post #22

Tylko że najpierw ściągnąłem Diaga do pliku a potem go nagrałeś, więc plik tworzy się odpowiedni.

Nie wiemy jak wyglądaja Twoje pliki kick.
[#25] Re: Amiga 1200 żółty ekran a jednak nie potrafię tego naprawić

@Norbert, post #24

W jakim programie mogę podejrzeć zawartość kości? Rozumiem muszę odczytać dwie na raz połączone bo pojedynczo nie mam żadnych informacji o kickstarcie w pierwszych liniach zawartości.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem