kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Blizzard 1240 - problem
Cześć.

Po bardzo długim postoju (2 lata?) A1200 w szafie, postanowiłem odkurzyć sobie ten sprzęt. Wszystko byłoby fajnie, gdyby Blizzard (którego nota bene chciałem dać na sprzedaż) nie zrobił mi przykrej niespodzianki.

Objawy są następujące: Amiga raz wstaje, SysInfo wykrywa właściwy sprzęt, chwilę podziała (po czym wypluwa szary ekran). Innym razem nie wstaje w ogóle - czarny ekran, lekko przygasa (pulsuje) dioda power.

Na chwilę obecną sprawdziłem/zrobiłem:
-Przemyłem styki pamięci i karty
-Podmieniałem kostki pamięci na Blizzardzie (mam zapasowe 16mb)
-Sprawdzałem Amigę z inną kartą - na ACA 1233n działa ok.
-Zasilacz raczej na pewno daje radę - beQuiet ATX.

Macie jeszcze jakieś pomysły, co może jej dolegać? Nie sprawdzałem jeszcze kwestii zimnych lutów na gnieździe - podczas szafowego postoju wcięło mi poprzeczkę, która przytrzymywała kartę od spodu.

Z góry dzięki, wszystkiego dobrego w nowym roku

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 11:48:40 przez Jedras
[#2] Re: Blizzard 1240 - problem

@Jedras, post #1

Zmierz 5V po podłączeniu Blizzard. Zasilacze ATX przeważnie źle działają gdy nie są obciążone pozostałe linie np. 3.3V
[#3] Re: Blizzard 1240 - problem

@Jedras, post #1

1) A jednak zasilacz - koniecznie sprawdź z innym.
2) Do wymiany kondensatory na płycie A1200.
3) Jak możesz to sprawdź u znajomego (taki znajomy mieszkający niedaleko to skarb, wiem) swojego Blizzarda na jego A1200.
[#4] Re: Blizzard 1240 - problem

@stachu100, post #3

Dziękuję, sprawdzę - choć tego zasilacza używałem z tym Blizzardem odkąd mam tą A1200 - nic nie protestowało nawet przy parogodzinnych renderach w Lightwave3D. Teraz mam problem, by w ogóle uruchomić sprzęt. Trochę zbiło mnie z tropu, że ACA1233n z dolutowanym 68882 25Mhz nie protestuje już w ogóle.

Kondensatory na płycie były wymieniane jakieś 3 lata temu (Amigę kupiłem z już wymienionymi), więc też ich nie podejrzewałem.

Kombinuję więc dalej wg. Waszych podpowiedzi ;)
[#5] Re: Blizzard 1240 - problem

@Jedras, post #4

Wiedziałem, że w końcu wrócisz po przerwie. Sprawdż napięcie 5V na blizzardzie, bo może gdzieś trochę gubisz po drodze. Masz oscyloskop, to możesz sprawdzić jak to 5V wygląda. 040 potrzebuje trochę więcej niż 030, więc ACA jest mniej wymagająca.

Rezonator w podstawce? Nie poluzował się?

Złącze krawędziowe śliczne, czy przysłać ci nowe?
[#6] Re: Blizzard 1240 - problem

@snifferman, post #5

Trochę miałem zawirowań przez ostatnie parę lat - fizyczna praca trójzmianowa przez 7 dni w tygodniu, kłopoty ze zdrowiem.

Teraz do odkurzenia Amigi pchnęło mnie...bezrobocie, które właśnie zmusiło mnie do spieniężenia tej karty, bo trzeba się ratować ;)

Jest jednak mały progres! Przelutowałem ręcznie wszystkie luty przy gnieździe, przy kwarcu, procesorze, pamięci.

A1200 już od paru minut puszcza dema i nic złego się nie dzieje ;)
4
[#7] Re: Blizzard 1240 - problem

@Jedras, post #6

Gratuluję rozwiązania problemu! Też zdarzyło mi się w ten sposób uratować kilka kart.
Co do motywów sprzedaży karty - współczuję.
Ale do garnka trzeba coś włożyć...
2
[#8] Re: Blizzard 1240 - problem

@stachu100, post #7

Dziękuję, również się cieszę. Zimne luty często krew mi psują - hobbystycznie lubię sobie pogrzebać w różnych sprzętach Unitry i tam to dość często się zdarza :) Pół biedy, że została mi jeszcze ACA 1233n z FPU 68882 25Mhz. 3D i tak muszę sobie przypomnieć (choć może bardziej właściwe byłoby stwierdzenie, że muszę nauczyć się tego od nowa), więc na jakieś prostsze motywy musi wystarczyć.

Karta mieliła wczoraj przez 2 godziny różne dema, po drodze robiłem jej resety, wyłączałem zasilanie - za każdym razem wstała.

A z tego co wiem od osoby, która mi tego Blizzarda sprzedała, to chyba kiedyś ten konkretny egzemplarz nawet robiłeś ;)

Miłego dnia!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem